Neden Linux Daha İyi ??

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
Bence Başlık Yanlış " Linux Daha mı iyi" Olmalıydı !

nezdimde Cevabı: Hayır.!

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Bu yaziyi neye binaen yazdin ilginc,
Kac yildir linux kullaniyorsun bilemiyorum ama hersey bu yazilarinda anlattigin kadar toz pembe degil linux icin...
Hatta linux su son 3-4 yildir altin caglarini yasiyor.
Eskiden linux'ta bir is yapabilmek icin kutuphane bulmak gerekiyordu.
Simdi cogu hazir geliyor,
Surucu problemlerini yazmaya bile gerek yok.
Linux sunu katti linux bunu katti bunlarin hepsi masal.
Linux sadece kendisini gelistiriyor, bu gelisimde tamamen kapali devre bir gelisim.
Yani bir derlemede olan birseyi baska bir derleme de bulamama sansi cok yuksek.
Hala bugun olmus ortak bir .Net gibi platformu, DirectX gibi bir arabirimi yok.
Bunlar cok onemli seyler.
Linux ticari kaygi gozetemez cunki eger gozetirse biter buna mecbur.
Ayrica ticari platformda kesinlikle ucretli linuxlar da bulunmakta ve gayette kaygililar.
Cunki sektor kaybediyorlar buyuk firmalardan.

Windows Vista aslinda bir hayal kirikligi degil, aksine bir cok gelisim barindiriyor ama bir cok kisi Vista'yi sadece hayal kirikligi olarak taniyor.
Vista ile gelen ozelliklerden haberi bile yok yada bilmek istemiyor.
Vista'nin sorunu bellek ve islemci yonetimine dayali bu yuzden kaynak sorunu yasiyordu dolayisiyla her sistemde ortalama performans yakalanamiyordu.
Ama iyi bir sistem ile vista hic bir zaman sorun yasatmadi.
2 yil boyunca kullanip 1 defa format atan birisiyim Vista'ya.
Grafikte tasarladim, video'da yaptim, programda yazdim, oyun'da oynadim.
Virus bile bulasmisti...
Zaten microsoft bunu degerlendirdi, istese Vista'yi Windows7 gibi performansli hale getirebilirdi ama bunun yerine yeniden baska bir sistem yapmayi dusundu ki bu zaman kazanmak icin bir ticari taktiktir.

Cunki,
Vista bu sorunlar yuzunden ciddi imaj kaybettigi icin yamanmasi yada elden gecirilmesi bu imaji yeniden kaldiramazdi.
Tek yol yeni sistem.
Yani aslinda windows 7 ve Vista cok farkli degiller.

Bir cok baslikta multi desktop gibi linux ozelliklerinden bahsedilmis, bunlar gomulu uygulamalar yani Windows'a bu katilabiliyor ek programla.
Bunun linuxta olup windows'ta olmamasi cok buyuk bir onem arz etmiyor.

Herseyden once,
Microsoft bir ticari firmadir iyisiyle kotusuyle birseyler ortaya koymus ve kim ne derse desin bugun bilgisayar kavramiyla ozdeslesmitir.
Bugun linux'a gectim diyenlerin bir cogu windows sayesinde tanidi.
Internet'in bu kadar yayginlasmasi, oyun pazari ve oyunlarin surekli gelismesi Microsoft'un sayesinde oldu.
OpenGL yillardir hala Glide'i gelistiremiyor...

Microsoft linux'a ozeniyor diyorlar ama microsoft icin linux emulatoru yok...
Oysa linux icin win32 emulatoru var.

Microsoft bizi kucaklamadi!
Bu nasil bir terim yada itham anlamak guc.
Ama bugun microsoft sayesinde yuzbinlerce kisi para kazaniyor.
Programcisindan grafikerine web tasarimcisindan oyun programcisina kadar cesitli sektorler bulunmakta.
Hic yoktan ofis yeterlilik belgesi almak bile is bulmaya yetebiliyor.
Bugun guvenlik sistemlerinin %80'e yakini unix-linux sistemlerle saglaniyor ama linux uzmani bile olsaniz kolay kolay is bulamazsiniz.

Microsoft GPL her uygulamasini GPL olarak sunamaz, bu kaynak kodlarini buyrun kullanin biz yiyemedik siz yiyin demek olur bir firma icin.
Cunki o kodlarin gelistirilmesi icin uzman programcilara tonla para dokuyor microsoft.

Netekim...
GNU yada Linux, BSD yada Macintosh olsun unix systemin evlatlari.
Bir cok yeniligin ve degisimin onculeri bu sistemler.
Zaten buna kimse birsey demiyor...
Ama her kullanici bunlari kullanmali gerisi tu kaka demek yanlis bir mantik.
Isletim sistemi, ev esyasi araba gibi birseydir.
Ihtiyaca gore secer kullanirsin,
Yani birisi Ford Focus kullanir cok begenir ve tavsiye eder...
Ama kalkip diyemez ki Ford Focus'tan baska araba kullanilmaz, gerisi bos...

Linux, macintosh yada windows delisi degilim.
Hangisi isime gelirse onu kullanirim...
Su an Windows isletim sistemi benim icin en ozgun platform...
Cunki ne istersem yapabiliyorum...
2 gun once program yazmaya basladim bugun bitirdim...
Ondan once yine yazmistim...
Canim istedikce program yaziyorum, grafik tasarimi yapiyorum, video duzenliyorum.
Bunlar benim icin onemli seyler, bu sayede para da kazanabiliyorum.
Simdi kim bana hangi sebeple linux onerebilir?
720p film'i hangi linux uzerinde 30 dk icerisinde kodlayabilirim ve bunu yaparken grafik programi + yazilim programi + tarayici + muzik dinlemek icin program + 2 adet mesajlasma yazilimi kullanirim.
Hatta sanal pc acar 2 tane de linux acabilirim yanina...

Demek istedigim...
Kime ne lazimsa onu kullanir, gereksiz fanatizm yapmaya gerek yok.
En iyi sistem isini goren sistemdir.

:w00t:/|sDn|
/▌
/ \

zootechnist

Doçent
Reaksiyon puanı
22
Demek istedigim...
Kime ne lazimsa onu kullanir, gereksiz fanatizm yapmaya gerek yok.
En iyi sistem isini goren sistemdir.

Ana fikir bu.Ve her zaman olduğu gibi bu söze sonuna kadar katılıyorum.

Ancak yazdıklarında katılmadığım bir kaç noktayı belirtmek isterim.

İnternet,oyun vb. kısaca bilişim sektörü Microsoft sayesinde gelişmedi.Bu sektörün gelişmesi kaçınılmazdı ve Microsoft bunda salan payını alarak sektörü kendine göre yontmaya çalıştı ve büyük ölçüde başarılı oldu.

Microsofta düşman değilim.Linuxta vazgeçilmez değil.

Ancak, Microsftun bilgisayar=windows tavrı hoşuma gitmiyor.

Son kullanıcı olarak tercih hakkım olması gerekiyor.

Uzman olarak sisteme sonuna kadar hakim olabilmeliyim.

Windows bunları sağlamıyor.

Ticari kaygılar elbetteki normal.Ancak, etik olmayan davranışlar sergilenmesi hoş değil.

örneğin OOXML ve paten davaları.

Yazılım sektörü sadece Microsoft'tan müteşekkil değil.Açık kaynak dünyasında da bu işten ekmek yiyen milyonlarca insan var.

Microsoftun linuxu taklit etmesinde biraz da olsa gerçeklik payı olduğuna inanıyorum.Sonuçta kullanıcıların beğendiği bir özelliği bir özelliği herkes yazılımı içerisine koymak ister.Ki bu da çok normal.

Örneğin sekmeli tarayıcı mozilla ve operada varken ie'de yıllar sonra kondu.

İş bulma meselesi sistem uzmanlığı nedeniyle değil işverenlerin çoğunlukla işe hakim olmamaları nedeniyledir.

Diyelim bir ajans grafiker ve dizgici arıyor.İlanda yazan nitelikler grafik ve dizgi işinden anlayan diye geçmez.Photoshop, corel draw, indesign, quark express bilen diye geçer.Halbuki ben o programları hiç bilmem, ama benden istediği broşür, kartvizit, dergi, vb. işleri scribus, inkspace, gimp veya başka programlarla da yapabilirim.

Demek istediğim esas fanatizm burada.

Elbetteki her yazılım ürünü gibi linuxta da windowsta da eksik ve hatalı olan bir çok yer var.Ve fanatizm olmadan eleştiri yapmak gelişime katkı sağlar.

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Ana fikir bu.Ve her zaman olduğu gibi bu söze sonuna kadar katılıyorum.

Ancak, Microsftun bilgisayar=windows tavrı hoşuma gitmiyor.
Son kullanıcı olarak tercih hakkım olması gerekiyor.
- Microsoft kadar esnek bir sistem sunan baska isletim sistemi yoktur, en fazla program cesitliligi ve performans yuksekligi ister malesef diyin, ister iyiki diyin Microsoft isletim sistemlerindedir.
Hangi tercihi yaptiniz'da microsoft engel oldu merak ettim?
Tarayicidan bahsediyorsaniz varsayilan bir tarayicidir, siz sisteme hakim olabilir ve yeterli bilgiye sahip olabilirsiniz ama bu herkes icin mumkun degil.
Kullanici isletim sistemini kuruyor ve tarayici olarak isletim sistemi ile geleni kullaniyor.
Nasil ki not defteri ihtiyacini not defteri uygulamasi ile gideriyorsa ayni sey tarayici icinde gecerli.
Eger kastiniz tarayici ise yanlis anlamayin ama son derece anlamsiz bir iddia, bir sistem 3. parti yazilimlari barindirmaya mecbur degildir ve ayrica cok ilginc ki bu baski sadece microsoft uzerinde var.
Linux ve Apple icin cengaver firmalar kilini kipirdatmadigi gibi sozum ona tuketici haklarini savunan uc bes hukukcu bozuntusu hakimde yine ayni sekilde umursamiyor.
Hukukcu bozuntulari cunki savunulmasi gereken tonla hak varken kafayi tarayiciya takmislar.
Bu akli olarak sorunlu olan insanlarin yapabilecegi birsey, eger internet explorer olmasaydi bugun:
Mozilla olsun, Opera olsun safari olsun hepsi parali olurdu.
Nereden mi biliyorum?
cunki zamaninda parali idiler.
Bugun bunlari bedava kullaniyorsaniz bunu saglayan microsoft internet explorerdir.
Hep soylerim,
Zamaninda biz Freedos ile, norton commander ile cebellesirdik, o zaman her baba yigit cikip apple alamazdi.
Ne zaman windows 3.0 cikti, bilgisayar kullanimi tavan yapti.
siz neden windows 95 rekor kirdi saniyorsunuz?
Evet,
Siz begenmesenizde bugun microsoft windows olmasaydi bu forumda yazi yazamiyor olurduk.
Cunki bunun olmasini saglayacak genis bilgisayar kullanimi olmayacakti.
Cunki o zamanlarda var olmasina ragmen cikip bir baba yigit buyrun alin FreeBSD yada linux ile bilgisayar yaptik kullanin demedi.
X86 mimarisi gelisimini Windows'a borcludur, eger bu sistem olmasaydi bugun carik curuk Risc islemcileri kullanacak, dell ve hp gibi firmalara mecbur kalacaktik.
16-17 senedir bilgisayar dunyasindayim ve 2 renkli ekranlari 5-6 sene kullanip microsoftun gelisimi ile 5-6 sene icinde gigabyte hardddisklere, megabyte video kartlara, megabyte belleklere gecis yaptik.
Evet,
Siz kabul etmesenizde bunlari saglayan Windows'tur.
Cunki bir apple almak bir araba almak iken bugun Windows sayesinde fiyatlari yaklasti, cunki microsoft calisiyor ve teknolojiyi surekli ileri goturuyor.
Wireless networking'den bahsediliyor.
Windows XP olmasaydi bugun Wireless network'u kim ne icin kullanacakti?
Yine cok degil 5 sene oncesinde kim bu ekran kartlarini dusunebiliyordu?
Neden gelisti?
Bunlari hic dusundunuz mu?
DirectX sayesinde, cunki DirectX gelistikce ekran kartlari gucleniyor.
Evet bilgisayar demek windows demek cunki uzerinde windows olsun olmasin bugun bilgisayar satiliyorsa microsoft isletim sistemleri icin satiliyor.
Cikip biri aksini iddia ediyorsa ornegini versin.

Uzman olarak sisteme sonuna kadar hakim olabilmeliyim.
Windows bunları sağlamıyor.

