Nedir bu Opera? Nasıl kullanılır?..

Opera'yı daha önce hiç kullandınız mı?

• Kullanılan toplam oy
    209

Bu konuyu okuyanlar

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
hocam ben de operayı yeni kullanmaya başladım. yalnız beni rahatsız eden birşey var; forumlarda mesaj yazarken mesaja eklediğim özellikler kod olarak görünüyor. yani mesela ben kalın yapıyorum. ancak yanına yazıyor. görünürde kalın yapmıyor. link atıyorum, satır uzuyor. firefox ve ie8 de bu sorun yok. onlarda yaptığım her işlemi birebir görüyorum.

bunu nasıl düzeltiriz?

PylsWeb

Profesör
Reaksiyon puanı
16
hocam ben de operayı yeni kullanmaya başladım. yalnız beni rahatsız eden birşey var; forumlarda mesaj yazarken mesaja eklediğim özellikler kod olarak görünüyor. yani mesela ben kalın yapıyorum. ancak yanına yazıyor. görünürde kalın yapmıyor. link atıyorum, satır uzuyor. firefox ve ie8 de bu sorun yok. onlarda yaptığım her işlemi birebir görüyorum.

bunu nasıl düzeltiriz?

Sağ tık>Site tercihlerini düzenle...>Ağ>Tarayıcı Tanımlaması>"Firefox olarak görün"ü seçip sayfayı yenileyin tekrar bir deneyin ? :)

switchmode.png
Mesaj kutusunun sağ üstünde şu resim çıkması gerekiyor.

zahek

Asistan
Reaksiyon puanı
12

Darknes$

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
351
Birde Opera eklentileri diye başlık açalım o zaman :) Eklentileri paylaşırız.

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
Sağ tık>Site tercihlerini düzenle...>Ağ>Tarayıcı Tanımlaması>"Firefox olarak görün"ü seçip sayfayı yenileyin tekrar bir deneyin ? :)

switchmode.png
Mesaj kutusunun sağ üstünde şu resim çıkması gerekiyor.
sağolasın, düzeldi. ama başka forumda yine aynı durum var. yani bunu her site için ayrı ayrı ayarlamak lazım. toptan halletmenin bir yolu yok mu?. :)

zahek

Asistan
Reaksiyon puanı
12
Benim için de çok hoş olur; ancak bu sene son sınıftayım, ödevler, projeler vs. epey yoğunum, bir işinize yaramam :) ama hazirandan sonra başvuru yapacağım :)
Memnuniyetle :)
Şimdiden çalışmalarında başarılar

Birde Opera eklentileri diye başlık açalım o zaman :) Eklentileri paylaşırız.
:thumbup:

sağolasın, düzeldi. ama başka forumda yine aynı durum var. yani bunu her site için ayrı ayrı ayarlamak lazım. toptan halletmenin bir yolu yok mu?. :)
Tabii ki var ama o şekilde tarayıcınızın tanımlamasını FF olarak değiştirirsiniz ki bu durumda da farklı sitelrde sorun yaşayabilirsiniz. Dolayısıyla siteye özgü değişiklik daha kullanışlı olacaktır.

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
Memnuniyetle :)
Şimdiden çalışmalarında başarılar

:thumbup:

Tabii ki var ama o şekilde tarayıcınızın tanımlamasını FF olarak değiştirirsiniz ki bu durumda da farklı sitelrde sorun yaşayabilirsiniz. Dolayısıyla siteye özgü değişiklik daha kullanışlı olacaktır.
teşekkürler. yalnız site için de yapsam birşey bir sorun var; mesaja 1 satır ararsı veriyorum, "cevapla" butonuna basınca 3 satır boşluk bırakıyor. nasıl bişe anlamadım? :)

1 satır boşluk?

örnek

zahek

Asistan
Reaksiyon puanı
12
teşekkürler. yalnız site için de yapsam birşey bir sorun var; mesaja 1 satır ararsı veriyorum, "cevapla" butonuna basınca 3 satır boşluk bırakıyor. nasıl bişe anlamadım? :)
1 satır boşluk?
örnek

Bu da...

bir satır boşluk?
...bırakarak yazıldı ve düzgün gibi :)

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
anlatamadım galiba. :)

1 satır boşluk veriyorum. böyle oluyor. 2-3 satır yani. :)

PylsWeb

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Deneme

Se.. Se.

