ÖSS - Meslek Tavsiyeleri

turoksin0

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Konu, yeri vs doğrumu bilmiyorum ama tercihler için bölümler hakkında deneyimli ya da bilgisi olan kişilerden Öss'ye giren beni ve benim gibi arkadaşlarımı bilgilendirmesini rica ediyorum.Şimdiden yardım eden herkese teşekkürler :)

findukfaresi

Dekan
Reaksiyon puanı
73
sayısalcıysan bi iki fikir söleyebilirim ancak ben tıp okuyorum gerçekten de tavsiye ederim.merak eden olursa bişeler sorabilirler.sonuçta tıp çok istenen ve merak edilen bi bölüm

akif87

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bence meslek tavsiyesi değilde bölüm tavsiyesi yapsak daha guzel olur ben istanbul üniversitesi astornomi bolumundayim bu arada

findukfaresi

Dekan
Reaksiyon puanı
73
ben tıp hakkında bişe merak eden olursa şahsen cevaplayabildiklerimi cevaplarım.elimden geldiğince yardımcı olurum

turoksin0

Profesör
Reaksiyon puanı
0
sayısalcıyım ama tıp istemiyorum yani benden tıpçı olmaz :D bence tıpı gerçekten çok isteyen okumalı sonuçta insan hayatı var ucunda(hoş hepsinde değil ya neyse aynı kapı) puanım yetiyo yazayım dencek bişey değil ama ben başlığı sadece kendim için açmadım isteyen arkadaşlar vardır onlar için biraz daha açabilirsin zorluk kolaylık vs zahmet olmazsa
akif87 dedi ki:
Bence meslek tavsiyesi değilde bölüm tavsiyesi yapsak daha guzel olur ben istanbul üniversitesi astornomi bolumundayim bu arada
evet tavsiye ve de biraz bölümleriniz hakkında bilgi verirseniz sevinirim

Reaksiyon puanı
188
yazılım uzmanlığı öneririm fakat türkiye'de sadece bilgisayar mühendisliği olduğu için yurt dışı üniversitelere bakmanız gerekiyor....

turoksin0

Profesör
Reaksiyon puanı
0
yani yazılımcı olmak için bilgisayar mühendisliği mi var sadece

findukfaresi

Dekan
Reaksiyon puanı
73
tıp o kadar da zor değil yani tıpçı yemez içmez ders çalışır diye bi imaj var ama işin aslı öle değil.çok ders çalışıyorum ben ama sadecei sınav haftası 1 hafta o da.derslere düzenli gittikten sonra çok rahat 70-75 ortalamayla sınıfı geçebilirsin.ama türkiyedeki tıp fakültelerinn genelinde komite sistemi var.yani vize final değil 4-5 haftada bir öss gibi tüm derslerden tek sınav 100 puanlık test şeklinde.bunundaa son 10 gün yada 1 hafta ağırlık vermen yeterli oluyor.(benim için)

bide ben lisedeyken mekatronik mühendisliğine çok meraklıydım

Reaksiyon puanı
188
bdco dedi ki:
yani yazılımcı olmak için bilgisayar mühendisliği mi var sadece
yoo. ama yeterli eğitim yok.

bir 4 sene boyunca donanım + yazılım görmek var (delphi). bi de 4 sene boyunca sadece yazılım görmek var (C ve C++).

turoksin0

Profesör
Reaksiyon puanı
0
ha bide okullar hakkında da bilgi verirseniz sevinirim

yav başlık yavaş gidiyor hadi millet bi el atın :)

nezihdarcin

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Bence yazılım uzmanı olmak için Bilgisayar Mühendisi olmaya gerek yok.

Microsoft'un C# programlama dili ile .NET platformunda Türkiyede platin ödül - serifika alabilmiş sadece 30 kişi var.
Diğer kişileri bilmiyorum ama bu kişilerden birisi varki, üniversitelerde bazen ücretsiz seminer yapıyor. Fen - edebiyat Fizik bölümü mezunu.
Bir Bilişim Eğitim şirketinde eğitmenlik yapmanın yanı sıra piyasaya serbest çalışarak proje bazlı yazılımlar yazmakta

Yeterki insan yapmak istediği işte en iyi olmak istesin.

