Pardus, 17.5 sürümü ile daha kararlı geliyor!

Bu konuyu okuyanlar

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,271
68160

Linux dünyasında, yerli anlamda rotasını belirlemiş ve mürettebatıyla yoluna emin adımlarla ilerleyen Pardus, 2005 yılında hayata geçirdiği açık kaynak projesiyle gönülleri kazanmayı başardı. Zaman geçtikçe büyüdü ve daha da gelişti, kendini geliştirdi. Öyle ki GNU/Linux'a gönül vermiş çoğu yerli kullanıcı gönül rahatlığıyla dağıtım tercihini Pardus'tan yana kullanabiliyor. TÜBİTAK ULAKBİM önderliğinde geliştirilmeye devam edilen Pardus'un bir kullanıcısı olduğumu ve tercihini Debian tabanından yana kullandığını hesaba katarak ki (Debian Linux atmosferinde en sağlam dağıtım ve tabanlardan biri olarak kabul edilir) gayet memnun kaldığımı belirtmek isterim. Nice yeni sürümlere ve nice yeni duyurularına! :) diyerek burada bir nokta koyalım.

Pardus 17.5 Sürüm Notları

Pardus 17.5 son ara sürümdür. Yapılan değişiklikleri gözlemlemek için Pardus 17 yüklü sisteminizi güncel tutmanız yeterli. Pardus 17′ nin bu son sürümü ile LTS (Uzun Vade Destek) sözünü 01.05.2021 tarihine sabitlemiştir. Pardus 17 güncelleme almaya devam edecektir ancak yeni bir versiyon ile disk kalıbı oluşturulmayacaktır. Pardus, hali hazırdaki son sürümün disk kalıbı güncellemesini zaman içerisinde duyuru ile versiyon değiştirmeksizin tekrar yayınlama hakkını saklı tutar.

Pardus 17.5 Sürümleri (Versiyonları)

Pardus 17.5 Xfce (x64-bit)
Pardus 17.5 DDE (x64-bit)
Pardus 17.5 Sunucu (x64-bit)

Dipnot: Pardus 17 sürümlerinden biri hâlihazırda makinenizde kurulu ise, 17.5 yükseltmesi için yukarıda bulunan ISO imajlarını indirip tekrar yakmanıza gerek yoktur. Yükseltme için kolayca terminal ekranında uygulayabileceğiniz parametreler şöyle;

# sudo apt-get update
# sudo apt-get dist-upgrade

Duyurulan 17.5 sürümü ile Pardus'ta neler değişti?

#
Son kullanıcının karşılaştığı bir çok grafiksel arayüzdeki kullanım senaryosu sorunları giderildi.
# Bir çok sistem performansını etkileyen paket güncelleştirmesi ve optimizasyonu yapıldı.
# 200'ün üzerinde paketi ve yamasını içeren güvenlik güncelleştirmeleri sisteme eklendi.
# Öntanımlı internet tarayıcısı Firefox versiyonu 60.5.1‘e güncellendi.
# Öntanımlı e-posta istemcisi Thunderbird versiyonu 60.5.1‘e güncellendi.
# Öntanımlı media oynatıcısı olan VLC versiyonu 3.0.6‘ya güncellendi.
# Öntanımlı ofis döküman uygulaması Libreoffice versiyonu 6.1.5.1‘e güncellendi.
# Öntanımlı uygulama mağazası pardus-store versiyonu 0.3.1~beta4‘e güncellendi ve içerik yönetimi uzaktan güncelleme almaksızın dinamik olarak düzenlenebilir hale getirildi.
# Öntanımlı giriş ekranı kabuğu lightdm-gtk-greeter ve arka uçta kullanıcı yönetimi sistemleri ile haberleşen sssd de bulunan hatalar düzeltildi ve ldap merkezi kullanıcı yönetimi sistemi ile hatasız çalışabilir hale getirildi.
# Canlı açılan sistem üzerinden yükleme işlemi terk edildi ve sadece kurulum ortamının açılarak yüklenebilmesi tercihi sabit kılındı.
# Uzun vade destek verilecek olan disk kalıplarındaki isimlendirmelere LTS etiketi yerleştirildi.
# Pardus un türemiş olduğu debian dan farkının canlı olarak gözlemlenebileceği paket takipçisi 11.03.2019 tarihinde tracker.pardus.org.tr adresinden yayına alınacaktır.

