Nedir bu Opera? Nasıl kullanılır?..

Opera'yı daha önce hiç kullandınız mı?

• Kullanılan toplam oy
    209

Bu konuyu okuyanlar

M.Şamil CAN

Dekan
Reaksiyon puanı
105
Benim anlamadığım hem teknik olarak diğer tarayıcalardan farkı yok diyorsunuz hem siteler operayı önemsemiyor o yüzden opera sorunlu gösteriyor diyorsunuz e ozaman nedir bu opera tutkusu sizdeki ? Diğer tarayıcalar daha iyi ise nedir bu inat ?

speedy

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Neyse bişey yazmayacağım:D yeni bir tartışma çekilecek saat değil...

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Yine birincisi, hacker ile webmasterı aynı kefeye nasıl koydun anlayamadım. Mesele webmaster ın kaale alması değil, kodu düzgün yazmaması. Diğerleri nasıl olsa problem çıkarmıyor diyip eksik kod yazması.

İkincisi de ben zaten sana Opera'yı neden küçümsüyorsun, aşağılıyorsun vs. gibi bir şey söylemedim ki. Bana ne Opera sanki babamın firması :D Ben "bu farklıyız, en iyisi biziz, nedir bu opera? geyiklerinden sıkılmadınızmı?" cümlene sinirlendim birazcık :) Ben orda oturup saatlerimi harcayıp yazı yazıp başlık atmışım "Nedir bu Opera?" diye sen de gelip "nedir bu opera? geyiklerinden sıkılmadınız mı?" yazmışsın. Doğal olarak yorum, kişiselleşmiş oldu ve saygıya sevgiye çekildi :)

He bi de şunu söylemeden edemiycem, "başarıyıda karnından konuşarak yapmamıştır her girdiği alanda bir numara olmuştur google'da reklam vermeden" demişsin ya, kesinlikle doğru. Zaten her yaptığını iyi yaptığı için Chrome'un arkasında Google olduğunu görenler, "abi koskoca Google yapmış, iyidir herhalde. bi indirip kullanalım" dediklerine eminim. Adama onca sene ie kullanmış, chrome u görünce bırakamıyor tabi :D yanlış anlama chrome kötüdür demiyorum zaten, hakikaten iyi tarayıcı ama ben sevemedim :) Neyse uzatmayalım, iyi forumlar...

Benim anlamadığım hem teknik olarak diğer tarayıcalardan farkı yok diyorsunuz hem siteler operayı önemsemiyor o yüzden opera sorunlu gösteriyor diyorsunuz e ozaman nedir bu opera tutkusu sizdeki ? Diğer tarayıcalar daha iyi ise nedir bu inat ?
Niye inat olsun arkadaşım :) Herkesin kendine göre sebebi vardır. Kimi hızını sever, kimi kişiselleştirilebilmesini sever vs. Şahsen beni en çok bağlayan yönleri; fare hareketler, içerik engelleme, Opera link, user js ler, kısacası kişiselleştirilebilmesi. opera:config ile de istediğim yüzlerce ayara direk olarak erişebiliyor olmam :)

M.Şamil CAN

Dekan
Reaksiyon puanı
105
firefoxtada about:config ile 1000lerce ayara ulaşabilirsin hemde öyle böyle değil en ince ayarlara bile gel :)

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43
firefoxtada about:config ile 1000lerce ayara ulaşabilirsin hemde öyle böyle değil en ince ayarlara bile gel :)

Hadi chrome belki ama ff in hiç şansı yok :D çok da kullanmadım ama itici geliyor bana nedense, simgesinden olabilir belki :D ff i linux üzerinde çok kullandım, çok çökmeler yaşadım belki de ondan itici gelmiştir :)