Nasil yani?
Nasil hakim olamazsiniz bu gercekten de hic destegi olmayan bir iddia, Windows kadar saman copune kadar hakim olabileceginiz baska bir sistem yok.
Linux'a windows kadar hakim olabilmek icin cekirdek seviyesinde bilgi sahibi olmaniz gerekirken windows icin bu limit cok cok daha azdir.
Bir windows xp sistemi her turlu hale cevirebilirsiniz, istemediginiz servisleri devre disi birakibilir kendi servislerinizi yazabilir boyutunu 100 mb'e bile cekebilirsiniz.
Ilk dokunmatik arabirim destegi son kullaniciya yine microsoft sayesinde geldi.
Bunlarin uzerine perde cekip ben hakim degilim diyorsaniz hakim olmak istediginiz sey nedir once onu bilmeniz gerek.
Sunucu tabani olsun, masaustu olsun A-Z butun ayarlari istediginiz sekile sokabilirsiniz.
Ha siz istiyorsaniz icerigi degistireyim, alin developer sertifikasi microsoft'tan SDK isteyin.
Bugun GPL'den sikayet edenlerin yarisindan cogunun hatta %99'unun .Net'ten haberi yok.
.Net uygulamasi gelistirmek icin C# bilmeniz yeterli, derleyiciye bile gerek yok windows derleyebiliyor.

Ticari kaygılar elbetteki normal.Ancak, etik olmayan davranışlar sergilenmesi hoş değil.
örneğin OOXML ve paten davaları.

OOXML gibi davalar ticari problemlerdir bunlar bizim elestiri sinirlarimiza girmez, etiktir degildir bunu mahkemeler dusunur.
Eger etiklikten bahsedeceksek bir cok tas etekten dokuluverir.
Yazılım sektörü sadece Microsoft'tan müteşekkil değil.Açık kaynak dünyasında da bu işten ekmek yiyen milyonlarca insan var.

Evet var buna kimsenin itirazi yok zaten onceki mesajimda belirttim lakin yazilim konusunda en sansli sektor windows platforumudur, 300 dolarlik bir yazilim alip para kazanabilme sansinizin oldugu tek sektor Windows platformudur.
Aksini iddia eden var ise ornek versin.

Microsoftun linuxu taklit etmesinde biraz da olsa gerçeklik payı olduğuna inanıyorum.Sonuçta kullanıcıların beğendiği bir özelliği bir özelliği herkes yazılımı içerisine koymak ister.Ki bu da çok normal.

Patenti olan konular haric taklit yada esinlenme bu tabiki normaldir, bugun linux baslat menusu nerden cikti acaba?
Buyul, kucult ve kapat menuleri kimden geldi?
Taskbar, tray kimin icadi bunlari bilmek gerek...

Örneğin sekmeli tarayıcı mozilla ve operada varken ie'de yıllar sonra kondu.

Sekmeli tarayici microsoft'un isi degildi ayrica bunu yapmamis olmasi bugun Firefox ve opera icin sanstir, eger ie bunu yapmis olsa bu kadar cesitlilik sunsa ne firefox nede opera'nin bir sansi kalmazdi.

İş bulma meselesi sistem uzmanlığı nedeniyle değil işverenlerin çoğunlukla işe hakim olmamaları nedeniyledir.
Diyelim bir ajans grafiker ve dizgici arıyor.İlanda yazan nitelikler grafik ve dizgi işinden anlayan diye geçmez.Photoshop, corel draw, indesign, quark express bilen diye geçer.Halbuki ben o programları hiç bilmem, ama benden istediği broşür, kartvizit, dergi, vb. işleri scribus, inkspace, gimp veya başka programlarla da yapabilirim.

Evet yapabilirsiniz ama o programlarla yapabileceklerinizi yapamazsiniz, kimse brosur basmak icin isci aramaz.
1-2 saat icerisinde araba modellemesi yapmalisiniz, belki sifirdan perspektifli tasarimlar yapmalisiniz bunun cesitleri artirilabilir.
Ama grafik demek brosur demek degildir ki bunu gimp sunamaz.
Yine dergi islerini de yapabilirsiniz ama profesyonel tasarim yapmaniz imkansiz olmasada bu programlarla yapabileceginiz ile kiyaslanamayacagi gibi bir hayli de zamaniniza mal olur.
yine de tabi yetenek meselesi, paint kullanarak harikalar yaratanlar var ama paint'in de sinirlari var...

Demek istediğim esas fanatizm burada.

Elbetteki her yazılım ürünü gibi linuxta da windowsta da eksik ve hatalı olan bir çok yer var.Ve fanatizm olmadan eleştiri yapmak gelişime katkı sağlar.

Elestiri yaparken sadece topuzu bir tarafin kafasina vurup ben elestiriyorum demek olmaz.
Onceki mesajimda belirttigim gibi, linux benim ihtiyaclarima cevap veremiyorsa uste para versede kullanmam cunki ben isletim sistemini sadece film izlemek, muzik dinlemek, web surf ve bir kac ufak tasarim yapmak icin kullanmiyorum.
Daha profesyonel linux kullanimi icin ne bilgim var nede ogrenmek icin zamanim vede imkanim var...
Bildigim ile devam etmek en guvenilir yol.

Dedigim gibi, microsoft delisi degilim hicte umurumda degil ne oldugu.
Cikip linux daha iyisini yapsin hemen baslarim kullanmaya...

/▌
/ \

javascript:??

Asistan
Reaksiyon puanı
1
:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
Dev Microsoft un milyarlarını yatırıp yaptığı iletişim sisteminden daha iyi olacak he BUNA BEBEKLER BİLE GÜLER:devil2::devil2::devil2::devil2::devil2::devil2::devil2:

zootechnist

Doçent
Reaksiyon puanı
22
Öncelikle saçma sapan yorumlar yapmayıp, ciddi ve seviyeli bir şekilde tartışmayı sürdürdüğün için teşekkür ederim.

Konuya dönecek oursak...

- Microsoft kadar esnek bir sistem sunan baska isletim sistemi yoktur, en fazla program cesitliligi ve performans yuksekligi ister malesef diyin, ister iyiki diyin Microsoft isletim sistemlerindedir.
Hangi tercihi yaptiniz'da microsoft engel oldu merak ettim?

Bu sizin şahsi görüşünüzdür.Saygı duyuyorum ve ben aynı şeyleri linux için düşünüyorum.

Hangi tercih meselesinde ise, örneğin windows'ta grafik arayüzün sistemle bütünleşik olması hoşuma gitmiyor.

Ayrıca bir bilgisayar aldığımda hangi işletim sistemini kullanacağım konusunda zorlama yapılması da hoş değil.

Bir çok insan vista yüklü olarak gelen bilgisayarlarını tekrar XP'ye çevirdi.Ancak üreticilerin zorlaması nedeniyle halen sıkıntılar mevcut.(özellikle laptoplarda ati veya nvidia chipseti mevcutsa driver konusunda yaşanan sıkıntıları benden iyi kimse bilemez,hp dv6000 serisi yüzünden 48 saat uğraştığımı bilirim xp yüklemek için, müşteri vista istemiyor ne yapalım :) )

Tarayicidan bahsediyorsaniz varsayilan bir tarayicidir, siz sisteme hakim olabilir ve yeterli bilgiye sahip olabilirsiniz ama bu herkes icin mumkun degil.
Kullanici isletim sistemini kuruyor ve tarayici olarak isletim sistemi ile geleni kullaniyor.
Nasil ki not defteri ihtiyacini not defteri uygulamasi ile gideriyorsa ayni sey tarayici icinde gecerli.

tarayıcıdan bahsetmiyorum.ki bir linux kulanıcısı olarak konunun yanlış değerlindirildiği kanaatindeyim.

windowsta ie'nin öntanımlı olarak gelmesi anormal değil bence.Sonuçta bir çok linux dağıtımında da firefox öntanımlı geliyor.Bu sistemi dizayn edenin görüşü.

Bu akli olarak sorunlu olan insanlarin yapabilecegi birsey, eger internet explorer olmasaydi bugun:
Mozilla olsun, Opera olsun safari olsun hepsi parali olurdu.
Nereden mi biliyorum?
cunki zamaninda parali idiler.
Bugun bunlari bedava kullaniyorsaniz bunu saglayan microsoft internet explorerdir.
Hep soylerim,
Zamaninda biz Freedos ile, norton commander ile cebellesirdik, o zaman her baba yigit cikip apple alamazdi.
Ne zaman windows 3.0 cikti, bilgisayar kullanimi tavan yapti.
siz neden windows 95 rekor kirdi saniyorsunuz?
Evet,
Siz begenmesenizde bugun microsoft windows olmasaydi bu forumda yazi yazamiyor olurduk.
Cunki bunun olmasini saglayacak genis bilgisayar kullanimi olmayacakti.
Cunki o zamanlarda var olmasina ragmen cikip bir baba yigit buyrun alin FreeBSD yada linux ile bilgisayar yaptik kullanin demedi.
X86 mimarisi gelisimini Windows'a borcludur, eger bu sistem olmasaydi bugun carik curuk Risc islemcileri kullanacak, dell ve hp gibi firmalara mecbur kalacaktik.
16-17 senedir bilgisayar dunyasindayim ve 2 renkli ekranlari 5-6 sene kullanip microsoftun gelisimi ile 5-6 sene icinde gigabyte hardddisklere, megabyte video kartlara, megabyte belleklere gecis yaptik.
Evet,
Siz kabul etmesenizde bunlari saglayan Windows'tur.
Cunki bir apple almak bir araba almak iken bugun Windows sayesinde fiyatlari yaklasti, cunki microsoft calisiyor ve teknolojiyi surekli ileri goturuyor.

bu konuda yanıldığınızı düşünüyorum.Daha önce de söylediğim gibi gelişim kaçınılmazdı, Microsoft ticari zekasını da kullanarak bu gelişimin taşıyıcısı oldu sadece.
Ki benim bu konuda bir itirazım yok.Microsoftun kazandığı paralara da sözüm yok.Sonuçta ortada bir iş varsa elbetteki para kazanılacak.Biz de olsak elbetteki bu işten para kazanmak isteyeceğiz.

Yine cok degil 5 sene oncesinde kim bu ekran kartlarini dusunebiliyordu?
Neden gelisti?
Bunlari hic dusundunuz mu?
DirectX sayesinde, cunki DirectX gelistikce ekran kartlari gucleniyor.
Evet bilgisayar demek windows demek cunki uzerinde windows olsun olmasin bugun bilgisayar satiliyorsa microsoft isletim sistemleri icin satiliyor.
Cikip biri aksini iddia ediyorsa ornegini versin.

Biligsayar kullanmaya başlayalı 4 yıl oldu ve emin ol bence şu anda teknoloji olması gerekenden çok çok geride.Ki şahsi görüşüm bunun da altında ticari kaygılar yattığı yönünde ve normal karşılıyorum bunu.

Yalnız, verdiğin örnek ilginç.Çünkü normalde olması gereken donanıma
uygun yazılım geliştirilmesi iken sen yazlıma uygun donanım geliştirmesinden bahsediyorsun.

Ki bu görüşüne katılmıyorum.En basitinden teknik ayrıntıya inmeden kendimden bir örnek vereyim.

Kullandığım laptop,1.6 ghz pentium m işlemci ve intel 915 chipset var.

Laptopun üzerinde "designed for windows xp,windows vista capable"
etiketi var.Ancak ilginç olan ne biliyormusun.ekran kartı için vista driveri yok.intele mail attım.verdikleri cevap, intel 945 serisi chipstlerden önceki modellerin aero arayüzünü desteklemediği için sadece microsoftun yazdığı standart vga driverinin mevcut olduğu.Meğerse benim laptop vista starter uyumluymuş. :)

Ama linux dağıtımlarında compiz efektlerini, openGL oyunlarını,gimp,blender vbç programları sorunsuz şekilde kullanabiliyorum.

Nasil yani?
Nasil hakim olamazsiniz bu gercekten de hic destegi olmayan bir iddia, Windows kadar saman copune kadar hakim olabileceginiz baska bir sistem yok.
Linux'a windows kadar hakim olabilmek icin cekirdek seviyesinde bilgi sahibi olmaniz gerekirken windows icin bu limit cok cok daha azdir.
Bir windows xp sistemi her turlu hale cevirebilirsiniz, istemediginiz servisleri devre disi birakibilir kendi servislerinizi yazabilir boyutunu 100 mb'e bile cekebilirsiniz.

kişisel olarak bunu yapabilirsin.Ama üretici veya bir kuruluş olarak bunu yapmanın yasal olmadığını biliyor olman lazım.

