Online Oyun Vergisi

skys

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
11
İnternet'i sansürledikleri yetmedi şimdi de vergilendirmek istiyorlar.
Bugün gazetelerde yine oyunlarla ilgili bir haber yer aldı. Milliyet gazetesinde yayınlanan bu habere göre Telekominikasyon İletişim Başkanlığı, İnternet üzerinden oynanabilen oyunlardan vergi alınabilmesi için harekete geçmiş. Yine bu habere göre TİB aylık gelirinin milyon doları bulduğunu belirttiği Knight Online oyununun, İçişleri Bakanlığı ile birlikte internet kafelerde oynanmasını yasaklamış.

Bugüne dek TİB'in oyunlarla uğraştığına çok şahit olduk. Oyunların önüne engel koymaya yönelik ilk çalışmaları değil bu. Bugüne dek oyunların içeriklerine yönelik düzenleme çalışmalarından sonuç alamamış olmalılar ki bu sefer işi mali sebeplere dayamaya çalışıyorlar. Eğer TİB bu uygulamayı yaygınlaştırmaya başlarsa Türkiye'de şirket kurup, ofis açmayan, vergi ödemeyen hiçbir online oyunu oynayamayacağız. Kısacası TİB'in uygulaması Türkiye'de online oyunu bitirmeye yönelik.

Kaldı ki yasaklanan Knight Online oyunu free-to-play dediğimiz hiçbir ücret ödemeden de oynanabilen oyunlardan. Bu durumda WoW gibi paralı oyunlarda çok daha ciddi bir tehlike var karşımızda.

Kaynak:Oyungezer

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61
arkadaşım iyi diyorsun güzel diyorsun sonuçta bu firmalarda oyunu pazarlıyorlar ve ciddi bir gelir elde ediyorlar neden vergi vermesinler bence yanlış bir düşünce en basitinden benim işim yerim var belli bir kazancım var ve kazandığım paranın bir kısmını vergi olarak devlete veriyorum bu arkadaşların ne ayrıcalığı varda vergi vermiyecekler ;) ki aslında iyi de olur pc başında saatlerce bu amacı olmayan oyunları oynayarak vakit kaybeden insanlar bu sayede tekrar topluma kazanılır da oyun dışında başka gayelerinin olduğunun farkına varmalarını sağlarlar ;)

Frespo

Doçent
Reaksiyon puanı
0
geç kalmışlar %35 vergi olsun azcık da devlet baba kazansın

skys

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
11
arkadaşım iyi diyorsun güzel diyorsun sonuçta bu firmalarda oyunu pazarlıyorlar ve ciddi bir gelir elde ediyorlar neden vergi vermesinler bence yanlış bir düşünce en basitinden benim işim yerim var belli bir kazancım var ve kazandığım paranın bir kısmını vergi olarak devlete veriyorum bu arkadaşların ne ayrıcalığı varda vergi vermiyecekler ;) ki aslında iyi de olur pc başında saatlerce bu amacı olmayan oyunları oynayarak vakit kaybeden insanlar bu sayede tekrar topluma kazanılır da oyun dışında başka gayelerinin olduğunun farkına varmalarını sağlarlar ;)

Bak senın Sölediklerıne Cevap Vermiş Sayılırlar...

Bu noktada durup şu soruları TİB'e yöneltmek istiyoruz.

- Internet üzerinden servis sağlayan ve bunun karşılığında ücret alan sayısız şirket ve pek çok farklı hizmet kolu varken neden oyunlara yönelik bir uygulama peşindesiniz? Ücret alınabilen hizmetler içinde yazılım, müzik ve video satışı başı çekiyor. Ayrıca Internet üzerinden sunucu barındırma, dosya indirme ve sanal dosya depolama hizmetleri, güvenlik ve iletişim hizmetleri var. Bunların hangileri yerel olarak vergilendiriliyor? Eğer internet üzerinden harcanan paralar vergilendirilecekse neden genele yönelik bir çalışma yapılmıyor da sadece oyunlar ve özellikle Knight Online hedef alınıyor.

Eğer söz konusu olan üyelik ve satış ücretlerinin vergilendirilmesiyse, kullanıcılarından mecburi veya gönüllü olarak ücret alan aşağıdaki websitelerinin hangilerinin araştırıldığını veya erişimlerine sınırlama getirildiğini merak ediyoruz.

www.wikipedia.com
www.flickr.com
www.rapidshare.com
www.godaddy.com

- Eğer konu vergi kaybıysa İnternet üzerinden elde edilen reklam gelirlerinin de vergilendirilmesi gerekmez mi? Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına gösterilen web sayfalarında yer alan reklamlardan elde edilen gelirleri de vergilendirecek misiniz? Sonuçta kimi firmalar hizmetleri karşılığında aylık ücret talep ederken, kimileri hizmetlerini reklam gösterme karşılığı verir. Üyelik gelirlerini vergilendireceksek, reklam gelirlerini vergilendirmemek haksız rekabet yaratmaz mı? O zaman internet üzerinden yayın yapan ve reklam gösteren her websitesi Türkiye'de şirket kurmak ve vergi vermek zorunda değil midir? Reklam geliri elde eden ve vergi vermeyen her websitesine (fiilen dünyadaki internet sitelerinin %99'u) erişimi kesecek misiniz?

