Pardus üzdün bizi!

Headhunter

Doçent
Reaksiyon puanı
8
İki gün önce pardus 2011 işletim sistemini büyük bir heyecanla Kurdum.Fakat herkeste olduğu gibi benide hayal kırıklığına uğratan wireless problemi.İki gündür yapmadığım şey kalmadı ve tekrar win7.

Şimdi sagolsunlar uğraşıyolar didiniyolar bizimde bir işletim sistemimiz olması için.Güzelde şeyler ortaya çıkarıyorlar.Ben linuxa çok uzak biriyim. ilk tanışmam pardus 2007 oldu. Sonrasında pardus 2011. Pardusu kurduğumda farkettiğim en önemli şey neden genel olarak ücretsiz olmasına rağmen linux kullanılmaması ve neden bizim işletim sistemimiz olmasına rağmen çoğunluğun tercih etmemesi.

Hepinizinde bilgidiği gibi kodlar vs arkadaşlar.Yani bilgisayarı normal kullanım amaçlı kullanan herhangi biri neden pardusu kurup yok konsolmuş yok wireless sorunuymuş filan uğraşsın ki? Bu problemler ortadan kalkmadan bu iş yürümez bence.

ddddddddddd

Profesör
Reaksiyon puanı
19
katılıyorum ama herşey zamanla diyenede katılırım

baaydin

Profesör
Reaksiyon puanı
7
1001 çeşit donanım var hepsini adepte etmek çok zor. bazı ürünlerinde üreticileri linux desteği vermiyor bunlarıda göz önüne almak lazım.

JJaWaa

Doçent
Reaksiyon puanı
5
İlk sorum laptop'a mı kurucaksın yoksa masaüstüne mi onu söyle ona göre sana yardımcı olayım hemen böyle pes etme...

dalgaland

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
ben laptopa kurmak istiyorum, arada ne gibi farkliliklar olabilir ?

H SİZER

Doçent
Reaksiyon puanı
4
windows bozulduğunda padus çalışan cd ile önemli belgeleri d içine atabiliyordum çok işe yarıyor geçen 2011 sürümü denedim wireles özelliği bağlanıyor hemen kopuyor internet e bağlanamıyor

N3CAT1

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
144
Bu kadar çabuk pes etme bence. Linux dünyasına pardus ile adım atmış olman çok iyi olmamış. Ubuntu ile başlamanı öneririm :)

Ubuntu da aynı win7 gibi donanımların büyük çoğunluğunu otomatik tanıyor.

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
Arkadeşş anlamıyorum ben bu milleti :) windows'da böyle bir sorun yaşasalar çözmek için ALLAH'ına kadar uğraşırlar linux'a gelince hemen de laf sokarlar :closedeyes:

CODON

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Bence Pardus doğru yolda ilerliyor...

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
sanırım en sorunsuz dağıtım suanda mint. hicbir sorun cikarmadi bana takır takır valla.

Headhunter

Doçent
Reaksiyon puanı
8
mint güzelmiş bende okudum ama deidmki ulusal işletim sistemimiz olsun o yüzden uğraştım o kadar. win7 kurdum şimdi. Bu ülke daha pardus kullanmaya hazır değil bence. Ben bile zorlandım pardus kullanırken nası kullansın yurdumun amcası teyzesi babası :)

zorsaatler

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İki gün önce pardus 2011 işletim sistemini büyük bir heyecanla Kurdum.Fakat herkeste olduğu gibi benide hayal kırıklığına uğratan wireless problemi.İki gündür yapmadığım şey kalmadı ve tekrar win7.

Şimdi sagolsunlar uğraşıyolar didiniyolar bizimde bir işletim sistemimiz olması için.Güzelde şeyler ortaya çıkarıyorlar.Ben linuxa çok uzak biriyim. ilk tanışmam pardus 2007 oldu. Sonrasında pardus 2011. Pardusu kurduğumda farkettiğim en önemli şey neden genel olarak ücretsiz olmasına rağmen linux kullanılmaması ve neden bizim işletim sistemimiz olmasına rağmen çoğunluğun tercih etmemesi.