Pardus Paket Deposu ve Adresleri

#
deb Index of /pardus/ onyedi main non-free contrib
# deb-src Index of /pardus/ onyedi main non-free contrib

# deb Index of /guvenlik/ onyedi main non-free contrib
# deb-src Index of /guvenlik/ onyedi main non-free contrib

Son düzenleme:

sireno52

Asistan
Reaksiyon puanı
65
Ben Pardusu daha iyi konumda olsun isterim ama son kullanıcı için bence pek iyi degil (son kullanıcı için derken linux hakkında fazla bilgi sahibi olmayanlar için ) örneğin ben ilk önce ekran kartı kurulumuna bakarım hangisi daha basit kurulum sağlıyor bu konuda en çok ubuntu yu beğeniyorum birde şu aralar deepin linux u beğeniyorum

grezimonk

Müdavim
Reaksiyon puanı
261
2005 yılında başlangıçtaki ekip yok debian olmasıda hoşumuza gitmedi gerçek pardus ekibi Pisi'yi hazırlıyor...

sireno52

Asistan
Reaksiyon puanı
65
Ben Pardusu kde3 masaüstü var iken kullandım KDE 4 geçtiler bıraktım Pardus sadece KDE masa üstü kullanıyordu şimdi seçeneklerin var istersen KDE istersen Gnome veya xfce isteyen istediğini kullanabiliyor bu bence güzel birşey kötü olan şey ise hazıra konmak bu bence çok kötü yabancısı da haziri kullanıyor ama üstüne ekliyor örneğin linux mint Ubuntu tabanlı veya deepin debian tabanlı veya voyager GS Ubuntu tabanlı ama adamlar birşeyler ekleyerek daha kullanışlı hale getirmişler Pardusu daha kullanışlı hale getirdikleri zaman ben Pardusa yönelirim ama şimdi deepin Le çok rahatım ?????

Wolf R

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Mint
Ubuntu
Elementary OS
Debian

benim sıralamam. Mint ve Ubuntu en kullanışlı distrolar. Ubuntu Unity arayüzü varken çok kullanıcı kaybetti. Gnome geçtikten sonra daha kullanışlı olduğunu düşünüyorum.

Ayrıca tüm distrolarda program kurmak basitleştirilse Linux daha fazla kullanılacaktır.

Mesela deb uzantılı programların kurulumu daha basit olsa.

• Konsol kullanımı azalsa
  • Her programın deb paketi olsa
  • Deb paketli programlar depoda yoksa kurulumlar başarısız oluyor ve birçok hata veriyor. Bu sorunun da giderilmesi lazım.
  • Sürücü olayında da siyah ekran hataları ile karşılaşmak mümkün.
  • Steam de daha çok oyun çıkarsa Linux daha çok tercih edilecektir.

Linux kullanımının az olmasında en büyük engeller konsol kullanımı ve oyun eksikliği. Deb paketlerle program kurulumları geliştirilmeli.

Steam platformunda daha çok Linux oyunu çıkarılmalı.

sireno52

Asistan
Reaksiyon puanı
65
Aynen katılıyorum birşey soracağım deepin denedin mi hiç sonuçta oda debian tabanlı denemediysen denemenizi isterim sonuçta linux konusunda benden daha tecrubelisin eksileri artıları nelerdir burda birde başlık açarsan sevinirim pek fazla bilinen bir dağıtım değil Türkiye'de bu arada bende Ubuntu 19.04 çıkış tarihi bekliyorum çıkarsa kurup bakacak nasıl olmus sabırsızlıkla bekliyorum

Wolf R

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Aynen katılıyorum birşey soracağım deepin denedin mi hiç sonuçta oda debian tabanlı denemediysen denemenizi isterim sonuçta linux konusunda benden daha tecrubelisin eksileri artıları nelerdir burda birde başlık açarsan sevinirim pek fazla bilinen bir dağıtım değil Türkiye'de bu arada bende Ubuntu 19.04 çıkış tarihi bekliyorum çıkarsa kurup bakacak nasıl olmus sabırsızlıkla bekliyorum

Ubuntu Gnome ile daha iyi olacaktır.

Ubuntu ya alışanlar kolay bırakamıyor. Unity arayüzünü sevmiyordum açıkçası. Gnome arayüzü gayet güzel ve kullanışlı.

Amazon son sürümlerde var mı bilmiyorum ama kaldırılması gerekir. Ayrıca son sürümlerde snap güncellemelerinde de hatalar olduğu söyleniyordu.

Yeni çıkan sürümlerde bu sorunlar giderilmiş olur umarım.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
Kod:
sensor 
sudo apt install sensors
buna fransız...
68490

habib723

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Arkadaşlar pardus ile ilgili olarak şunu merak ediyorum. Son kullanıcı bilgisi hiç yoksa builgisayarına kurup normal windowstaki gibi işlemlerini yapabilir mi. Yani misal bir kullanıcı oyun oynamak program açmak, grafik çizmek internete google tarayıcısı ile girmek gibi işlevleri var mı yoksa bütün işlemleri komutlarla (
# sudo apt-get update
# sudo apt-get dist-upgrade )
mı yapılıyor.

