Nedir bu "Konu dışı" ısrarı? Tüm üyelerin dikkatine

Bu konuyu okuyanlar

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
@Görkem Say, konuyu farklı kategoride açmak zor olmamalı bence.
Böyle yapanlara uyarı verilirse zamanla öğrenirler bence.
Ya da konuları kilitlensin onlara da mesaj düzenlendi tarzında rapor gitsin kategoriyi doğru seçin diye.
Uyarı puanındansa uyarı olursa hem forumu bırakmak istemezler hem de burayı daha çok severler.
100'den fazla mesajı olan üyelere direkt olarak ceza puanı uyguluyoruz zaten. Ancak benim takıldığım nokta zaten 100'den fazla mesajı olan üyeler neden kuralları bilmiyor veya biliyorsa neden uygulamıyor? Ceza vermek problem değil, uyarınca özel mesaj da atıyoruz zaten. Ya her şeyi geçtim konuyu yanlış açıp mesaj içeriğinde forum kullanımını bilmediği için özür dileyen insanlar var. Bunlara da bir şey demiyoruz zaten. Ancak yanlış yapıp sonra bu nerde yazıyor diye su üstüne çıkmayan sıvı yağ arkadaşlar da yok değil. Yeni bir yere üye olunduğu zaman kurallara bakmak maksimum 5 dakika alır.

Anderian

Asistan
Reaksiyon puanı
11
Bunun gazeteleşme ile alakası yok ki. Bir kişi konu dışına donanım önerisi konusu açarsa hem o kişi yardım alamaz hem de forumun genel konu bütünlüğü bozulur. O zaman kategori açmanın anlamı kalmaz. Ayrıca bölümlerden bildirim alma durumu var. Doğru kategoriye konu açıldığı zaman doğrudan o konuyla ilgisi olan kişilere bildirim gidebiliyor. Bu da konunun daha hızlı cevaplanmasına yardımcı olabilir.

Tam olarak neyi anlaşılmıyor biraz daha açabilir misiniz lütfen?

Aramak biraz can sıkıcı oluyor. Her konunun ayrı spesifik başlığının olması güzel bir şey, lakin bana yorucu geliyor. Açıkçası kolaya kaçmak, tek bir konuya yazmak, daha güzel geliyor. Mesela diyelim ki, bir telefon ve bilgisayar ile ilgili problemim var, bunu spesifik olan konu yerine genel yardım diye bir bölüme yazmak daha cazip geliyor.

+ Şunu da ekleyeyim, burada çok vakit geçiren için belki zor bir şey olmayabilir, lakin yeni bir kullanıcı için bence can sıkıcı bir durum.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Aramak biraz can sıkıcı oluyor. Her konunun ayrı spesifik başlığının olması güzel bir şey, lakin bana yorucu geliyor. Açıkçası kolaya kaçmak, tek bir konuya yazmak, daha güzel geliyor. Mesela diyelim ki, bir telefon ve bilgisayar ile ilgili problemim var, bunu spesifik olan konu yerine genel yardım diye bir bölüme yazmak daha cazip geliyor.
Ama bu durumda zararlı çıkan kişi konu sahibi oluyor. Spesifik bir başlık yerine daha genel bir başlığa o konuyu açmak, yardım alınmasını zorlaştırıyor. Özellikle bir konuyla ilgili olan üye, o kategorinin bildirimlerini açmış olabilir ki bu da konuya yardım edilmesini kolaylaştırıyor. Ancak spesifik bir başlık yerine genel bir başlığa konu açmak, o üyeye bildirim gitmesini engelliyor. Bana kalırsa başlıklar arasında arama yapmak yorucu değil, yeni nesil aşırı üşengeç ve bir şeyleri araştırmak-zaman harcamak istemiyor. Bunun yerine açtığı konu hemen cevaplansın istiyor ancak tam tersini yaptığının farkında değil hiçbiri.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,378
Aslında Forumun ana sayfasında uygun bir yere lütfen forumun kurallarını okuyunuz şeklinde dikkat çeken bir link konulursa iyi olabilir. Ya da konu açarken kişinin karşısına çıkan konu başlığı yazma bölümünün üzerine konunuzu uygun konu başlığında açınız gibi bir uyarı konulabilir.