Hepinizinde bilgidiği gibi kodlar vs arkadaşlar.Yani bilgisayarı normal kullanım amaçlı kullanan herhangi biri neden pardusu kurup yok konsolmuş yok wireless sorunuymuş filan uğraşsın ki? Bu problemler ortadan kalkmadan bu iş yürümez bence.

1999 yılında ilk kez bilgisayarıma mandrake linux kurduğumda tam senin gibi düşünüyordum. Ücretsizse millet niye kulanmıyor; cevap basit oyun yok çünkü. O zamanların meşhur oyunlarından nfs porche yada fifa oynayamıyordun. Hala daha oynayamıyorsun. Çünkü oyun üreticileri directx i destekliyorlar naapsınlar open gl yi. En azından bazı firmalar oyun çıkarıyorlar ama donanım tarafı daha da beter. Blue ray yazıcıları çalıştırmak için gönüllü geliştiriciler yapmadığını bırakmadı en sonunda çalıştırdı ama telif davasıyla karşılaştılar. Hangi donanım üreticisi linux için driver yazıyor ki. Yada bsd için. Bahsettiğin problemler açık kaynak dünyasının genel problemleridir. Ama şunu unutmamak gerekir, server sistemlerde win 2008 mesela, bir bug ile karşılaştığımızda çözmek için yapmadığımızı bırakmıyoruz. Neden çünkü para verdik. Linux parasız o zaman bir değeri yok, çözmesen de aha bu işte böyle dandik diyip geçiyoruz. Uğraşmadan çözüm yok arkadaşlar. Pardus 2011 i bende laptopuma kurdum. Hataları var .Laptopun wireless açma kapama tuşu kapalı olmasına rağmen ışığı yanıyor mesela. Hatalar zamanla gider giderilir , ya bakış açısı zamanla değişmezse :crying: Milli işletim sistemine desteğe devam:clap:

FIRTINA_SEM

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Linux çeşitleri çok göz alıcı. Her birisinin ayrı seveni var. Çok hızlı çalışan bir sisteme sahip. Fakat bana soracak olunursa bu işletim sisteminde rahat edebilecek kişiler pc mühendisi gibi gibi kodlarla boğuşan programcılıkla uğraşan kişilerdir. Çünkü genelinde kodlarla yaptırıyorsun bazı şeyleri. Ha birde sadece internete girip film izleyen facebooka girip çıkan pc programlarıyla uğraşmayı sevmeyen kişiler bence rahat edebilir.

Bende merak ettim zamanında pardus kurdum. Ama bazı şeyleri yapabilmek için kod istemesi canımı sıktı. Bir nevi windowsta kullandığımız "ileri" "devam et" gibi seçenekleri kodlarla sen yapıyorsun indirdiğin programı kodlarla kuruyorsun falan filan.

Windows ne kadar yavaş olsada, çöksede, sorun çıkartsada yıllardır bunu kullanıyorum buna alışmışım, kod öğrenecek vaktim yok bu saatten sonra :)

Headhunter

Doçent
Reaksiyon puanı
8
1999 yılında ilk kez bilgisayarıma mandrake linux kurduğumda tam senin gibi düşünüyordum. Ücretsizse millet niye kulanmıyor; cevap basit oyun yok çünkü. O zamanların meşhur oyunlarından nfs porche yada fifa oynayamıyordun. Hala daha oynayamıyorsun. Çünkü oyun üreticileri directx i destekliyorlar naapsınlar open gl yi. En azından bazı firmalar oyun çıkarıyorlar ama donanım tarafı daha da beter. Blue ray yazıcıları çalıştırmak için gönüllü geliştiriciler yapmadığını bırakmadı en sonunda çalıştırdı ama telif davasıyla karşılaştılar. Hangi donanım üreticisi linux için driver yazıyor ki. Yada bsd için. Bahsettiğin problemler açık kaynak dünyasının genel problemleridir. Ama şunu unutmamak gerekir, server sistemlerde win 2008 mesela, bir bug ile karşılaştığımızda çözmek için yapmadığımızı bırakmıyoruz. Neden çünkü para verdik. Linux parasız o zaman bir değeri yok, çözmesen de aha bu işte böyle dandik diyip geçiyoruz. Uğraşmadan çözüm yok arkadaşlar. Pardus 2011 i bende laptopuma kurdum. Hataları var .Laptopun wireless açma kapama tuşu kapalı olmasına rağmen ışığı yanıyor mesela. Hatalar zamanla gider giderilir , ya bakış açısı zamanla değişmezse :crying: Milli işletim sistemine desteğe devam:clap:

haklısın. ben zaten sonuna kadar arkasındayım şu wireless problemini çözdükleri an tekrar yükleyeceğim ama benim anlatmak istediğim farklı. Ülkemizde bilgisayar kullanımı çok hızlı artıyor. Şimdi bu bilgisayar kullananların arasında teyzesi var amcası var az bileni var çok bileni var. var da var. Şimdi ben bile kurduğumda zorlandm yok kodlarmış yok bilmem neymiş. Ordan burdan kod bulacaksın da gireceksin işini halledeceksin. Bununla bu ülkede kimse uğraşamaz. ama pardus windows gibi kullanımı daha kolay olsaydı bunu kullanan sayısıda artartdı. Pardusu kullanan sayısı artınca ne olacak yazılımcılar daha çok program geliştirecekler, üreticilier daha çok konuda destek verecekler. Bütün mesele bu.

FIRTINA_SEM

Asistan
Reaksiyon puanı
3
haklısın. ben zaten sonuna kadar arkasındayım şu wireless problemini çözdükleri an tekrar yükleyeceğim ama benim anlatmak istediğim farklı. Ülkemizde bilgisayar kullanımı çok hızlı artıyor. Şimdi bu bilgisayar kullananların arasında teyzesi var amcası var az bileni var çok bileni var. var da var. Şimdi ben bile kurduğumda zorlandm yok kodlarmış yok bilmem neymiş. Ordan burdan kod bulacaksın da gireceksin işini halledeceksin. Bununla bu ülkede kimse uğraşamaz. ama pardus windows gibi kullanımı daha kolay olsaydı bunu kullanan sayısıda artartdı. Pardusu kullanan sayısı artınca ne olacak yazılımcılar daha çok program geliştirecekler, üreticilier daha çok konuda destek verecekler. Bütün mesele bu.

Aynen katılıyorum arkadaşım. Eğer ki insanların kod kullanmamalarını sağlayacak birşeyler yaparlarsa ben bile geçerim linuxa :) Linux kullananlar artarsa tabikide yapımcıların gözü linuxa kayacak ;)

yarışçı

Profesör
Reaksiyon puanı
9
ben de pardus'da kablosuza bağlanamamıştım
sonra orda daha fazla göster diye bir seçenek var
ona tıkladıktan sonra buldu :)

aperon

Doçent
Reaksiyon puanı
11
nereye kod giriyorsunuz?bilmeden bilmeden yazmışsınız...
kurun bi opensuse,madriva,ubuntu,mint vb gerçekten büyük dağıtımı kod komut konsolla işiniz olmaz...
mesela opensusede YAST gibi çok gelişmiş bir sistem var...ama neyi nasıl yapacağınızı bilmeniz gerekiyor.
konsolu aç-komut gir-kod gir olayları geçmişte kaldı on sene öncesinde falan...
bi disk bağlamak,iso dosyasını okutmak vs vs için size hala komut öneriyorlarsa sallayın o kişileri...
debian tabanlı openbox-tint2panel-conky-xfce4 uygulamaları içeren bi sistem kullanıyorum,
başka pencere-masaüstü yöneticiside sistemimde yok.
gayet manuel bi sistem daha tek sayfa komutla iş yapmadım...
hiç sorunda bugda birşeyde görmedim, varsada bir güncelleme sonra gitmiştir...
tabi pardus gene batırdı o ayrı konu:p

Al Arabi

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Linux'a harcayacak zamanınız yoksa harcamayın! Üstelik bence Linux'a yanlış yerden başlamışsınız.

