Mandriva Linux 2010 Beta Çıktı

Bu konuyu okuyanlar

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Linux'un bu muhteşem sürümünü sizlere tanıtmak istedim

Mandriva Linux ...

bir Linux dağıtımıdır...
Mandriva Linux 1998'de oluşturulmuş bir Linux dağıtımıdır.
açık kaynak kodlu yazılımlardan oluşur
Mandriva Linux açık kaynak bileşenlerin en iyisini sağlamayı hedefler. "main"(temel) ve "contrib"(katkı) depolarında bulunan tüm paketler açık kaynak uyumlu lisansa sahiptir. Lisansları serbest olarak dağıtılmalarına izin veren ancak açık kaynak kodlu olmayan bileşenler "non-free" (özgür olmayan) deposundan sunulur. Bu şartlara uymayan herhangi bir paket bulunamaz. Özgür olmayan paketlerin sunulması sadece kullanıcılara hayatı daha kolaylaştırmak içindir. Mandriva Linux'un "Free"(Özgür) sürümü sadece açık kaynak kodlu bileşenlere sahiptir.
kolay kullanımlıdır
Mandriva Linux hem Linux masaüstü hem de sunucularda yeni kullanıcılara yardımcı olmak üzere oluşturulmuştur. Mandriva Linux, Linux deneyiminizi kolay ve düzgün yapmak için kurulum ve yapılandırma araçları sunar. Paketleme kalitesi odaklı genel bir paketleme politikası ile, araçlar, örnekler, belgeler ve şablonlar sağlayarak daha ileri kullanıcılar için günlük yönetim işlerinde yardımcı olur.
bir ortak çalışma projesidir
Mandriva Linux'un geliştirilmesi Mandriva topluluğuna (ücretli çalışanlar ve gönüllü katkıcılardan oluşan) dayanır. Küresel özellikler küresel çalışmaların sonucudur. Mandriva topluluğu test, paketleme ve çeviri işlerinden sorumludur.
sadece bir uluslararası proje değil
Mandriva Linux 70'ten fazla dile çevrilmiştir. Daha birçok dilde çeviri tamamlanmaktadır. Mandriva Linux üyeleri dünyanın herr yerinden gelir ve bu da sadece tüm bir yerelleştirme değil aynı zamanda çok değişik katkılar da demektir.
... aynı zamanda örgütlenmiş bir topluluktur
Mandriva Linux'un geliştirilmesi Cooker'daki günlük çalışmaya dayanır. Burada Mandriva İlkeleri geçerlidir. İyi tanımlanmış paketleme politikası, Bugzilla gibi, svn ya da git gibi araçlar kullanılır. Topluluk şimdi Mandriva Meclisi olarak da örgütlenmiştir. Mandriva Meclisi'nin temel hedefi Mandriva'ya katkıyı kolaylaştırmak ve kullanıcılar, paketleyiciler, test edenler ve çeviri yapanların düzgün bir şekilde birlikte çalışmalarına yardımcı olmaktır.
herhangi bir katkıya açıktır
Mandriva Linux dağıtımının tüm bileşenleri sürüm kontrol yazılımı aracılığı ile sunulur. Herhangi biri kişisel ya da kurumsal olarak geliştirmeye katkıda bulunabilir.
kalite ve kararlılık gereklerine dayanır...
Mandriva Linux resmi sürümlerinde kalite ve kararlılığa kuvvetle bağlıdır. Bu durum dağıtıma dahil edilen paketlerde olduğu kadar, güncellemeler, sürüm yükseltmeler ve güvenlik güncellemelerinde de geçerlidir.
açık kaynak standartları ile uyumludur
Mandriva Linux küresel dağıtım kalitesi ve birlikte çalışılabilirliği geliştirmeyi sağlayan temel standartları takip etmeyi hedefler. Temel olanlar arasında LSB ve freedesktop gibi standartlar sayılabilir.
diğer açık kaynak projelerle birlikte çalışır
Mandriva Linux diğer açık kaynak toplulukları ile birlikte çalışmayı ilgili durumda geliştiricilerle uyumlu olmayı sağlayacak şekilde hedefler.

