Yardım Oyunlarda düşük GPU kullanımı ve testlerde düşük işlemci puanı

Bu konuyu okuyanlar

suzerain

Asistan
Reaksiyon puanı
143
Herkese iyi akşamlar arkadaşlar. Birkaç gün önce bilgisayarımı yükselttim ve Ryzen 5 5600 işlemci ile Intel Arc A770 16 GB limited Edition ekran kartı aldım. Anakartım B450M-H model. 16 GB DDR4 3600 MHz RAM'im var. Ekran kartı driverini kurdum ancak ilginç bir şekilde sistemimden performans alamıyorum. 3dmarkspy ve FurMark uygulamasında ekran kartı puanım yeterli görünüyor FurMark da 220-250 arası FPS alıyorum ancak oyunlara girdiğimde GPU kullanım oranı düşük kalıyor. İşlemcim ise Cinebench R23 de multi score da kendi modeline göre düşük puan alıyor. Single score da ise aldığı puan normal görünüyor. Sıcaklıklar test sırasında işlemci de 60-80 derece Max. Görürken ekran kartında 63-70 derece arasında görünüyor. İşlemciyi şu an stok fan ile kullanıyorum yakında sıvı soğutma alacağım ancak sorunun sıcaklık ile ilgili olduğunu sanmıyorum şu an. Overwatch 2 oyununda test ettiğimde hem FPS düşük hem de aşırı derecede takılıyor. Oyunlarda denediğimde ise GPU kullanımı %50'lere kadar düşüyor. Format atmaya gerek duymadım ekran kartı driverini silip yüklediğim için. Sizce neden böyle yapıyor olabilir?

leonardodavincii

Öğrenci
Reaksiyon puanı
37
Sadece başlığı okuyarak cevap veriyorum; işlemci dar boğaza sebep oluyor. İşlemcini yükseltmen lazım.
Edit: İşlemcinden tam performans alamıyorsan bios kaynaklı olabilir. Bios firmware güncellemesi dene.

Son mesajlar