Emek= Mükemmel Linux Sistem(Üstelik Güvenlik Ücretsiz) :)

Headhunter

Doçent
Reaksiyon puanı
8
nereye kod giriyorsunuz?bilmeden bilmeden yazmışsınız...
kurun bi opensuse,madriva,ubuntu,mint vb gerçekten büyük dağıtımı kod komut konsolla işiniz olmaz...
mesela opensusede YAST gibi çok gelişmiş bir sistem var...ama neyi nasıl yapacağınızı bilmeniz gerekiyor.
konsolu aç-komut gir-kod gir olayları geçmişte kaldı on sene öncesinde falan...
bi disk bağlamak,iso dosyasını okutmak vs vs için size hala komut öneriyorlarsa sallayın o kişileri...
debian tabanlı openbox-tint2panel-conky-xfce4 uygulamaları içeren bi sistem kullanıyorum,
başka pencere-masaüstü yöneticiside sistemimde yok.
gayet manuel bi sistem daha tek sayfa komutla iş yapmadım...
hiç sorunda bugda birşeyde görmedim, varsada bir güncelleme sonra gitmiştir...
tabi pardus gene batırdı o ayrı konu:p

biz zaten pardusu baz alarak konuşuyoruz arkadaşım.Burda önemli olan ulusal işletim sistemimiz üzerinden gitmek. Yoksa banane diğer linux dağıtımlarıdan onlamı uğraşcam kurarım win7 yi bakarım keyfime.

evowinds

Dekan
Reaksiyon puanı
174
Arkadaşlar PARDUS kullanmak istiyorsanız size tavsiyem xxxx.1 sürümleri ile kullanmaya başlayın. Ben önceden öyle yapıyordum. 2008.2 ile başladım ve 2009 sürümüne 2009.1 çıkınca geçiş yaptım. Bakım sürümleri gayet güzel oluyor.

Eğer tecrübesizseniz ve Pardus kullanmak istiyorsanız tavsiyeme uyun. 2009.2 den çok fazla farkı yok 2011'in. Bir kaç faklılık var o kadar. Bir de 64 bit olayı. 64 biti de tavsiye etmem. Daha hiç bir sistemin 64 biti tam olarak oturmadı.

Linux Mint de bu güne kadar Ubuntu tabanlıydı, zaten Canonical kararlılık adına elinden geleni yapıyordu bir de Mint üzerine bir şeyler kattığında oldukça iyi şeyler ortaya çıktı.

Her dağıtımın kendine has özellikleri vardır. Bazıları kararlılık adına eski sürüm programları kullanır ve çökmez ama güncel değilsinizdir ve yeni özellikleri kullanamazsınız. Bazıları da en yeni sürümleri kullanıma sunar ve bazı hatalarla karşılaşmayı kabul eder göze alırsınız.

Pardus Paket Yöneticisi PiSi'yi güncelliyor ve yapısında değişikliğe gidiyor. Bu sebeple paketlerde değşiyor ve her yeni sürümle paketler yeniden paketleniyor. Diğer dağıtımlarda böyle bir durum söz konusu değil. Sadece güncel programların ve yeni programların paketleri yapılıyor. Bu sebeple de paket sayıları ve alışmışlıktan dolayı paketçi sayıları da oldukça fazla.

PiSi şu an 3.02 versiyonda umarım yapısal anlamda değişiklik olmaz ve paket sayısı artar. İnsanlar yeni yeni katkı vermeye başlıyorlar ve deniyorlar.
Kızmak ve küsmek yerine geliştirmek için bir şans ve yardım eli verelim. Sadece eleştirmekle olmuyor çünkü...