3689545795_8ff10ae187.jpg

Anne Nicolas, Mandriva 2010 beta sürümünün bugünden itibaren resmi sunuculardan indirilebileceğini açıkladı

32 ve 64 bit DVD'leri mevcut olan bu sürümün CD versiyonları önümüzdeki hafta kullanıma sunulacak

Bu yeni sürüm içinde birçok önemli güncelleştirmeler ve yenilikler ile birlikte geliyor
Plymouth artık varsayılan önyükleme sistemi olarak dahil edilmiş, dolayısıyla boot ekranlarında tasarım ve efekt için daha fazla olanak sağlamanın yanı sıra açılış hızını da önemli biçimde arttırması bekleniyor zira aynı sistemi kullanan Fedora başlangıç süresinin 25 saniye olduğunu iddia ediyordu

Plymouth ayrıca boot ekranı ile X ekranı arasında geçişi kolaylaştırmasıyla da meşhur, Başka bir heyecanlandırıcı özellik ise Netprofile bölümünün kodlarının sıfırlanarak baştan yazılması oldu. Bunun dışında Tomoyo için ilk arayüz de oluşturuldu

126089-mandriva-2009-kde-4-1-2-790.jpg

Beta 1 KDE'nin 4.3

Gnome'un 2.27.5 versiyonunu kullanıyor

Kernel versiyonu ise 2.6.31-rc6

İndirme adresleri

32 Bit
ftp://ftp.free.fr/mirrors/ftp.mandr...eta/mandriva-linux-free-beta1-cooker-i586.iso

64 Bit
ftp://distrib-coffee.ipsl.jussieu.f...a/mandriva-linux-free-beta1-cooker-x86_64.iso

Not: Bu sürüm beta aşamasında olduğu için linux'e yeni başlayanlara uygun olmayabilir

Yeni alınan bilgilere göre
Anne Nicolas; bu betanın, 32 ve 64 bit'lik DVD'lerde sunulan "Free" bir versiyon olduğunu sözlerine ekledi.
Ayrıca "One" versiyon için henüz tüm dillere gerekli destek sağlanamıyor.(Tam sürümde sağlanacak.)
KDE masaüstü ortamının ise 4.3 kararlı sürümüyle, pek çok gelişmeyi gerçekleştirmiş ve sağlamlık özelliği kazanmış olması bekleniyor.
Mandriva Linux, Mandriva Linux 2010 Beta'yı indirip test eden kullanıcılardan deneyim ve izlenimlerini kendileriyle paylaşmalarını, buldukları açıkları kendilerine rapor ederek onlara yardımcı olmalarını istiyor. Yardımcı olmak isteyen kullanıcılar bu adresi kullanabilirler.

Mandriva Linux 2010 Beta hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu veya sürüm notlarını inceleyebilirsiniz. (İngilizce)

Bu arada DVD'nin MD5 değerleri
32 bit
http://distrib-coffee.ipsl.jussieu....mandriva-linux-free-beta1-cooker-i586.iso.md5
64 bit
http://distrib-coffee.ipsl.jussieu....ndriva-linux-free-beta1-cooker-x86_64.iso.md5

bazen internet hattından kaynaklanan nedenlerle büyük dosyalar yanlış inebiliyor(bu ihtimal %1)
o yüzden md5 kontrolü ile doğru inip inmediğini anlayabiliriz

arkadaşlar yeni edindiğim bilgiye göre bu tür sürümlere linux'te cooker sürümleri deniyor
linux'un beta sürüm güncellemeleri windows'unkinden farklı
yani ileride rc sürümü çıktığında onu indirmenize gerek yok güncellemeler ile kendisi otomatik tamamlıyor
hatta bırakın 2010'u ileride 2011'in çalışmaları başladığında onun alfa beta ve rc'sine yine otomatik kendisi tamamlayacak siz isteseniz de istemesiz de
yani demek istediğim bilgisayarınız hiç çökmezse 2010 final, 2011, 2012 hepsini kendi güncelleyecek otomatik

şu an sistemde 9 mirror mevcut
yarına kadar toplam 34 mirror olması bekleniyor
siteye girdikten sonra 32 bit mi 64 bit mi seçeceksiniz
i586 32 bit demek
x86_x64 64 bit demek

ftp://ftp-stud.fht-esslingen.de/pub/Mirrors/Mandrakelinux/devel/iso/2010.0/beta/

ftp://distrib-coffee.ipsl.jussieu.fr/pub/linux/MandrivaLinux/devel/iso/2010.0/beta/

ftp://ftp.free.fr/mirrors/ftp.mandriva.com/MandrivaLinux/devel/iso/2010.0/beta/

Index of /pub/linux/MandrivaLinux/devel/iso/2010.0/beta

ftp://ftp.nluug.nl/pub/os/Linux/distr/Mandrivalinux/devel/iso/2010.0/beta/

FTP archive directory /ftp/pub/os/Linux/distr/Mandrivalinux/devel/iso/2010.0/beta/

ftp://ftp.surfnet.nl/pub/os/Linux/distr/Mandrivalinux/devel/iso/2010.0/beta/

ftp://ftp.sunet.se/pub/Linux/distributions/mandrakelinux/devel/iso/2010.0/beta/

ftp://ftp.uninett.no/pub/linux/MandrivaLinux/devel/iso/2010.0/beta/

135959-mandriva-2009-spring-x64-kde-4-2-2-18537.jpg

mandriva'nın en sevdiğim özellikleri kolay paket depoları
bazı gpl lisans olmayan o yüzden mandriva dvd içine konulamayan eksta binlerce programlar
ayrıca kullanıcıların gönüllü olarak mandriva için derlediği yüzbinlere varan programlar