Bence bir diğer hususta:
insan önce kendisi sorgulamalı.
1) Acaba benim beyim yapım %100 ezbere yetenekli mi?
2) Ya da neden - sonuçlar ile, formuller ile, ispatlar ile uğraşabilecek miyim? Sorgulamayı seviyor muyum?

Bu 2 soruya göre '' acaba tıp fakültesi mi seçmeliyim yoksa mühendislik mi seçmeliyim? '' sorusuna cevap bulunmalı.
Tabiki tıp isteyen birisi Tıp - Diş hekimli - Eczacılık - Kimya mühendisliği - Moleküler Biyoloji - Genetik Mühendisliği - Kimya bölümü - Biyoloji bölümü şeklinde bir sıralama içerisine girebilir.
yada için için hayali ile yandığı bir bölüm uğruna bir hayat kaybetmektense 1 sene daha bekleyebilir.

-Dikkat-
Eğer yazlım ile uğraşmak isteyen birisi Bilgisayar Mühendisliğini seçerse Mükemmele bir okadar yaklaşır.
Çünkü Bilgisayar Mühendisliği seçen bir sürü insan ya tıp fakültesini kıl payı kaçırmış oluyor yada başka bir bölümü. Kimi insanlar ise sadece puanı yüksek diye yazabiliyor.
Durum böyleyken o işe severek ve bilerek başlamak diğer öğrencilerden 1-0 önde başlamak oluyor.

Tabiki bu istikbal kararı size ait.

turoksin0

Profesör
Reaksiyon puanı
0
nezihdarcin çok teşekkürler çok güzel açıklamışsın
bilgisayar mühendisliğini biraz daha açıklayabilirmisin bilgin varsa bu ülkede durumu ne geleceğine neler yapılabilir

nezihdarcin

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Bilgisayar mühendisliğin de ise karşına kendine sorman gereken 3 soru çıkıyor.

1) Girişimci miyim? yeniliklere açık mıyım? kendi işimi kurabilir miyim?
Öncelikle isşizlik diye birşey söz konusu değil. işsizlik insanın kendi tembelliğinden ileri gelir.
Bu gün için diyelimki bilgisayar mühendisliğinde 10 adet programlama dili öğretiyorlar. Fakat 10 yıl sonra belki de sana öğretilen programlama dillerinin bir çoğu unutulup giderken yepyeni 10 farklı dilleri üreyecek. Fakat yeniliklere açıksan mezuniyetinden sonra ortaya çıkan bu yeni programlama dillerine kendi kendine çalışarak adapte olarak öğrenmen lazım.
Bir internet kafe açmaya kalksan
(-kredi çekersin, belki babadan kalma servet vardır yada 3 arkadaş ortaklaşa 5- 10 sonra yaparsın orasını bilemem((; )
Mühendis sıfatı ile internet kafecilik yapmak ayrı bir bilinç ve keyiftir. Zamanla markalaşarak piyasada şirketlere teknik destek - servis hizmeti verebileceğin gibi, işin uzmanı sıfatı ile toplu bilgisayar ihalelerine (okullar - kurumlar vb) girerek bilgisayar satmak için vereceğin teklifler seni bir adım öne çıkaracaktır.
Kendi bilgisayar Teknik - Destek ofisinde boş zamanlarında Web tasarım ile uğraşabilirsin. Mühendis olarak Web tasarımı yapmak alacağın ücreti ve güveni arttırır.

Ayrıca kişiye özel, şirketlere özel standar dışı yazılımlar yazıp satabilirsin.
Diyelim ki firma senden şunu istiyor:
= Ben her elemanıma bir mikrocip içeren anahtarlık vereyim, şirkete girince bu kişilerin otomatik yoklaması tutulsun. 1 saatten fazla geç gelen kişiler bana anında e - posta ve sms ile geri bildirim yapılsın.
Ve geç geldikleri saatler sistem tarafından hesaplanarak kuruşu kuruşuna maaşından muhasebe tarafından kesilsin.
Sen bu problemi ancak yazılım ile çözebilirsin. Tek yapman gereken ise gerekli arayüze sahip programı kodlamak. Dediğim gibi bu tarz istekler kişiden kişiye değişeceği için standar bir yazılım herkese uymaz.
işte bu tür çalışmaya proje bazlı serbest çalışmak derler. Mesela sen bu işe 20.000 $ istersin.