Ses denemesi. :D

Edit: Bendede var aynı sorun. :yes:

Submarine

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bir opera kullanıcısı olarak ; en sevdiğim yönü şifreleri kaydetmesi sol üst tarafta anahtara tıklayınca direk giriyor :D Hızı ve dizaynda çok güzel , opera en sevdiğim web tarayıcısıdır sonra chrome , firefox , safari , flock şeklinde :)

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Bir opera kullanıcısı olarak ; en sevdiğim yönü şifreleri kaydetmesi sol üst tarafta anahtara tıklayınca direk giriyor :D Hızı ve dizaynda çok güzel , opera en sevdiğim web tarayıcısıdır sonra chrome , firefox , safari , flock şeklinde :)

anahtar simgesi yerine ctrl+enter tuşlarını veya farenin sol tuşu basılıyken sağ klik kombinasyonlarını da kullanabilirsin ;)

edit: vay be, konu yeni bölüme taşınmış ve sabitlenmiş :) sevindim :clap:

devkazanı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
chrome kurun.gmail checker, not scripts, flashblock, adblock, facebook, notepad eklentilerini kurun bir daha da bu abuk subuk explorer konularını açmayın.

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43
chrome kurun.gmail checker, not scripts, flashblock, adblock, facebook, notepad eklentilerini kurun bir daha da bu abuk subuk explorer konularını açmayın.

Birincisi, yorum yapmadan önce konuyu okuman lazım. Konunun explorer ile uzaktan yakından alakası yok.
İkincisi senin milyon tane eklenti ile yaptığın şey Opera'da dahili olarak geliyor zaten.
Üçüncüsü Chrome giderken Opera dönüyordu. Öyle iki günde bir yeni sürüm çıkartmayla olmuyor bu işler. Daha çıkalı kaç sene oldu 14. sürüme ulaştı mübarek. Benim transkript hesaplama programım bile o kadar hızlı güncellenmiyorken arkadaşlarım dalga geçiyordu. Chrome'u görünce bana ettikleri sözleri geri aldılar :)

Evet Chrome belki hızlı olabilir ama hızlı olacağım diye sayfaları abuk subuk göstermesi hızın bir işe yaramamasına sebep oluyor. Kaldı ki isterse en yavaş tarayıcı Opera olsun, sunduğu özellikleri göz önüne alırsak: forever Opera...

TEGİN

Profesör
Reaksiyon puanı
92
*Mesela Opera'da kolayca arama oluşturabilrsiniz.Oluşturduğunuz arama motorları sağ tıka yerleşir.Yapmanız gerekn kelimeyi seçmek ve bununla ara menüsünden istediğiniz arama motorunu seçmek.En güzeli de mesela youtube un arama motorunu ekleyip hızlıca kelimeyle ilgili video arayabilmeniz ya da google translate arama motorunu ekleyip hemen çeviri yapmanız.
*Mesela pc nizdeki diğer taraycılar da sağ tık menüsüne yerleşir böylece iki tıkla aynı sayfayı farklı bir tarayıcıda açabilirsiniz.
*Mesela Opera'da da gizli gezinme vardır ama sadece gizli pencere yoktur.Gizli sekme de vardır.
*Mesela Unite vardır.Açarım Unite'ı alırım şifreyi,istediğim dosyları gösteririm.Arkadaşım gelir pc imdeki dosyalara gözatar,dinler,izler,isterse indirir :)

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
chrome operadan hızlı diyenler, aynı anda 5-10 sekme açsınlar bakalım hangisi daha hızlı? :)

M.Şamil CAN

Dekan
Reaksiyon puanı
105
Chrome ile Firefox Android ile İos sa Opera Symbian gibi hep geriden gelecektir... Daima Chrome

malatya

Profesör
Reaksiyon puanı
6
şuan için bana göre en iyi en güzel web tarayıcısı olarak söyleyebilirim.hiç olmazsa mozilla gibi kasıp durmuyor.

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
Chrome ile Firefox Android ile İos sa Opera Symbian gibi hep geriden gelecektir... Daima Chrome
chrome'da olupda operada olmayan. veya chrome'un icat ettiği ne var ?

chrome'da kullandığın özelliklerin çoğunu operada yıllardır kullanıyoruz bu durumda kim önde kim arkada ?

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
Kullanıcı kitlesi olarak demiştim.. :)

kullanıcı kitlesi olarak operanın çok önünde. ancak bunda türkiyenin çok çok ziyaret edilen web sayfasında reklamı bulunmasının büyük etkisi var. yoksa chrome'un operadan teknik olarak üstün olduğu alan çok azdır.

