Neden?

OnLT

Dekan
Reaksiyon puanı
149
* Neden her gördügümüz haritada hemen Türkiye'yi bulmaya çalisiriz? Millet olarak dünyada kaybolma kompleksimiz mi vardir?

* Neden insanlar birbirlerine sarilinca saga-sola sallanirlar?

* Neden ögrenciler ilkögretimin besinci sinifina kadar ögretmene "ögretmenim" diye seslenirken altinci sinifta bir anda "hocam"diye seslenmeye baslarlar?

* Neden sinavlarda "4 yanlis bir dogruyu götürür" seklinde bir uygulama ile ögrenciler cezalandirilirlarda "4 dogru bil, bir dogru da bizden" seklinde bir kampanya baslatilip zekaya ve riske girme cesaretine ödül verilmez?

* Neden insanlar kapali bir alandan yagmur yagan alana çikinca kafalarini egerler? Yagmura duyulan saygidan midir yoksa ondan tirstigimiz için midir?

* Neden dükkanini kapatip giden esnaf, kapiya "10 dakika sonra dönücem" yazar, ne zaman gittigini nasil anlariz?

* Televizyona çikan insanlar neden kendilerini Türkiye'deki bütün insanlarin izledigini sanirlar?

Örn: Su anda 70 milyon bizi izliyor...

* Neden gözlerinden öperim denir? Insan vücudunda öpülecek daha uygunsuz bir yer var midir? Kimse kimseyi gözünden öpmüs müdür?

* Dügünlerde neden "Dom Dom Kursunu" ile göbek atilmaktadir."Bir avci vurdu beni, bin avci beni yedi" gibi sözlerbesliginde kendinden geçen baska milletler var midir?

* Neden bazi kizlarimiz sirin bir hayvancagiz gördüklerinde "inanmiyorum!" derler, inanilmayacak olan nedir?

* Cumartesi ve Pazartesi'nin neden kendi isimleri yoktur?

* Dolmuslardaki fiyat tarifesinde "en kisa mesafe" neden "indi-bindi" olarak tabir edilir? Önce inilip sonra mi binilir?Bir terslik yok mudur?

* Bir programi kurarken neden "kabul ediyorum" ya da "kabul etmiyorum" seçenekleri vardir? O kadar parayi bayilip bir bilgisayar programi satin aldiktan sonra "kabul etmiyorum" seçenegini isaretleyen bir takim saf kisiler mevcut mudur?

* Bulmacalarda boru sesinin karsiligi neden hep "ti"dir?Bulmacalari hazirlayan arkadaslar hiç "ti" diye ses çikaran boru görmüsler midir?

* Ipana 7 reklamindaki kiza "Ne zamandan beri Ipana 7 kullaniyorsun?" diye soran doktor, Ipana 7'nin yeni bir ürün oldugunu ve reklamdan sadece bir kaç gün önce piyasaya çiktigini bilmemekte midir?

* Neden futbol takimi olan Ajax "Ayaks" diye okunur da temizlik ürünü Ajax "Ajaks" diye okunur? *

* Neden ilanlarda "doktordan temiz araba" diye yazilir?Hipokrat yemininde "arabami temiz kullanacagim" seklinde bir madde mi vardir?

kavrak

Profesör
Reaksiyon puanı
12
kabiliyet var sen filozof olacaksın. çok sorguladığına göre.güzel sorular ama tebrik edderim.

aygü

Doçent
Reaksiyon puanı
16
Neden kafanı yoruyosun kardeşim? Erkekler bu kadar neden ararmıydı? :) boşver gitsin... :D

michuozawa

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
493
çok uyuz bir durumdur kendisi:
* Televizyona çikan insanlar neden kendilerini Türkiye'deki bütün insanlarin izledigini sanirlar?

rozabay

Dekan
Reaksiyon puanı
34
Arkadaşlar üşenmedim cevapladım. Buyrun böyle sorulara böyle cevap diyeyim :)

• Neden her gördügümüz haritada hemen Türkiye'yi bulmaya çalisiriz? Millet olarak dünyada kaybolma kompleksimiz mi vardir?
    CEVAP: Haritada kaybolmak değil sevdiğimiz yeri bulma duygusu desek daha doğru olur. Nasıl kalabalık ortama girdiğimizde sevdiğimiz insanı aramaya başlarsak buda aynı mantık.

* Neden insanlar birbirlerine sarilinca saga-sola sallanirlar?
    CEVAP: Sarılan kişilerden biri sallanmaya başlayınca diğeride ona eşlik eder. Millet olarak birbirimizi tamamlamada ustayızdır.

* Neden ögrenciler ilkögretimin besinci sinifina kadar ögretmene "ögretmenim" diye seslenirken altinci sinifta bir anda "hocam"diye seslenmeye baslarlar?
    CEVAP: Tabi 5 yıl 1 kişiye öğretmenim demek kolay. Bir anda 15 kişiye çıkınca hangisi öğretmenim diye cevap aramaktansa düz hesap herkese hocam demek daha pratik.

* Neden sinavlarda "4 yanlis bir dogruyu götürür" seklinde bir uygulama ile ögrenciler cezalandirilirlarda "4 dogru bil, bir dogru da bizden" seklinde bir kampanya baslatilip zekaya ve riske girme cesaretine ödül verilmez?

CEVAP: 4 Yanlış 1 doğruyu götürüyosa gene iyi benim zamanımda 3 yanlış 1 doğruyu götürüyordu. Demekki gelişme var.