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Bilindiği üzere forumumuzun kuralları var. Yeni üye olan kullanıcılara bu kurallar konusunda müsamaha gösteriyoruz zaten. İlk seferden uyarı puanı vermiyoruz. Ancak son zamanlarda dikkatimi çeken konulardan birisi, asistan ve profesör gibi foruma en azından 100 mesaj yazmış kullanıcılar da yeni konularını sürekli olarak "Konu Dışı" bölümüne açıyor. Bunu gerçekten anlamıyorum. Yani 1000 mesajı olan birisi, nasıl olur da telefon veya bilgisayar önerisini konu dışı bölümüne açabilir. Zahmet mi edilmiyor yoksa dalga mı geçiliyor anlayamıyorum. İşin kasten yapıldığını düşünme noktasına geldim artık. Sadece bugün 20'den fazla rapor çözdüm bununla alakalı. Raporlardaki üyelerin hepsi en azından asistan, ama tavsiye istedikleri konuları direkt konu dışı bölümüne açmışlar. Bu arkadaşların ciddi manada ne düşündüğünü bilmek istiyorum çünkü bana epey garip geliyor. Sonuçta foruma ilk girdiğiniz zaman kategoriler karşımıza çıkıyor. Telefon önerisi isteyecek bir kişi nasıl oluyor da en alttaki konu dışı bölümüne bu konuyu açıyor?

Ekli dosyayı görüntüle 137190

Eğer forumda nasıl konu açılacağını bilmiyorsanız onun hakkında detaylı bir içerik de hazırlayabiliriz ancak olayı konu açmayı bilmemek olduğunu düşünmüyorum. Sonuçta konu açılıyor, sadece yanlış kategoride bulunuyor. Bu gibi basit hatalar bizden ziyade konu sahibine zarar verir. Benim o raporu çözmem 10-15 saniyemi alır ancak yanlış kategoriye açılan bir konuya kolay kolay cevap gelmez bunu da belirteyim...
Açıkçası ben konusu olmayan (yani kategoride olmayan) konuları konu dışına açarım hep. Varsa da görememişindir anlayış ile rapor atıp konuyu taşırlar.

Ya tahminen körler ya da gıcıklığına yapıyorlar.

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,069
İlk defa giren biri bile kolaylıkla bunu idrak edip konu seçimini yapabilir bence. Bu tamamen kişilerin sorumsuz veya üşengeç davranışlarından kaynaklı bence. Aynı durum tekrarlandığında cezalandırılmalı mutlaka.

hakanb16

Öğrenci
Reaksiyon puanı
201
@EmircanAydin, burada başka forumlarda olduğu gibi Türkçe katliamı görmedim daha. Gelmesine de çok gerek yok bence.

walledia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,994
İlk defa giren biri bile kolaylıkla bunu idrak edip konu seçimini yapabilir bence. Bu tamamen kişilerin sorumsuz veya üşengeç davranışlarından kaynaklı bence. Aynı durum tekrarlandığında cezalandırılmalı mutlaka.
Haklısınız, kuralları okuyan bir kişinin hata yapma ihtimali olduğunu düşünmüyorum, zaten yeni üye olan bir kişi en alttan "konu dışı" kategorisini bulması çok zor, bunu yapan buradaki üşengeç forum halkıdır.

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,069
Haklısınız, kuralları okuyan bir kişinin hata yapma ihtimali olduğunu düşünmüyorum, zaten yeni üye olan bir kişi en alttan "konu dışı" kategorisini bulması çok zor, bunu yapan buradaki üşengeç forum halkıdır.
Kuralları okumasına bile gerek yok bence zaten konuyu açmaya çalıştığınızda bütün kategoriler önünüze geldiğinde bi durup düşünürsünüz "demek ki uygun kategoride konumu açmalıyım ki daha çabuk çözümlenebilsin". Ben böyle düşünüyorum ama yanlışlıkla o an konuyu gözden kaçırıp bulamadığı için konu dışı açanlar da olabilir. O yüzden birkaç hak tanınmalı bence. Durumun devamı halinde de acıtıcı cezalar uygulanmalı diye düşünüyorum. Veya buradan ufak da bir bilgi vereyim:
Eğer aradığınız konuyu aramaya üşeniyorsanız konu seçme ekranı geldiğinde F3 tuşuna basarak arama özelliğini etkinleştirebilirsiniz. Bu sayede yazacağınız kelime direkt işaretlenmiş bir şekilde önünüze düşecektir. Örnek:
1612100575925.png

