Pardus nedir? Pardus işletim sistemi özellikleri nelerdir?

Bu konuyu okuyanlar

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Pardus nedir? Pardus işletim sistemi özellikleri nelerdir?

Pardus nedir? Pardus işletim sistemi özellikleri arama motorlarında sorgulanıyor.
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "İmzalayacağımız protokolle PARDUS, Diyanet'in merkez ve taşra teşkilatlarında kullanılan 10 bin bilgisayara yaygınlaştırılacak" ifadelerini kullandı. Bu gelişmenin ardından Pardus nedir sorusu gündem oldu. Peki, Pardus işletim sistemi özellikleri nelerdir? İşte yanıtı!

616x321-pardus-nedir-pardus-isletim-sistemi-ozellikleri-nelerdir-1592903310209.jpg

Pardus nedir? Pardus işletim sistemi özellikleri araştırılmaya başlandı. Bazı kamu kurumlarında kullanılacak Pardus işletim sistemi yeniden gündem oldu. Arama motorlarında Pardus nedir sorusuna yanıt aranmaya başlandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ile "Diyanet İşleri Başkanlığı ile TÜBİTAK PARDUS işletim sistemi Protokolü İmza Töreni"ne katıldı. Bakan Varank "İmzalayacağımız protokolle PARDUS, Diyanet'in merkez ve taşra teşkilatlarında kullanılan 10 bin bilgisayara yaygınlaştırılacak" dedi. Pardus işletim sistemi özellikleri nelerdir? İşte yanıtı!

PARDUS NEDİR?

PARDUS, Debian GNU/Linux temelli Özgür ve Açık Kaynak kodlu bir işletim sistemidir. İnternet üzerinden ücretsiz olarak indirilebilmekte ve kurulabilmektedir. Kişisel veya kurumsal kullanımlar için Pardus'un rekabet edebilir ve sürdürülebilir bir işletim sistemi haline getirilmesi için TÜBİTAK ULAKBİM bünyesinde geliştirme ve idame çalışmaları devam ettirilmektedir.
Pardus'un, kamu kurum ve kuruluşları ile KOBİ'lerde kolay yaygınlaştırılabilmesi için kurumsal ihtiyaçları karşılayan Açık Kaynak kodlu alt projeleri bulunmaktadır. Lider Ahenk Merkezi Yönetim Sistemi, Engerek Kimlik Yönetim Sistemi, Ahtapot Bütünleşik Siber Güvenlik Sistemi, Etkileşimli Tahta Arayüz Projesi (ETAP) bunların başlıcalarıdır.

Takvim

Redlonmas

Spectator
Reaksiyon puanı
3,093
Buralar neden boş ?

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Fazla bir teknik bilgim olmadığı için kurmaya korkuyorum. Ama çok merak ettiğim bir sistem. Çok uzun yıllardan beri hikayesi dilden dile dolaşan, bazı zamanlar terkedilen, bazen tekrar dönüş yapılan, sanırım biraz mahzun ama bizim olan, bizden olan... Öz olduğu halde üvey evlat muamelesini bir türlü aşamayan bir sistem.

Keşke kullananlar windows ile bir mukayesesini yapabilse... Becerebilsem seve seve kurar kullanırdım.

S

SDN Anonim 608469

SDN Okuru
Fazla bir teknik bilgim olmadığı için kurmaya korkuyorum. Ama çok merak ettiğim bir sistem. Çok uzun yıllardan beri hikayesi dilden dile dolaşan, bazı zamanlar terkedilen, bazen tekrar dönüş yapılan, sanırım biraz mahzun ama bizim olan, bizden olan... Öz olduğu halde üvey evlat muamelesini bir türlü aşamayan bir sistem.

Keşke kullananlar windows ile bir mukayesesini yapabilse... Becerebilsem seve seve kurar kullanırdım.
Konu açarsanız kurmanıza yardımcı olabiliriz.
Mesaj otomatik birleştirildi:

konu açılalı çok olmuş. :D
Olsun. :D

Redlonmas

Spectator
Reaksiyon puanı
3,093

Abi sana yardımcı olabiliriz biz. Kurmak gerçekten çok kolay. Sadece USB Boot işini yapmak gerek oda 2-3 tuş ile halloluyor.

drool

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
123
Normal, Debian tabanlı bir Linux dağıtımı pek bir işlevselliği ya da ayrıcalığı yok ancak yine de kullanılabilir derecede.

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431

Forumda bu konular ile ilgilenen ben dahil bir sürü kişi var,bir sıkıntı yaşarsanız yardımcı olabileceğimizi düşünüyorum,Pardus vb. GNU/Linux dağıtımlarının o kadar kullanımı zor değildir diye düşünüyorum.

silindi

Profesör
Reaksiyon puanı
3,580

becerilecek birşey yok seyyah hocam siz kurun biz yardım ederiz

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Kusura bakmayın ama destekleyeceksiniz ki bir yerlere geleler değişiklik yapalar. Lakin kurup kullanmadan laf edenlerin pek lafına bakılmaz deneyeceksin tecrübe edeceksin sonra eksiğini gediğini eleştireceksin ki düzele . Yoksa kullanmadan kötüleme pek tatminkar bir şey değil.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Konu açarsanız kurmanıza yardımcı olabiliriz.
Abi sana yardımcı olabiliriz biz. Kurmak gerçekten çok kolay. Sadece USB Boot işini yapmak gerek oda 2-3 tuş ile halloluyor.
Forumda bu konular ile ilgilenen ben dahil bir sürü kişi var,bir sıkıntı yaşarsanız yardımcı olabileceğimizi düşünüyorum,Pardus vb. GNU/Linux dağıtımlarının o kadar kullanımı zor değildir diye düşünüyorum.
becerilecek birşey yok seyyah hocam siz kurun biz yardım ederiz
Gençler hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Çok iyisiniz. Yalnız bir korkum var. Bu işi beceremesem, veya becersem de geri dönmek istesem eski sisteme yani Windows'a dönebilme şansım oluyor mu?

