Corsair Dark Core RGB Pro Fare İncelemesi

Bu konuyu okuyanlar

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,069
Tekrar merhaba değerli SDN Forum kullanıcıları. Kullandığım ekipmanları incelediğim bir diğer yazıma hoşgeldiniz. Bugün kullandığım Mouse olan Corsair Dark Core RGB Pro modelini inceleyeceğim. İyi okumalar ?

1614669999172.png

Diğer tüm ekipmanlarım gibi bu fareyi de yaklaşık 6 aydır aktif bir şekilde kullanmaktayım. Corsair bu faresinde slipstream adını verdiği kablosuz teknolojisini kullanıyor. Bu teknoloji sayesinde kablosuz kullanımda bile yüksek hz değeri ve düşük ms değeri ile fare kullanılabiliyor. Aynı zamanda bluetooth desteği de bulunmakta. Bu sayede mobil cihazlarınızla da kolaylıkla kullanabiliyorsunuz. Bunun yanında fareyi şarj etmek için type-c uçlu bir kablosu var. Bu kabloyu bilgisayarınıza bağladığınızda fare hem şarj oluyor hem de kullanılabiliyor kablolu olarak. Bu farenin bir de SE modeli var. Aralarındaki tek fark ise SE modelinde kablosuz şarj desteğinin de bulunması. Bu sayede eğer kablosuz şarj destekli bir mousepad’e sahipseniz farenizi kullanırken şarj edebilirsiniz kablosuz bir şekilde. Üstelik farenin şarjı kolay kolay bitmiyor. Şahsen ben günde ortalama 10-15 saat arası kullanıyorum. Bu kullanımımda bütün RGB aydınlatmalarının tam parlaklıkta çalıştığını da belirterek bu koşullarda ortalama 3 gün civarında şarjının dayandığını belirtebilirim. Bence oldukça iyi bir süre. Ayrıca farede güç tasarrufu modu da bulunuyor. Bu sayede faredeki ışıklandırmalar gibi gereksiz güç harcayan özellikler devre dışı bırakılıyor ve maksimum pil ömrü hedefleniyor. Corsair bu modda farenin 50 saate kadar kullanım ömrü sunabildiğini belirtmiş ancak ben bu modu hiç kullanmadığımdan deneyimim yok.

1614670027327.png

Corsair bu farede çok güçlü bir sensör kullanmış. Pixart PAW3392 model numaralı bu sensör 18000 DPI değerine kadar çıkabiliyor. Üstelik DPI hassasiyetini 1’er 1’er ayarlama imkanınız bulunuyor. Bu her ne kadar gözle görülemeyecek bir fark olsa da bu kadar detaylı DPI değerleri ayarlayabilmemiz hoş bir özellik bence. Ayrıca bu sensörde yüzey kalibrasyon özelliği de bulunmakta. Bu sayede İCUE yazılımı üzerinden fareyi kullanacağınız yüzeyi tarayarak daha optimize edilmiş bir şekilde fareyi kullanabiliyorsunuz.

1614670049809.png

Fare üzerinde özelleştirilebilir 8 adet tuş bulunmakta. Bu tuşların işlevlerini de yine İCUE yazılımı üzerinden ayarlayabiliyorsunuz. Faredeki tüm tuşlarda Omron switch kullanılmış ve bu switchler 50 milyon tıklamaya dayanıklı olarak belirtilmiş. Bu da farenin ömrünün oldukça uzun olduğunu gösteriyor. Farenin sağ tarafında manyetik bir yüzey var. Bu sayede bu yüzeydeki parça değiştirilebiliyor. Bu parça için 2 farklı seçeneğimiz bulunmakta. Bir tanesi düz bir yapıya sahipken diğeri dışarıya doğru uzatılmış parmak desteğine sahip. Şahsen benim elim büyük olduğundan ben parmak destekli parçayı kullanıyorum. Elimin büyük olmasına karşın tam oturduğunu söyleyebilirim. Corsair’in kullanıcıya böyle özelleştirmeler sunması cihaza ayrı bir Premium hava katıyor bence ?

1614670070491.png

Son olarak, bu 6 aylık kullanımımda gözüme çarpan artılarından ve eksilerinden bahsetmek istiyorum.

Artılar:

+Ele oturuşu

+Özelleştirilebilir yan bölmesinin olması

+Programlanabilir tuş sayısı

+Canlı ve çok sayıda RGB aydınlatma

+Yüksek DPI değeri

+Kablosuz kullanımda bile oldukça düşük gecikme değeri

+Uzun şarj ömrü

Eksiler:

-Fiyatı (İndirimsiz fiyatı 800tl civarındayken indirimler ile 600-700tl civarına düştüğü oluyor)

Açıkçası üründen aşırı memnun olduğum için başka eksi yönü bulamadım ?

Bu incelememin de sonuna gelmiş bulunmaktayım. Umarım sizlere yararlı bir içerik oluşturabilmişimdir. Yorumlarınızı belirtin lütfen ? Başka içeriklerde görüşmek üzere iyi forumlar dilerim.

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,069
Mouse ile ilgili güncelleme:

8 ay kullanımımdan sonra Double click(çift tıklama) ve mouse yüzeyinde soyulma problemleri oluştu. Mouse herhangi bir şekilde düşmedi/sarsılmadı hatta mousepad dışına değmedi bile. Kullanışımın da gayet nazik olduğunu düşünüyorum ancak böyle bir sorunla karşılaştım yine de. Corsair ile iletişime geçtim ve ürünü garanti kapsamında işleme alacaklarını söylediler. Ancak bunun için ürünü hollandaya göndermem gerekiyormuş. Konu ile ilgili iletişimimiz hala sürüyor. Eğer güzel bir deneyim yaşarsam bu destek kısmı ile ilgili ayrı bir konu açarım.

Soyulmalar:

1622285250858.png

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,069
Uzun süren konuşmalar sonucunda bugün yeni mouse'u kargoya vermişler. Hollanda'dan DHL ile geliyor. Gelişmeleri yine buradan paylaşacağım. Şuana kadar gayet memnunum müşteri hizmetleri deneyiminden. Bu arada benim mouse'umu geri istemeden gönderdiler yeni mouse'u :)

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,069
Bugün yeni mouse geldi. Değişim ürünü olduğundan dolayı seri numarasına kadar aynı mouse gelmiş. Şu an için doğal olarak bir sıkıntısı yok. Umarım bu mouseta da benzer sorunları yaşamam. Ama genel olarak müşteri hizmetlerinden çok memnun kaldım.