Bir çok değerlendirme yazısı okudum hepsi de yabancı menşeiliydi. Çoğunda da Pardus'un 4 büyükler arasında yerini alacak kapasitede olduğunu ama bazı eksikleri olduğunu söylüyorlar. Kurumsal 2 de gayet güzel gidiyor ve KDE 3.5 deneyimini yeniden yaşamak ve daha kararlı bir sisteme sahip olmak isteyenler onu deneyebilirler.

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
Arkadeşş anlamıyorum ben bu milleti :) windows'da böyle bir sorun yaşasalar çözmek için ALLAH'ına kadar uğraşırlar linux'a gelince hemen de laf sokarlar :closedeyes:
bu tespit en yerinde tespit ,bazen oluyor windows 7 yada vista onayl pc ye xp icin driver bulamiyorsunuz ,ozaman diyormusunuz bu windows xp kötü ,su an linux icin destek veren kac mainboard var.ama sunu diyim benim kullandigim her mainboarda kesinlikle uyumlu calisiyorlar

---------- Post added at 01:02 ---------- Previous post was at 01:00 ----------

Aynen katılıyorum arkadaşım. Eğer ki insanların kod kullanmamalarını sağlayacak birşeyler yaparlarsa ben bile geçerim linuxa :) Linux kullananlar artarsa tabikide yapımcıların gözü linuxa kayacak ;)
arkadasim özelikle kde kullanan bir cok dagitimda normal kullanicilarin kodlarla pek ugrastigi söylenemez normal kullanicilarin disinda zaten kodlamalar her zaman en iyi yol olarak meydandadir

JJaWaa

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Bende zamanında windowstan vazgeçemiyordum sonra birden bire Linux'e merak sardım rahatça kullanabileceğim,destek alabileceğim bir dağıtım varmıydı diye araştırdım ilk önce ubuntuyu duydum araştırdım ama bana biraz soğuk geldi nedenini bilmiyorum sonra Pardus'u duydum Türkçe olması ve milli işletim sistemimizin olması heyecanlandırdı beni sonra Pardus 2008 i kurdum ilk başlarda biraz zorlandım halende zorlanmaktayım sonra 09.01 ve arkasından 09.02 yi kurdum dahada geliştirdim halende eksiğim var şimdi bu eksiklikleri 2011 ile kapatmaya çalışıyorum ben KDE'yi çok seviyorum bir nevi kullanma nedenimde bu biliyorsunuz ki KDE' en iyi Pardus'a monte edilmiş durumda neyse kodla felan uğraşmıyorum paketlemeyi öğrenicem Cebit 2010da PARDUS standında gönüllü olarak katıldım bildiklerimi meraklıyıcılara paylaştım şaşkınlıkla dinlediler demem o ki bu kadar uzatmamın sebebi hemen vazgeçmeyin windows'a esir kalmayın biraz çabalayın meyvesini elbet yiyiceksiniz...

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
mesela siz neyi yapamiyorsunuzda kodlama ihtiyaci duyuyorsunuz,bu arada ben aktiv linux yani pardus kullanicisiyim 2007 den buyana pardus kullanirim özellikle pardus 2009 ile pek bir kod kullanma ihtiyaci hissetmedim .yani kulaktan dolma bilgilerle veyahut 5 yil önceki linux kullanmis birilerinin lafiyla linux icin hüküm vermiyelim ,su an bence linux windows 7 den bile kullanici dostu diyebilirim,tek sorun aliskanliklar ,bana windowsda kolay gördügünüz ama pardus da zor gördügünüz seyi söyleyin ,bende keske bunlar windows 7 de olmasini istedigim seyi söyleyim bakalim hangimizin isteklerini bir diger isletim sistemi yapmiyor

birde mümkünse linux ustalari icin diyorum ama harbiden klinux ustalari na sesleniyorum sizler bir pardusu kurun ve deneyimlerinizi ve eksilerini ve artilarini siz söyleyin ,ama kurupda ve kullanipta söyleyin ,örnegin bunlardan Keyloger Haps ,önceden rise adli arkadas yada realmanager gibi isin ehli olan kisiler gibi arkadaslarin kurup kullanmalarini ve onlarin elestrimelerini bekliyorum ,yani linuxsu ilk defa kullanan yada acemisi olup sadece bir ara kullanmis olan degil ,ben bu isi biliyorum diyen kisilerden bir aciklama bekliyorum ,niye pardusu kullananlar seviyorda kullanamayanlar sevemiyor ,ben onu anlamiyorum,yani kullananlar mi dogruyu göremiyor ,yada kullanamayan kisilermi ,benim sahsi görüsüm bu sürüm icin sadece eksik paketler disinda tek kelimeyle harika