walledia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,994
Kuralları okumasına bile gerek yok bence zaten konuyu açmaya çalıştığınızda bütün kategoriler önünüze geldiğinde bi durup düşünürsünüz "demek ki uygun kategoride konumu açmalıyım ki daha çabuk çözümlenebilsin". Ben böyle düşünüyorum ama yanlışlıkla o an konuyu gözden kaçırıp bulamadığı için konu dışı açanlar da olabilir. O yüzden birkaç hak tanınmalı bence. Durumun devamı halinde de acıtıcı cezalar uygulanmalı diye düşünüyorum. Veya buradan ufak da bir bilgi vereyim:
Eğer aradığınız konuyu aramaya üşeniyorsanız konu seçme ekranı geldiğinde F3 tuşuna basarak arama özelliğini etkinleştirebilirsiniz. Bu sayede yazacağınız kelime direkt işaretlenmiş bir şekilde önünüze düşecektir. Örnek:
Ekli dosyayı görüntüle 137241
Ben de sizin gibi Ctrl+F ile bul aracını kullanıyorum. Bunu yapmak çok da zor değil, hatta teker teker bakmak da çok zor değil. Sonuçta kategoriler var.

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,069
Ben de sizin gibi Ctrl+F ile bul aracını kullanıyorum. Bunu yapmak çok da zor değil, hatta teker teker bakmak da çok zor değil. Sonuçta kategoriler var.
Aynen öyle. Bu sayede hem üşengeçlikten hem de gözünden kaçırma ihtimalinden korunmuş olur kullanıcılar :D Ctrl+F ile olduğunu bilmiyordum onu da öğrendim :) Hem Ctrl+F ile hem de F3 ile oluyor.

S

SND Anonim 5

SDN Okuru
Bilindiği üzere forumumuzun kuralları var. Yeni üye olan kullanıcılara bu kurallar konusunda müsamaha gösteriyoruz zaten. İlk seferden uyarı puanı vermiyoruz. Ancak son zamanlarda dikkatimi çeken konulardan birisi, asistan ve profesör gibi foruma en azından 100 mesaj yazmış kullanıcılar da yeni konularını sürekli olarak "Konu Dışı" bölümüne açıyor. Bunu gerçekten anlamıyorum. Yani 1000 mesajı olan birisi, nasıl olur da telefon veya bilgisayar önerisini konu dışı bölümüne açabilir. Zahmet mi edilmiyor yoksa dalga mı geçiliyor anlayamıyorum. İşin kasten yapıldığını düşünme noktasına geldim artık. Sadece bugün 20'den fazla rapor çözdüm bununla alakalı. Raporlardaki üyelerin hepsi en azından asistan, ama tavsiye istedikleri konuları direkt konu dışı bölümüne açmışlar. Bu arkadaşların ciddi manada ne düşündüğünü bilmek istiyorum çünkü bana epey garip geliyor. Sonuçta foruma ilk girdiğiniz zaman kategoriler karşımıza çıkıyor. Telefon önerisi isteyecek bir kişi nasıl oluyor da en alttaki konu dışı bölümüne bu konuyu açıyor?