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Gençler hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Çok iyisiniz. Yalnız bir korkum var. Bu işi beceremesem, veya becersem de geri dönmek istesem eski sisteme yani Windows'a dönebilme şansım oluyor mu?
Evet oluyor,hem de WoeUSB programı ile aşırı basit bir şekilde geri dönüş yapabilirsiniz.İsterseniz de bunlar ile hiç uğraşmayıp Dual Boot yaparsınız hem Windows'u hem Pardus'u aynı bilgisayarda birlikte kullanabilirsiniz.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Dual Boot yaparsınız hem Windows'u hem Pardus'u aynı bilgisayarda birlikte kullanabilirsiniz.
evet oluyor,isterseniz dual boot yapabilirsiniz seyyah hocam
Bak bu aklıma yattı. Yalnız, şimdi siz bana bu adım adım yazabilirseniz çok sevinirim. Çünkü dual boot nedir onu bile bilmez bu gariban. Diyelim şimdi ben pardus'i indirdim. Peki windows hiç etkilenmeden, olduğu gibi durduğu halde ben pardusu nasıl kullanabilirim?

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Bak bu aklıma yattı. Yalnız, şimdi siz bana bu adım adım yazabilirseniz çok sevinirim. Çünkü dual boot nedir onu bile bilmez bu gariban. Diyelim şimdi ben pardus'i indirdim. Peki windows hiç etkilenmeden, olduğu gibi durduğu halde ben pardusu nasıl kullanabilirim?
Çok basit, bilgisayarınızdan diskler hizmetini açıyoruz ve sabit diskimizi bölüp daha sonra BIOS'tan Secure Boot'u kapatıp yeni oluşturduğumuz bölüme OS'u kuruyoruz,işlemi yapmakta sıkıntı yaşarsanız şu videoyu referans alabilirsiniz diye düşünüyorum.

Redlonmas

Spectator
Reaksiyon puanı
3,093
Şimdi abi sana anlatayım. Dual Boot denilen arkadaş bir bilgisayarda 2 veya 2den fazla işletim sistemi kurup kullanmaya yarıyor. Yani Pardus'u kurarken disk'te yer açıp o açtığın yere Pardusu kuruyorsun. Aynı zamanda GRUB yani önyükleyici kuruluyor. GRUB ile seçenekler oluyor mesela windows'a girmek istediğinde aşağı yaparak windows'u enter'layıp ona giriyorsun. Eğer Pardus'a gireceksen direk Pardus'a enter'lıyorsun. Bu şekilde hem windows gitmeden Pardus'u tatmış oluyorsun. 1 taşta 2 kuş. Bence bir düşün.
GRUB dediğim arkadaş şu şekilde;
QPOvp.jpg

Çok basit, bilgisayarınızdan diskler hizmetini açıyoruz ve sabit diskimizi bölüp daha sonra BIOS'tan Secure Boot'u kapatıp yeni oluşturduğumuz bölüme OS'u kuruyoruz,işlemi yapmakta sıkıntı yaşarsanız şu videoyu referans alabilirsiniz diye düşünüyorum.
Çok teknik konuşuyorsunuz Seyyah abinin yaşı 50 küsür. Bu tarz kavramları kavraması biraz zor olur. Daha halk dilinden konuşmaya çalışalım. :)

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim. Aslında küçük oğlum bilgisayar mühendisi, ne ki şu an çok uzaklarda. Virüs nedeniyle yanıma gelmesi de imkansız. O gelebilmiş olsaydı gözü kapalı bilirdi bu işleri de lanet olası virüs kapadı yolları.

Ama geniş bir zamanımda bunu mutlaka denemeyi çok istiyorum. Günü gelince sizlerden illa ki yardım isterim. Tekrar hepinize çok teşekkür ediyorum.

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim. Aslında küçük oğlum bilgisayar mühendisi, ne ki şu an çok uzaklarda. Virüs nedeniyle yanıma gelmesi de imkansız. O gelebilmiş olsaydı gözü kapalı bilirdi bu işleri de lanet olası virüs kapadı yolları.

Ama geniş bir zamanımda bunu mutlaka denemeyi çok istiyorum. Günü gelince sizlerden illa ki yardım isterim. Tekrar hepinize çok teşekkür ediyorum.
Sıkıntı yaşarsanız elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım diye düşünüyorum.İyi akşamlar dilerim.

Redlonmas

Spectator
Reaksiyon puanı
3,093

Ne demek abi. Burada olduğum süre boyu sana yardımcı olmaya çalışırım. İyi geceler. :)