Ilk dokunmatik arabirim destegi son kullaniciya yine microsoft sayesinde geldi.
Bunlarin uzerine perde cekip ben hakim degilim diyorsaniz hakim olmak istediginiz sey nedir once onu bilmeniz gerek.
Sunucu tabani olsun, masaustu olsun A-Z butun ayarlari istediginiz sekile sokabilirsiniz.
Ha siz istiyorsaniz icerigi degistireyim, alin developer sertifikasi microsoft'tan SDK isteyin.
Bugun GPL'den sikayet edenlerin yarisindan cogunun hatta %99'unun .Net'ten haberi yok.
.Net uygulamasi gelistirmek icin C# bilmeniz yeterli, derleyiciye bile gerek yok windows derleyebiliyor.

Sisteme hakim olmak konusunda anlayışlarımız ve beklentilerimiz farklı sanırım.

En basitinde şöyle örnek vereyim.Ekran çözünürlüğümün 1280x1024 olması için linux dağıtımlarında xorg.conf dosyasında bir satırlık bir değişiklik yeterliyken.Windowsta böyle bir imkanım yok.

Ya da linux,bsd,solaris yüklediğimde açılıyış yükleyicisi windowsu eklerken windowsta böyle bir şey sözkonusu değil.

kurulum esnasında sistem dizinlerini linux dağıtımlarında istediğim yere bağlama şansım varken windowsta böyle bir ihtimal yok.

Dosya sistemi olayına hiç girmiyorum zaten.

OOXML gibi davalar ticari problemlerdir bunlar bizim elestiri sinirlarimiza girmez, etiktir degildir bunu mahkemeler dusunur.
Eger etiklikten bahsedeceksek bir cok tas etekten dokuluverir.

eğer piyasada iş yapacaksınız eleştiri sınırına girer.Çünkü microsftun dayattğı bu ISO standardının içinde bir çok firmanın sahip olduğu patentler mevcut.Ve bir office yazılımı yazdığınızda bu firmaların açtığı davalarla karşı karşıya kalacaksınız.

Evet var buna kimsenin itirazi yok zaten onceki mesajimda belirttim lakin yazilim konusunda en sansli sektor windows platforumudur, 300 dolarlik bir yazilim alip para kazanabilme sansinizin oldugu tek sektor Windows platformudur.
Aksini iddia eden var ise ornek versin.

Aksini iddia etmiyorum.Evet sonkullanıcıya yönelik yazılımlarda windows platformu daha avantajlı.

Ancak profosyonel anlamda esas para kazananlar her iki platforma da hakim olanlardır.

Sunucu tarafında linuxun ezici üstünlüğü mevcut.

Patenti olan konular haric taklit yada esinlenme bu tabiki normaldir, bugun linux baslat menusu nerden cikti acaba?
Buyul, kucult ve kapat menuleri kimden geldi?
Taskbar, tray kimin icadi bunlari bilmek gerek...

Dediğim gibi bunu normal karşılıyorum.Ve kim ilk yapmış önemli değil.Önemli olan kullanışlılık.İster linux, ister apple isterse microsft yapsın.

Evet yapabilirsiniz ama o programlarla yapabileceklerinizi yapamazsiniz, kimse brosur basmak icin isci aramaz.
1-2 saat icerisinde araba modellemesi yapmalisiniz, belki sifirdan perspektifli tasarimlar yapmalisiniz bunun cesitleri artirilabilir.
Ama grafik demek brosur demek degildir ki bunu gimp sunamaz.
Yine dergi islerini de yapabilirsiniz ama profesyonel tasarim yapmaniz imkansiz olmasada bu programlarla yapabileceginiz ile kiyaslanamayacagi gibi bir hayli de zamaniniza mal olur.
yine de tabi yetenek meselesi, paint kullanarak harikalar yaratanlar var ama paint'in de sinirlari var...

Sanırım ne demek istediğimi anlamadınız.

Her yazılımın tabii ki sınırı var.Ama yazılımı o sınırları içerisinde kullanmak kullancının becerisine kalmış bir durum.

bahsettiğim grafik konusu sadece bir örnekti.Ama sanırım bir çok kullanıcı gibi windows alışkanlığından olsa gerek programı kullanamayınca profosyonel olmadığı görüşüne vardınız.Ki bunu çok doğal karşılıyorum.

Çünkü dediğiniz gibi bu kişisel durumla alakalı.Ben de GIMP'te 10 dk'da düzenlediğim bir resim için photoshopta 1.5 saat uğraşmıştım.Çünkü GIMP'ın arayüzünü ve huyunu biliyorum.photoshopu ise 2-3 kez kullandım sadece.

Elestiri yaparken sadece topuzu bir tarafin kafasina vurup ben elestiriyorum demek olmaz.
Bu konuda farklı olduğumuzu sanmıyorum.
Dediğim gibi linux'ta da eksik bulduğum bir çok yön var.Ama konu windows linuz tartışması olunca farklı şeyler söylemek durumunda kalıyorum.

Örneğin, linux'ta sevmediğim özelliklerden birisi, bir çok farklı paket yönetim sistemi olması.Ki bana göre bu durumu değiştirmek zor olmamalı.Ortak bir PYS belirlenmeli diye düşünüyorum.

Onceki mesajimda belirttigim gibi, linux benim ihtiyaclarima cevap veremiyorsa uste para versede kullanmam cunki ben isletim sistemini sadece film izlemek, muzik dinlemek, web surf ve bir kac ufak tasarim yapmak icin kullanmiyorum.
Daha profesyonel linux kullanimi icin ne bilgim var nede ogrenmek icin zamanim vede imkanim var...
Bildigim ile devam etmek en guvenilir yol.

Ben de farklı bir şey söylemiyorum ki zaten.Benim için de saydığın nedenlerden dolayı windows işimi görmüyor.Linuxta halledebiliyorum işlerimi.

Dedigim gibi, microsoft delisi degilim hicte umurumda degil ne oldugu.
Cikip linux daha iyisini yapsin hemen baslarim kullanmaya...

Ben de linux delisi değilim.daha iyisi çıksın kullanırım niye kullanmayayım ki...Ama BENİM İÇİN şu an linuxtan iyisi yok.Senin için windowstan iyisi olmadığı gibi.

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Öncelikle saçma sapan yorumlar yapmayıp, ciddi ve seviyeli bir şekilde tartışmayı sürdürdüğün için teşekkür ederim.

Tartisma ancak tartismasini bilenle yapilir tabi birde ne yazdigini bilen ile.
Ben tesekkur ederim :D

Konuya dönecek oursak...

Bu sizin şahsi görüşünüzdür.Saygı duyuyorum ve ben aynı şeyleri linux için düşünüyorum.

Hangi tercih meselesinde ise, örneğin windows'ta grafik arayüzün sistemle bütünleşik olması hoşuma gitmiyor.

Ayrıca bir bilgisayar aldığımda hangi işletim sistemini kullanacağım konusunda zorlama yapılması da hoş değil.

Bir çok insan vista yüklü olarak gelen bilgisayarlarını tekrar XP'ye çevirdi.Ancak üreticilerin zorlaması nedeniyle halen sıkıntılar mevcut.(özellikle laptoplarda ati veya nvidia chipseti mevcutsa driver konusunda yaşanan sıkıntıları benden iyi kimse bilemez,hp dv6000 serisi yüzünden 48 saat uğraştığımı bilirim xp yüklemek için, müşteri vista istemiyor ne yapalım :) )

Kullanici arabiriminin butunlesik olmasi konusu cok ilginc bir yaklasim, nasil bir windows bekliyordunuz?
Ayrica uxtheme.dll dosyasi bilerek kilitlenmis bir dosya ve acildigi zaman istediginiz arayuzu yukleyebilirsiniz.
Hatta macintosh arabirimi kullanan xp'ler mevcut ve illegal degil.
Ayrica Windows isletim sistemlerinin arabirimi API'lere dayanir.
Bu windows isletim sistemlerinin en buyuk kolayligidir.
Windows icin bir uygulama yazacaginiz zaman;
Form, frame, button, label gibi seyler ile ugrasmaniza gerek kalmaz.
Siz isletim sisteminin oraya ne koyacagini ve ne icerik barindiracaginiz yazarsiniz programa.
Windows bunu uygular, boylece hem kaynak hem zaman hemde islem tasarrufu yaparsiniz.
Bunun degisken oldugunu dusunsenize?
Bir program yaziyorsunuz, ticari bir program...
Nasil bileceksiniz kim nasil arabirim kullaniyor diye?
Bakin bu linux icinde aynidir, bir linux uygulamasi her linux'ta calismaz.
Cunki hem arabirim hemde kutuphane problemleri vardir.

Bir oem urunu alirken hangi isletim sistemi kullanacaginiza karar verme hakkiniz mevcut bu yasal olarak hakkiniz sormaniz yeterli.
2. konuya gelirsek,
Ureticileri zorlamasi gibi bir durum yok, piyasada en baskin sistem hangisi ise piyasa ona calisir.
Eger bugun microsoft icin ciddi bir alternatif olursa kimse microsoft'un gozunun yasina bile bakmaz.
ATI ve nVidia konusunda, ozellikle ATI AMD birlesiminden onceki oem urunlerden resmen destegini cekti, 2. olarakta retail urunlerden cekecek.
Bu konuda microsoft'un yapabilecegi birsey yok, o kartlar uretildiginde aktif sistem ne ise ona gore satilir bu normaldir.
Yani siz simdi 512 kb'lik ekran kartlarinin niye xp driveri yok diyemezsiniz.
Bir cok donanim var ki birakin XP'yi windows 98 bile desteklemiyorsa bunun sorumlusunu microsoft yapamazsiniz.
Bu donanim ureticilerinin yazilim departmani ve eski donanimlarin yeni platformlarla uyum problemleri ile alakali.

tarayıcıdan bahsetmiyorum.ki bir linux kulanıcısı olarak konunun yanlış değerlindirildiği kanaatindeyim.

windowsta ie'nin öntanımlı olarak gelmesi anormal değil bence.Sonuçta bir çok linux dağıtımında da firefox öntanımlı geliyor.Bu sistemi dizayn edenin görüşü
.

Bu sanirim ortak karar kildigimiz noktalardan :D

bu konuda yanıldığınızı düşünüyorum.Daha önce de söylediğim gibi gelişim kaçınılmazdı, Microsoft ticari zekasını da kullanarak bu gelişimin taşıyıcısı oldu sadece.
Ki benim bu konuda bir itirazım yok.Microsoftun kazandığı paralara da sözüm yok.Sonuçta ortada bir iş varsa elbetteki para kazanılacak.Biz de olsak elbetteki bu işten para kazanmak isteyeceğiz.

Ayni gelisim neden windows 3.0'dan once yasanmadi?
Oysa ki Windows'tan once cok fazla isletim sistemi vardi,
Ornek mi istersiniz?
AmigaOS, Beos, calderaos ( Windows'un atasidir ) bunlar neden basaramadi?
Cunki bir fark yaratamadilar, cunki bir ozellik veremediler ve bugun hala gelismekte olmalarina ragmen malesef cok az kullanicisi olan sistemler.
Bugun DirectX olmasaydi, OpenGL ne sunacakti bize?
Sirf shader teknolojisi bile aylarca suren render calismalarini gunlere bazen saatlere indirdi.
Bunlar farktir, bunlar gelisimin taslaridir.
Bakin Apple ne katti?
Hangi donanimin gelismesini sagladi?
Kim bugun apple sayesinde 8 gb bellek modulleri var, 300 mbps Wireless
network var, kim SSD var, Kim turbo memory var diyebilir?

Biligsayar kullanmaya başlayalı 4 yıl oldu ve emin ol bence şu anda teknoloji olması gerekenden çok çok geride.Ki şahsi görüşüm bunun da altında ticari kaygılar yattığı yönünde ve normal karşılıyorum bunu.
Bilgisayar kullanmaya 4 yil once baslamissiniz,
Siz basladiginizda ne siyah ekran vardi, ne edo bellek vardi, nede kasetler, 5.25" disketler vardi.
Bu cileleri cekmediniz siz, 48 saat xp kurmaya ugrasmissiniz biz hafta boyunca windows kurmaya calistik, disketlerle...
Bugun chat, blog ve forumlar gelisimini windows'a borclu, cunki eger windows olmasaydi ihtiyac olmayacak dolayisiyla pazar olmayacak...
Haliyle de bir gelisim soz konusu olmayacakti.
Bakin ekran kartlarinin gelisim evrelerine...
DirectX versiyonu yukseldikce ekran kartlari gelisiyor, simdi siz nasil diyebilirsiniz ki microsoft olmasa da gelisecekti...
Multi-threading ve 64 bit isletim sistemi kimin hediyesi son kullaniciya?
Daha 4 yil once bilgisayarinizda 2 adet vista bir adet xp ayni anda calistirma sansiniz yoktu
Bugun var...
Belki daha fazlasi var...
Ve bunlarin gelisim sebebi son kullanicidir, ihtiyaclar arttikca gelisimde o kadar hizlanir.

