Oyunların vazgeçilmez pc konsolu fareler peki bir göz atalım bu vazgeçilmezlere

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
fareler.jpg

Bugün üst düzey performanslı oyunların gözdeleri her ne kadar ekran kartı işlemci ve ram'e bakıyor olsa da bugünkü oyunların en önemli donanımlarından biride farelerdir.Peki yeni çıkan fareler ne tür oyunlara hitap ediyor.Savaş,aksiyon,macera,zeka,bilimkurgu ve tabi ki fantastik peki şu farelere bir göz atalım:
Bir ‘gaming mouse’ yazısında bunların ne işi var diyor olabilirsiniz ama her oyun için ihtiyaçlar değişiyor. Bu yüzden farenin özelliklerinin de buna göre şekillendirilmesi gerekiyor.

Eskiden üç tuşlu oyun fareleri görmek mümkünken, artık standart tuş sayısı beşe yükseldi. Bazı modellerde ondan fazla tuş bulabilirsiniz, ancak bu sayının çokluğu tek başına bir şey ifade etmiyor.

Oynadığınız oyunun türüne göre cihazın bilgisayarla iletişim şekli önem taşıyor. Birinci şahıs nişancı (FPS) gibi oyunlar için kablolu fare kullanmak hâlâ çok şey değiştiriyor. Ancak başka oyun türlerinde bu önemini yitirebiliyor.

Algılayıcı kalitesi önemini koruyor. İnç başına düşen nokta (DPI), fareyi masada oynattığınız inçe karşılık ekranda fare simgesinin kaç piksel ilerlediğini olduğunu gösteriyor. Burada farenin çözünürlüğünün yüksek olması bir avantaj, zira dilerseniz bu ayarı yazılımdan, bazen de farenin üzerinden kısmak mümkün oluyor.

Sol ya da sağ elle kullanıyor olmanız da fare seçiminde önem taşıyor. Bazı modeller her ne kadar çift el kullanımı için uygun olduklarını iddia etseler de, ele pek iyi oturmayabiliyor ya da kullananı rahat ettirmeyebiliyorlar. Bu yüzden satın almadan önce bir denemekte fayda var.
redragon.jpg

Ekonomik bir seçenek
Redragon M601 Centrophorus
Yumuşak teflon alt kısmı ile rahatça kayan, sekiz parçalı set ile ağırlığı ayarlanabilen, 2000 DPI ile FPS’lerde sizi üzmeyecek bir çözünürlük sunuyor. Altı düğmeli M601, uygun fiyatıyla da oyun seven ama profesyonel bir oyuncu olmayanlara hitap ediyor.
chroma.jpg

Amansız FPS’ciler için
Razer DeathAdder Chroma
Görüntüsünden beklenmeyen bir çevikliğe sahip olan DeathAdder Chroma, sadece beş tuş ile aslında her tür oyunda kullanılabilecek bir canavara dönüşüyor. 10.000 DPI algılayıcısı kadar, standart bir fareyi andıran yapısına karşın hafif oluşu da uzun kullanımda bile sizi yormuyor. Diğer yandan, aslında tüm bileşenleri normalden büyük. Özellikle kaydırma tekerini ıskalamak zor.
g600.jpg

MMORPG sevenler için ‘bol tuşlu’

Logitech G600
Programlanabilir tuşlar ve işlevler konusunda takıntılıysanız ya da en azından çok yönlü bir yönetim aracı arıyorsanız, G600 tam size göre. Toplam 20 adet programlanabilen tuşu olan fare, sol iç kısımda klavyedekine benzer bir şekilde 12 tuş barındırıyor. Bu tuşların yazılım ile farklı renklerde aydınlatılabilmesi de havalı. 8.200 DPI çözünürlüğe sahip fare, standart farelere kıyasla biraz daha büyük boyutlarda.
g300.jpg

Fare büyük olmasın diyenlere…

Logitech G303
Keskin ve havalı duruşuyla dikkat çeken G303, 12.000 DPI çözünürlük ve altı adet tuşuyla oyun severlerin hizmetinde. Kişiselleştirilebilirlikten ziyade basitliği ve kullanışlılığı ön planda tutan Logitech, neredeyse simetrik tasarıma sahip bu fareye son derece rahat bir kaydırma tekeri eklemiş. Yazılımı ile üzerindeki G simgesi aydınlatılabilen G303, her oyuna farklı profil oluştururken, rengini de farklı yapabilmeyi mümkün hâle getiriyor. Alt kısmının yapısı da kolayca kaydırılabilmesini ve her yüzeyde rahat kullanılmasını sağlıyor.
Gördüğünüz gibi her türden fareler mevcut lakin mevcut oyun pazarının rekabetini düşünürsek satış stratejisi konusunda fare markalarının gözde ürünler sunduğunu söyleyebilirim.Gerçekten her macera'ya uygun fareler mevcut.Bir başka yazımızda görüşmek üzere...:)
Oyuncular için en iyi fareler | MediaTrend

yucesezar

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
557
final,zowie ve steelseries de bu listeleme de olmalı'ydı.