Bu sebeple Türkiye'den bağlanan kullanıcılara reklam göstererek gelir elde eden aşağıdaki siteler hakkında ne gibi bir çalışma yapılmaktadır?

www.google.com
www.yahoo.com
www.facebook.com
www.bbc.co.uk
www.cnn.com

Bu son gelişme ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı Başkanı Fethi Şimşek'in açıklamaları bizi gerçekten hayrete düşürdü. Ülkemizde İnternet'i sansürleyen zihniyetin şimdi bir de vergilendirme derdine düştüğünü görüyoruz. Eğer bu yayınlanan haberlerin içeriği doğru değilse hızla yalanlamalılar. Ancak gerçekten bu açıklamaları yaptılarsa da bu vergilendirme çabasının nerelere kadar gideceğini duymak isteriz. Ayrıca bu uygulamanın sadece online bilgisayar oyunlarına özel yapılmasını da açık bir ayrımcılık olarak alıyoruz. En güzeli İnternet ve oyunları tümden yasaklayıp rahat etsek ya?

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61
fakat cevap kesinlikle beni tatmin etmedi eğer bende bu sınırlar içerisinde bir şekilde gelir elde edip kazancımın bir kısmını vergi olarak ödüyorsam bu tür firmalarında ödemesini isterim ki bu yazıda biraz marka reklamı olmuş direk knight denen bi oyun üzerine yoğunlaşılmış ki bu da olayın farklı yönü en azından bu gavurların Türkiye üzerinden kazandıkları paraların bir kısmı vergi olarak ülkemize döner ;) bu google gibi sitelerde yanılmyorsam 3-4 ay önce burda haksız kazanç elde ettikleri için yaptırımlara gideceği iddiası vardı ;)

punisher_65

Profesör
Reaksiyon puanı
10
yamulmuyorsam bahsedilen oyunlar yabancı kaynaklı. ve biliyorumki türkiyede çok kullanıcısı var. ve yine yamulmuyorsam bu kullanıcılarda oyundan daha fazla keyif almak için biraz para harcıyorlar. bu paralarda direk yabancılara hiç vergi olmaksızın gidiyor. ülkemizden o kadar para niye hiç vergisiz direk yabancıların eline geçsinki. gayet güzel uygulama. hem bazıları hayata döndürülür belki yeniden.

skys

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
11
Şu An Türkiyede En Çok para harcanan oyun o olduğu için herhalde o oyun üzerine yoğunlaştılar...Seninle ben olaylara çok ters bakıyoruz.Ben Online oyunlarla oldukça içli dışlıyım.Ülkemizde zaten gaming olayı oldukça geri kalmış bulunuyor.Yabancı ülkelerde oyun sektörü bir iş haline gelmiş bulunmuktayken türkiyede sadece oyun olarak görülmekte..Yabancı ülkelerde bir çok insan aşırı paralar alıyor oyunlardan.Ama bizim ülkemizde yarısını bile alamıyoruz..Şimdi tib bunu yaparsa ülkemizde hiç bir online oyun aktivitesi olmıcana inanıyorum ben.. Ki şu an bile zor yapıyorlar.Vede Bu Olay dünyada sadece bizim ülkemizde olucak yani...

belkide ben senın gibi bir kazanç sağlamadığım için yani çalışmadığım İçin böle düşünüyorum..Böyle bir düşünceye bu kadar önyargılı yaklaşıyorum..Belki İş yeri sahibi olsaydım Vergi Verseydim..Kesinlikle Senin Gibi bir düşüncem olurdu..
Çok Haklısın snde.

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61
inan ülkemizde bu oyunlar hiç oynanmasada bizim içn daha faydası olur özellikle gittikçe bu oyun yaşı düşüyor ve genç beyinler harap oluyor enerjilerini daha yararlı yerde harcamak yerine kayidesi belli olmayan oyunlar için bu gençlerimize daha doğurusu insanımıza acıyorum en basitinden apartmanda oturuyoruz kafeye iniyorum çocuk 30 tl civarı para verip sanal bir meteryal gibi birşey alıyor çocuğa bakıyorum ayağında giyeceği düzgün bir ayakkabı bile yok içim burkuluyor sormak istemiyorum neden yapıyorsun diye soramıyorum çünkü hayattan kopmuş artık o yüzden en azından kaldırılırsa vatana millete daha yararlı olacağı kanısındayım ;) inan bana sende vergi vermeye başlayınca sende soracaksın bu şahıslar benden tahmin edilemeyecek miktarda fazladan para kazanırken neden ben vergi ödüyorum bunlar vermiyorlar diceksin ;)

skys

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
11
Hayatta online Oyuna Para Vermedim vermemde.Öle Bi zihniyetim yok...

Sölediklerınde Beni Şimdiden Düşündürmeye Başladın bile =)