Oruç tutmaya çok erken mi başlıyoruz?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

hamza5806

Profesör
Reaksiyon puanı
22
Ramazan klasiği bu haber millet artık bu fitneleri yemiyor

efnandiren

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İnsanlar her yerde akıllarını sonuna kadar kullanırlar ta ki din konusuna gelene kadar hocaya karşı çıkıyorsunuz ama ayetide açıp okumuyorsunuz açın bakın "Fecr'den kara çizgi ak çizgiden "SİZCE" ayırt edilene kadar yiyin için"(Bakara 2/187) imsak vaktinde çıkıp Doğu ufkuna bakın en ufak bi kızıllık var mı ?

efka_vasi

Asistan
Reaksiyon puanı
0
İnsanlar her yerde akıllarını sonuna kadar kullanırlar ta ki din konusuna gelene kadar hocaya karşı çıkıyorsunuz ama ayetide açıp okumuyorsunuz açın bakın "Fecr'den kara çizgi ak çizgiden "SİZCE" ayırt edilene kadar yiyin için"(Bakara 2/187) imsak vaktinde çıkıp Doğu ufkuna bakın en ufak bi kızıllık var mı ?

Kimsenin ayetlere hadislere karşı çıktığı yok. Ama bu adam çıkıp aklının yetmediği şekilde ayetleri ve hadisleri kullanarak milletin aklının bulanmasına şüphe duymasına sebep verdiği için karşı çıkıyor. Bu adam düşünmüyor mu ki 1 saat fazla oruç tutsan sevabı daha çok olacak. Sorun olacak bir durum yok yani en azından benim için.

friendly

Rektör
Reaksiyon puanı
671
19 dk. dan kimse ölmez.. :)
Kaldı ki sahurda bile kalkmayıp yiyip yatan binlerce müslüman var..

Kafa karıştıranlara sesleniyorum, bırakın imsakla uğraşmayı..
Mümkünse iftarı erkene çekin :D

efnandiren

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kimsenin ayetlere hadislere karşı çıktığı yok. Ama bu adam çıkıp aklının yetmediği şekilde ayetleri ve hadisleri kullanarak milletin aklının bulanmasına şüphe duymasına sebep verdiği için karşı çıkıyor. Bu adam düşünmüyor mu ki 1 saat fazla oruç tutsan sevabı daha çok olacak. Sorun olacak bir durum yok yani en azından benim için.

O adam 1 saat için değil sabah namazı için bu kadar konuşuyor neye dayanarak aklı yetmediği için diyorsun aksini kanıtla ayet yazdım buraya daha ne akıl bulandırması

shadow2

Profesör
Reaksiyon puanı
23
O adam 1 saat için değil sabah namazı için bu kadar konuşuyor neye dayanarak aklı yetmediği için diyorsun aksini kanıtla ayet yazdım buraya daha ne akıl bulandırması

Diyanet vermiş cevabını adama ta ne zaman. uzatmasının alemi ne?
[h=1]Diyanet'ten 'fazla oruç' açıklaması[/h] [h=2]Diyanet’ten, Süleymaniye Vakfı’nın “70 dakika fazla oruç tutuyoruz” iddiasına yanıt geldi: “Tereddüt yaşamayın. Gönül huzuru içinde ibadetlerinizi yapmaya devam edin.”[/h]

• 49

• 0

• 0
    inShare​
  • font_a_arti.png

font_a_eksi.png

26 Temmuz 2012 Perşembe, 10:09:03Güncelleme: 15:34:49
761968_detay.jpg
favorilere_ekle_btn.png

Aykan ÇUFAOĞLU / Gazete HABERTÜRK

Süleymaniye Vakfı Başkanı Prof. Abdülaziz Bayındır’ın, Türkiye’de 70 dakika fazla oruç tutulduğu iddiasına Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yanıt geldi. Diyanet “Halkımız, başkanlığımızın büyük bir hassasiyetle üzerinde durduğu namaz vakitleri konusunda hiçbir tereddüt yaşamadan ibadetlerini gönül huzuru içerisinde yapmaya devam edebilirler” dedi. İmsak tartışmaları ile ilgili hesapların yerindeliğini ölçmek ve iddiaların doğruluk derecesini tespit etmek için geçen yıl ramazan ayından sonra yatsı ve sabah vakitlerinin tespitine yönelik yeni bir gözlem çalışması yapmaya karar verdiklerini kaydeden Diyanet, bu çerçevede Ankara Üniversitesi (AÜ) ile protokol imzalandığını belirterek şunları ifade etti:

İKİ YÖNTEMLE GÖZLEMLENDİ

“2011 Eylül’de başlatılan proje, AÜ Astronomi ve Uzay Bilimleri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sacit Özdemir’in başkanlığında bir gözlem heyeti tarafından yürütülmüştür. Gözlemler hem gelişmiş astronomik aletler, hem de göz ile (denek gözlemcilerle) olmak üzere iki yöntemle gerçekleştirilmiştir. Projede kabaca elde edilen sonuçlar, başkanlığımız takvimlerinde verilen akşam/yatsı ve imsak/ sabah vakitleriyle örtüşmektedir. Başkanlığın imsak vaktini belirlerken güneşin 18 derece ufka yaklaşmasını esas alan ölçüsü, bütün İslam dünyasında imsak vakitlerinin belirlenmesinde esas alınan en düşük derecedir. Bazı İslam ülkeleri ve Müslüman topluluklar daha ihtiyatlı hareket etmek için güneşin 19 derece ufka yaklaşmasını esas almaktadırlar.”
Kaynak

efka_vasi

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Sabah namazı da zaten okunduğu gibi kılınmıyor. Ezanın arkasından camilerin hemen hepsinde mukabele başlar ve aşağı yukarı 40-45dk. sonra namaz kılınır. Peki burada sorun ne peki.

Bu adamın daha önce yaptığı konuşmalar, söylemleri.. daha da uzatabilirim ve eğer bu adam doğru biliyor ve söylüyorsa bunca insan hep yanlış yapıyor.

efnandiren

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Astronomik gözlem yaptıklarını söylüyorlar keşke yapsalar Süleymaniye Vakfı da Prof.Dr Adnan Öktenle gözlem yapmışlardır diyanetin yaptığı gözlem doğruysa ayetle sağlamlaştırın Allah ayetinde "sizce"diyor çıkın bakın imsak vaktinde Ufuk çizgisine kızıllık varmı ?

shadow2

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Sabah namazı da zaten okunduğu gibi kılınmıyor. Ezanın arkasından camilerin hemen hepsinde mukabele başlar ve aşağı yukarı 40-45dk. sonra namaz kılınır. Peki burada sorun ne peki.

Bu adamın daha önce yaptığı konuşmalar, söylemleri.. daha da uzatabilirim ve eğer bu adam doğru biliyor ve söylüyorsa bunca insan hep yanlış yapıyor.

Adamın miracla ilgili söylemleri ortaydayken sözlerinin peşine kim gider. Adamın bir bu lafı şüpheli olsa neyse.

efka_vasi

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Adamın miracla ilgili söylemleri ortaydayken sözlerinin peşine kim gider. Adamın bir bu lafı şüpheli olsa neyse.

Zaten zat-ı şahaneleri hiç bir islam büyüğünü kabul etmiyor. Mevlana'dan Bediüzzaman'a kadar karşı çıkmışlığını biliyorum. Yanındaki adamda söylediklerini duyunca bununla konuşmaya bile lüzum gelmez şeklindeki bir tavırla susmuştu..

shadow2

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Zaten zat-ı şahaneleri hiç bir islam büyüğünü kabul etmiyor. Mevlana'dan Bediüzzaman'a kadar karşı çıkmışlığını biliyorum. Yanındaki adamda söylediklerini duyunca bununla konuşmaya bile lüzum gelmez şeklindeki bir tavırla susmuştu..

İslam büyüklerini kabul etmez.tasavvufu kabul etmez,Said nursiyi kabul etmez.
Kaynakların canı istediğini muteber bulur istediğini şüpheli bulur.
Kendisi hangi kaynaklardan öğrenmiş söylesede bizde okusak.

administrator

Asistan
Reaksiyon puanı
47
Azıcık da sağdan soldan duyduğunuza ya da atalarımız böyle yapmış bizde böyle yaparız diyeceğinize biraz kafayı çalıştırın. Her duyduğunuza fitnedir şudur budur diyerek insanlara iftira atmayın. Diyanet ne yazıkki yozlaşmış bir kurum. Bayındır hoca en doğrusunu söylüyor.

Bu husustaki ayetleri iyi okuyun, olmazsa birden fazla meale bakın. Resulullahın hadislerine bakın ne demiş? Yazıda net bir şekilde Ayetler ve hadisler belirtilmiş. Allahüteala Kur'anı insanlar, ezbere okusunlar diye değil onun içindekilerle amel etsinler diye inzal etmiş ve bir çok Ayette Akıl etmiyormusunuz? Düşünmüyormusun? diye uyarıyor.

Sorgulamadan, düşünmeden, müşahade etmeden size sunulana uymak, kafasının içinde beyin bulunan insanlara yakışmaz. Geleneksel din anlaşındaki bidat ve hurafeleri görün. Böyle ezberci ve kolaycılığına kaçarsanız sonunuz selamet değil hüsran olur.