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
bulabildiğim ve güncel teknolojiler paylaşıyorum ama dediklerinizi ekleyen olur olmaz ise yine paylaşımlara devam edebilirim hiç sıkıntı değil bilgilendirdiğiniz için sağolun :)

okinkurt

Profesör
Reaksiyon puanı
1,233
Güzel konu , Mouse işi birazda insana göre değişiyor kimi oyuncular hala eski fareleri kullanıyorlar genelde geçenlerde corsair m65 aldım 8 bin dpi var ancak çok gereksiz 5-6 bin call of duty gibi hızlı fps lerde götürüyor ancak 8 ve üstü çok gereksiz normal fare ile iyi para verilip alınan fareler farkediyormu ? bence farkediyor en azından ben öle hissettim veya 400 tl verince öle hissetmeye zorluyorum kendimi oda ihtimaller arasında :)) genel oyuncu kitlesi yucesezar ın yazdığı markaları tercih ediyor özellikle zowie fk baya efsane bir mouse bir ara alıp denemeyi düşünüyorum tabş bulabilirsem ..

Graveworm

Profesör
Reaksiyon puanı
529
Razer Deathadder alın kafanız rahat olsun

Reaksiyon puanı
16,118
benim ki inca img-356 kardeşim ilk aldıo kırdı attı ne sövdü fareyi ona vururken elini acıttı bile nasıl vurduysa pcbyi kırmışti oyuncu faresi diye img-356 almayın 2000 dpi dpi tuşu var ama işe yaradığını görmedim...

yucesezar

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
557
Güzel konu , Mouse işi birazda insana göre değişiyor kimi oyuncular hala eski fareleri kullanıyorlar genelde geçenlerde corsair m65 aldım 8 bin dpi var ancak çok gereksiz 5-6 bin call of duty gibi hızlı fps lerde götürüyor ancak 8 ve üstü çok gereksiz normal fare ile iyi para verilip alınan fareler farkediyormu ? bence farkediyor en azından ben öle hissettim veya 400 tl verince öle hissetmeye zorluyorum kendimi oda ihtimaller arasında :)) genel oyuncu kitlesi yucesezar ın yazdığı markaları tercih ediyor özellikle zowie fk baya efsane bir mouse bir ara alıp denemeyi düşünüyorum tabş bulabilirsem ..
gameextra da 175₺ ama amazon da daha iyi bir fiyata vardır. dpi olayı 4000 den sonrası boşa. bir de şu var ben oyun oynamaya başladığım da logitech'in günlük kullanım için ürettiği farelerden birini kullanıyordum sonra bloody v5 aldım eski mouse geçenler de elime geçti kendi kendime güldüm switch'ler o kadar ağır işliyor ki ben onunla nasıl oynamışım kimse bunun kötü bir fikir olduğunu niye söylememiş? :D

Honor_Khomore

Doçent
Reaksiyon puanı
125
Magic mouse oyun hariç mouse işimi görüyor. Fakat ederinden pahalı bir cihaz. Dokunmatik yüzeyi ve görünüşü dışında çok bi avantajı yok. Ama şuna bak be çok manyak duruyor ikisi bir arada :).
IMAG0419_1.jpg

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
her bilgisayarın fare istekliliği farklıdır örneğin microsoft'un son çıkan düz fareleri benim hoşuma gitti ama ben ne yönden kullanacağımı bilmiyorum o fareyi eğer yararlı bir paylaşım da bulunduysam ne mutlu bana ☺

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
güle güle kullan o zaman

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
Valla kb Metehan ben uzun bir süredir online mmorpg veyahut fps oyunlara pek göz atamadım elimin altındaki bilgisayara daha format atacağım sağlam bir sistem olsa döktüreceğim ama umarım ilerleyen zamanlarda :) çok üzgünüm ):