Office programlarında ve pdfte algoritma kullanımı

Bu konuyu okuyanlar

İronmes

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Powerpoint, Word, Excel ya da Adobe 'nin pdfinde algoritma oluşturmak mümkün mü? Bir dosyadaki beyaz renkle yazılmış tüm yazıları siyaha dönüştürmek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Excel için;
Aşağıdaki yolu kullanarak yazı rengine göre sırala. Yazı rengi farklı olanların rengine göre filtre yapıp sıraladığında istediğin renge dönüştür. Sonra sıralama filtrelemesini kaldır. Bunu bir macroya bağlayıp, macroyu da butona atayıp özel program gibi kullanabilirsin.

İronmes

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Excel için;
Aşağıdaki yolu kullanarak yazı rengine göre sırala. Yazı rengi farklı olanların rengine göre filtre yapıp sıraladığında istediğin renge dönüştür. Sonra sıralama filtrelemesini kaldır. Bunu bir macroya bağlayıp, macroyu da butona atayıp özel program gibi kullanabilirsin.

Powerpoint ya da pdf'i excele dönüştürüp ondan sonra bu işlemi uygulasak yazılı bir şeyi verimli kullanabilir miyiz? Ya da tekrar powerpoint ya da pdfe dönüştürüp öyle kullansak verimli olur mu?

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Powerpointte ana düzen şablonlar var. Ana şemayı uygularsan sunumuna, ve ana şemaya uygun gidersen ekleyeceğin her başlık hep aynı font, size, color değeri taşır. Powerpointte CTRL+A ile seç herşeyi rengini değiştir. Exceldede böyle yapabilirsin aslında.

Ben senin tam olarak neyin peşinde olduğunu anlamadım.

İronmes

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Powerpointte ana düzen şablonlar var. Ana şemayı uygularsan sunumuna, ve ana şemaya uygun gidersen ekleyeceğin her başlık hep aynı font, size, color değeri taşır. Powerpointte CTRL+A ile seç herşeyi rengini değiştir. Exceldede böyle yapabilirsin aslında.

Ben senin tam olarak neyin peşinde olduğunu anlamadım.
Arka plan renkli yazısı beyaz bir sunu var onun çıktısını alırken hem yavaş oluyor hem de fazla mürekkep gidiyor. Sunun arka planını beyaz yapıyorum araçlardan. Yazılarda beyaz olduğundan çıktıda gözükmüyor. Sunular çok fazla olduğu için tüm sayfalardaki yazıların rengini tek tek değiştirsem çok uzun sürer. Ctrl+a yaparsam tüm yazıları da siyaha dönüştürebilirim o zaman değil mi?

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Tüm sayfaları seçerek yapamazsın.
1.sayfayı aktif edip içeriğine gelip Ctrl + a renk paletinden siyah seç,
2.sayfayı aktif edip yani 2.sayfaya geçip içeriğindeyken yine aynı işlem yap böyle böyle devam et. Uğraştırır ama yapar yani