Neden Linux Daha İyi ??

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Windows forever!!!
Anti-windows !!!!!:razz:
Neden mi? şöyle anlatıyım
Geliyorsun işe patronun diyorki emlakları bilgisayardan hazırla gidiyorsun bilgisayara hiçbir office programı yok internetten openoffice yerine gidiyorsun microsoft office indiriyorsun ve şirketi zarara sokuyorsun.Sistemlerin Tümüne minux yükleniyor ve linux akla gelmediğinden o zor iletişim sistemini kulanacaksın.İnternet explolerın yavaşlığınına takılıyorsun ve firefox yüklemek akla gelmeiyor.Ayda çok fazla virüs yiyen bilgisayarın var ve parayı anti-virüslere harcıyorsun linux kıyıdan köşeden geçmiyor.Sistem yavaşladı yeniden yüklüyüyorsun ve veri kaybı oluyor ama linuxda böyle bir durum yok.Compiz yüklersin vistayı bilemem ama xpden güzel olur.Çözüm üretir linux sana ama sen onu elinle itiyorsun.Linux sadece iletişim sistemi değil özür yazılımlar bütünü benim için...

sazan06

Asistan
Reaksiyon puanı
0
kardeş windos tel tel dökülüyor. resmi siteler bizi windoza mahkum bırakıyor. Meb. bile bütün bilgisayarları windoz kurdu, dersler de windoz sınavlarda notu windoz üzerinden. resmi devlet uygulamaları ve devlet zorlaması olmasa kim kullansın windozu. bi tek oyun için netcafeler kullanır. pardus beş para etmez. ubuntu süper.

YoungClever

Profesör
Reaksiyon puanı
2
core i7 li gtx295 li sistem topla, sonra linux kur..

ve oyun felan oynayama.. yada linux'un beta bile olmayan oyunlarına kal...

server admin vs. değilsen linux işi boş iş.. zaten pazar payı daha yeni %1 oldu, ordan da anlaşılıyor..

annttiigs

Profesör
Reaksiyon puanı
24
hangisi daha ii diye karsılastırmıycam ama biraz saygılı olmanızı beklerdim.
niye mi?
şöyle düşünün siz bir yazılımcı olsanız günlerce hatta haftalarca yazdıgınız programlar vs. hiç bi hak talep etmeden herkezle paylasırmıydınız.işte bu insanlar sadece sizin için gönüllü olarak bu işleri yapıyolar.
tmm windows daha ii olabilir peki ne için ii dünyanın en çok yıllık cirosu olan microsoft oldugu için.
peki aynı şeyi linux yapsa o kadar para ile bu yazılımın ne kadar geliştirilebilecegini siz düşünün.

tek istedim windosws daha ii olabilir ama bu kadar insanın emegiyle alay etmeyin!!!

yapmasın abi, parayla satsın ama adam gibi bir şey olsun. Ben mi dedim beleş bir OS yap bana diye ?
Parayla satsın ama ele avuca gelir bir şey olsun. Ben bilgisayar Mühendisi olarak söylüyorum bunu.

normalde 5 yıldızlı otel linux 2 yıldızlı ise windows oluyor 2 yıldızlı olan deniz kenarında 5 yıldızlı olanda ise deniz yerine havuz var. 2 yıldızcı lar denizsiz yapamam havuz denizin yerini tutmaz diyorlar ve 5 yıldızlı otede bedava tatil yapacaklarına 2 yıldızlıda parayla yapıyorlar

oysaki denizde mikrop kapma olasılığı çok fazla havuz sürekli ilaçlandığı için böyle bir olasılık çok az

benim misalimde böyle

deniz çok fazla kullanıldığı için saldıranı da çok oluyor. Terörist bombayı kalabalıkta patlatır. Kendi kendine patlatsa kime ne :) - fena da olmazdı-

Havuz ise gireni kaç kişi ki, kaç kişiyi zehirleyebilirsin içine zehir atsan ?

Bir gün havuzun kapasitesi artarsa ilaçlamanın para etmeyeceğini göreceksiniz :D

Ugur.pc

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Linux iyi neden iyi çünkü virüslerin %98 i windows için yazılıyor linux için virüs yazan ya çok nadir yada hiç yoktur. çünkü linux'te terminal ve superuser sistemi var yani kafasına esen sistem'e şöyle giriyim bakıyım diyemiyor (ki virüslerin çoğu kendini hemen sisteme atar hasret kalmış yolcu misali) o yüzden evet linux daha iyi değilde daha güvenli desek doğrudur. şahsen internet cafede mailime bakacağıma linux'te bakarım içim rahat eder ;)

Exploit Coder

Profesör
Reaksiyon puanı
26
deniz çok fazla kullanıldığı için saldıranı da çok oluyor. Terörist bombayı kalabalıkta patlatır. Kendi kendine patlatsa kime ne :) - fena da olmazdı-

Havuz ise gireni kaç kişi ki, kaç kişiyi zehirleyebilirsin içine zehir atsan ?

