Nokia'da Durumlar Vahim

Bu konuyu okuyanlar

Ordo ab chaO

Profesör
Reaksiyon puanı
42
Nokia'da Durumlar Vahim

2011'in ikinci çeyreğine dair finansal durumunu açıklayan Nokia'da durumlar hiç iyi gözükmüyor. Şirket tüm umutlarını WP7'li modellerine bağlamış durumdaç

BEFEGA

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Bu saatten sonra Nokia tercih edilmez :) iPhone Mini yi bekleyin piyasayı silip süpürecek :)

Mta

Profesör
Reaksiyon puanı
6
Gerçekten zor bir tercih yaptı. Ama bunu tek ceo'ya bağlamamak gerekir. Sonuçta yöneticiler onay vermese bişey olmazdı. Bence Nokia ve Microsoft bişeyler planlıyor ne bilmiyorum lakin ; Nokia bu kadar riski göze alacak bişey olması gerekir diye düşünüyorum.

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61
windows u seçmekle resmen kafalarına sıktılar :D şu anda adroid market olarak bile ihtiyaçları yeni karşılamaya başlarken ve buna rağmen bu kadar popüler ve hızlı büyümesine karşın windowsu seçmek ne derece doğrudur tartışılır :D

1907

Profesör
Reaksiyon puanı
2
İki marka yan yana hiç yakışmıyor...

oslun

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Nokia = Symbian, daha ötesi olamaz :D

ursus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Firmanın büyük olması, dünya pazarında lider olaması, demek ki onu akıllı yapamıyor.

1) Microzort un PC/Server ve ürünleri için uyguladığı lisans poltikaları yüzünden kimse
Cep telefonunda bu işe prim vermez. Şimdi haftayım oldu,
Acımasız Lisans fiyatlarının hesabı sorulacaktır ve Cep`lerde Win istenmeyecektir.
Çünki ileride yollarda BSA kontrollere başlayabilir.

2) "me" ve "vista" da paraları topladı, milleti eşek yerine koydu. Siz beceremiyorsunuz üründe bir sorun yok
dedi. Bunlar daha unutulmadı.

3) Androit varken, microzort niçin tercih edilecek bilmiyorum. Gene ucuz ile milleti tavlayıp sonradan
acısını çıkartacak.

4) Bu sefer, bu sektörde yemezler.

5) Nokia için tavsiyem
a) Bir sürü para alan danışmanlarını hemen işten kov.
b) microzort yalakalarını acilen işten at.
c) Androit`e git, özür dile, ben hata yaptım de.
d) Hemen Androit`e destek verdiğini açıkla
e) Bu tavsiyelere uyduğun için, danışmanlarına verdiğin paranın yarısını bize ödeyebilirsin.

6) Yoksa önce sen, sonra microzort bu işten silinip gidecek.
7) Türkiye, ye gelince helvası benden.

kuunteer

Asistan
Reaksiyon puanı
9
beter olsun, hala symbian hala aynı model telefonlar, başka ne olacağdı

1907

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Artık Android'e de geç kaldı ben olsam MeeGo üzerinde yoğunlaşırım iyi bir reklam kampanyası yaparım...

yarışçı

Profesör
Reaksiyon puanı
9
harbiden beter olsunlar, windows'la zaten niye anlaşma neyse :)

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Nokia'dan 2013'e kadar bir kaç Androidli model bekliyorum. Eğer çıkarmazsa önce ilk üçten çıkar, sonra boom.

msydm

Doçent
Reaksiyon puanı
66
Adam zaten paranın .... koymuş :D bu saatten sonra ye ye bitiremez ki..

m1903

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Artık Android'e de geç kaldı ben olsam MeeGo üzerinde yoğunlaşırım iyi bir reklam kampanyası yaparım...

Nokia'nın elinde dediğiniz gibi meego adında, patlama yapmaya hazır hatta müşterileri bile hazır olan bir işletim sistemi var ama adamlar buna öncelik vermiyor. Nokianın bu yaptığı aptallıktan başka bir şey değil. Android iyi güzel, ben de kullanıyorum ama eğer meego zamanında çıkabilseydi karşısında hiç şansı olmazdı.

v0ld3m0rt1s

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Meego bence halen gelşebilir. Çünkü İşletim Sisteminin çok büyük bir potansiyeli var. Maemo'lu N900 bile Tegra 2 işlemcili telefonların Hd oyunlarını oynatıyor Emülatörle. Zaten N9'a Android emülatöre gelecek. David bişi yapacakmış adı tam hatrımda değil. Türkiye'ye gelince kesinlikle almayı düşündüğüm telefon N9 olacaktır. Telefona Android kurulabiliyor zaten. Satışa sunulmasını iple çekiyorum...

Bencede Nokia'nın Symbian Macerası bitti gibime geliyor. MeeGo ile çok rahat devam edebilecekken. Microsoft ile anlaşmakla büyük hata yaptı. Zaten elinde harcayacak fazla parası yok o da Wp 7 Lisanslarına gidecek.