Yalnız, verdiğin örnek ilginç.Çünkü normalde olması gereken donanıma
uygun yazılım geliştirilmesi iken sen yazlıma uygun donanım geliştirmesinden bahsediyorsun.

Ki bu görüşüne katılmıyorum.En basitinden teknik ayrıntıya inmeden kendimden bir örnek vereyim.

Kullandığım laptop,1.6 ghz pentium m işlemci ve intel 915 chipset var.

Laptopun üzerinde "designed for windows xp,windows vista capable"
etiketi var.Ancak ilginç olan ne biliyormusun.ekran kartı için vista driveri yok.intele mail attım.verdikleri cevap, intel 945 serisi chipstlerden önceki modellerin aero arayüzünü desteklemediği için sadece microsoftun yazdığı standart vga driverinin mevcut olduğu.Meğerse benim laptop vista starter uyumluymuş. :)

Ama linux dağıtımlarında compiz efektlerini, openGL oyunlarını,gimp,blender vbç programları sorunsuz şekilde kullanabiliyorum.

Linux'ta bu efektleri kullanabiliyorsan bunun surucusunun yazilmasi icin baski yapanlara borclusun, eskiden degil kompiz 8 mb ekran karti icin surucu arardi kullanicilar.
Dedigim gibi, su son donemlerde linux altin caglarini yasiyor.
Eski defterleri karistirmaya gerek yok eger karistiracaksak parmaklarinizi isiracaginiz linux ornekleri sunabilirim.
Surucu konusu yine uretici firmalarin mali satmak icin uyguladiklari bir taktik ve microsoft bunun bedelini bir nebzede olsa odedi.
Ve artik dikkat edersiniz bu logo yok.

kişisel olarak bunu yapabilirsin.Ama üretici veya bir kuruluş olarak bunu yapmanın yasal olmadığını biliyor olman lazım.

Hic bir sekilde yasal olmama gibi bir durumu yok, sahip oldugunuz isletim sisteminin kaynaklarina hukmedebilirsiniz, kendi servislerinizi de yazarsiniz.
Lakin...
Bunu satamazsiniz o ayri, zaten konumuz'da satis degil.

Sisteme hakim olmak konusunda anlayışlarımız ve beklentilerimiz farklı sanırım.

En basitinde şöyle örnek vereyim.Ekran çözünürlüğümün 1280x1024 olması için linux dağıtımlarında xorg.conf dosyasında bir satırlık bir değişiklik yeterliyken.Windowsta böyle bir imkanım yok.

donanimsal olarak 1024 x 768 pixel'i olan bir urune 1280*1024 cozunuruluk katmak icin virtual resolution gereklidir, windows icin de bu mevcut.

Ya da linux,bsd,solaris yüklediğimde açılıyış yükleyicisi windowsu eklerken windowsta böyle bir şey sözkonusu değil.

kurulum esnasında sistem dizinlerini linux dağıtımlarında istediğim yere bağlama şansım varken windowsta böyle bir ihtimal yok.

Dosya sistemi olayına hiç girmiyorum zaten.
linux icin bu secenek kullandiginiz derlemeye gore mevcut, herhangi bir bootloader ile yapabilirsiniz.
Bu derlemeyi yapanin kisisel tercihidir, ama ticari olarak bir firmanin bunu yapmasi icin bir sebebi olmasi gerek.
Microsoft bunu yaptiginida demekki windows yetersiz kaliyor ki yanina linux loader kullanacak.
Ayrica...
Linux bootloader'leri windows kadar basit degildir, bunu microsoft'un kendisinin eklemesi o kadar kolay degil.
Yine 3. parti yazilimlarla bu mumkun ki ayni sey linux icinde gecerlidir, bootloader linux'un ozelligi degil aksine 3. parti yazilimdir.
Gomulu gelmesi derleme ile alakalidir, windows icin 10 binlerce derleme yok malesef.
Solaris ve BSD icin windows loaderi olmasi mumkun degil cunki onlar UNIX'tir ve risc mimarisiyle calisir, Microsoft ise X86 ve X64 sistemler icin mevcuttur.
Ayrica hic bir linux dagitiminda,
Windows vista yada Windows 7 versiyonu yok.
Ayrica yine hic bir linux dagitiminda IA64 destegi yok ( Ozel bir kac ticari derleme haric )
Yanliz, solaris'in x86 versiyonu mevcut, firma tarafindan olmasada yine 3. parti bootloader kullanilabilir.

eğer piyasada iş yapacaksınız eleştiri sınırına girer.Çünkü microsftun dayattğı bu ISO standardının içinde bir çok firmanın sahip olduğu patentler mevcut.Ve bir office yazılımı yazdığınızda bu firmaların açtığı davalarla karşı karşıya kalacaksınız.

Piyasada is yapacaksakta girmez, cunki bahsi gecen konu OpenXML formatidir ve son kullaniciyi etkilemez, dava devam ettigi surece kullaniminda bir problem yasanmaz.
Microsoft XML formatini dayatmiyor, istemezseniz kullanmazsiniz.
Secenegi mevcut hangi formati istiyorsaniz onu kullanirsiniz.
Yeni format bir kac yeni ozellik ve guvenlik secenegi getiriyor bu yuzden kullanimi populer.
Istemezseniz eski formatlari rahatlikla kullanabilirsiniz.

Aksini iddia etmiyorum.Evet sonkullanıcıya yönelik yazılımlarda windows platformu daha avantajlı.

Ancak profesyonel anlamda esas para kazananlar her iki platforma da hakim olanlardır.

Sunucu tarafında linuxun ezici üstünlüğü mevcut.

Bir firma her sektorde ustunluk saglarsa bu tekel olur ve basi derde girer, ama yine de sunucu tarafinda microsoft surekli gelismekte olsada unix tabani olmasi benim icinde iyi.
Profesyonellik konusu sektorel bir olay tartisilabilir ama geregi yok.

Sanırım ne demek istediğimi anlamadınız.
Her yazılımın tabii ki sınırı var.Ama yazılımı o sınırları içerisinde kullanmak kullancının becerisine kalmış bir durum.
bahsettiğim grafik konusu sadece bir örnekti.Ama sanırım bir çok kullanıcı gibi windows alışkanlığından olsa gerek programı kullanamayınca profosyonel olmadığı görüşüne vardınız.Ki bunu çok doğal karşılıyorum.
Çünkü dediğiniz gibi bu kişisel durumla alakalı.Ben de GIMP'te 10 dk'da düzenlediğim bir resim için photoshopta 1.5 saat uğraşmıştım.Çünkü GIMP'ın arayüzünü ve huyunu biliyorum.photoshopu ise 2-3 kez kullandım sadece.

Eger photoshop kullanmayi bilmiyorsaniz 1,5 saat ugrasmaniz normal ama biliyorsaniz 15 dk icerisinde olagan ustu calismalar ortaya cikarabilirsiniz ki bu calismalari yapmak icin Gimp ile haftalar belki aylarca ugrasmaniz gerekir.

Bu konuda farklı olduğumuzu sanmıyorum.
Dediğim gibi linux'ta da eksik bulduğum bir çok yön var.Ama konu windows linuz tartışması olunca farklı şeyler söylemek durumunda kalıyorum.

Örneğin, linux'ta sevmediğim özelliklerden birisi, bir çok farklı paket yönetim sistemi olması.Ki bana göre bu durumu değiştirmek zor olmamalı.Ortak bir PYS belirlenmeli diye düşünüyorum.

Paket yonetim sisteminin ortak olmasi icin once ortak bir platform lazim, ama linux derlemelerinde ortak olan tek birsey vardir ki.
Her derleme en iyi derlemedir mantigi ile calisir.
Yani herkesin derlemesi en baba derlemedir :D

Ben de farklı bir şey söylemiyorum ki zaten.Benim için de saydığın nedenlerden dolayı windows işimi görmüyor.Linuxta halledebiliyorum işlerimi.

Tabii ki normaldir...

Ben de linux delisi değilim.daha iyisi çıksın kullanırım niye kullanmayayım ki...Ama BENİM İÇİN şu an linuxtan iyisi yok.Senin için windowstan iyisi olmadığı gibi.

Dogrudur...

/▌
/ \

zootechnist

Doçent
Reaksiyon puanı
22
Kullanici arabiriminin butunlesik olmasi konusu cok ilginc bir yaklasim, nasil bir windows bekliyordunuz?
Ayrica uxtheme.dll dosyasi bilerek kilitlenmis bir dosya ve acildigi zaman istediginiz arayuzu yukleyebilirsiniz.
Hatta macintosh arabirimi kullanan xp'ler mevcut ve illegal degil.
Ayrica Windows isletim sistemlerinin arabirimi API'lere dayanir.
Bu windows isletim sistemlerinin en buyuk kolayligidir.
Windows icin bir uygulama yazacaginiz zaman;
Form, frame, button, label gibi seyler ile ugrasmaniza gerek kalmaz.
Siz isletim sisteminin oraya ne koyacagini ve ne icerik barindiracaginiz yazarsiniz programa.
Windows bunu uygular, boylece hem kaynak hem zaman hemde islem tasarrufu yaparsiniz.
Bunun degisken oldugunu dusunsenize?
Bir program yaziyorsunuz, ticari bir program...
Nasil bileceksiniz kim nasil arabirim kullaniyor diye?
Bakin bu linux icinde aynidir, bir linux uygulamasi her linux'ta calismaz.
Cunki hem arabirim hemde kutuphane problemleri vardir.

Benim bahsettiğim tema olayı değildi.Aslında o da ayrı bir problem ama demek istediğim şu;

Linux'ta X dediğimiz grafik kullanıcı arabirimi sistemden bağımsızdır.Dolayısıyla herhangi bir X pencere sistemi (qt,gtk) ve masaüstü yönetcisi (KDE,Gnome,XFCE, vb.) rahatlıkla çalışır.Ve bu pencere yöneticileri bir şekilde zarar görse bile sistemde herhangi bir bozulma meydana gelmez.
Ancak windowsta gezinti arabirimi "explorer" sisteme entegredir ve herhangi bir zarar gördüğünde sistemin de bundan etkilenmesi kaçınılmazdır.

İlk linux kullanmaya başladığımda (ki ilk bilgisayar kullanmamla aynı dönemdir) yanlışlıkla KDE masaüstünü silmiştim.Ancak terminalden internete bağlanarak tekrar yükledim ve kullanmaya devam ettim.

Demek istediğim buydu.

Ayrıca kütüphane problemleri her işletim sisteminde mevcuttur.Linuxta daha fazla olmasının sebebi yazılım kodlayanların yaklaşımı.
bağımlılıkları yükleme sorumluluğunu kullanıcıya ve sisteme bırakmaları.

O nedenle windowsta çoğunlukla gerekli tüm bağımlılıklar paket halinde yazılımla birlikte gelir.Ve bu nedenle dosya boyutları daha büyüktür.Linux'ta ise paket yöneticisi yerine kaynak koddan kurulum yapılıyorsa bağımlılıklar elle yüklenmelidir.

Ancak herhangi bir dağıtım için yazılmış olan bir yazılımı tüm linux çekirdeği kullanan dağıtımlarda kullanmak mümkündür.(bazılarında biraz uğraştırabilir :) )
Bir oem urunu alirken hangi isletim sistemi kullanacaginiza karar verme hakkiniz mevcut bu yasal olarak hakkiniz sormaniz yeterli.

teorik olarak doğru ama pratikte bunun işlemediğini biliyorsunuz sanırım.

2. konuya gelirsek,
Ureticileri zorlamasi gibi bir durum yok, piyasada en baskin sistem hangisi ise piyasa ona calisir.
Eger bugun microsoft icin ciddi bir alternatif olursa kimse microsoft'un gozunun yasina bile bakmaz.
ATI ve nVidia konusunda, ozellikle ATI AMD birlesiminden onceki oem urunlerden resmen destegini cekti, 2. olarakta retail urunlerden cekecek.
Bu konuda microsoft'un yapabilecegi birsey yok, o kartlar uretildiginde aktif sistem ne ise ona gore satilir bu normaldir.
Yani siz simdi 512 kb'lik ekran kartlarinin niye xp driveri yok diyemezsiniz.
Bir cok donanim var ki birakin XP'yi windows 98 bile desteklemiyorsa bunun sorumlusunu microsoft yapamazsiniz.
Bu donanim ureticilerinin yazilim departmani ve eski donanimlarin yeni platformlarla uyum problemleri ile alakali.

Zaten 15 sene önceki donanımlara destek versin gibi absürd isteklerim yok.

Ama ticari bir ürün müşteri isteklerini gözönünde bulundurmalıdır.
Ve netbooklarda yaptığı gibi şunu kuramazsın bunu kullanamazsın.3 programdan fazla çalıştıramazsın vb. zorlamaları yapması para verip aldığım bir ürünün hakkı değil sanırım.

