Pardus Kurulumu Hatası?

Bu konuyu okuyanlar

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Pardus 2008.1 var 10 gb lık alana kurmaya çalışıyorum, harddiski kendim bölümlendireceğim diyorum 10 gb lığı seçiyorum sonra pardus sistem dosyaları için(zorunlu) seçiyorum uygula diyorum. kuruluma başlarken aldığım hata;

Warning: Kernel, /dev/sda (aygıt ya da özkaynak meşgul) üzerindeki disk bölümleme tablosunu yeniden okuyamadı. Bu siz (bilgisayarı) yeniden açana dek yaptığınız değişiklikleri Linux'un bilmemesi demek... /dev/sda ile ilgili herhangi birşey yapmadan bilgisayarınızı yeniden açmalısınız.

blablabla....

Yardım edin Linux'çular

shadowfax_07

Asistan
Reaksiyon puanı
0
10 gb lık kısmın tamamına pardus kurmayacaksın. O bölümün 1 gb lık kısmını takas diye kalanını da pardus diye ayırman lazım ve her seferinde uygulaya tıkla

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
evet yeni hatamı açıklıyorum;

Error: /dev/sda5 - Aygıt ya da özkaynak meşgul disk bölümlerindeki değişiklikler hakkında kerneli bilgilendirmede hata. Bu, siz (bilgisayarı) yeniden açana dek /dev/sda5'e yaptığınız değişikliklerin Linux'un bilmemesi demek - dolayısıyla yeniden açmadan herhangi bir şekilde bağlamamalı ya da kullanmamalısınız.

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
hadi arkadaşlar pardus kullanmak istiyorum yardım yaa yok mu bilen bu hata nedenlerini :D

Champion78

Müdavim
Reaksiyon puanı
43
bir iki gün bekleyebilirsen bir sorayım ama sistem özelliklerini yazabilir misin ve sistemindeki diğer işletim sistemlerini

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Gerçi 10 gbden kalana takas alanı kuracaksın.Eğer olmasa 9 gb gibi indir.Asıl önerilen 5gb gerisi takas

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
20090107200641ed9.png

sistem özelliklerim böyle,
118 gb sadece verilerimin olduğu, 20 gb Xp sistemimin olduğu ve 10 gb ta boş bölüm var(şu an biçimlenmemiş yani pardus kurulumu denerken ext3 yaptı sanırım şimdi windowstan göremiyorum)

acaba ayırdığım alan mı yetersiz kalıyor dersiniz?

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
10 gb alanın var zaten illa öneriyor diye zorunlu alanı her yere kurma ben 8 gb zorunlu alan 2 gb takas kurdum rahatım:yes:

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
abicim onları da denedim 3 gb takas 1 gb takas 5 gb takas falan hep denedim hiç olmadı ama

Champion78

Müdavim
Reaksiyon puanı
43
Takas alanıyla alakası yok problemin, ben araştırıyorum bir iki güne cevap yazacağım insaallah

nsgnc

Müdavim
Reaksiyon puanı
10

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
teşekkürler ilginiz için inşallah çözüm bulunur

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Takas ile alakası yok. Takas oluşturmak zorunda değilsin. Ben takas olmadan kurdum sorunsuz. çalışıyor.

Senin sorunun şurada da geçiyor: http://bugs.pardus.org.tr/show_bug.cgi?id=7530

burda yazana göre sanırım çok bölüm olunca böyle oluyor 3 bölüm var bende

biri de böyle demiş;
Merhabalar, ben de uzun süredir aynı hatayı yaşıyordum, Uğur Çetin diski
mkfs ile kendi formatlayıp, storage.py deki commit satırını yorum haline
getirip yalıyı tekrar çalıştırdı ve pardus kuruldu.

dediklerinden bişey anlamadım doğrusu

Champion78

Müdavim
Reaksiyon puanı
43
Öncelikle diskler taraniyor ekranında sabırlı bi şekilde beklemeniz gerekiyomuş (gerçi ben öyle bi ekran hatırlamıyorum :) ) hata oluşursa eğer ctrl+alt+f1 veya f2 tuşlarına basarak konsola düşün ve ardından service yali4 restart komutu verin. Diye bi cevap buldum insaallah işinize yarar bi deneyin derim...