2) hayatımda heyecan ve macera yaşamaktan keyif alıyor muyum?
Okul bitti, sen boştasın... heyecanı sevmiyorsun. Tek yapman gereken 10'larca firmaya CV denilen özgeçmişini yazıp bırakıp beklemeye başlayacaksın. Ve sana geri dönecekler. Sonra bir Bilişim, yazılım firmasında maaşlı olarak çalışmaya başlayacaksın. standart bir gelirin olacak. Misal hep 4.000 YTL alacaksın.
alacaksın ama firmanın senden yazmanı isteyeceği programı senin gözünün içine baka baka 20.000 $ satacaklar. Fakat hiç iş yapmasanda aynı maaşını alacaksın. Hayatta gelir stresin olmayacak. Belki gittikçe kariyerde yapabilirsin. Bu işin mikrosoftta veya başka bir şirkette CEO (en genel Müdür) olana kadar yolu var.

3) Sıradan bir öğrenci miyim?
Eğerki sıradan bir öğrenci değilsen; mesleğin ile ilgili yapılabilecek her türlü seminer, panel, sempozyum ve fuarlarda hep en önde yer alırsın. Sadece yazılılara sınavlara girip çıkan öğrencilerden farkın olur. Ve bu iş için para bile ödemene gerek yok. Öğrenci klüpleri ile sıkı dialoglarda olman seninde seminerler organize etmene vesile olacaktır. Bu durumda da öğrenciliğin boyunca defalarca karşılaşabilirsin. Böylelikle senin öğrencilikte yapacağın iş çevresi sana çok büyük avantaj sağlayacaktır. Sana üniversiten bitmeden tekifler gelmeye başlayacak, zaten davetli olarak en güzel yerlerde staj yapmış olacaksın. Artık kim sana en çok maaşı teklif ederse işini sen seçersin.

Bugün için %90 tüm mühendislik 1. sınıf ders içerikleri aynı.

Uzun bir yazı oldu... umarım okurken sıkılmazsın.
En doğru kararı vermen dileklerimle...

turoksin0

Profesör
Reaksiyon puanı
0
asıl ben sıkılmadan yazdığın için teşekkür ederim :) benim ve de yazıyı okuyan bir çok kişi için faydalı olacağına eminim
bide eğer yazmak istersen okulun etkisi ne diye sormak istiyorum okulun ismi ne derece önemli en az neresi olmalı

nezihdarcin

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Ben teşekkür ederim. Faydalı olabildiysem eğer ne mutlu bana.... ((;

İyi bir okul sadece tembel ve kompleksli bir öğrenci için tek gurur kaynağı.
Şöyle bir gerçekte var. Teknik üniversiteler mühendislik öğrencilieri için çok büyük avantaj.
Mesela Boğaziçi ünüversitesinde sadece mühendislik fakültesi varken, Yıldız Teknik Üniversitesinde Elektrik - elektronik fakültesi , makina fakültesi, inşaat fakültesi, kimya fakültesi vb.. ayrı ayrı fakülteler şeklinde yer alır. Yani Teknik olmak bir avantaj olabilir.

Şöyle bir dip not söyliyeyim mesela, Boğaziçi Ünv çok sağlıklı bir güneş enerşili bir yarış arabasına sahip değilken, Odtü ve Hacettepe ise hidromobil yarışlarından çekildiğini açıklamışken Yıldız Teknikte çok performanslı çalışan birer Güneş Enerjili ve hidrojenli (Hidromobil) araç var. Tamamen öğrencilerin yaptığı.
Yada öğrencilerin yaptığı 2 adet robot Almanya da yapılan Dünya geneli yarışmada 2. ve 3. oldular.
Hani odtü, boğaziçi?

Yada Sakarya üniversitesi öğrencilerinin yaptığı güneş enerjili araba Saguar üniversiteler arası Güneş enerjili araba yarışında (Formula -G) Türkiye 2.si oldu.