* Neden insanlar kapali bir alandan yagmur yagan alana çikinca kafalarini egerler? Yagmura duyulan saygidan midir yoksa ondan tirstigimiz için midir?
    CEVAP: Tamamen çocukluktan kalma bir alışkanlıktır. Başka bir anlam aramak anlamsızdır.

* Neden dükkanini kapatip giden esnaf, kapiya "10 dakika sonra dönücem" yazar, ne zaman gittigini nasil anlariz?
    CEVAP: İşi olan bekler nasılsa. 10 Dk nın lafı mı olur.

CEVAP: Sanırım kendilerinden çok izleyiciyi salak yerine koymamak için söylenmiş bir cümle. Eğer işin doğrusunu söylerlerse şu şekilde bir cümle söyleyebilirler."Şu anda her 70 Milyon kısıden 10 Milyon'u uyuyor,20 Milyon'u yemek yiyiyor 10 Milyon'u çalışıyor,10 Milyon'u kitap okuyor,10 Milyon'u araba sürüyor,10 Milyon'ders çalışıyor,1tane salakta bizi izliyor."

* Neden gözlerinden öperim denir? Insan vücudunda öpülecek daha uygunsuz bir yer var midir? Kimse kimseyi gözünden öpmüs müdür?
    CEVAP: Aslında bu söz biraz daha normale indirilmiş versiyonudur. Sözün birde "Gözünün yağını yiyeyim" şeklinde olanı vardır.

* Dügünlerde neden "Dom Dom Kursunu" ile göbek atilmaktadir."Bir avci vurdu beni, bin avci beni yedi" gibi sözlerbesliginde kendinden geçen baska milletler var midir?
    CEVAP: Aslında müzik kültürümüzü bende tam çözemedim. Örneğin birde "Hey onbeşli" diye bir türkümüz vardır. Onunla bile göbek atabilen bir yapımız olduğuna göre dom dom kurşunu ile göbek atmak gayet normal geliyor.

* Neden bazi kizlarimiz sirin bir hayvancagiz gördüklerinde "inanmiyorum!" derler, inanilmayacak olan nedir?
    CEVAP: Valla onu bende çözemedim.

* Cumartesi ve Pazartesi'nin neden kendi isimleri yoktur?
    CEVAP: Aslında önceden 1 hafta 5 Günmüş. Sonra 5 gün yetmeyince 7 güne çıkarmışlar ama 2 güne isim bulamamışlar. Bundan dolayıda Cumadan sonra gelen Cuma ertesi (Cumartesi) ve Pazardan sonra gelen Pazar ertesi (Pazartesi) isimlerini uydurmuşlar. Olayın özeti buşekildedir.

* Dolmuslardaki fiyat tarifesinde "en kisa mesafe" neden "indi-bindi" olarak tabir edilir? Önce inilip sonra mi binilir?Bir terslik yok mudur?
    CEVAP: Aslında bu sözün aslıda yolcu pastanenin önünde duran otobüsten pasta almak için inmesin diye çıkarılmıştır. İnersen tekrar binmek için para ödersin mantığına dayanır.

* Bir programi kurarken neden "kabul ediyorum" ya da "kabul etmiyorum" seçenekleri vardir? O kadar parayi bayilip bir bilgisayar programi satin aldiktan sonra "kabul etmiyorum" seçenegini isaretleyen bir takim saf kisiler mevcut mudur?
    CEVAP: Olay tamamen yazılım üreticisinin kendisi kurtarmasına dayanır. Yazılım bilgisayara zarar verse bile kullanıcı üreticiyi mahkemeye veremez. Kabul etmeyipte ürünü aldığı yere şikayet edenlerde vardır elbet.

* Bulmacalarda boru sesinin karsiligi neden hep "ti"dir?Bulmacalari hazirlayan arkadaslar hiç "ti" diye ses çikaran boru görmüsler midir?
    CEVAP: Şimdi müzik dinlerken hiç notayı duyuyormuyuz ? Duymıyoruz direk akışına bırakıyoruz kendimizi. Aynı iş borularda da öyledir.

* Ipana 7 reklamindaki kiza "Ne zamandan beri Ipana 7 kullaniyorsun?" diye soran doktor, Ipana 7'nin yeni bir ürün oldugunu ve reklamdan sadece bir kaç gün önce piyasaya çiktigini bilmemekte midir?
    CEVAP: Bilir ama bilmiyomuş gibi yapar. Yada yüklü miktarda parayı alınca birden unutmuştur.

* Neden futbol takimi olan Ajax "Ayaks" diye okunur da temizlik ürünü Ajax "Ajaks" diye okunur? *
    CEVAP: Temizlik versiyonunu hiç duymamıştım. Ama bu tip durumlar Türkçe de meydana gelme durumu gayet normaldir. Türkçe bile onlarca hatta yüzlerce şivede konuşulurken ajax kavramına takılmamak lazım.

* Neden ilanlarda "doktordan temiz araba" diye yazilir?Hipokrat yemininde "arabami temiz kullanacagim" seklinde bir madde mi vardir?
    CEVAP: Hadi doktoru anladıkta birde "bayandan temiz araba" Şeklinde ilanlar vardır. Bence doktor daha normal bir durumdur.

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43
ozkanbey i cevapları için tebrik ediyorum, güzel cevaplar olmuş :D

Vendetta_

Profesör
Reaksiyon puanı
75
bi kısmı sanırım forumda paylaşılmış ama olsun her forumda bulunması gereken yazılardır bunlar :p