speedy

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Aynı kefeye koymuyorum birine sevinirken birine kızamassın diyorum ikisininde sebebi dikkate alınmaması değilmi sonuçta:) evet o sözüm sanki konuya ve sana gibi anlaşılıyor özür dilerim amacım bu değildi öyle bir saçmalık içine neden gireyim zaten yorumumun tamamını okuyunca anlaşılıyor tabiki forumda herkes istediği konuyu açacak isteyen okuyacak istemeyen okumayacak benim ne haddime neden böyle bir konu açtın demek. Demek istediğim her zaman aynı geyiklerin dönmesi biz farklıyız, azınlığız, elit tabakayız ne gerek var, etiket yapıştırmadan kullan operayı kardeşim seviyorum de kime ne. Son olarak ''Zaten her yaptığını iyi yaptığı için Chrome'un arkasında Google olduğunu görenler, "abi koskoca Google yapmış, iyidir herhalde. bi indirip kullanalım" diyorlar diyorsun işte bende bundan bahsediyorum sen böyle düşünüyorsun bende aynı şeyden bahsediyorum google ne yapsa gider chrome iyi olsada olmasada farketmez gibi bir anlayış yerleşti bunu söylemek çok basit bilgi sahibi olmaya bile gerek yok, ama bu düşüncenin altında gölgeleniyor chromium projesi ve chrome gerçekten çok başarılı arkasında google olmasaydı yine aynı yerlere gelirdi ama 3 yılda gelmezdi 10 yılda gelirdi ama gelirdi bir şekilde.

Konuşup anlaşıp barıştığımıza göre:) herkese bu mubarek Ramazan Cumasında iyi forumlar saygılar.

speedy

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Ben işim düşse de firefox kullanmam o kadar soğutmuş beni kullandığım yıllarda.:)

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43
[MENTION=132403]speedy[/MENTION] küsmedik ki barışalım, olur öyle arada atışmacalar :D

greench

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Konuyu tekrar hortlatmış olmak istemiyorum ama opera'nın teknik anlamda diğer tarayıcılardan çok da farklı çalışmayıp neden web sitelerini açmadığını merak eden arkadaşlara bir yazı öneriyorum. http://www.operaturkiye.net/tarayicilarin-webgli-algilama-meselesi-karl-dubost/ Sadece bu değil bunun gibi bir sürü örnek var. Bilinçli veya bilinçsizce engellemeler yapılıyor.

Büyük şirketlerde çalışan mühendislerin hepsi çok zeki olduğu düşünülür ama değiller. Google örneğini verirsek, insanlar bir mühendisin Google'da çalıştığını duyduklarında onun işinde çok mükemmel olduğunu düşünebilir. Fakat gerçekte bu durum böyle değildir. Google iyi mühendisler barındırsa da tamamen iyi mühendislerden oluşan bir firma değil, tıpkı diğer büyük firmalarda olduğu gibi. Çünkü iyi mühendisi çalıştırmak için çok fazla paraya ihtiyaç duyarsınız ve bu da ürününüzün giderlerini arttırır. Kaliteli bir ürün ortaya koysanız da maliyet söz konusu olduğu için ürününüz genel anlamda başarırız sayılır.

Usui Takumi

Profesör
Reaksiyon puanı
1,177
beyler bu opera da sesle komut nasıl oluyo ben bi türlü yapamadım win7 32 bit

dirent

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Ben kullandım. Neresinde takıldınız? Ne yaptığınızı yazın, nerede eksik ya da hata olduğunu yazayım.

ikspi

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Operaya geçecektim ama kaydettiği parolaları bana göstermiyor, çok fazla parola ve bazı parolaların zaman içinde değişmesi gerektiğinden dolayı hatırda kalmıyor, firefoxta kaydedilen parolalar görülebiliyor, operada ise göremedim henüz.

Usui Takumi

Profesör
Reaksiyon puanı
1,177
hocam ctrl+f12 yapıp ayarlardan sesle aramayı aktif ettim 10 mb bişey kurdu konuşma tuşuna bas:Hiçbiri dinleme modunu tuş gerektirmeden konuş yaptım konuşma analama ayarları standart olarak duruyo ingilizce olması sorun değil ortanın biraz üstü ingilizcem var örneğin hızlı erişimi açıyorum "opera dial 2" iyorum hiçbişey olmuyo durum çubuğunda mikrofon işareti de var ses yazan kısım bazen aktif oluyo bazen resimdeki gibi baen dinleniyor diyo

hızlı erişimi açtım oera dial one dedim sory I didnot understand dedi opera go to dial one dedim gene aynısını dedi
fdg10.jpg