Headhunter

Doçent
Reaksiyon puanı
8
Bende zamanında windowstan vazgeçemiyordum sonra birden bire Linux'e merak sardım rahatça kullanabileceğim,destek alabileceğim bir dağıtım varmıydı diye araştırdım ilk önce ubuntuyu duydum araştırdım ama bana biraz soğuk geldi nedenini bilmiyorum sonra Pardus'u duydum Türkçe olması ve milli işletim sistemimizin olması heyecanlandırdı beni sonra Pardus 2008 i kurdum ilk başlarda biraz zorlandım halende zorlanmaktayım sonra 09.01 ve arkasından 09.02 yi kurdum dahada geliştirdim halende eksiğim var şimdi bu eksiklikleri 2011 ile kapatmaya çalışıyorum ben KDE'yi çok seviyorum bir nevi kullanma nedenimde bu biliyorsunuz ki KDE' en iyi Pardus'a monte edilmiş durumda neyse kodla felan uğraşmıyorum paketlemeyi öğrenicem Cebit 2010da PARDUS standında gönüllü olarak katıldım bildiklerimi meraklıyıcılara paylaştım şaşkınlıkla dinlediler demem o ki bu kadar uzatmamın sebebi hemen vazgeçmeyin windows'a esir kalmayın biraz çabalayın meyvesini elbet yiyiceksiniz...

Parduse gönüllü olarak yaptıklarınızdan dolayı sizi tebrik ediyorum.

mesela siz neyi yapamiyorsunuzda kodlama ihtiyaci duyuyorsunuz,bu arada ben aktiv linux yani pardus kullanicisiyim 2007 den buyana pardus kullanirim özellikle pardus 2009 ile pek bir kod kullanma ihtiyaci hissetmedim .yani kulaktan dolma bilgilerle veyahut 5 yil önceki linux kullanmis birilerinin lafiyla linux icin hüküm vermiyelim ,su an bence linux windows 7 den bile kullanici dostu diyebilirim,tek sorun aliskanliklar ,bana windowsda kolay gördügünüz ama pardus da zor gördügünüz seyi söyleyin ,bende keske bunlar windows 7 de olmasini istedigim seyi söyleyim bakalim hangimizin isteklerini bir diger isletim sistemi yapmiyor

birde mümkünse linux ustalari icin diyorum ama harbiden klinux ustalari na sesleniyorum sizler bir pardusu kurun ve deneyimlerinizi ve eksilerini ve artilarini siz söyleyin ,ama kurupda ve kullanipta söyleyin ,örnegin bunlardan Keyloger Haps ,önceden rise adli arkadas yada realmanager gibi isin ehli olan kisiler gibi arkadaslarin kurup kullanmalarini ve onlarin elestrimelerini bekliyorum ,yani linuxsu ilk defa kullanan yada acemisi olup sadece bir ara kullanmis olan degil ,ben bu isi biliyorum diyen kisilerden bir aciklama bekliyorum ,niye pardusu kullananlar seviyorda kullanamayanlar sevemiyor ,ben onu anlamiyorum,yani kullananlar mi dogruyu göremiyor ,yada kullanamayan kisilermi ,benim sahsi görüsüm bu sürüm icin sadece eksik paketler disinda tek kelimeyle harika

