Pardus Kurulumu Hatası?

Pardus 2008.1 var 10 gb lık alana kurmaya çalışıyorum, harddiski kendim bölümlendireceğim diyorum 10 gb lığı seçiyorum sonra pardus sistem dosyaları için(zorunlu) seçiyorum uygula diyorum. kuruluma başlarken aldığım hata;

Warning: Kernel, /dev/sda (aygıt ya da özkaynak meşgul) üzerindeki disk bölümleme tablosunu yeniden okuyamadı. Bu siz (bilgisayarı) yeniden açana dek yaptığınız değişiklikleri Linux'un bilmemesi demek... /dev/sda ile ilgili herhangi birşey yapmadan bilgisayarınızı yeniden açmalısınız.

blablabla....

Yardım edin Linux'çular

shadowfax_07

Asistan
10 gb lık kısmın tamamına pardus kurmayacaksın. O bölümün 1 gb lık kısmını takas diye kalanını da pardus diye ayırman lazım ve her seferinde uygulaya tıkla

evet yeni hatamı açıklıyorum;

Error: /dev/sda5 - Aygıt ya da özkaynak meşgul disk bölümlerindeki değişiklikler hakkında kerneli bilgilendirmede hata. Bu, siz (bilgisayarı) yeniden açana dek /dev/sda5'e yaptığınız değişikliklerin Linux'un bilmemesi demek - dolayısıyla yeniden açmadan herhangi bir şekilde bağlamamalı ya da kullanmamalısınız.

Champion78

Profesör
bir iki gün bekleyebilirsen bir sorayım ama sistem özelliklerini yazabilir misin ve sistemindeki diğer işletim sistemlerini

sistem özelliklerim böyle,
118 gb sadece verilerimin olduğu, 20 gb Xp sistemimin olduğu ve 10 gb ta boş bölüm var(şu an biçimlenmemiş yani pardus kurulumu denerken ext3 yaptı sanırım şimdi windowstan göremiyorum)

acaba ayırdığım alan mı yetersiz kalıyor dersiniz?

Takas ile alakası yok. Takas oluşturmak zorunda değilsin. Ben takas olmadan kurdum sorunsuz. çalışıyor.

Senin sorunun şurada da geçiyor: http://bugs.pardus.org.tr/show_bug.cgi?id=7530

burda yazana göre sanırım çok bölüm olunca böyle oluyor 3 bölüm var bende

biri de böyle demiş;
Merhabalar, ben de uzun süredir aynı hatayı yaşıyordum, Uğur Çetin diski
mkfs ile kendi formatlayıp, storage.py deki commit satırını yorum haline
getirip yalıyı tekrar çalıştırdı ve pardus kuruldu.

dediklerinden bişey anlamadım doğrusu

Champion78

Profesör
Öncelikle diskler taraniyor ekranında sabırlı bi şekilde beklemeniz gerekiyomuş (gerçi ben öyle bi ekran hatırlamıyorum :) ) hata oluşursa eğer ctrl+alt+f1 veya f2 tuşlarına basarak konsola düşün ve ardından service yali4 restart komutu verin. Diye bi cevap buldum insaallah işinize yarar bi deneyin derim...

Öncelikle diskler taraniyor ekranında sabırlı bi şekilde beklemeniz gerekiyomuş (gerçi ben öyle bi ekran hatırlamıyorum :) ) hata oluşursa eğer ctrl+alt+f1 veya f2 tuşlarına basarak konsola düşün ve ardından service yali4 restart komutu verin. Diye bi cevap buldum insaallah işinize yarar bi deneyin derim...

bende hatırlamıyorum valla :) yarın bir deneyeceğim teşekkürler iyi geceler :)

nsgnc

Profesör

Bu çözüm olabilir. Denemeye değer.

Champion78

Profesör
bi de böyle bi cevap var:
"Açılan 10 GB'lik bölüm, Windows'un D:\ bölümünden ise, D:\ genellikle genişletilmiş bir bölüm içinde bir Mantıksal bölümdür. Genişletilmiş bölüm C:\'ye bağlı. Genişletilmiş bölümüde daraltıp, tam bir boş alan açmalısın, benim düşündüğüm gibi ise."