Ayni gelisim neden windows 3.0'dan once yasanmadi?
Oysa ki Windows'tan once cok fazla isletim sistemi vardi,
Ornek mi istersiniz?
AmigaOS, Beos, calderaos ( Windows'un atasidir ) bunlar neden basaramadi?
Cunki bir fark yaratamadilar, cunki bir ozellik veremediler ve bugun hala gelismekte olmalarina ragmen malesef cok az kullanicisi olan sistemler.
Bugun DirectX olmasaydi, OpenGL ne sunacakti bize?
Sirf shader teknolojisi bile aylarca suren render calismalarini gunlere bazen saatlere indirdi.
Bunlar farktir, bunlar gelisimin taslaridir.
Bakin Apple ne katti?
Hangi donanimin gelismesini sagladi?
Kim bugun apple sayesinde 8 gb bellek modulleri var, 300 mbps Wireless
network var, kim SSD var, Kim turbo memory var diyebilir?

Ben iddiamda ısrarlıyım.Windowsun başarısı pazarlama stratejisinin ve iiş ilişkilerinin gücünden geliyor.

Evet linux daha önce düzensiz gelişiminden dolayı grafik ekran konusunda geç kalmıştır.Ancak Apple microsoft'tan bu konuda kat kat ilerideydi.Ki uzun süre film endüstrisi,grafik işiyle uğraşanlar Mac kullanmıştır.Çünkü işlemci gücü ve işletim sisteminin donanıma özgü olması bu sistemleri daha güçlü kılıyordu.

[/QUOTE]

Bilgisayar kullanmaya 4 yil once baslamissiniz,
Siz basladiginizda ne siyah ekran vardi, ne edo bellek vardi, nede kasetler, 5.25" disketler vardi.
Bu cileleri cekmediniz siz, 48 saat xp kurmaya ugrasmissiniz biz hafta boyunca windows kurmaya calistik, disketlerle...
Bugun chat, blog ve forumlar gelisimini windows'a borclu, cunki eger windows olmasaydi ihtiyac olmayacak dolayisiyla pazar olmayacak...
Haliyle de bir gelisim soz konusu olmayacakti.
Bakin ekran kartlarinin gelisim evrelerine...
DirectX versiyonu yukseldikce ekran kartlari gelisiyor, simdi siz nasil diyebilirsiniz ki microsoft olmasa da gelisecekti...
Multi-threading ve 64 bit isletim sistemi kimin hediyesi son kullaniciya?
Daha 4 yil once bilgisayarinizda 2 adet vista bir adet xp ayni anda calistirma sansiniz yoktu
Bugun var...
Belki daha fazlasi var...
Ve bunlarin gelisim sebebi son kullanicidir, ihtiyaclar arttikca gelisimde o kadar hizlanir.

Evet bilgisayar maceram 2005 mart ayında başladı.Ama o tarihten bu yana günde en az 12 saat bilgisayar başındayım.

Ve windows 3 dahil tüm sürümlerini kurdum kullandım.
Linux'un da daha önceki halini biliyorum.Ki şu an kullanmakta olduğum ubuntu ilk sürümü 4.10'da text kurulum halinde kuruluyordu.Ve 6 saatimi almıştı ilk kurulum.çünkü swap ne demek dosya sistemi ne demek bilmiyordum.:)

Sonra eski sürümlerini denedim ve bugüne kadar elimden geldiğince tüm farklı sistemleri test etmeye ve kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

Ama tüm gelişimi microsofta bağlamak ADA'dan bu yana gelen tüm bilgisayar çalışanlarına haksızlık diye düşünüyorum.

Nedeni ise dediğin gibi geişimin ilk sebebi ihtiyaçlardır.İhtiyaç varsa birşekilde birileri tarafından gerçekleştirilir.Ve microsoft olmasaydı yerini dolduracak bir firma mutlaka olacaktı.

Madem microsoft bilgisayar dünyasının kalbi, neden bilgisayarların esas geliştirilme amacı olan bilim dünyasında ve süper bilgisayarlarda esamesi okunmuyor?en son raporlara göre en gelişmiş 500 bilgisayardan sadece 5 tanesi microsoft işletim sistemleri kullanıyor.Çünkü daha önce bahsettiğim esneklik ve özelleştirilebilirlik yok.

Çünkü microsoft ticari bir firma ve doğal olarak son kullanıcının peşinde.Bunu da yadırgamıyorum zaten.

Ama, Microsoft olmasaydı da bu gelişim olacaktı.Sonuçta tüm sistemler insan elinden çıkma.
Linux'ta bu efektleri kullanabiliyorsan bunun surucusunun yazilmasi icin baski yapanlara borclusun, eskiden degil kompiz 8 mb ekran karti icin surucu arardi kullanicilar.
Dedigim gibi, su son donemlerde linux altin caglarini yasiyor.
Eski defterleri karistirmaya gerek yok eger karistiracaksak parmaklarinizi isiracaginiz linux ornekleri sunabilirim.
Surucu konusu yine uretici firmalarin mali satmak icin uyguladiklari bir taktik ve microsoft bunun bedelini bir nebzede olsa odedi.
Ve artik dikkat edersiniz bu logo yok.

Artık logo yok, çünkü bahsettiğim olay yüzünden davalık oldu microsoft :)

Linux örnekleri sunmazına gerek yok.Bir çok problem olduğunun farkındayım ve benim açımdan sorun yok.Çünkü daha önce de dediğim gibi herkesin alışkanlığı, sistemden beklentileri farklıdır.Ben genel bir örnek vermedim.Kendimden örnek verdim.Ve driver olmazsa takdir edersin ki bazı işleri yaparken sistemi kullanmak biraz sıkıntı olacak.

Linux'un son 4 yılına şahidim.Daha önce ki gelişmeleri de internet sayesinde okudum.Ve bu benim linux'a olan ilgimi daha da arttırdı.Senin de dediğin gibi eski defterleri karıştırmaya gerek yok.Ve bugüne bakmak lazım.

linux icin bu secenek kullandiginiz derlemeye gore mevcut, herhangi bir bootloader ile yapabilirsiniz.
Bu derlemeyi yapanin kisisel tercihidir, ama ticari olarak bir firmanin bunu yapmasi icin bir sebebi olmasi gerek.
Microsoft bunu yaptiginida demekki windows yetersiz kaliyor ki yanina linux loader kullanacak.
Ayrica...
Linux bootloader'leri windows kadar basit degildir, bunu microsoft'un kendisinin eklemesi o kadar kolay degil.
Yine 3. parti yazilimlarla bu mumkun ki ayni sey linux icinde gecerlidir, bootloader linux'un ozelligi degil aksine 3. parti yazilimdir.
Gomulu gelmesi derleme ile alakalidir, windows icin 10 binlerce derleme yok malesef.
Solaris ve BSD icin windows loaderi olmasi mumkun degil cunki onlar UNIX'tir ve risc mimarisiyle calisir, Microsoft ise X86 ve X64 sistemler icin mevcuttur.
Ayrica hic bir linux dagitiminda,
Windows vista yada Windows 7 versiyonu yok.
Ayrica yine hic bir linux dagitiminda IA64 destegi yok ( Ozel bir kac ticari derleme haric )
Yanliz, solaris'in x86 versiyonu mevcut, firma tarafindan olmasada yine 3. parti bootloader kullanilabilir.

milyar dolarlar harcandığı iddia edilen bir işletim sistemi için bir bootloader yazmak zor olmasa gerek.

Evet Windows (mobile dışında) sadece x86 ve amd-64 sistemler için olabilir ama diğer işletim sistemleri konusunda yanılıyorsun.

Öyle çok uç örneklere gerek yok.En çok kullanılan ve ilk linux dağıtımlarından debian'ın desteklediği platformların listesi (ki içinde IA64'te mevcut):

http://www.debian.com/ports/#released

Bu da en çok kullanılan BSD dağıtımlarından FreeBSD'nin desteklediği platformlar.

http://www.freebsd.org/releases/7.2R/hardware.html#PROC

Kaldı ki süper bilgisayarlarda 100 lerce işlemci kullanıldığını düşünürsek bu sistemlerin desteklenmesi saçma olurdu.

Ki ben kendi bilgisayarıma kurduğum için biliyorum hem solariste hemde BSD'de windows boot seçeneklerine ekleniyor.

Ve grub'ta(linuxta en fazla kullanılan bootloader) windows 7 vista olarak görünüyor.geçen ay denedim biliyorum.

Bir firma her sektorde ustunluk saglarsa bu tekel olur ve basi derde girer, ama yine de sunucu tarafinda microsoft surekli gelismekte olsada unix tabani olmasi benim icinde iyi.
Profesyonellik konusu sektorel bir olay tartisilabilir ama geregi yok.

Ama microsoftun tavırları öyle demiyor. :)

Bing'le google'a sataştı.ZuneHD ile apple'a xbox ile sony ps ve nintendo'ya
HPC server 2008 ile türkiyedeki üniversiteleri ele geçirmeye çalışıyor.
Yakında telefon çıkaracağına dair güçlü söylentiler var.

Daha chromeOS'un adını duyar duymaz steve ballmer konuşmaya başladı.

vs.vs.vs
Eger photoshop kullanmayi bilmiyorsaniz 1,5 saat ugrasmaniz normal ama biliyorsaniz 15 dk icerisinde olagan ustu calismalar ortaya cikarabilirsiniz ki bu calismalari yapmak icin Gimp ile haftalar belki aylarca ugrasmaniz gerekir.

Bende aynı şeyi GIMP için söylüyorum.Eğer kullanmayı bilirsen çok kısa sürede çok harika işler yapabilirsin. Ama bilmiyorsan basit bir skin cleaning için günlerce uğraşırsın.Aynı şey tüm yazılımlar için geçerli.Bu GIMP'ın ya da herhangi bir programın geri olduğunu göstermez.Kullanıcının bilgi seviyesiyle ilgili bir durum.

Paket yonetim sisteminin ortak olmasi icin once ortak bir platform lazim, ama linux derlemelerinde ortak olan tek birsey vardir ki.
Her derleme en iyi derlemedir mantigi ile calisir.
Yani herkesin derlemesi en baba derlemedir :D

Kimse yoğurdum ekşim demez.Ama görünen o ki Ubuntu linux dağıtımlarının amiral gemisi olacak bundan sonra.Çünkü arkasında maddi olarak destek ve kadrolu geliştiricileri var.

PROVDR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
arkadaslar daha yeni yasadigim tecrubeyi paylasmak isterim,
sabah kahrolsi xp `lan adaptorunuzde problem var ve ip atayamiyorum, bana yardim et dedi`
zaten az kalmisti bir linux dagitimi indirecektim fakat artik bu kaprislere dayanamadim,
format ata ata suruculeri tekrar yukleye yukleye imanim gevredi bende elimde olan bir linux dagitimini kuruverdim ve ne oldu biliyor musunuz? nete bagliyim ve kimse bana `aman goruntu ayarlarinizi degistiremezsiniz cunku orada kart gormuyorum` veya `ana ses calamam once driverleri kur` veya `bu dosyayi tanimiyorum bunun programini bul, yukle belki o zaman acarim` demedi. tamam linux dagitimim cok eski ama derhal internete baglandim ses problemi goruntu problemi yasamadim, yasasin linux(bu arada turkce klavyeyi aktif ediyim :))

sci3

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Olaya dalıp bölmeyeyim ama sivaspor ve zootechnist ikinizi de bu muhteşem yorumlarınızdan dolayı canı gönülden tebrik ediyorum..

:) Müsait olduğum zamanda bende dalacağım :)
Nacizane

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Benim bahsettiğim tema olayı değildi.Aslında o da ayrı bir problem ama demek istediğim şu;

Linux'ta X dediğimiz grafik kullanıcı arabirimi sistemden bağımsızdır.Dolayısıyla herhangi bir X pencere sistemi (qt,gtk) ve masaüstü yönetcisi (KDE,Gnome,XFCE, vb.) rahatlıkla çalışır.Ve bu pencere yöneticileri bir şekilde zarar görse bile sistemde herhangi bir bozulma meydana gelmez.
Ancak windowsta gezinti arabirimi "explorer" sisteme entegredir ve herhangi bir zarar gördüğünde sistemin de bundan etkilenmesi kaçınılmazdır.

İlk linux kullanmaya başladığımda (ki ilk bilgisayar kullanmamla aynı dönemdir) yanlışlıkla KDE masaüstünü silmiştim.Ancak terminalden internete bağlanarak tekrar yükledim ve kullanmaya devam ettim.

Demek istediğim buydu.

Explorer.exe shell'in onemli parcalarindan birisi, linux icinde ayni sey gecerlidir.
Explorer sadece explorer.exe'den ibaret degil, bir cok api ve kutuphane barindirmakta ve coktugu zaman tum sistem cokuyorsa emin ol bunun linux'ta da karsiligi var.
Arabirim konusunda bende israrciyim ki windows arabirimini de yasal olarak degistirebilirsiniz.
Her yonuyle hemde.