Bilgi verirseniz ve aydınlatırsanız sevinirim.
Şahsen eğer ürün iyi tanıtılamamışsa yerli olup olmaması önemli değil yaygınlaşmaz. Eğer sadece proffessional bir çalışma için üretilen bir işletim sistemi ise çok fazla yaygınlaşmasını beklemek doğru olmaz.

insanimsi

Müdavim
Reaksiyon puanı
450
hocam artık neredeyse hiç terminal gerekmiyor
her şey(neredeyse) arayuz ile yapılıyor
daha kolay dağıtımlarda var ama pardus ta güzerldir ve bence en iyi xfce dağıtımı pardus

ve bu arada haklısınız reklam konusunda mesela şu anda bir arch tabanlı linux dağıtmı(yerli)pardustan çok kullanılmıyor biraz sonra sayfayı atarım
Mesaj otomatik birleştirildi:

Salih Yücel

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Arkadaşlar pardus ile ilgili olarak şunu merak ediyorum. Son kullanıcı bilgisi hiç yoksa builgisayarına kurup normal windowstaki gibi işlemlerini yapabilir mi. Yani misal bir kullanıcı oyun oynamak program açmak, grafik çizmek internete google tarayıcısı ile girmek gibi işlevleri var mı yoksa bütün işlemleri komutlarla (
# sudo apt-get update
# sudo apt-get dist-upgrade )
mı yapılıyor.

Bilgi verirseniz ve aydınlatırsanız sevinirim.
Şahsen eğer ürün iyi tanıtılamamışsa yerli olup olmaması önemli değil yaygınlaşmaz. Eğer sadece proffessional bir çalışma için üretilen bir işletim sistemi ise çok fazla yaygınlaşmasını beklemek doğru olmaz.

merhaba hocam, sadece komutlar ile değil gerektiği zaman komutlar ile kullanabilirsiniz.
arayüze alışmak ve yeni kullanıcılar için bir eğitim serisi başlattım. ?? Pardus 17.5 (Video) takip ederseniz beni mutlu ederseniz.
yakında "Pardus 19" gelecek ve bizlerde heyecanlı bir şekilde bu gelişi desteklemeliyiz.

görüşmek üzere .

habib723

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
hocam artık neredeyse hiç terminal gerekmiyor
her şey(neredeyse) arayuz ile yapılıyor
daha kolay dağıtımlarda var ama pardus ta güzerldir ve bence en iyi xfce dağıtımı pardus

ve bu arada haklısınız reklam konusunda mesela şu anda bir arch tabanlı linux dağıtmı(yerli)pardustan çok kullanılmıyor biraz sonra sayfayı atarım
Mesaj otomatik birleştirildi:

merhaba hocam, sadece komutlar ile değil gerektiği zaman komutlar ile kullanabilirsiniz.
arayüze alışmak ve yeni kullanıcılar için bir eğitim serisi başlattım. ?? Pardus 17.5 (Video) takip ederseniz beni mutlu ederseniz.
yakında "Pardus 19" gelecek ve bizlerde heyecanlı bir şekilde bu gelişi desteklemeliyiz.

görüşmek üzere .

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Şuan kurumdayım youtube engelli olduğu için bakamıyorum. Eve geçince youtubeden bakarım.

Örnek veriyorum benim özellikle office programlarıyla çok işim oluyor. Aynı zamanda exe uygulamarıyla da işim çok oluyor onlaırn çalışmasını istiyorum. Bu arada pardus ta normal windows gibi mi yükleniyor yoksa farklı bir metodla mı...

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
e-imza sistemi sağlıklı olarak çalışsa iş yerinde bende kullanmak isterim ancak sağlıklı olarak java ile sıkıntı çekeceğimden dolayı kurmuyorum.

Salih Yücel

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
e-imza da tubitak kamusm sorunsuz çalışıyor fakat diğerlerinde sorunlar olabilir.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
e-imza da tubitak kamusm sorunsuz çalışıyor fakat diğerlerinde sorunlar olabilir.
Benim kullanmış olduğum sistem OtoAnaliz sistemi, Java destekli olarak çalışıyor. Düşün ki Windows üzerinde bile bazı sorunlar ile karşılaşabiliyorum, Linux veya türevi Pardus üzerinde nasıl sorunlar ile karşı karşıya kalırım siz düşünün. :)

serifeyilmaz35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Benimde kullanmak gibi bir düşüncem var. Ama bir türlü fırsat olmadı bakalım epey merak ediyorum.

yasinkahriman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Pisi, kaptan, tasma gibi sempatik ve gerçekten bir emek verilerek hazırlanmış Pardus ile şuan sunulan aynı isimli işletim sisteminin bir alakası yok.
Tamam çok iyi değildi ama bizim linux işletim sistemimiz di.
Bizim beyinler katkı verip hazırlamıştı.
Hiç unutmam dağıtıma başlanacağı gece sosyal medya da trent olmuştu o gerçek Pardus Linux...
Tamam bir Ubuntu, mint a göre bu yeni Pardus daha iyi Türkçeleştirme sunuyor; kabul.
Yine de eski o sempatik kaptan, tasma ve pisiyi özledim.
Ben şu an pisi linux u da kullanmıyorum; Adı Pardus olmalıydı, pisi linux değil.
Arch Linux'dan sonra da başka linux kullanmakta imkansız ya o başka mesele :)

loradona

Öğrenci
Reaksiyon puanı
52
İlla Türk geliştiricisi bir spin kullanacak isem Archman ı tercih ederim açıkcası çünkü arch ?