Ekli dosyayı görüntüle 137190

Eğer forumda nasıl konu açılacağını bilmiyorsanız onun hakkında detaylı bir içerik de hazırlayabiliriz ancak olayı konu açmayı bilmemek olduğunu düşünmüyorum. Sonuçta konu açılıyor, sadece yanlış kategoride bulunuyor. Bu gibi basit hatalar bizden ziyade konu sahibine zarar verir. Benim o raporu çözmem 10-15 saniyemi alır ancak yanlış kategoriye açılan bir konuya kolay kolay cevap gelmez bunu da belirteyim...
Bence konuları seçtiğimiz yere arama yeri gelse bu sorunu azaltır bazen acil bir şey oluyor ve konuları 3 4 kez gezip göremediğim oluyor

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,069
Bence konuları seçtiğimiz yere arama yeri gelse bu sorunu azaltır bazen acil bir şey oluyor ve konuları 3 4 kez gezip göremediğim oluyor
Ekli dosyayı görüntüle 137241
Forum içerisine eklenir mi bilmem ama bu bahsettiğim özelliği kullanarak da tarayıcınız üstünden arama yapabilirsiniz. Üstelik istediğiniz her sitede.

Umut Keleş

Ben;neden yaptım böyle.
Reaksiyon puanı
864
Bunun çözümü konu bölümü arama sistemidir. İstediğimiz türü arayabilmemiz lazım. Çünkü çok tür var.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
İyide arkadaşlar zaten benzer başlıklar birbirinin yakınında. Mobil dünya, alışveriş siteleri ve akıllı telefonlar art arda sıralanmış. Donanım hakkında bir şey arıyorsanız zaten donanım ve bilgisayar bölümü alt alta. Yazılım hemen üstlerinde. Bir üstünde oyun bölümü, bunların altında da işletim sistemleri kısmı var. Hepsi yakın yani. Şurada gözle arama yapmak bile 10 saniye alır en fazla. 10 saniye ayırılamayacak kadar acil ne olabilir onu anlamıyorum. İnsan hayatı kurtarmıyoruz sonuçta. He ben eminim arama sistemi getirsek bile aynı sorun benzer seviyede yaşanmaya devam edecek. Olay bence sistemden ziyade kişilerle alakalı çünkü sistem hemen hemen pek çok yerde aynı.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Daha sert cezalar olmalı. Yeni üye diye affedilmemeli. Forum kurallarını açıp okumuyorsa, ceza almayı hak etmiştir bence.

?????.

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,207
Acil işimiz oldu ne yapcaz onay mi beklicez
Zaten orada demişimki moderatörler genelde her zaman aktif diyorum ordan ne anlıyorsan artık git bak bakalım moderatör olmadığı zaman nadirdir eğer öyle birşey olsa bile ekstaradan bir iki moderatör alınır onlar bakar onaylara.

ömerim55

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,328
Bunun gazeteleşme ile alakası yok ki. Bir kişi konu dışına donanım önerisi konusu açarsa hem o kişi yardım alamaz hem de forumun genel konu bütünlüğü bozulur. O zaman kategori açmanın anlamı kalmaz. Ayrıca bölümlerden bildirim alma durumu var. Doğru kategoriye konu açıldığı zaman doğrudan o konuyla ilgisi olan kişilere bildirim gidebiliyor. Bu da konunun daha hızlı cevaplanmasına yardımcı olabilir.

Tam olarak neyi anlaşılmıyor biraz daha açabilir misiniz lütfen?
gazeteleşme basbayağı var. youtube kanalı reklam kaynıyor ayrıca kendi konuları olmayan konularda paylaşımlar yapıyorlar. aynı eleştirdiğim sabah gazetesi gibi. ülke gündemini paylaşmayın zaten sıkıldık. sıkıntıdan kaçıp buraya geliyoruz elimiz boş dönüyoruz : )
(yanlış almayın lütfen ceza da kesmezseniz rica ediyorum)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Daha sert cezalar olmalı. Yeni üye diye affedilmemeli. Forum kurallarını açıp okumuyorsa, ceza almayı hak etmiştir bence.
anayasa da hazırlayalım hatta ve hatta girerken kimlik soralım o da yetmez kimlik fotokopisiyle 6 tane vesika da alalım ayrıca boş kağıt imzalatalım ?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
gazeteleşme basbayağı var. youtube kanalı reklam kaynıyor ayrıca kendi konuları olmayan konularda paylaşımlar yapıyorlar. aynı eleştirdiğim sabah gazetesi gibi. ülke gündemini paylaşmayın zaten sıkıldık. sıkıntıdan kaçıp buraya geliyoruz elimiz boş dönüyoruz : )
(yanlış almayın lütfen ceza da kesmezseniz rica ediyorum)
Ben gazeteleşme yok demedim yalnız, bahsettiğim konunun gazeteleşme ile alakası yok dedim :) İkisi farklı şeyler. Buraya kafa dağıtmaya geliyoruz doğru, ancak bunu yapacağız diye saçma sapan kategorilere konu açmak zorunda değiliz diye düşünüyorum. Ayrıca böyle bir mesaj için neden uyarı vereyim. Normal bir şekilde düşüncenizi söylüyorsunuz bunda bir sorun yok.