Ayrıca kütüphane problemleri her işletim sisteminde mevcuttur.Linuxta daha fazla olmasının sebebi yazılım kodlayanların yaklaşımı.
bağımlılıkları yükleme sorumluluğunu kullanıcıya ve sisteme bırakmaları.

Kutuphane problemleri yanliz linux'ta mevcut.
Diger butun sistemlerde hazir gelir...

O nedenle windowsta çoğunlukla gerekli tüm bağımlılıklar paket halinde yazılımla birlikte gelir.Ve bu nedenle dosya boyutları daha büyüktür.Linux'ta ise paket yöneticisi yerine kaynak koddan kurulum yapılıyorsa bağımlılıklar elle yüklenmelidir.

Ancak herhangi bir dağıtım için yazılmış olan bir yazılımı tüm linux çekirdeği kullanan dağıtımlarda kullanmak mümkündür.(bazılarında biraz uğraştırabilir :) )

Bu iddia degil resmen bahane, kusura bakma ama bunun arkasina siginamaz bir isletim sistemi, microsoft nasil DX ve .net'i dahili dagitiyorsa linux icin bu eksikliktir.

teorik olarak doğru ama pratikte bunun işlemediğini biliyorsunuz sanırım.

Soz konusu bile degil islememesi, deneyin istediginiz linux ile alip para indirimi yapabiliyormusunuz yapamiyormusunuz bir bakin.
Eger size bunu saglamiyorlarsa tuketici haklarindan hakkinizi arayabilirsiniz.

Zaten 15 sene önceki donanımlara destek versin gibi absürd isteklerim yok.

Ama ticari bir ürün müşteri isteklerini gözönünde bulundurmalıdır.
Ve netbooklarda yaptığı gibi şunu kuramazsın bunu kullanamazsın.3 programdan fazla çalıştıramazsın vb. zorlamaları yapması para verip aldığım bir ürünün hakkı değil sanırım.
Windows starter 15-20 euro civarinda bir sistem ve oem olarak satiliyor, simdi bunu alip uyanik ureticiler buyuk ozellikli resmen notebook sinifina gore urunlere kullaniyorsa microsoft'un burada soyledigi sey:
Windows basic kullanin, bunda garipsenecek bir durum yok.

Ben iddiamda ısrarlıyım.Windowsun başarısı pazarlama stratejisinin ve iiş ilişkilerinin gücünden geliyor.

Evet linux daha önce düzensiz gelişiminden dolayı grafik ekran konusunda geç kalmıştır.Ancak Apple microsoft'tan bu konuda kat kat ilerideydi.Ki uzun süre film endüstrisi,grafik işiyle uğraşanlar Mac kullanmıştır.Çünkü işlemci gücü ve işletim sisteminin donanıma özgü olması bu sistemleri daha güçlü kılıyordu.

Macintosh'ta kullanilan render sistemi GL tabanina dayaniyordu bu yuzden sonradan x86'ya adapte edilmis bir motorun unix platformunda daha yuksek performans vermesi normaldir ki...
Windows 98'den sonra ki surumlerde OpenGL destegi artmistir.

Evet bilgisayar maceram 2005 mart ayında başladı.Ama o tarihten bu yana günde en az 12 saat bilgisayar başındayım.

Ve windows 3 dahil tüm sürümlerini kurdum kullandım.
Linux'un da daha önceki halini biliyorum.Ki şu an kullanmakta olduğum ubuntu ilk sürümü 4.10'da text kurulum halinde kuruluyordu.Ve 6 saatimi almıştı ilk kurulum.çünkü swap ne demek dosya sistemi ne demek bilmiyordum.:)

Sonra eski sürümlerini denedim ve bugüne kadar elimden geldiğince tüm farklı sistemleri test etmeye ve kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

Ama tüm gelişimi microsofta bağlamak ADA'dan bu yana gelen tüm bilgisayar çalışanlarına haksızlık diye düşünüyorum.

Nedeni ise dediğin gibi geişimin ilk sebebi ihtiyaçlardır.İhtiyaç varsa birşekilde birileri tarafından gerçekleştirilir.Ve microsoft olmasaydı yerini dolduracak bir firma mutlaka olacaktı.

Madem microsoft bilgisayar dünyasının kalbi, neden bilgisayarların esas geliştirilme amacı olan bilim dünyasında ve süper bilgisayarlarda esamesi okunmuyor?en son raporlara göre en gelişmiş 500 bilgisayardan sadece 5 tanesi microsoft işletim sistemleri kullanıyor.Çünkü daha önce bahsettiğim esneklik ve özelleştirilebilirlik yok.

Acik secik ornekler verdigim halde israrla yine kendi gorusunuzu savunuyorsunuz,
Bakin aksini ispatlayan bir ornek verin bana diyin ki:
GeForce 5-6-7-8-9GTX GTX300
ATI : 1xxxx, 2xxxx, 3xxxx, 4xxx serisindeki donanimsal guclenmenin sebebi linuxtur.
Virtualisation teknolojisi linux yuzunden gelistirilmistir,
Turbo memory linux yuzunden gelistirilmistir..
Bunlarin sayisi artirilabilir, bugun donanim dunyasinda bir urunu windows desteklemiyorsa o urunun sonu cop oluyorken, linux yada apple bile desteklese bir anlam ifade etmiyor.
Sadece ticari olarak buyuk bir kapasitesi varsa o zaman apple icin ozel olarak uretilebiliyor ki bu cok nadir olur.

Çünkü microsoft ticari bir firma ve doğal olarak son kullanıcının peşinde.Bunu da yadırgamıyorum zaten.

Ama, Microsoft olmasaydı da bu gelişim olacaktı.Sonuçta tüm sistemler insan elinden çıkma.

Microsoft surekli sistemini gelistirdigi icin ihtiyaclar artti, belki bazi kisiler core2 su durumda alamiyor ama core2 icin bugun halen en iyi performansi windows veriyor.

Artık logo yok, çünkü bahsettiğim olay yüzünden davalık oldu microsoft :)

Bunlar ticari olaylar, redhat'ta bir kac kez davalik olmustu.

milyar dolarlar harcandığı iddia edilen bir işletim sistemi için bir bootloader yazmak zor olmasa gerek.

Yahu neden yazsin?
Sebep nedir?
Apple tutup bootcamp yapiyorsa kendi eksikligidir, demekki sistemi yeterince iyi degil ki alternatif sunuyor...
Bunun baska aciklamasi yok.
Eger sistemin iyiyse alternatif bir sistemi neden boot secenegine koyacaksin.

Evet Windows (mobile dışında) sadece x86 ve amd-64 sistemler için olabilir ama diğer işletim sistemleri konusunda yanılıyorsun.

Öyle çok uç örneklere gerek yok.En çok kullanılan ve ilk linux dağıtımlarından debian'ın desteklediği platformların listesi (ki içinde IA64'te mevcut):

http://www.debian.com/ports/#released

Bu da en çok kullanılan BSD dağıtımlarından FreeBSD'nin desteklediği platformlar.

http://www.freebsd.org/releases/7.2R/hardware.html#PROC

Kaldı ki süper bilgisayarlarda 100 lerce işlemci kullanıldığını düşünürsek bu sistemlerin desteklenmesi saçma olurdu.

Ki ben kendi bilgisayarıma kurduğum için biliyorum hem solariste hemde BSD'de windows boot seçeneklerine ekleniyor.

Ve grub'ta(linuxta en fazla kullanılan bootloader) windows 7 vista olarak görünüyor.geçen ay denedim biliyorum.

Solaris ticari bir urundu demekki o da kafayi yemis, zaten bu ozentilikleri yuzunden birseyler ortaya koyamadiklari icin yok olup gidiyorlar.
Adam gibi IA64-X64 destekleyen bir linux dagitimi yok.
Islemci olarak tanimasi destek verdigi anlamina gelmez, IA64 icin debian'in ucretsiz surumunun verdigi destek sadece yazilimsaldir.
Verim alabilmeniz icin ticari ozel surumler denemeniz gerekiyor.
Ben FreeBSD demedim, BSD dedim...
FreeBSD esit degildir BSD, FreeBSD bir linux cesidi. ( GNU olani da var )
BSD unix icin gelistirildi, Free BSD ise ozenti bir emulasyon, her platforma yaziyor birseyler.
X86 platformuna kostuklari icin boyle yamuldular...

Ama microsoftun tavırları öyle demiyor. :)

Bing'le google'a sataştı.ZuneHD ile apple'a xbox ile sony ps ve nintendo'ya
HPC server 2008 ile türkiyedeki üniversiteleri ele geçirmeye çalışıyor.
Yakında telefon çıkaracağına dair güçlü söylentiler var.

O zaman playstation'da segaya satasti, sega'yi playstation bitirdi.
Niye yapiyor?
Yani biri bir urun cikardigi zaman baska kimse cikarmasin mi?
Apple bugun sadece donanim degil yazilimda satiyor...
Yarin belki konsol cikaracak...
Niye cikardi mi diyelim?
Ayni sekilde neden ipod cikardi?
Niye baskalarina satasti?
Niye sadece bilgisayar uretmiyor?
Niye telefon uretiyor baskalarinin ekmegi ile oynuyor.
Bunlar mantikli iddilara degil...
Bir firma hersektore girebilir bunu yadirgamak sacma olur.
Ayrica XBox Wii'den iyi, demekki yapiyor adam...
Ve playstation 3'ten cok satmis ise haketmis demektir yapip satmayi.
Telefon'da cikarabilir buda firmanin kendi gorusu.
Bugun baska sektorlerde de var bunlar, toshiba hemen hersektorde var, yine hyundai neredeyse gida uretmiyor.

100000'lerce de bilgisayar olsa koklu firmalarin yillarca kullandiklari unixware'den vazgecmelerini beklemek komik olur, yine linux bu konuda daha cok avantajli cunki linux kullanan hackerlarin hedefi microsoft sistemler bu da firmalarin windows sistemlerden cekinmesine sebep oluyor.
Bakin burada kim kimi engelliyor biraz dusunmek icin nokta var sizin icin.
Ama microsoft server'da kucuk ve orta olcekli isletmelerde tabiriniz ile EZICI ustunluge sahiptir, arastirabilirsiniz.

Daha chromeOS'un adını duyar duymaz steve ballmer konuşmaya başladı.

vs.vs.vs
Bende aynı şeyi GIMP için söylüyorum.Eğer kullanmayı bilirsen çok kısa sürede çok harika işler yapabilirsin. Ama bilmiyorsan basit bir skin cleaning için günlerce uğraşırsın.Aynı şey tüm yazılımlar için geçerli.Bu GIMP'ın ya da herhangi bir programın geri olduğunu göstermez.Kullanıcının bilgi seviyesiyle ilgili bir durum.

Kimse yoğurdum ekşim demez.Ama görünen o ki Ubuntu linux dağıtımlarının amiral gemisi olacak bundan sonra.Çünkü arkasında maddi olarak destek ve kadrolu geliştiricileri var.

Ubuntu biraz zor olur amiral gemisi...
Google babasinin hayrina yapmiyor birseyleri, trilyonlari hep bu bedava yazilim masaliyla goturdu.
ChromeOS cikarsa microsoft icin tehlike olusturmaz, win32 platformu kolay kolay devrilmez lakin ChromeOS iyi bir linux alternatifi sunarsa basarili olmasi da normaldir ve iyidir.
Ayni sey linux icinde gecerli, eger linux bugun microsoft'un yerinde olsaydi hic birsekilde bedava olmazdi.
Zaten kaliteli linux derlemeleri ucretlidir.
GIMP size gore bir numara olabilir ama ben elimi bile surmem o programa kendi islerim icin.
Cunki hic bir ozelligi yok benim aradigim ve ben eski bir grafikerim.

/▌
/ \

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Eskiler genelde değişmiyor, kalıp tutuyor zamanla... :D

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
linux windows tartışmaları bitmez ne linux fanatikleri windows ve microsoft u biliyor nede microsoft taraftarları Linux u ve GNU felsefesini biliyor ancak ikisinide iyi bilen özüne inmiş belli bir olgunluğa ulaşmış kullanıcılar sapla samanı karıştırmadan kullandıkları işletim sistemleriyle mutlu bir hayat geçiriyorlar.

Bu tartışmalar çok amatörce ve gereksiz ne istediğini bilen kullanıcılar zaten tercihlerini yapıyor

*ekleme

@sivaspor FreeBSD nin Linuxla bir alaksı yok hatta birbirlerini sevmezler bile :) ikisi birbirinden çok farklı

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
linux windows tartışmaları bitmez ne linux fanatikleri windows ve microsoft u biliyor nede microsoft taraftarları Linux u ve GNU felsefesini biliyor ancak ikisinide iyi bilen özüne inmiş belli bir olgunluğa ulaşmış kullanıcılar sapla samanı karıştırmadan kullandıkları işletim sistemleriyle mutlu bir hayat geçiriyorlar.