Burda anlatılmak isteneni tam anlayamamışsınız sanırım. Kod nerde giriliyo diyorsunuz peki anlatayım.Pardus 2011 i büyük heyecanla kurdum. herşey çok güzel kuruldu ama wireless internete baglanmıyor. neyse hemen araştırmaya koyuldum. Gördüm ki bu konuda sıkıntı yaşıyan birtek ben değilmişmişim. Gelelim çözüm kısmına. Yazmışlar oraya birüsü kod yok sudo make yok sudo make install. iki gün denemediğim kod yapmadığım şey kalmadı. ama nafile olmadı. şimdi normal bir vatandaş bu işlerden anlamayan kursa pardusu napcak? hadi oda uğraşsın bulsun yapsın da türkiyede kaç kişi uğraşır sizce bunla?

xmonte

Asistan
Reaksiyon puanı
3

Aynı sorun bende de var arkadaşım 3 gündür uğraşıyorum wireless bağlanmıyor. Artık bıraktım peşini tamamen, bende de hayal kırıklığı yarattı. Özgürlük için diye forum siteleri var yazdım kimse ilgilenmedi bile. Win 7 ile yola devam edeceğim bende.

JJaWaa

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Bir arkadaş zaten dedi Pardus kendi ağ yöneticisini kullanmıyor önceden böyle bir sıkıntı yoktu 2011 ile network manageri kullanmaya başladılar bu biraz sorun yaptırdı ama eminim çözüm bulucaklar böyle sürmez emin olun ve Pardusu direk kurup internete rahatça girenlerde hayli fazla sadece biraz sabır ve iyi bir araştırma affedersiniz ama burdaki çoğu kişi o yükü kaldıramıyor o zaman eleştiride yapmıcaklar linux windows gibi bir sistem değil...

xmonte

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Ben bu tip konularda çok iddialı biri değilim çokta iyi bilmiyorum açıkcası ama okuduğum bir çok yazıda linux un (PARDUS) windowstan daha ileri bir sistem olduğundan bahsediliyor. bizlerde bu sistemden yararlanmak için kuruyoruz ama wirelessın çalışmaması gerçekten hayal kırıklığı yaratıyor. Umarım kısa sürede düzelir bizlerde kullanırız. Eğer çözüm biliyorsanız yazın lütfen bizlerde hem öğrenelim hemde kullanalım.

FIRTINA_SEM

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Yaptığım yorumlarda windows fanatiği gibi gözüküyorum. Ama kesinlikle öyle birşey yok. Yeniliği seven birisiyim. Win7 yi kendi bilgisayarım kaldırmadığı için ağır çalıştığı için XP kullanmaya devam ediyorum.

Merak edip pardus kurmuştum tam hatırlamıyorum ama galiba pardus 2007 olması lazım. Pardus kurulup masaüstü görüntülendiği zaman şok oldum. 17" monitör kullanıyorum ama monitörüm sanki biden 20" olmuş gibiydi. Simgelerin boyutları falan harikaydı ve monitörüm sanki büyümüş gibi gösteriyordu. Görüntü olarak beni bayağı etkilemişti. Hiçbir şey tanıtmadan internete girmiştim hızlı bir şekilde en ufak sorun olmamıştı internete girme konusunda. Menüsü bile şu anda vistanın win7nin kullandığı menüydü daha vista çıkmadan evvel :) Bedava olması da ayrı bir avantaj tabi.

İnsanı genel olarak etkileyeci görüntüsü var işletim sistemini kasmıyor pc çok rahat ve hızlı bir şekilde çalışıyor. Linux'un sevmediğim tek yönü kodlarla uğraşma meselesi.

Headhunter arkadaşımızı yazmış oraya wireless sorunu yüzünden kodlarla uğraşmış.

Başka bir örnek Forumda Pardus bölümü içinde var http://forum.shiftdelete.net/pardus/191365-bir-hata-kovalamaca-hikayesi-1-a.html

Belkide açık kaynaklı olması ve hergün geliştiriliyor olması nedeniyle kodlar her kullanıcıya açık durumda.