speedy

Doçent
Reaksiyon puanı
2
chrome'un başarısını sadece bir reklama bağlamak açık açık saçmalamaktır ve bunu yapanlarda az değil üstelik. Bütün tarayıcılar operanın önünde hepsimi google.com'da reklam veriyor? teknik meknik bunlar kağıt üstünde ve herkese göre değişebilen boş şeyler. Kullanıcılar rahat ettiğimi kullanıyorum, esnek olanı kullanıyorum, eklenti çok olanı kulanıyorum, kişiselleştirebileni kullanıyorum vs vs bahane üretir ama kullanımı belirleyen vazgeçilemeyen alışkanlıklardır bu kadar basit. 1 ay chrome yada firefox kullanırsanız bi daha operaya bakmassınız bile.
Ama opera kullanıcısı özeldir daha doğrusu kendini öyle avutur farklıyız, azınlığız, elitiz, teknik olarak en iyi operadır, ilkleri hep opera bulmuştur, özellikler kendiliğinden vardır şudur budur ama ne hikmetse bütün tarayıcılar gibi en temel işlevi internet sayfalarını göstermek olan operanın birçok defalar siteleri düzgün açamadığını görüntüleyemediğini gözlerimle gördüm. Sebebi bu değil tabiki ama opera %1'lerdedir ve de öyle kalacaktır, diğer firmaların ciddiye aldığı bir yazılım da değildir. İsteyen istediğini kullanmıştır bundan sonrada kullanacaktır sizde tabiki opera kullanmaya devam edin kim ne diyebilir ama kurban olayım artık bu farklıyız, en iyisi biziz, nedir bu opera? geyiklerinden sıkılmadınızmı? Sandığınız kadar iyi olsaydı çığır açsaydı reklam vs vs ne derseniz deyin 20 senedir bir şekilde bir yerlere gelirdi bu opera ama.....

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
chrome'un başarısını sadece bir reklama bağlamak açık açık saçmalamaktır ve bunu yapanlarda az değil üstelik. Bütün tarayıcılar operanın önünde hepsimi google.com'da reklam veriyor? teknik meknik bunlar kağıt üstünde ve herkese göre değişebilen boş şeyler. Kullanıcılar rahat ettiğimi kullanıyorum, esnek olanı kullanıyorum, eklenti çok olanı kulanıyorum, kişiselleştirebileni kullanıyorum vs vs bahane üretir ama kullanımı belirleyen vazgeçilemeyen alışkanlıklardır bu kadar basit. 1 ay chrome yada firefox kullanırsanız bi daha operaya bakmassınız bile.
Ama opera kullanıcısı özeldir daha doğrusu kendini öyle avutur farklıyız, azınlığız, elitiz, teknik olarak en iyi operadır, ilkleri hep opera bulmuştur, özellikler kendiliğinden vardır şudur budur ama ne hikmetse bütün tarayıcılar gibi en temel işlevi internet sayfalarını göstermek olan operanın birçok defalar siteleri düzgün açamadığını görüntüleyemediğini gözlerimle gördüm. Sebebi bu değil tabiki ama opera %1'lerdedir ve de öyle kalacaktır, diğer firmaların ciddiye aldığı bir yazılım da değildir. İsteyen istediğini kullanmıştır bundan sonrada kullanacaktır sizde tabiki opera kullanmaya devam edin kim ne diyebilir ama kurban olayım artık bu farklıyız, en iyisi biziz, nedir bu opera? geyiklerinden sıkılmadınızmı? Sandığınız kadar iyi olsaydı çığır açsaydı reklam vs vs ne derseniz deyin 20 senedir bir şekilde bir yerlere gelirdi bu opera ama.....

Chrome da kullandım, firefox'u da hâlâ kullanmaktayım. Ama Opera'dan vazgeçemedim. Opera en iyi, en güvenlisi demiyorum, sen de belirtmişsin, insanların alışkanlıkları demişsin, ayrıca insanların ihtiyaçları ve kişisel rahatlıkları belirler kullanımı. Sadece devlet sitelerinde gösterim sıkıntısı var, eskidendi o siteleri dağınık, rezil bir şekilde göstermesi. Artık yok. Şu sid.. yarıştırır gibi tarayıcı yarıştırmayı bırakmak lâzım artık. Herkes rahat ettiği, işini gören yazılımı kullanıyor sonuçta.

speedy

Doçent
Reaksiyon puanı
2
divxplanette bile sorun çıkarttığını gördüm yapmayın, hadi aştılar o sorunları tamam ama eskidendi diyecek kadar eskiden değil:) chrome'nin bir defa görmedim siteyi bozduğunu. Yazdıklarının altına imzamı atarım tabiki tarayıcı yarıştırmayı bırakmak lazım ama yazılım işi böyle, her programa bir rakip bulunup kıyas yapılır ama zaten o yarıştırmaların, kıyaslamaların, testlerin vs bişeyi değiştirdiği de yok herkes kullandığını kullanmaya devam ediyor zaten. Dediğim gibi alışkanlıktan başka birşey değil.

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43
chrome'un başarısını sadece bir reklama bağlamak açık açık saçmalamaktır ve bunu yapanlarda az değil üstelik. Bütün tarayıcılar operanın önünde hepsimi google.com'da reklam veriyor?