Bu tartışmalar çok amatörce ve gereksiz ne istediğini bilen kullanıcılar zaten tercihlerini yapıyor

Sen bu işi biliyorsun :thumbup1: Kesinlikle katılıyorum ama ara sıra tartışmak da güzel. :D

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
.... *ekleme

@sivaspor FreeBSD nin Linuxla bir alaksı yok hatta birbirlerini sevmezler bile :) ikisi birbirinden çok farklı

Cekirdek olarak farkli olduklarini biliyorum lakin bir cesit linux demek istedim.

/▌
/ \

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Ben de ne olduğunu bilmiyorum. Wiki'de falan var ama tam olarak ne olduğu yazmıyor.

Bir ara deneyeceğim bile dedim ama bir bilene sormadan asla...

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
Cekirdek olarak farkli olduklarini biliyorum lakin bir cesit linux demek istedim.

/▌
/ \

bir çeşit linux bile değil şöyleki FreeBSD linux için yazılmış programları emule ederek çalıştırabilirken Linux tabanlı işletim sistemleri FreeBSD programları çalıştıramaz bunun nedeni hem FreeBSD programlarının yapısı gereği hemde kullandıkları kütüphane farklılıklarından, FreeBSD berkeley software distribution kullanılan programlama kütüphaneleri berkeley e ait Linux sistemlerde ise GNU in kütüphaneleri kullanılıyor vs. lisans olarakta farklılar herşeyi farklı bunların :D BSD lisanslı bir programın kaynak kodlarını değiştirip satabilirsin sattığın kişiye kaynak kod verme mecburiyetin yok ama GPL lisanslı bir yazılımda bunu yaparsan cehennemlik olursun :) bunu ne kadar farklı olduklarını belirtmek için söyledim ortak noktaları serbest dağıtılıyor olmaları

Muvahhid

Doçent
Reaksiyon puanı
0
yahu arkadaşlar tartışıyorsunuz yok linux iyi felan filan. Bakın ben mühendisim zamanımın coğu autocad solidworks gibi programalrın başında geçiyor kafam sıkılıncada açıp cod 4 nfs vs oynuyorum.internet tamam cok girerim ama oturup müzik dinlemem. Şimdi linux benim yaptığım işlerin yüzde kaçını yapabiliyor ki linux yükleyim. Bir ara düşündüm ama inanın vazgeçtim..

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
Haccac şimdi birisi çıkıp sana anlatır :D kullandığın programların alternatiflerini söyler oyunlar içinde wine kullanırsın der olur biter ama senin yaptığın işlerle ilgili en ufak bir fikri olmaz bunu diyenin

zootechnist

Doçent
Reaksiyon puanı
22
Explorer.exe shell'in onemli parcalarindan birisi, linux icinde ayni sey gecerlidir.
Explorer sadece explorer.exe'den ibaret degil, bir cok api ve kutuphane barindirmakta ve coktugu zaman tum sistem cokuyorsa emin ol bunun linux'ta da karsiligi var.
Arabirim konusunda bende israrciyim ki windows arabirimini de yasal olarak degistirebilirsiniz.
Her yonuyle hemde.

Linux'ta explorer'ın karşılığı yok.Daha doğrusu entegre olarak karşılığı yok.En basitinden grafik ekran açıkken başka bir terminalden farklı veya aynı kullanıcı adıyla oturum açıp çalışmaya devam edebilirsin.Hatta istersen hiç grafik ekran yüklemeyebilirsin.Ki hala bazı serverlarda uygulanan bir yöntemdir.

Kutuphane problemleri yanliz linux'ta mevcut.
Diger butun sistemlerde hazir gelir...

Eğer öyle olsaydı yana yana .dll aramazdık.

Bu iddia degil resmen bahane, kusura bakma ama bunun arkasina siginamaz bir isletim sistemi, microsoft nasil DX ve .net'i dahili dagitiyorsa linux icin bu eksikliktir

Microsoftun kendi platformunu dahili dağıtmasından daha doğal birşey olamaz.

Ki microsoftun zorlamalarına rağmen linuxta hatırı sayılır dx ve net desteği vardır.

güçlü bilgisayarlarda bir çok oyun ve program wine ile crossover ile cedega ile çalışmaktadır.

Soz konusu bile degil islememesi, deneyin istediginiz linux ile alip para indirimi yapabiliyormusunuz yapamiyormusunuz bir bakin.
Eger size bunu saglamiyorlarsa tuketici haklarindan hakkinizi arayabilirsiniz.

İşlerin nasıl yürüdüğünü iyi biliyorum.Çünkü daha önce bir bilgisayarcıda çalıştım.Ama işler senin düşündüğün gibi değil.

Büyük firmalar zaten tüketici mahkemelerinin kararlarını takmıyor.

Örnek mi;telekom telefonsuz internet için 8 defa mahkeme kararı olmasına rağmen hala telefon zorunluluğu koyuyor.

Aynı şekilde burada isim vermeyeceğim ama bir çok firma zaten linuxtan haberdar değil.Ve kesinlikle işletim sistemini almama gibi bir seçenek sunmuyorlar.Ki etiketi yapıştırıp gönderiyorlar.Ve paket zaten açılmış olduğu için iade şansın yok :)

Bunlarin sayisi artirilabilir, bugun donanim dunyasinda bir urunu windows desteklemiyorsa o urunun sonu cop oluyorken, linux yada apple bile desteklese bir anlam ifade etmiyor.
Sadece ticari olarak buyuk bir kapasitesi varsa o zaman apple icin ozel olarak uretilebiliyor ki bu cok nadir olur.

Kullanıcı sayısıyla ilgili olduğu için bundan doğal birşey yok.Kimse satamayacağı bir ürün üretmek istemez.

Ama zaten burada mesele windows ya da linux değil.platform meselesidir.

Örneğin 2010'da kullanmaya başlayacağımız usb 3.0 için linux şu anda bile(2.6.30 kernel itibarıyle) destek veriyor.Yani windowsun desteklediği her ürün linuxtada desteklenebilir.Yalnız Dx gibi kapalı kaynak kodlu ürünler için sınırlı destek olmasını linux'a bağlamak haksızlık olur.

Solaris ticari bir urundu demekki o da kafayi yemis, zaten bu ozentilikleri yuzunden birseyler ortaya koyamadiklari icin yok olup gidiyorlar.
Adam gibi IA64-X64 destekleyen bir linux dagitimi yok.
Islemci olarak tanimasi destek verdigi anlamina gelmez, IA64 icin debian'in ucretsiz surumunun verdigi destek sadece yazilimsaldir.
Verim alabilmeniz icin ticari ozel surumler denemeniz gerekiyor.
Ben FreeBSD demedim, BSD dedim...
FreeBSD esit degildir BSD, FreeBSD bir linux cesidi. ( GNU olani da var )
BSD unix icin gelistirildi, Free BSD ise ozenti bir emulasyon, her platforma yaziyor birseyler.
X86 platformuna kostuklari icin boyle yamuldular...

Tamamiyle açık kaynak olan bir sistemin ticari veya ücretsizi arasında teknik olarak fark olduğunu düşünmen ilginç.

Adam gibi'den ne kastettiğini bilmiyorum.Ama birçok dağıtımın 64 bit sürümünü denediğimde windowstan daha iyi performans aldım.Özellikle dosya sistemlerinden de kaynaklanan fark nedeniyle ext4'te okuma-yazma gözle görülür şekilde windowstan daha hızlı.

Ayrıca FreeBSD linux değildir ve linux kernel kullanmaz.Sadece masaüstü yöneticisi olarak KDE kullanıyor.

O zaman playstation'da segaya satasti, sega'yi playstation bitirdi.
Niye yapiyor?
Yani biri bir urun cikardigi zaman baska kimse cikarmasin mi?
Apple bugun sadece donanim degil yazilimda satiyor...
Yarin belki konsol cikaracak...
Niye cikardi mi diyelim?
Ayni sekilde neden ipod cikardi?
Niye baskalarina satasti?
Niye sadece bilgisayar uretmiyor?
Niye telefon uretiyor baskalarinin ekmegi ile oynuyor.
Bunlar mantikli iddilara degil...
Bir firma hersektore girebilir bunu yadirgamak sacma olur.
Ayrica XBox Wii'den iyi, demekki yapiyor adam...
Ve playstation 3'ten cok satmis ise haketmis demektir yapip satmayi.
Telefon'da cikarabilir buda firmanin kendi gorusu.
Bugun baska sektorlerde de var bunlar, toshiba hemen hersektorde var, yine hyundai neredeyse gida uretmiyor
Ben sadece işletim sistemi üretsin gibi birşey söylemedim.Para ve imkan varsa isterse tost ekmeği üretsin önemli değil.Eleştirdiğim o değil.
Ama girdiği her sektörde "tek kendisi varmış" gibi davranmasını doğru bulmuyorum.Ne dersen de ticari firma vb. önemli değil.Bu sektörde tek başına değil.Ve hiç bir zaman olmayacak.

100000'lerce de bilgisayar olsa koklu firmalarin yillarca kullandiklari unixware'den vazgecmelerini beklemek komik olur, yine linux bu konuda daha cok avantajli cunki linux kullanan hackerlarin hedefi microsoft sistemler bu da firmalarin windows sistemlerden cekinmesine sebep oluyor.
Bakin burada kim kimi engelliyor biraz dusunmek icin nokta var sizin icin.
Ama microsoft server'da kucuk ve orta olcekli isletmelerde tabiriniz ile EZICI ustunluge sahiptir, arastirabilirsiniz.

Evet küçük ve orta ölçekli işletmelerde EZİCİ üstünlüğe sahip.Ama bu iyi olduğundan değil.Bilgi işlemlerin sadece windows bilmesinden kaynaklanıyor.

Kardeşim bir hastanenin bilgi işleminde sorumlu olarak çalışıyor.Ve hastane kurulumu sırasında sadece yazılım lisansları 50000 dolardan fazla tuttu.Ben aynı sistemi linux ile lisans olarak ücretsiz kurabilirim.

Bir işletme olarak neden 50000 doları aynı işi ücretsiz yapabilecekken microsofta bağışlayayım.Ki server lisanlamasında clientler için ayrı lisans alındığından işletmedeki bilgisayar sayısı arttığında işletim sistemi lisansından ayrı olarak bir de servera bağlanmak için tekrar client lisansı almak gerekecek.

Ubuntu biraz zor olur amiral gemisi...
Google babasinin hayrina yapmiyor birseyleri, trilyonlari hep bu bedava yazilim masaliyla goturdu.
ChromeOS cikarsa microsoft icin tehlike olusturmaz, win32 platformu kolay kolay devrilmez lakin ChromeOS iyi bir linux alternatifi sunarsa basarili olmasi da normaldir ve iyidir.
Ayni sey linux icinde gecerli, eger linux bugun microsoft'un yerinde olsaydi hic birsekilde bedava olmazdi.
Zaten kaliteli linux derlemeleri ucretlidir.
GIMP size gore bir numara olabilir ama ben elimi bile surmem o programa kendi islerim icin.
Cunki hic bir ozelligi yok benim aradigim ve ben eski bir grafikerim.

Bunu zaman gösterecek.
Google'un orataya koyacağı iş daha çok tarayıcı tabanlı olacağı için diğer

linux dağıtımlarına rakp olacağını düşünmüyorum.

Mesele sadece para meselesi değil.Teknik olarak ta linuxbbir çok eksiği olmasına rağmen BANA GÖRE windowstan ilerde.

GIMP konusunu sadece örnek olarak vermiştim.Ama siz nasıl ki işleriniz için GIMP'e elinizi sürmüyor ve hiç bir özelliği olmadığını düşünüyorsanız ben de PS için aynı şeyi düşünüyorum.Ki zaten sadece bir filtre uygulaması için PS'de 10 dk. beklemek işime gelmez.GIMP işimi görüyor.
çok iyi bir grafiker olduğumu iddia etmiyorum.Ama iyi kötü bu işten ekmek yedim inkar etmem.(özellikle seçim döneminde :D )

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Ben bir kere kurdum Pardus'a Gnome... Beğenmedim. Sanırım düzgün çalışmıyor.