Bu yorumları Linux'u kötülüyoruz olarak algılamayın. Mesela ben artık kod öğrenecek kadar vakti görmüyorum kendimde. Çalışıyorum bir yandan aöf vs vs. Birde bir sorun çıktığı zaman kodları öğrenmekle uğraşamam :) Tabi dediğim gibi işi sadece internete girip pcde müzik dinlemek olanlar tercih edebilir. Ve kodlamayı bilenler sevenler çok rahat tercih edebilir diye düşünüyorum.. Kimseye Linux kullanmayın demiyoruz. Hatta bazı kişilere linux önerdiğim zamanlarda olmuştur. İsteyen istediğini yapmakta özgürdür.

Headhunter

Doçent
Reaksiyon puanı
8
Yaptığım yorumlarda windows fanatiği gibi gözüküyorum. Ama kesinlikle öyle birşey yok. Yeniliği seven birisiyim. Win7 yi kendi bilgisayarım kaldırmadığı için ağır çalıştığı için XP kullanmaya devam ediyorum.

Merak edip pardus kurmuştum tam hatırlamıyorum ama galiba pardus 2007 olması lazım. Pardus kurulup masaüstü görüntülendiği zaman şok oldum. 17" monitör kullanıyorum ama monitörüm sanki biden 20" olmuş gibiydi. Simgelerin boyutları falan harikaydı ve monitörüm sanki büyümüş gibi gösteriyordu. Görüntü olarak beni bayağı etkilemişti. Hiçbir şey tanıtmadan internete girmiştim hızlı bir şekilde en ufak sorun olmamıştı internete girme konusunda. Menüsü bile şu anda vistanın win7nin kullandığı menüydü daha vista çıkmadan evvel :) Bedava olması da ayrı bir avantaj tabi.

İnsanı genel olarak etkileyeci görüntüsü var işletim sistemini kasmıyor pc çok rahat ve hızlı bir şekilde çalışıyor. Linux'un sevmediğim tek yönü kodlarla uğraşma meselesi.

Headhunter arkadaşımızı yazmış oraya wireless sorunu yüzünden kodlarla uğraşmış.

Başka bir örnek Forumda Pardus bölümü içinde var http://forum.shiftdelete.net/pardus/191365-bir-hata-kovalamaca-hikayesi-1-a.html

Belkide açık kaynaklı olması ve hergün geliştiriliyor olması nedeniyle kodlar her kullanıcıya açık durumda.

Bu yorumları Linux'u kötülüyoruz olarak algılamayın. Mesela ben artık kod öğrenecek kadar vakti görmüyorum kendimde. Çalışıyorum bir yandan aöf vs vs. Birde bir sorun çıktığı zaman kodları öğrenmekle uğraşamam :) Tabi dediğim gibi işi sadece internete girip pcde müzik dinlemek olanlar tercih edebilir. Ve kodlamayı bilenler sevenler çok rahat tercih edebilir diye düşünüyorum.. Kimseye Linux kullanmayın demiyoruz. Hatta bazı kişilere linux önerdiğim zamanlarda olmuştur. İsteyen istediğini yapmakta özgürdür.

aynen bende öyle düşünüyorum.

FIRTINA_SEM

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Linux'un geleceği çok parlak bir dünya insan var geliştirmek için uğraşan. Bence bu yavaş windows'u bırakacak zamanla insanlar daha hızlı işletim sistemine geçiş yapacaklar. Ve şu da bir gerçekki kod öğrenenlerin sayısı git gide artıyor.

Biraz hayal ettimde ileri bir zamanda neler olacağına dair gülüyorum :)

Şimdi daha XP'ye format atmasını bilmeyen birsürü insan var gülüyoruz onlara ya bu kadar basit bir şeyi yapamıyorlar mı diye teknolojiden bi haberler diye. Ama gelecekte torunlarımızı linux kullanırken düşündüm bir an. Dede yaa bu kadar basit bir şeyi yapamıyon mu diye bizimle dalga geçecekler bizde bizim zamanımızda windows vardı ne bileyim ben linuxu diyeceğiz herhalde :D :D :D