Online kalan mdf dosyasını attach etme?

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Merhaba arkadaşlar, başlık biraz saçma oldu ama başka bir şey uyduramadım. Şimdi mesele şu, benim bir c# projem var ve sql server kullanıyorum. Ancak veritabanı dosyası olan mdf uzantılı dosyayı veritabanı yerine projemin klasöründe saklıyorum ve attach işlemi ile işimi hallediyorum. Bugün Windows 8 kurdum bilgisayara; sql server'ı falan da kurdum; ancak şu anda dosyayı attach edemiyorum. Tahminimce sebebi de mdf dosyası şu anda eski işletim sistemindeki sql server'a bağlı gözüktüğü için. Yani benim bi şekilde eski server a gidip, management studio dan detach falan etmem gerekiyor ki bu pek olası değil. mdf dosyasını nasıl offline veya detach edebilirim, ya da sql server a nasıl attach edebilirim?

Düzenleme:
Hatayı buldum, mesele dosyanın okuma/yazma izinleriyle alakalıymış. Dosya üzerinde eski windows un izinleri kalmış, onları güncelledim problem çözüldü :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Dostum benim elimdede öyle bir veritabanı var detach edilmeden format atmıştım şimdi açamıyorum. elimde mdf ve ldf dosyları duruyor. Tam olarak hangi izinler ile çözdün bu işi biraz daha detaylandırabilir misin ? veya benim durum sendekinden farklıysa nasıl bir yoll izleyerek elimdeki dosyayı tekrar kurtarabilirim. Birde bana sadece tablo yapıları lazım içerideki veri benim için çok önemli değil.

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43
mdf dosyasına sağ tıkla özelliklere gir, ordan güvenlik/security sekmesine geç, gelişmiş butonuna bas aşağıda, açılan pencerede sahip yazan yerin yanında değiştir linki olacak, ona tıkla, açılan kutunun alt tarafına kullanıcı adını yaz, isimleri kontrol et gibi bi buton olması lazım ona tıkla, tamam de, uygula uygula diyerek kapat pencereleri sonra bi dene. olmazsa yine özellikler-> güvenliğe gir, düzenle butonuna tıkla, listede kullanıcı adın varsa onu seç alttaki izin ver altındaki tüm kutuları işaretle, listede kullanıcı adın yoksa ekleye basarak ekle ve yine tüm kutuları işaretle uygula uygula dedikten sonra olması lazım. aydı işlemi ldf için de yapman gerek...adım adım gidersen çok karışık değil :)