Ayrıca 2005 te yapılan ilk formula G yarışında rekor tur zamanı açık ara Yıldız Teknik'e ait.
(- yarışı kazanamadı orası ayrı konu-) (- rekor zaman yapmış ya - )

Boğaziçi ve ODTU için eğitim dilleri %100 ingilizce. Bu bir avantaj olarak ta görülebilir. Bir dezavantaj olarak ta görülebilir.

1)Nasıl avantaj?
Eğerki hayalin yurt dışında yabancı bir şirkette ve yabancılar ile dolu meslek arkadaşların ile çalışmaksa çok büyük avantaj.

2) Nasıl dezavantaj?
Eğerki Türkiye de kalarak mühendilik yapmak istiyorsan sana zorluk çıkarabilir.
Çünkü birşeyi ilkkez olarak ingilizce olarak öğrenmeye başlayacaksın... Matematiği, fiziği, yazılımı, kısaca tüm dersler sana ilkkez ingilizce öğretilecek. Ama Türkiyede senden öğrendiklerin çoğunu Türkçe olarak uygulayacaksın. İnsanların kullanıcıların, müşterilerin dertlerine ve problemlerine Türkçe düşünerek çözüm bulacaksın. Ve bu çözümleri Türkiyede en hızlı olarak o mesleği Türkçe olarak okumuş birisi verebilir.
Zaten İngilizcen kendiliğinden (Gerekse hazırlık, intenet, bilgisayar ve görsel eğitim) belli bir seviyeye ulaşıyor.

Ben bile hernekadar ingilizceyi bilmesem bile yabancı forum sitelerinde anlatılanları anlayabiliyorum. Yada yabancı sitelerdeki ürün test ve incemeleri ingilizce olmasına rağmen çok anlaşılır. Zaten okulda bizlere okulda Türkçe olarak öğretilen birçok terim İngilizce.

Donanıma HardWare , Yazılıma SoftWare demek Türkiyede işe gireceğin zaman seni işe alacak mülakat yapan insana yapılan bir şovdan ibaret.

turoksin0

Profesör
Reaksiyon puanı
0
çok sağol nezihdarcin şahsen fazlasıyla yararlandım eline sağlık :)
bide sınav açıklandığında tercihlerimde bana fikir verirmisin buralarda olurmusun yani :)

nezihdarcin

Asistan
Reaksiyon puanı
2
inşallah ölmez de sağ kalabilirsek...
benim msn (kullanıcıadım)@hotmail.com = aklında bulunsun...

turoksin0

Profesör
Reaksiyon puanı
0
çok teşekkürler ilgilendiğin için :)

nezihdarcin

Asistan
Reaksiyon puanı
2
3 sene sonra sende bilgi birikmlerini tecrübelerini senden sonra gelecek küçükler ile paylaşırsın...
Herzaman dediğim gibi... sormaktan çekinme...
Neticede meslek seçimi eş seçimi gibi değil... Eşi boşayabiliyorsun ama içine girdiğin mesleği bırakamıyorsun...
zamanla herşeyin oluyor... sevdikçe bağlanıyorsun ve bağlandıkça seviyorsun akabinde para kazanmasan bile aldığın haz ve mutluluk kazanç oluyor.
Ama sevemeyeceğin bir meslek her halde tüm bir hayatı katledebilir.
Kan gördüğü zaman bayılan insanın doktor olmak istemesi gibi olmasın da ((;
(-- benimde böyle uzun uzun cümleler kurduğuma bakma; daha bende çocuk sayılırım -- )

inşallah istediğin bir puanla, istediğin bir bölüme sorunsuzca girebilirsin....
Hakkınızda herşeyin hayırlısı olması dileklerimle..