Şimdi, birincisi Chrome'un arkasında koskoca Google var. Dünya üzerindeki hatrı sayılır bilgisayarda internet tarayıcılarının açılış sayfası google.com. Chrome çıktığı günden beri ana sayfada reklamı yer alıyor. Kısa sürede bu kadar popüler olmasının en önemli iki nedeni bunlar: arkasında Google olması ve dolayısıyla çok güzel reklamının yapılması. Elbette ki sadece bunlar değil ama en önemlisi bu ikisi.

Ama opera kullanıcısı özeldir daha doğrusu kendini öyle avutur farklıyız, azınlığız, elitiz, teknik olarak en iyi operadır, ilkleri hep opera bulmuştur, özellikler kendiliğinden vardır şudur budur ama ne hikmetse bütün tarayıcılar gibi en temel işlevi internet sayfalarını göstermek olan operanın birçok defalar siteleri düzgün açamadığını görüntüleyemediğini gözlerimle gördüm.

İkincisi, siteleri düzgün açamamasının sebebi webmaster'ların Opera'yı kaale almayıp adam gibi oturup gerekli kodları yazmamasından kaynaklanıyor. Ben de bir webmaster sayılırım. Sitemi tasarlarken önizlemelere hep Opera'da bakıyorum. İşim bitince diğer tarayıcılarda test edeyim diyorum, kimi sağa kayıyor, kimi hiç göstermiyor, kimi saçmalıyor vs. Ama sonra, oturup satır satır kodları inceliyorum, gerekli yerlere gereksiz(!) şeyleri koyuyorum, hop hepsinde düzeliyor (ie istisna) Burdaki web sitelerini görüntüleme saçmalığının %95i webmaster kaynaklıdır. Kaç siteye şikayette bulundum "sayfanız Opera'da düzgün görünmüyor" diye. Çoğu ilgilendi gerekli düzenlemeleri yaptı ve şimdi gayet güzel görünüyor siteler. Tarayıcıya laf atmak kolay tabi.

kurban olayım artık bu farklıyız, en iyisi biziz, nedir bu opera? geyiklerinden sıkılmadınızmı? Sandığınız kadar iyi olsaydı çığır açsaydı reklam vs vs ne derseniz deyin 20 senedir bir şekilde bir yerlere gelirdi bu opera ama.....

Üçüncüsü de, insanların vakit ayırıp hazırladığı ve yine vakit ayırıp okuduğu ve değerli bulduğu yazılara "geyik" diyerek seviyeni ortaya koymuşsun zaten.
Son olarak da madem bilmiyorsun söyleyeyim, Opera ilk çıktığında paralı bir yazılımdı. Şurda 3-5 senedir ücretsiz dağıtılıyor ve reklamı yeterince yapılmıyor. Ayrıca bence kullanıcısının çok olması yarardan çok zarar getirir. Şu an en güvenli tarayıcı sayılır, neden? Kullanan az olduğu için hackerlar ilgilenmiyor da o yüzden.

Elbette ki isteyen istediğini kullansın, isteyen istediğini yazsın; ancak bizim buradaki amacımız, koskoca SDN forumunda bir tarayıcı için kategori ayrılmışsa, bu tarayıcının nasıl bi şey olduğunu anlatmaktır. Okursun okumazsın, beğenirsin beğenmezsin sana kalmış. Ama gelip de buraya yok Opera kullananlar böyledir yok bilmem nedir demek saygısızlıktan başka bir şey değildir!.

speedy

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Kullanan az olduğu için Hackerler ilgilenmiyor bu iyi bişey demişsin eee o zaman webmasterlar kullanan az olduğu için kaale almayıp gerekli kodları yazmıyorlar deyip webmasterları suçlamayacaksın:D tabiki tarayıcıda suç bulunacak. opera kullannanlara birşey demedim bu konuyu niye açtınız gibi bir eylemimde olmadı senin dediğinin aynısını yaptım bende okudum umrumda bile olmadı yorumum konunuza amacınıza operaya değil chrome ile ilgili yapılan yoruma cevaptır, önce bir anlayıp sindirip sonra sanki öz kardeşinize sövülmüş gibi sinirlenin bence canınıza yazık. google büyük şirket doğrudur, kendi babasının malı sitesinde kimseye hesap verme gereği olmadan!!! sade küçük bir reklamını bulundurur diğer firmaların yaptığı gibi!!! doğrudur ama diğerlerinin bu kadar kısa sürede hayal bile edemeyeceği başarıyı yakalamak böyle basit şeylerle açıklanamaz, sanki diğerleri yıllarca yıllarca reklam yapmamışlar gibi. Google şuan dünyanın 1 numaralı şirketidir ve bu başarıyıda karnından konuşarak yapmamıştır her girdiği alanda bir numara olmuştur google'da reklam vermeden.:)
Sen eleştiri bile olmayan amacı belli olan basit bir yorumu kişiselleştirip saygıya, seviyeye getirmişsin ama ben sözlerimi öyle bitirmiyorum..
Saygılar iyi forumlar.