şu adresten Easy Urpmi

versiyon olarak cooker'ı seçeceksiniz
sonra birlikte aç ile zaten otomatik mandriva paketleri ekleyecek
ancak test ve backport paketleri yüklenmesine rağmen varsayılan olarak seçili değil(çünkü bazı programlar stabil olmayabiliyor adı üstünde test)
mandriva kontrol merkez'den istersen onları aktifleştirebilirsiniz

Not:En yeni mirrorlar için sayfa 3'e bakabilirsiniz

Yeni haberler elime ulaştıkça bu sayfadan ulaştıracağım

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
arkadaşlar yeni edindiğim bilgiye göre bu tür sürümlere linux'te cooker sürümleri deniyor
linux'un beta sürüm güncellemeleri windows'unkinden farklı
yani ileride rc sürümü çıktığında onu indirmenize gerek yok güncellemeler ile kendisi otomatik tamamlıyor
hatta bırakın 2010'u ileride 2011'in çalışmaları başladığında onun alfa beta ve rc'sine yine otomatik kendisi tamamlayacak siz isteseniz de istemesiz de:D

sci3

Profesör
Reaksiyon puanı
1
hiç başlamadım mandriva'dan (bu beta versiyonundan mı) başlasam yoksa BTeknik dergisiyle aldığım Pardus2009 (kurulan cd) ile mi başlasam.. kod hastalığı mevcut zaten de biryerden başlamak lazım artık malum mastercoder olmak için :)

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
ben linux'te yeniyim siz bilirsiniz
dediğim gibi bu sürüm cooker
yani bu sürümü indirdiğinizde sonsuz yolunuz var
bilgisayarınız hiç çökmezse 2010 final, 2011, 2012 hepsini kendi güncelleyecek otomatik
siz profesyonel olduğunuza göre pardus ve mandriva arasında mandrivayı seçmeniz daha iyi olabilir(sonuçta gönlümüz pardus'tan yana ama)

sci3

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Pardus aslında geçiş için ideal.. ama daha fazla formasyon lazım.. böle daha egzantirik şeyler.. sıktı zaten.. Bu mandriva beta ile başlıyım diyorum bu seferde 3.6GB :D inene kadar ben orta yaşı geçerim :D gece bırakayım downloada bari.. birde malum tek laptop taşıyabiliyorum.. göçerse filan windowsla aynı anda onla uğraşamam bıktım laptop kurmaktan :(

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Yeni alınan bilgilere göre
Anne Nicolas; bu betanın, 32 ve 64 bit'lik DVD'lerde sunulan "Free" bir versiyon olduğunu sözlerine ekledi.
Ayrıca "One" versiyon için henüz tüm dillere gerekli destek sağlanamıyor.(Tam sürümde sağlanacak.)
KDE masaüstü ortamının ise 4.3 kararlı sürümüyle, pek çok gelişmeyi gerçekleştirmiş ve sağlamlık özelliği kazanmış olması bekleniyor.
Mandriva Linux, Mandriva Linux 2010 Beta'yı indirip test eden kullanıcılardan deneyim ve izlenimlerini kendileriyle paylaşmalarını, buldukları açıkları kendilerine rapor ederek onlara yardımcı olmalarını istiyor. Yardımcı olmak isteyen kullanıcılar bu adresi kullanabilirler.

Mandriva Linux 2010 Beta hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu veya sürüm notlarını inceleyebilirsiniz. (İngilizce)

Bu arada DVD'nin MD5 değerleri
32 bit
http://distrib-coffee.ipsl.jussieu....mandriva-linux-free-beta1-cooker-i586.iso.md5
64 bit
http://distrib-coffee.ipsl.jussieu....ndriva-linux-free-beta1-cooker-x86_64.iso.md5

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
bazen internet hattından kaynaklanan nedenlerle büyük dosyalar yanlış inebiliyor(bu ihtimal %1)
o yüzden md5 kontrolü ile doğru inip inmediğini anlayabiliriz

ek: ayrıca iso'yu flash belleğe yazdırıp daha hızlı flash yükleme deneyimi de yaşabilirsiniz

sci3

Profesör
Reaksiyon puanı
1
ortalama 50 KB ile 15-20 saat sürücek :D laptop 3.gününe giriyor kapanmadan, bütünlemelerden bu tarafa bu kadar zorlamamıştım makinayı yazık olucak :)