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Öncelikle diskler taraniyor ekranında sabırlı bi şekilde beklemeniz gerekiyomuş (gerçi ben öyle bi ekran hatırlamıyorum :) ) hata oluşursa eğer ctrl+alt+f1 veya f2 tuşlarına basarak konsola düşün ve ardından service yali4 restart komutu verin. Diye bi cevap buldum insaallah işinize yarar bi deneyin derim...

bende hatırlamıyorum valla :) yarın bir deneyeceğim teşekkürler iyi geceler :)

nsgnc

Müdavim
Reaksiyon puanı
10

Bu çözüm olabilir. Denemeye değer.

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
olmadı maalesef arkadaşlar. yine aynı durum oluşuyor

Champion78

Müdavim
Reaksiyon puanı
43
bi de böyle bi cevap var:
"Açılan 10 GB'lik bölüm, Windows'un D:\ bölümünden ise, D:\ genellikle genişletilmiş bir bölüm içinde bir Mantıksal bölümdür. Genişletilmiş bölüm C:\'ye bağlı. Genişletilmiş bölümüde daraltıp, tam bir boş alan açmalısın, benim düşündüğüm gibi ise."

nsgnc

Müdavim
Reaksiyon puanı
10
bi de böyle bi cevap var:
"Açılan 10 GB'lik bölüm, Windows'un D:\ bölümünden ise, D:\ genellikle genişletilmiş bir bölüm içinde bir Mantıksal bölümdür. Genişletilmiş bölüm C:\'ye bağlı. Genişletilmiş bölümüde daraltıp, tam bir boş alan açmalısın, benim düşündüğüm gibi ise."

Genişletilmiş bölüm içindeki mantıksal sürücüye kurmak sorun olmuyor. Şu anda öyle kullanıyorum ben. Gayet sağlıklı çalışıyor.

Windows hâlâ kuruluysa disk yöneticisinden ekran görüntüsü gönderebilir misin?

EnziM

Doçent
Reaksiyon puanı
17
Bilgisayarı windows ile açın masaüstünden Bilgisayarım sağ tıkla Yönet soldan Disk Yönetimi buradan kurmaya çalıştığınız Hdd alanına sağ tıkla Mantıksal Sürücüyü Sil... biraz bekle ve tekrar aynı sürücüye sağ tıkla ve Bölümü Sil...

Pardus kurulan cdni tak ve reset atıp kurmaya başla

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Genişletilmiş bölüm içindeki mantıksal sürücüye kurmak sorun olmuyor. Şu anda öyle kullanıyorum ben. Gayet sağlıklı çalışıyor.

Windows hâlâ kuruluysa disk yöneticisinden ekran görüntüsü gönderebilir misin?

20090113203134ym4.jpg

Özür dilerim bu hata senin kurmana ve disk düzenlemden kaynaklandabilir.

disk düzenlemeyi başka ne türlü yapabilirim ki :S

EnziM

Doçent
Reaksiyon puanı
17
Sağ tıkla
Second XP (E: )
Mantıksal Sürücüyü Sil...
Tekrar
Sağ tıkla
Second XP (E: )
Bölümü Sil...

Pardus kurulan cd ni tak kuruluma başla boş alanı otomatik olarak görecektir ilk mesajında yaptığın kurulumun aynısını yap takas alanına hiç girme gerek yok dedemin zamanından kalan pclerde işe yarar o sen direk uygula diyip kur arkadaşım

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
bi kere mantıksal sürücüyü sil dedim sonra zaten E gitti bölümü sil yapamadım
böyle deniyorum

EnziM

Doçent
Reaksiyon puanı
17
Mantıksal sürücüyü sildikten sonra Yeniden başlattınmı? Yeniden başlatınca o sürücüyü göreceksin 1 olmadı 2 reset at mutlaka görmen lazım. Gördüğün zamanda bölümü sil demelisin. O bölümü sil demeden o bölüme pardusu kuramazsın.

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
biçimlenmemiş alana dediğiniz gibi yaptım aynı hatayı verdi başka birşeyden kaynaklı sanırım bu hata

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
20090113203134ym4.jpg

disk düzenlemeyi başka ne türlü yapabilirim ki :S
Hayır onu demiyorum pardus kurarken şuraya şu kadar gerekli alan ayarlaması yaparken sonra devama tıklıyorsun ve kurarken gerekli disk alanı yapılıyor yazan yerde pardus hata yapmış olabilir ve bildiremiyebilir.