differentturk

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,059
Ben ilk başta konu dışını bulamamıştım. Foruma geleli 3 hafta olmuştu hala konu dışını nasıl açıldığını anlamıyordum. Meğersem en alttaymış ?

ömerim55

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,328
Ben gazeteleşme yok demedim yalnız, bahsettiğim konunun gazeteleşme ile alakası yok dedim :) İkisi farklı şeyler. Buraya kafa dağıtmaya geliyoruz doğru, ancak bunu yapacağız diye saçma sapan kategorilere konu açmak zorunda değiliz diye düşünüyorum. Ayrıca böyle bir mesaj için neden uyarı vereyim. Normal bir şekilde düşüncenizi söylüyorsunuz bunda bir sorun yok.
valla böyle bir eleştiriyinin onda birini tecnopata yazdım 10 yıl ceza verildi :) :)

Kızlar soruyorda böyle bir şey vardı. Mesaj içeriğini anlıyor sanırım aşk olur sağlık olur fitness olur bu tarz konu başlıklarına direk konu önerisi yapıyordu. Ayriyetten kendin de seçebiliyorsun tabi ki...
aynısı ekşi şeylerde de var .

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
valla böyle bir eleştiriyinin onda birini tecnopata yazdım 10 yıl ceza verildi :) :)

aynısı ekşi şeylerde de var .
Her forumun kendine has bir yönetimi var. Bir şey diyemem.
Bugün rapor sistemini biraz fazla kullandım, ama siz uğraşın diye değil, bilginize... :D

@Görkem Say
Raporlamak senin hakkın, raporları çözmek de bizim işimiz. Olayın seninle bir alakası yok merak etme :) Aksine bu kadar rapor art arda gelince bu durumu fark etmemi sağladı. İyi bile oldu diyebilirim.

ömerim55

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,328
Yalnız burası TDK değil. Forumlarında TDK olmasına gerek yok. Yalnız biraz daha düzgün kurallara uyulup yazılabilirse daha iyi olabilir.
Bence anlaşılır bir dille yazmak yeterlidir. yoksa malum forumdaki yöneticiler gibi divan edebiyatını öğretmenin , nazım hikmete bağlamanın gereği yok :)

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Bence anlaşılır bir dille yazmak yeterlidir. yoksa malum forumdaki yöneticiler gibi divan edebiyatını öğretmenin , nazım hikmete bağlamanın gereği yok :)
Malum forumda "Divan Edebiyat"ını öğrenmeye gerek yok. Sadece düzgün yazman gerekiyor. Zaten büyük harf ve noktayı kendileri koyuyor. Ek ayırma, virgül koyma gibi basit işlemleri yapıyorsun. Mesaj üzerinden bir kere geçersen, hataları tespit edersin. Lise öğrencisi olarak hatalarını fark edemiyorsan, sorun sende bence.​

404 Not Found

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,864
Divan edebiyatıyla alakası yok.
Malum forumda "Divan Edebiyat"ını öğrenmeye gerek yok. Sadece düzgün yazman gerekiyor. Zaten büyük harf ve noktayı kendileri koyuyor. Ek ayırma, virgül koyma gibi basit işlemleri yapıyorsun. Mesaj üzerinden bir kere geçersen, hataları tespit edersin. Lise öğrencisi olarak hatalarını fark edemiyorsan, sorun sende bence.​
Katılıyorum.

Son mesajlar