Resulullahın yapmadığı şeyi diyanet denen ucube kurum yaptırıyor. Kur'an ayetlerini ve hadisleri iyi okuyun. Kimse kimsenin günahını da sevabını da yüklenmez. Ben diyanete uyarım günah onun günahı gibi bir anlayış akıl dışıdır. Ölene kadar kimse sorumluluktan kurtulamaz. İstediğiniz mezhep veya tarikata uyun ama yine de sorumlusunuz. Bilmem ne mezhebinin imamına uydum demek sizi sorumluluktan da ateşten de kurtarmaz.

Ayet ve Hadislerde oruca başlanma zamanı net bir şekilde belirlenmiştir. Diyanete uyarım kolaycılığından, ezberciliğinden ve şekilciliğinden kurtulun artık yahu...

çok güzel bi anlatım yapmışsın. burdaki mesele 1- 1.5 saat fazla oruç tutma meselesi değildir. 1 saat fazla tutsak ne olur?

mekolac44

Doçent
Reaksiyon puanı
5
sen herhalde kutuplarda falan mı yaşıyon birader istanbulda sıcak ve nem kavuruyor :((
ben istanbulun göbeğinde yaşıyorum ve geçen seneyi hatırlıyorum şimdinin 2 katı anladın allah bize ne kadar kolaylık sağlasada siz hala rahat durmuyorsunuz

BLacK+

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Valla 17:00 mesai bitiyor. Ben evde yemek beklersem daha zor oluyor. O yüzden 3 saat mesai yapıp 8 gibi eve geciyorum : p

ugurseker

Asistan
Reaksiyon puanı
7
bırakın erkeni ramazan ayına erken girmişiz arabistanda ürdünde filistinde yarın başlıcak muahahhahahahaha

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşlar şekle bu kadar kafa yormadan önce niyete biraz daha fazla kafa yorun derin ben, bir müslüman kardeşini olarak.

BLacK+

Profesör
Reaksiyon puanı
18
he he acayip serin, evin içi 30 derece gösteriyor, dalga mı geçiyorsun oruçlu oruçlu.

Valla aksamları bazen iyi esiyor. Geçen dönem bu zamanlar vantilatör açmadan uyuyamazdım. Gündüz epey sıcak ama geçen döneme göre serin epey. Birde son 50 yılın en kavurucu sıcakları demişlerdi gözüm epey korkmuştu.

Uranos

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Valla aksamları bazen iyi esiyor. Geçen dönem bu zamanlar vantilatör açmadan uyuyamazdım. Gündüz epey sıcak ama geçen döneme göre serin epey. Birde son 50 yılın en kavurucu sıcakları demişlerdi gözüm epey korkmuştu.

Zaten son 50 yıldır son 50 yılın en kavurucu sıcakları yaşanıyor :p

kaptan_07

Asistan
Reaksiyon puanı
5
çok'un sevabı çok olur arkadaşlar Allah orucunuzu kabul etsin.

mekolac44

Doçent
Reaksiyon puanı
5
geçen sene yüzyılların sıcağı kasıp kavurdu geçen sene alnımızdan damla damla ter akıyordu bu sene 0 geçen sene sıcakta uyuyamıyorduk şimdi camı açıyorum esiyor bu kadar basit

azen63

Profesör
Reaksiyon puanı
24
Yatıp Kalkın dua edin derim ben size... Allah orucunu Kabul etsin..

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Daha uzun oruç daha çok sevap değildir. Oruç'un felsefesini anlamak gerek herşeyden önce. İnsan sağlığı ile alakalı çok ince bir çizgi vardır ve insanın kendi kendine zarar vermesi günahtır. Herşeyden önce insan sağlığı.

Ben bu sıcaklarda bu kadar uzun süreli oruçları doğru bulmuyorum. 1500 yılda insan hayatı ve iklimler çok değişti.

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
Allah'ın emrini yerine getiriyoruz.

Kimlerin tutup kimlerin tutamayacağı da belli zaten.

Gerisi hikaye.

YEMEKTEYİZHASAN

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Daha uzun oruç daha çok sevap değildir. Oruç'un felsefesini anlamak gerek herşeyden önce. İnsan sağlığı ile alakalı çok ince bir çizgi vardır ve insanın kendi kendine zarar vermesi günahtır. Herşeyden önce insan sağlığı.

Ben bu sıcaklarda bu kadar uzun süreli oruçları doğru bulmuyorum. 1500 yılda insan hayatı ve iklimler çok değişti.

Aynen abi katılıyorum. Orucun felsefesi aç insanların halinden anlamak nede olsa.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...