Reaksiyon puanı
188
açıkcası ben önümde öss engeli olduğu için yurt dışı eğitimlere bakıyorum inşallah da olacak.

hedefim hindistanda yazılım uzmanlığı okumak. biliyosunuz yazılım konusunda hindistan dünyadaki en iyi yer. zaten bu tip şeylere çok fazla eğilimim olduğu için başaracağıma da inanıyorum fakat hayatımı kurtarmak için bir kağıttaki boşlukları doldurmak bana saçma geliyor.

yaşamın ucuz olduğu bir yer ve gidince 1. sınıf insan muamelesi göreceğim bir yer. okul ücreti yıllık 1500 ytl cıvarında.
hintçe öğrenmeye gerek yok çünkü bütün hindistan ingilizce konuşuyor. ayrıca burada 4 - 5 bin ytl vererek katılacağım kurslar orada 400$ civarında.

açıkcası türkiyede kalmak için bir neden bulamıyorum....

turoksin0

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Paylaşımlarınız için teşekkür ederim başka meslekler hakkında bilgi vermek isteyen var mı?

fish

Profesör
Reaksiyon puanı
4
ohh bdco nihayet bitti demek sınav maratonu...hadi geçmiş olsun güzel kardeşim..

ben şahsen sana itü işletme mühendisliğini şiddetle tavsiye ederim...ya da endüstri mühendisliği bölümünü...

sayısal ve analitik zekanın ve bilginin yanısıra, sosyal hayat içerisinde insanlarla iletişim yeteneğini, varsa orrganize ve yönetim yeteneklerini de kullanabileceğin ve ileride bu alanların her ikisinde de çalışabilceğin imkanlar sunar sana bu bölümler..

şahsen bir fen lisesi mezunu olarak ben çok pişmanım endüstri ya da işletme mühendisliğine puanım tutuğu halde gitmediğim için...aynı pişmanlığı senin de, seni asosyal bir şekilde köreltecek fazla sayısal bir bölüme giderek ya da seni tek bir sektöre mecbur bırakacak şekilde eline diploma verecek bir bölüme giderek yaşamanı istemem....

nacizane tavsiyem...

turoksin0

Profesör
Reaksiyon puanı
0
fish dedi ki:
ohh bdco nihayet bitti demek sınav maratonu...hadi geçmiş olsun güzel kardeşim..

ben şahsen sana itü işletme mühendisliğini şiddetle tavsiye ederim...ya da endüstri mühendisliği bölümünü...

sayısal ve analitik zekanın ve bilginin yanısıra, sosyal hayat içerisinde insanlarla iletişim yeteneğini, varsa orrganize ve yönetim yeteneklerini de kullanabileceğin ve ileride bu alanların her ikisinde de çalışabilceğin imkanlar sunar sana bu bölümler..

şahsen bir fen lisesi mezunu olarak ben çok pişmanım endüstri ya da işletme mühendisliğine puanım tutuğu halde gitmediğim için...aynı pişmanlığı senin de, seni asosyal bir şekilde köreltecek fazla sayısal bir bölüme giderek ya da seni tek bir sektöre mecbur bırakacak şekilde eline diploma verecek bir bölüme giderek yaşamanı istemem....

nacizane tavsiyem...
teşekkür ederim :) şimdi daha çok meslekleri hakkında bilgi ediniyorum . sınav sonucu ne gelir bilemem sonucu öğrenince netleştirecem. fikir söyleyen herkese tekrar tekrar teşekkür ediyorum

casual1st

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ama ama...
khas bilgisayar mühendisliği bölümü öğrencisi olarak bölümümü tavsiye eder okulumdan uzak durmanı öneririm :)

turoksin0

Profesör
Reaksiyon puanı
0
işte bilgisayar mühendisi :D biraz açarmısın neler yapıyorsunuz yani kısaca nasıl okunuyor ne öğreniliyor sonuç ne olur

casual1st

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
şimdi tam olarak şöyle okul bitince bilgisayar mühendisi deil bilgisayar mühendisi olmaya elverişli insan oluyosun :) iş tamamen kendini geliştirmen ve sürekli yenilenmen ile mümkün.. 2. sınıfı bitirmiş bir öğrenci olarak okulun kazandırdığı şeylerin sınırlı olduğunu düşünmekteyim iş sende bitiyo yani

turoksin0

Profesör
Reaksiyon puanı
0
içimdeki kendime siniri aldın teşekkürler :) nasıl soruları kaçırıp gidemeyeceğim yerler için kendime kızıp duruyordum