dirent

Asistan
Reaksiyon puanı
4
hocam ctrl+f12 yapıp ayarlardan sesle aramayı aktif ettim 10 mb bişey kurdu konuşma tuşuna bas:Hiçbiri dinleme modunu tuş gerektirmeden konuş yaptım konuşma analama ayarları standart olarak duruyo ingilizce olması sorun değil ortanın biraz üstü ingilizcem var örneğin hızlı erişimi açıyorum "opera dial 2" iyorum hiçbişey olmuyo durum çubuğunda mikrofon işareti de var ses yazan kısım bazen aktif oluyo bazen resimdeki gibi baen dinleniyor diyo

hızlı erişimi açtım oera dial one dedim sory I didnot understand dedi opera go to dial one dedim gene aynısını dedi
fdg10.jpg

Go to speeddial 1 deyin.
ya da 2, 3
Ben öyle deyince oluyor.
ayarlardan seçim değiştirince Oğera'yı kapatıp açmak gerekiyor. Bende öyle yani.

ucandalga

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
opera da çoklu oturum açma özelliği var mı? yani 3 ayrı isim altında 3 ayrı operayı aynı anda çalıştırabilirmiyim?

zahek

Asistan
Reaksiyon puanı
12
Bu özellik Opera'da varsayılan olarak gelen bir şey değildir. Fakat birkaç yöntemle istediğiniz sayıda Opera'yı aynı anda çalıştırabilirsiniz.

1- Öncelikle Opera'yı hem normal kurulum hem de istediğiniz sayıda taşınabilir kurulum yaparak istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.
2- Yok eğer Operam tek olsun fakat her biri farklı oturum şeklinde olsun diyorsanız. Her bir oturum için yeni bir profil oluşturmanız gerekli bunu manuel olarak yapabileceğiniz gibi kolayca yapmanızı sağlayacak bir araç da var. Bu Tamil tarafından oluşturulan bir araçtır.
Programı indirin ve açın, aşağıdaki şekilde doldurun.
vZDE4dg

Toorop

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Opera kullanmasını bilene güzel, yazı için teşekkürler bu arada. Yok o ben normal bir kullanıcıyım diyorsanız Chrome en iyisi.

zahek

Asistan
Reaksiyon puanı
12
Aslında normal kullanıcı meselesi değil bence olay. Tarayıcıdan ne kadar verim almak istediğiniz ile alakalı bir durum ve aynı zamanda tarayıcının esnekliği ile de alakalı.

ahmetfx

Doçent
Reaksiyon puanı
18
E-posta okuyucu, fare hareketleri ve başlangıç ekranı üçlemesi yeter Opera'nın :)

TEGİN

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Hızlı Erişim en başta gelen özelliği benim için.Ondan sonra sağ tık menüsündeki kullanışlı özellikler : '' Birlikte aç '' diyerek sayfayı başka tarayıcıda açabilmek ; arama motorlarını ekleyip sonra sağ tıklayıp bununla ara diyerek bir kelimeyi ister youtube'da arayın isterseniz google translatede çevirisini yaptırma ; yine seçili yazıyı notlara eklemek ; yine bir yazıyı seçtiğinizde eğer o yazı text halinde bir yazı ise ve siz '' web sayfasına git '' dediğinizde doğrudan o sayfaya gitmesi yok eğer sadece normal bir yazıysa tanımlı arama motorunda araması ; ya da yazıyı doğrudan e posta olarak gönderebilmesi ; bir sekmeye sağ tıklayıp sekmeyi kopyalayabilme ; izleyici sekme oluşturarak bir sayfada tıkladığınız bağlantıları o sekmede açabilmek vs. uzun yazılıyor ama kullanırken çok faydalı şeyler.Bazen bu kolaylıklara öyle alışıyorum ki firefox u falan kullanmak bir süre çok zor geliyor.

Pupilla

Dekan
Reaksiyon puanı
138
[MENTION=34748]zahek[/MENTION] opera 12 final yaklaşık olarak ne zaman çıkar? bi bilgin var mı?

Darknes$

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
351
Opera 12 yalan oldu. bekleye bekleye bir hal olduk :)

zahek

Asistan
Reaksiyon puanı
12
Maalesef 12 konusunda güncel bir bilgi yok en azından bana da sır vermiyorlar :)