Paralar yine değişiyor

a4tech

Asistan
Reaksiyon puanı
1
2009 başından itibaren dolaşıma çıkacak "yeni" ibaresi kaldırılmış "Türk Lirası" banknotlar, Eylül sonu Ekim başı kamuoyuna tanıtılacak.

"Yeni" ibaresi yer almayacak banknotları tanıtmak amacıyla bir firmayla anlaşma imzalayan Merkez Bankası, firmanın gerekli dokümanları toparladığını bildirdi.

Paradan 6 sıfır atılmasıyla kullanılmaya başlanan Yeni Türk Lirası'ndan üç yıl aradan sonra, yenhiden TL'ye dönülüyor. 2005 yılında altı sıfırın atılmasıyla birlikte tedavüldeki paraların karışmaması amacıyla “Yeni” ibaresi eklenen Türk Lirası özüne dönüyor. 2009 yılında "Türk Lirası" olarak piyasaya sürülecek olan banknotların tanıtımı için ise Merkez Bankası'nın çalışmaları hızla devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde bir firma ile kampanya anlaşması imzalayan Merkez Bankası, firmanın çalışmaları sürdürdüğünü kaydetti. Merkez Bankası, banknotların Eylül sonu Ekim başı kamuoyuna tanıtmayı planlıyor.

Halen dolaşımda bulunan Yeni Türk Lirası banknotlar ise 1 Ocak 2010 tarihinde dolaşımdan kaldırılacak. 2009 yılında Yeni Türk Lirası banknotlar ile Türk Lirası banknotlar bir yıl süreyle birlikte dolaşımda kalacak. Yeni Türk Lirası banknotlar için 1 Ocak 2010 tarihinde işlemeye başlayacak olan 10 yıllık zaman aşımı süresi 31 Aralık 2019 gününe kadar devam edecek. 10 yıllık zamanaşımı süresince bu banknotlar Merkez Bankası ve Ziraat Bankası şubelerinde değiştirilecek, 1 Ocak 2020 gününden itibaren ise değerlerini tamamen yitirecek.
Yeni Türk Lirası banknot ve madeni paralar, 1 Ocak 2005 tarihinde tedavüle çıkarılmış o dönemde tedavülde bulunan Türk Lirası banknot ve madeni paralar 2005 yılı boyunca Yeni Türk Lirası banknot ve madeni paralarla birlikte geçerli olmuştu. 2006 yılında ise Türk Lirası dolaşımdan kaldırılmıştı.
tl3.jpg

Kaynak

EBB

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Bir dönem milyon hesaplamaktan bir hal olmuştuk.. 6 sıfır gitti paramıza itibar geldi..

Şimdi tekrar ysiz TL ye dönüş..

yalnız şu paraları biraz küçültseler ne iyi olurdu :)

KintaRo

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Millet daha 1 YTL mi 1 Milyon'mu şeklinde alışamamazlık içerisindeyken tekrar eden bu değişim daha çok karmaşaya yol açacak. Buraya yazıyorum bakın görün.

0ReiS0

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
91
Her yerde geçsin o para ne yapyıorlarsa yapsınlar:)

metalok

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Millet daha 1 YTL mi 1 Milyon'mu şeklinde alışamamazlık içerisindeyken tekrar eden bu değişim daha çok karmaşaya yol açacak. Buraya yazıyorum bakın görün.

Parası olan için sorun değil ki, hesaplatacak birini bulur zaten:)

Ahmethz

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
398
daha alışılmadan kaldırılması büyük sorunlar yaratacaktır, iyiydi YTL ;)

yuureii

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Bence tek problem paraların tasarımları değişeceği için alışma döneminde olacaktır. Çok büyük sıkıntı oluşturacağını sanmıyorum.

MegaWolt

Profesör
Reaksiyon puanı
42
Bence şu yeni ibaresinin kaldırılması iyi olur TL en güzeli

Tamamen katılıyorum dolar boyutunda olursa güzel olur.

Bende katılıyorum, dolar boyutunda olsa harika olur. Mübarek harita gibi paralar... hem kağıttan da tasarruf edilmiş olunur.

Ugur851

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
topladığı eski paraları napıcak merkez bankası ?

zegan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Şuanki haliyle değişirse alışmak yine zor olur. tamamen değişmesi lazım.
Küçülmesi konusuna bende katılıyorum. dolar gibi değil ama euro gibi olsun.

idealterror

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bence isim degisikligi pek gerekli degildi.

o bizim yeni turk liramizdi. oyle sevmistik onu.