MeLankoLia

Profesör
Reaksiyon puanı
1
evet maalesef düzgün çalışmıyor.paketlerde sorunlar var ama başlangıç ekranında seçebiliyoruz hangi desktop ortamını kullacağımızı.bir de xfce kullanıyordum gnome'den önce.ama eve fare girince gnome'a geçtim :D

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Linux'ta explorer'ın karşılığı yok.Daha doğrusu entegre olarak karşılığı yok.En basitinden grafik ekran açıkken başka bir terminalden farklı veya aynı kullanıcı adıyla oturum açıp çalışmaya devam edebilirsin.Hatta istersen hiç grafik ekran yüklemeyebilirsin.Ki hala bazı serverlarda uygulanan bir yöntemdir.

Eğer öyle olsaydı yana yana .dll aramazdık.[
/QUOTE]

Hangi dosyanin .dll'sini ariyorsun ya, ben XP'den beri hic bir dosya icin .dll aramadim.
linux'ta explorer'in birebir karsiligi var demedim, ama pencere olusturan bir shell mutalaka vardir.
Bu paketlere gore degisiklik gosterebilir, ama her linux programcisi linux icin kendi pencere, dugme, label, textbox, listbox yazmaya ugrasiyor diyorsaniz bunu windows'ta da yapabilirsiniz ama kimse oturup saatlerce bunlarla ugrasmaz.
Kolaylik varken zorlugu neden secelim?

Microsoftun kendi platformunu dahili dağıtmasından daha doğal birşey olamaz.

Ki microsoftun zorlamalarına rağmen linuxta hatırı sayılır dx ve net desteği vardır.
Microsoft DirectX icin baski yapmiyor, Office nasilsa DirectX'te bir ticari yazlimdir, bunu GPL yapamaz, yani bunu microsoft'a ozel gostermeyin.
Kac tane teknoloji firmasi gelistirdigi teknolojiyi buyrun siz kullanin siz kazanin diye acar?
Linux TAKLIT cekmeyi birakmali ve GL arabirimini DirectX'in onune tasimalidir, vay bize directX destekletmiyorlar diyerek aglamanin kimseye faydasi yok.
Bakin Apple linux kadar sizlanmiyor DirectX konusunda, umurunda bile degil ki bu yuzden OpenCL gelistiriyorlar.
Gelin bir de linux'a bakin...

güçlü bilgisayarlarda bir çok oyun ve program wine ile crossover ile cedega ile çalışmaktadır.
Evet, super mario falan calisir...

İşlerin nasıl yürüdüğünü iyi biliyorum.Çünkü daha önce bir bilgisayarcıda çalıştım.Ama işler senin düşündüğün gibi değil.

Büyük firmalar zaten tüketici mahkemelerinin kararlarını takmıyor.

Örnek mi;telekom telefonsuz internet için 8 defa mahkeme kararı olmasına rağmen hala telefon zorunluluğu koyuyor.
Hocam gidin bir bilgisayar saticisina, ben su laptop'u linux ile almak istiyorum diyin eger satmaz ise gelin burada paylasin beraber sikayet edelim o bilgisayar saticisini.
Yurt disinda soz konusu bile degil bir urunu illa'da windows ile almak.
Telekom'un telefonsuz interneti ile isletim sisteminin ne alakasi var anlamadim.
Birisi devletin hisse sahibi oldugu bir sirket digeri yazilim sirketinin urununu kullanan donanim ureticilerinden urun talep etmek.

Aynı şekilde burada isim vermeyeceğim ama bir çok firma zaten linuxtan haberdar değil.Ve kesinlikle işletim sistemini almama gibi bir seçenek sunmuyorlar.Ki etiketi yapıştırıp gönderiyorlar.Ve paket zaten açılmış olduğu için iade şansın yok
:)

firmalar sizi baglamaz, siz uretici ile muhatapsiniz.
Eger satici sizin beklentinizi karsilayamiyorsa bunun sucunu microsoft'a atmayin.
Acik kanunlar var, istediginiz urunu istedigin isletim sistemi ile alabilme hakkiniz vardir.
Kac defa sahidim oldugum birsey, hem turkiye de hem bulundugum ulkede.

Kullanıcı sayısıyla ilgili olduğu için bundan doğal birşey yok.Kimse satamayacağı bir ürün üretmek istemez.

Ama zaten burada mesele windows ya da linux değil.platform meselesidir.

Örneğin 2010'da kullanmaya başlayacağımız usb 3.0 için linux şu anda bile(2.6.30 kernel itibarıyle) destek veriyor.Yani windowsun desteklediği her ürün linuxtada desteklenebilir.Yalnız Dx gibi kapalı kaynak kodlu ürünler için sınırlı destek olmasını linux'a bağlamak haksızlık olur.

Tamamiyle açık kaynak olan bir sistemin ticari veya ücretsizi arasında teknik olarak fark olduğunu düşünmen ilginç.
USB 3.0'i bugunde kullanabilirsiniz, butun windows suruculeri mevcut, hatta 2008'den beri kullanabilirdiniz.
NEC yapti, VIA yapti...
DirectX microsoft'un ozel bir departman ile gelsitirdigi bir proje, ne hakki var linux'un para ile gelistirilen bir sistemi bana ac demeye?
Bir ek kazandirmis mi?
Ya onu birak!
Daha OpenGL icin adam gibi bir motor yok linuxt'a...
GL kutuphanesi ile bas edemeyen linux soylermisin DirectX ile nasil bas edecek?
Bunlar masal...
Sirf laf olsun torba dolsun kuru iddialar.
Bugun linux bile NTFS destekliyor ama windows linux file system desteklemiyor.
Kim kime ozeniyor?

Adam gibi'den ne kastettiğini bilmiyorum.Ama birçok dağıtımın 64 bit sürümünü denediğimde windowstan daha iyi performans aldım.Özellikle dosya sistemlerinden de kaynaklanan fark nedeniyle ext4'te okuma-yazma gözle görülür şekilde windowstan daha hızlı.

Ayrıca FreeBSD linux değildir ve linux kernel kullanmaz.Sadece masaüstü yöneticisi olarak KDE kullanıyor.
Hangi IA64 programlari denediniz acaba?
Elinizde itanium islemcili bilgisayar mi var?
Normal 64 bit icin Windows'ta dusuk performans alip linux'ta yuksek performans aldiginiz programi soyleyin ben deneyeyim karsilastirayim.
Yine tamamen okumamissiniz yazdiklarimi,
Ben linux cesidi dedim, linux demedim ya da linux'un bir cesidi demedim.
Kendi kernel'i oldugunu biliyorum.
BSD'nin bir varyasyonu, asil atasi unix'tir.

Ben sadece işletim sistemi üretsin gibi birşey söylemedim.Para ve imkan varsa isterse tost ekmeği üretsin önemli değil.Eleştirdiğim o değil.
Ama girdiği her sektörde "tek kendisi varmış" gibi davranmasını doğru bulmuyorum.Ne dersen de ticari firma vb. önemli değil.Bu sektörde tek başına değil.Ve hiç bir zaman olmayacak.
Bu bir elestiri degil bence senin kisisel gorusun, Microsoft ile aran sanirim ciddi derecede bozuk.
Microsoft tek kendisi gibi varmis gibi dusunse diger platformlara program ve oyun yazmaz.
Bu sizin dediginizi yapan Apple'dir, ama kimse ne hikmetse bu adamlarla ugrasmiyor.
Mafyamidir nedir, linux cephesi bile konusamiyor.
Belki de ayni atadan geldikleri icin kolluyorlardir.
Bugun Apple iStore cehennemini, iphone icin konulan kilidi ve daha sayisiz apple tekelini saymaya bile gerek yok.
Ama dedigim gibi linux tutturmus bir microsoft...

Evet küçük ve orta ölçekli işletmelerde EZİCİ üstünlüğe sahip.Ama bu iyi olduğundan değil.Bilgi işlemlerin sadece windows bilmesinden kaynaklanıyor.

Kardeşim bir hastanenin bilgi işleminde sorumlu olarak çalışıyor.Ve hastane kurulumu sırasında sadece yazılım lisansları 50000 dolardan fazla tuttu.Ben aynı sistemi linux ile lisans olarak ücretsiz kurabilirim.

Bir işletme olarak neden 50000 doları aynı işi ücretsiz yapabilecekken microsofta bağışlayayım.Ki server lisanlamasında clientler için ayrı lisans alındığından işletmedeki bilgisayar sayısı arttığında işletim sistemi lisansından ayrı olarak bir de servera bağlanmak için tekrar client lisansı almak gerekecek.
Bunun sebebi sandiginiz kadar basit degil,
1- Linux icin bir hastaneyi kaldiracak teknik destek yok.
2- Linux gomulu donanim calisan bir cok urun var ve kullanimi cok kolay, demek ki isteyince oluyormus.
3- Linux icin ticari uygulamalarda onemli derecede destek gereklidir, siz ucretsiz bir linux dagitimi kurarsiniz bunu hastahane de biliyor ama o sistemin teknik destegini yasal olarak garanti edebilecekmisiniz?
Bazen 1 gecede tekrardan ayaga kaldirilan sistemler var.
Lisans konusu oyle degil,
Toplu olarak satilir ve cok ucuzdur, kaclik paket istiyorsaniz onu alirsiniz.
Sanirim hic server kurmadiginiz icin bilemiyorsunuz.

Bunu zaman gösterecek.
Google'un orataya koyacağı iş daha çok tarayıcı tabanlı olacağı için diğer

linux dağıtımlarına rakp olacağını düşünmüyorum.

Mesele sadece para meselesi değil.Teknik olarak ta linuxbbir çok eksiği olmasına rağmen BANA GÖRE windowstan ilerde.
Hangi konu da ileride bir kac tane yazin bilelim
Ne konu da ileride, herkes bunu soyluyor.
Nedir bu ileride oldugu noktalar?
Ileri de oldugu icin mi microsoft uygulamalarini emule ediyor?
Bu mudur ilericilik?
Bu mudur ozgunluk.
Sirf bu yuzden linux'a saygim yok.
Apple bu konuda fersah fersah ileride ise, solaris bugun kendisini surekli gelistiriyorsa ozgunlugune borcludur.
Bana KDE, GNOME demeyin, hepsi Windows GUI'nin kopyasi.
Bugun linux, Windows vista arabirimini kopyaliyorsa kimin ileri de oldugu acik.
Ben son kullaniciyim, 1-2 saat icerisinde ticari uygulama yaziyorum ve satiyorum ama bunu linux'ta yapamam.
Bir baskasi 1 saat icerisinde web sitesi yapip satiyor, bir diger grafiker bir diger tasarimci bir digeri baska...
Linux'ta bunlar yok, bana alternatif soylemeyin bana sonuc soyleyin.
Dediginiz programlarin bir cogunu biliyorum ve hepsi milattan onceki ozelliklere sahip.
Bunlar gelismeli, linux Emrah'i oynamayi birakmali.
Kendisini bulmali,
Aksi halde ancak microsoft ile ugrasip sagda solda acindirma yapar.
Bakin bir cok isletim sistemi var ve kendi halinde yukseliyorlar.
BeOS, OS/2 warp, AmigaOS, CalderaOS bunlarin hic biri oturup aglamiyor.
Calisiyor, gelisiyor.
Zor olsa da zoru basarmaya ugrasiyor.
Linux birseyler yapmalidir, microsoft uzerinden prim yapmak Emrahcilik oynamak bir fayda saglamaz.

GIMP konusunu sadece örnek olarak vermiştim.Ama siz nasıl ki işleriniz için GIMP'e elinizi sürmüyor ve hiç bir özelliği olmadığını düşünüyorsanız ben de PS için aynı şeyi düşünüyorum.Ki zaten sadece bir filtre uygulaması için PS'de 10 dk. beklemek işime gelmez.GIMP işimi görüyor.
çok iyi bir grafiker olduğumu iddia etmiyorum.Ama iyi kötü bu işten ekmek yedim inkar etmem.(özellikle seçim döneminde :D )

Gimp konusunda farkli seylerden bahsediyoruz ve olayin yonu degisiyor.

Evet,
Bende linux'un gelismesini daha ileriye gitmesini isterim, ama bunu bu sekilde yapmasi hosuma gitmiyor.
Apple dev gibi bir firma olsa da para her zaman yeterli degildir.
Onlar Macintosh OSX'i bugun bu hale getirdilerse linux'ta yapabilir ve yapmalidir.
Linux'ta kendisine bir DirectX gelistirmelidir, oturup microsoft'a bize kodlari ver diye el acilmaz.

/▌
/ \

MeLankoLia

Profesör
Reaksiyon puanı
1
gimp ile ps'de yaptığım çalışmalardan daha iyi çalışmalar yapabiliyorum.tabi ki de ps daha fonksiyonel daha iyi ama ben ps kullanamıyorum galiba :)
gimp'in çok basit bi yapısı var bu yüzden rahatlıkla işlerimi gimp'te hallediyorum.
bu arada gimp'in yeni versiyonu tek pencere olacakmış.ayrı ayrı değil ps gibi yani.nihayet düzelttiler bu yanlışı ;)