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
İşi tezgahlayan zaten elop denen adam. Nokiayı msye bağladı bağlayacak

PlainLogic

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Meego'ya yatırım yapmak çok daha iyi bir seçenekti ama şunuda unutmayalım windows phone 7 bekleyenler var eminim birçok yönden ihtiyaç karşılayıp uygun fiyat politikasıyla kısa sürede kendine yer edinebilir. Üstelik marka değeri kanıtlanmış birçok yazılımın (directx > directx mobile...) gibi geliştirilmesiyle geleceği çok da parlak gözüküyor. Nokia gibi uzun yıllar piyasada tekel olmuş bir şirketin atıl yatırım yaptığını düşünmek zaten saçmalık olurdu. Ama Meego'yu 2. plana atmak için çok iyi bir A planın olması gerek sanırım akıllarında birşey var.

Aline

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Meego'ya yatırım yapmak çok daha iyi bir seçenekti ama şunuda unutmayalım windows phone 7 bekleyenler var eminim birçok yönden ihtiyaç karşılayıp uygun fiyat politikasıyla kısa sürede kendine yer edinebilir. Üstelik marka değeri kanıtlanmış birçok yazılımın (directx > directx mobile...) gibi geliştirilmesiyle geleceği çok da parlak gözüküyor. Nokia gibi uzun yıllar piyasada tekel olmuş bir şirketin atıl yatırım yaptığını düşünmek zaten saçmalık olurdu. Ama Meego'yu 2. plana atmak için çok iyi bir A planın olması gerek sanırım akıllarında birşey var.

Akıllarında birşey olsa iyi olur yoksa Nokia'nın durumu hiç iyi görünmüyor, hep şikayet hep memnuniyetsizlik :(

mr.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Sürekli android android. Bende bundan sıkıldım. Yeni bir sisteme bence ihtiyaç var. Bir Android tekelleşmesi istemiyorum ben.
Bence windows phone'a bi bakıp ondan sonra konuşmak lazım. Çıkana kadar eminim yeni bir sürü gelişme olacaktır.

PRoMeTuS

Profesör
Reaksiyon puanı
5
bence bu konuda nokia akıllılık yaptı.. çünkü hem işletim sisteminin argesine para harcayacak hemde telefonlarına harcayacaktı. ama diğer yük kolayca üstünden kalktı. microsoft bu konuda nokiaya kolaylık sağlamış olabilir. hatta sponsor olmuş bile olabilir.. microsoft mobil piyasayı kaptırmak istemiyor sonuçta. ama benim gördüğüm bir gerçek ki noki ve benzeri firmalar bir seferde 30 tne ürün üretmek yerine tüm enerjilerini 1 veya 2 alete harcasalar hem daha hesaplı hemde daha güzel aletler ortaya çıkacaktır. apple ın yaptığı bu mesela..

Mta

Profesör
Reaksiyon puanı
6

Aynen katılıyorum. Gerçekten MS ve Nokia bir şeyler planlıyor. Öyle ufak şeylerde değil. Bana göre çok ayrı bir platform yaratmak istiyorlar. Yani bir çekirdek üzerinde gelişen her şey düşünün ? Evinizde buzdolabınız bilgisayarınız cep telefonunuz hepsinin çekirdeğinin aynı olduğunu düşünün (çekirdeği yazılım olarak söylüyorum). Aslında bu aralar herkes bu tarz şeylerle uğraşırken Nokia ve MS'den farklı bişey beklemekte saçma olur. Mesala intel bütün kablolara aynı standart getirmek istiyor , samsung sadece ağ kablosu ile çalışan ürünler yapmaya başladı , google her şeyde kendi ürünlerini çıkartıyor buraya dikkat ; bişeyler satın almıyor kendisi yapıyor. Benim teorim bu.

PlainLogic

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Aynen katılıyorum. Gerçekten MS ve Nokia bir şeyler planlıyor. Öyle ufak şeylerde değil. Bana göre çok ayrı bir platform yaratmak istiyorlar. Yani bir çekirdek üzerinde gelişen her şey düşünün ? Evinizde buzdolabınız bilgisayarınız cep telefonunuz hepsinin çekirdeğinin aynı olduğunu düşünün (çekirdeği yazılım olarak söylüyorum). Aslında bu aralar herkes bu tarz şeylerle uğraşırken Nokia ve MS'den farklı bişey beklemekte saçma olur. Mesala intel bütün kablolara aynı standart getirmek istiyor , samsung sadece ağ kablosu ile çalışan ürünler yapmaya başladı , google her şeyde kendi ürünlerini çıkartıyor buraya dikkat ; bişeyler satın almıyor kendisi yapıyor. Benim teorim bu.

Bende aynen katılıyorum. Apple'ın izlediği stratejiyi izlemek istiyor apple nasıl tamamen kendi çekirdeği üzerinde elektronik ürünler ürettiyse( iMAC, AppleTV, iPhone...) Windows'da aynısını yapmak istiyor.

muratteas

Dekan
Reaksiyon puanı
96
Konu hortlamış :D Nokia Symbian 3, Anna, Belle ile bana göre çıkış yakaladı. Yeni telefonların tanıtmasıyla özellikle Belle oldukça güzel.

Son mesajlar