Yardım Otomatik artan bir tamsayıyı birincil anahtar olarak kullanmanın en iyi yolu nedir?

billypan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Kullanıcı bilgilerini tutmak için bir tablo oluşturmamı gerektiren bir proje üzerinde çalışıyordum. Her kullanıcı için doğal ve benzersiz bir kimlik sundukları için e-posta adreslerini ana anahtar olarak seçtim. Tablo tanımının kodu aşağıdaki gibidir:
Kod:
CREATE TABLE users (
  email VARCHAR(255) PRIMARY KEY,
  name VARCHAR(255),
  password VARCHAR(255),
  created_at TIMESTAMP
);
Bir e-posta adresini ana anahtar olarak kullanmak, her kullanıcı için doğal ve benzersiz bir kimlik sağladığı için ilk başta iyi bir fikir gibi göründü. Ancak, e-posta adreslerini ana anahtar olarak kullanmanın veri gizliliği ve güvenlik endişelerine yol açabileceğini hemen fark ettim.

Sorun, e-posta adreslerinin sıklıkla hassas veriler olarak görülmesi ve bunların birincil anahtar olarak kullanılması, URL'lerde ve API uç noktalarında açığa çıkacakları anlamına geliyordu. Bu, hedefli saldırıları saldırganlar için daha basit hale getirebilir ve potansiyel olarak GDPR gibi gizlilik standartlarını ihlal edebilir.

Birincil anahtarın bir dize yerine otomatik artan bir tamsayı olduğu bu karşılaştırılabilir bir örnek ile karşılaştım. İstenilen sonuca ulaşırlar. Bunu nasıl yapacağımdan emin değilim; biri bana yardım edebilir mi?