Yardım Oyun Performansı konusunda sıkıntı yaşıyorum.

Bu konuyu okuyanlar

Chelza

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle benim bir bilgisayar kasam var ve toplama. Hemen aşağıda özelliklerini veriyorum :

Anakart: ASUS M5A78L-M

İşlemci : AMD FX 6100

Ram ( Bellek ) : 8 gb Ddr3

Ekran Kartı : Radeon Rx570 8gb Gddr5

PSU : 500 wattı sanırsam alırken öyle dedi hiç açıp bakmadım ama bunla ilgili sıkıntı yaşamadım.

Şimdi benim sorunum şu ekran kartımın videolarda game test'leri günümüz oyunlarını bile kaldırıyor ve güzel grafiklerle iyi bir oyun deneyimi yaşatıyor. Ama ben bu fpsleri göremiyorum. Bilgisayarı 2. el toplama olarak aldım. Sorun anladığım kadarıyla eski bir işlemciye sahip olmam genel olarak . Bir de ısınma sorunu var bazı oyunlarda yani genel olarak yoran oyunlarda her oyunda değil. Örnek olarak veriyorum. Ark Survival Evolved' da biraz grafik ayarlarını arttırdığımda fanlar hızlı dönmeye başlayıp ısınıyor bilgisayar. Kasada 5 tane fan var toplamda biri işlemcinin. İşlemci fanı çalışıyor. Kasa fanlarının ikisi çalışmıyor. Isınmayla alakalı olabilir mi bu durum. Yani hem de zarar verebilir yüksek sıcaklıkta oyun oynamam o yüzden 1 hafta falan oynadım ama biraz şu sorunları çözdükten sonra oyun oynayayım diyorum. Oyun performansımı nasıl arttırabilirim ? Bazı parçaları değiştirmem gerekicek neleri değiştireyim ve bir kaç öneride bulunur musunuz ? Örneğin işlemci değiştireceksem link atıp bunu alabilirsin diye. Çok fazla bir bütçem yok haberiniz olsun. Yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler..

hakanyargici

Alpine F1 Racing Team
Reaksiyon puanı
958
FX-6100 ve RX 570 ikilisi darboğaz yaşatır hocam. Tavsiyem 2. el FX-83XX işlemci almanız olacaktır. Kasanızda bulunan PSU 12V kanalından aktardığı gücü söylerseniz sevinirim. AMD'nin FX leri güç tüketimi ile meşhurlardır.

Ek olarak günümüz oyunları için en az 16gb ram ile kullanın.

Kasayı aldığınızda termal macun değişimi ve toz temizliği gibi bakımlar yapılmadıysa yapın. Nalburdan alacağınız kelepçe ve pense yardımı ile kablolama düzenine de el atarak kasa içi hava döngüsünü rahatlatın.

Bazı kullanıcılar fanları bilinçsiz olarak monteledikleri için tahliye edilmesi gereken yada içeri alınması gereken havayı düzensizleştirebiliyorsunuz. İnternette bununla ilgili bir çok kaynak var. Bu duruma bakmanızı öneririm.

Chelza

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Anladım hocam tam besleyemiyor yani ekran kartını bu işlemci. Ben de böyle düşünüyordum test falan yapmadım hiç. Dediğiniz işlemci ile bu darboğaz sorunu çözülecek midir yeterli mi yani. Isı sorununu da dediklerinizi yapıp çözmeye çalışıcam. Çok teşekkür ederim yardımınız için :)