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
birkaç saat önce yayınlandı daha
siteye aşırı yükleme oldu sanırım
iki yeni mirror oluşturuldu
istersen onları verebilirim
ama akşama doğru tam kapasite çalışır diye umuyorum
ben zaten yarın indireceğim bugün başka birşey indiriyorum o yüzden tam bilmiyorum

sci3

Profesör
Reaksiyon puanı
1
bilmem diğer mirror'u farkeder mi çok.. biraz da benim net yavaş.. kopyala bakalım diğer mirror'u onu deneyeyim..

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
yaw ben senin için yapmadım açıklamayı zaten
bilen var bilmeyen var
olan var olmayan var:D

sci3

Profesör
Reaksiyon puanı
1
tamam tony, yanlız son 4 sunucuyu denemedim.. net hortladı :D

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
mandriva'nın en sevdiğim özellikleri kolay paket depoları
bazı gpl lisans olmayan o yüzden mandriva dvd içine konulamayan eksta binlerce programlar
ayrıca kullanıcıların gönüllü olarak mandriva için derlediği yüzbinlere varan programlar

şu adresten Easy Urpmi

versiyon olarak cooker'ı seçeceksin
sonra birlikte aç ile zaten otomatik mandriva paketleri ekleyecek
ancak test ve backport paketleri yüklenmesine rağmen varsayılan olarak seçili değil(çünkü bazı programlar stabil olmayabiliyor adı üstünde test)
mandriva kontrol merkez'den istersen onları aktifleştirebilirsin

sci3

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Şu anda mandriva'dan stabiliteyi sağlayamadı diye vazgeçtim, pardus la idare edip bir süre sonra geçmeyi düşünüyorum. Ama hazır olması paketlerin büyük avantaj, yoksa eskisi gibi al indir kodlarla açmaya kurmaya çalıştırmaya çalış :) günler geceler geçiyor sensiz... diye mırıldanasım geliyo :D

sci3

Profesör
Reaksiyon puanı
1
sizin tercihiniz
bütün linux sürümleri kardeştir zaten
öbür başlıktan mi eser bu cümlen tony :D hehehe

ya mandriva'nın bir yerden sonra kaldırmayıp stabilitesini kaybedip dengesizleşmesi :D nedeniyle dedim ben..yoksa gözümde en mantıklısı mandriva,
laptop'a kursam sorun olur mu acep

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
bende öyle bir sorunla karşılaşmadım
tam tersi her güncellemede stabilitesi arttı
bu dediğim 2009.1 için geçerli
ama ben linux'te yeni sayılırım
en iyisi kendiniz denemenizdir her zaman

bu arada ilk mesajı düzenledim okuyanların üç sayfayı okumasına gerek olmaması için

sci3

Profesör
Reaksiyon puanı
1
iyi yaptın tony, ellerine sağlık, bakalım hangisi nasip olucak..

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Yeni mirrorlar geldi arkadaşlar, ancak şu an hala bazıları tam değil
yine de bir bakın isterseniz

Africa

North America

South America

Asia

Europe

Hammers

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Tony iyice sardın Linux a :D
Pardus tan memnunum, tek sorunum depoda olmayan bir programı yükleme.

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
özgürlüğü keşfediyoruz
Pardus'ta geçen gün yahudi simgesi olan bir ekran koruyucu gördüm soğumadım değil
programı internetten indirirsen konsoldan yüklemeyi anlatabilirim

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
ekran koruyucusulardan birinde ama hangisinde
zaten bir ton ekran koruyucu var(o kadar linux sürümü denedim dahili ekran koruyucu en fazla pardustaydı, cd olmasına rağmen diğerleri de dvd:D)
tek umudum arada kaynamış olması
ya şu altında piramit olan üstünde göz olan şey
baya da uğraşılmış 3 boyutlu güzel birşeydi

Hammers

Doçent
Reaksiyon puanı
5
özgürlüğü keşfediyoruz
Pardus'ta geçen gün yahudi simgesi olan bir ekran koruyucu gördüm soğumadım değil
programı internetten indirirsen konsoldan yüklemeyi anlatabilirim

O ekran koruyucusunu bulmak zor iş sürüyle var. :)

Konsole dan yukleme bir çok yerde buldum ama yüklemeye başlayınca hata alıyorum. Böyle bir dizin yok diye. Benim bildiğim yol bu :
./configure
make
su
make install
--
Bildiğin kadarı ile anlatırsan sevinirim.