Bir gün havuzun kapasitesi artarsa ilaçlamanın para etmeyeceğini göreceksiniz :D

bizde bunu söylemeye çalışıyoruz ama bunu deniz ve havuz örneklerinden tamamen bağımsız kılan unutulmaması gereken birşey (daha önceki mesajlarda bahsedilmiştir) binlerce kişiye karşı milyonlarca kişi bütün mesajları okuduysanız hatırlarsınız okumadıysanız microsoft windowsun açıklamadığı kaynak kodunu sadece microsoft içerisinde en güvenilir birkaç bin çalışan biliyor fakat açık kaynak kodlu sistemde sistemler için geliştirilen en ufak kodu milyonlarca insan kontrol ediyor böylece ben bu havuzun kapasitesinin artsada yinede mikrop almayacağını düşünüyorum.

kardeş windos tel tel dökülüyor. resmi siteler bizi windoza mahkum bırakıyor. Meb. bile bütün bilgisayarları windoz kurdu, dersler de windoz sınavlarda notu windoz üzerinden. resmi devlet uygulamaları ve devlet zorlaması olmasa kim kullansın windozu. bi tek oyun için netcafeler kullanır. pardus beş para etmez. ubuntu süper.

windows kullananlar bazı arkadaşlar, daha kullandıkları sistem çekirdeğinin ismini bilmiyorlar sanırım. ben soruyorum "windoz" nedir. kuşmudur böcekmidir, işletim sistemimidir. yenimi çıktı. bizimmi haberimiz yok. neyse bunu geçelim. MEB in windows makinalarında çalışma nedeni tamamen zorunluluktur çünkü devletin RESMİ İŞLETİM SİSTEMİ : WINDOWS tur...( bunu sizde söylemeye çalışmışsınız sanırım :) )

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Çok söylemek istiyorum ama bu tartışmanın sonu yok gibi. Tabi şunu söylemeden geçemeyeceğim.
Geçenlerde bir forumda okudum Linux kullananlar çoğalırsa onun da virüsleri çoğalır sözünün yanlış olduğu anlatılıyordu.

Hepsini anlatamam ama Linux sistem olarak güvenli ve kullanıcıyı sürekli sınırlı tutuyor sadece işlem yaparken şifreyle tam yetkili oluyorsun. Dolayısıyle virüs bey elini kolunu sallaya sallaya (iskender gibi) girip dolaşamıyor.

Windows çok kullanıldığı için böyledir diyenler kendini kandırıyor kim ne derse desin windows güvensiz bir sistem. Sadece virüs bakımından değil her yönden.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Bir şey söymekde bize kalıyor :D
Yazılım kurmak çok kolay.Paket yöneticisinden yükle git.Oyunlar bir virtualbox içinde microXP yazılımlar için wine.

karcx

Profesör
Reaksiyon puanı
39
Bir şey söymekde bize kalıyor :D
Yazılım kurmak çok kolay.Paket yöneticisinden yükle git.Oyunlar bir virtualbox içinde microXP yazılımlar için wine.

Linuxta yapacağın herşeyi windowsla yaparsın..
Ancak windowsta yapacağın şeyleri linuxta yapamazsın...

Bunu unutmamk gerekir...:icon_::icon_:

Linuxculara tavsiye:
Mandriva 2009.1 Powerpack kullanın...

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Madriva çok güzel değil onun yerine fedora,ubuntu yerine mint,pardus yerine pardux

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
bencede çok iyi bilgisayarın başına oturunca hemen kalkıyorlar bu bilgisayar bozuk diye :D

Ugur.pc

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Linuxta yapacağın herşeyi windowsla yaparsın..
Ancak windowsta yapacağın şeyleri linuxta yapamazsın...

Bunu unutmamk gerekir...:icon_::icon_:

Linuxculara tavsiye:
Mandriva 2009.1 Powerpack kullanın...

Linuxtaki herşeyi windows'ta yapamazsın tam tersi windowstaki herşeyide linuxta yapamazsın :D en başta uzantılar farklı birinin uzantısı .exe iken diğerinin uzantısı .gr.tz gibi Ayrıyetten sen linuxte Nfs undercover yüklemeye çalış yükleyemezsin aynı şekilde linuxtaki bir oyunuda windowsa atamazsın yani ikisi tamamen farklı dünyaların insanları :innocent:

EnziM

Doçent
Reaksiyon puanı
17
Linuxtaki herşeyi windows'ta yapamazsın tam tersi windowstaki herşeyide linuxta yapamazsın :D en başta uzantılar farklı birinin uzantısı .exe iken diğerinin uzantısı .gr.tz gibi Ayrıyetten sen linuxte Nfs undercover yüklemeye çalış yükleyemezsin aynı şekilde linuxtaki bir oyunuda windowsa atamazsın yani ikisi tamamen farklı dünyaların insanları :innocent:

Eskiden olsa yazının altına imzamı atardım ama geliştiriciler bu tezinizi çürüttü

wine ile exe uzantılar açılabiliyor (%50)

NFS undercover sadece yüklenmemiş arkadaşımızın birisi oynamışta :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Berbat denmeye deymez.

karay

Asistan
Reaksiyon puanı
1
en son pardus 2008 geçti elimden epey bi ilerleme katetmişler, hatta kde4 gelecek 2009 sürümünde, Tabi kullanım olarak herkese hitap etmiyor linux, ama biraz kendinizi verirseniz microsoft boyunduruğundan kurtaracak olması kaçınılmaz.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
microsoft ve windows başka bir şey yok.1 soru:
En tehlikeli siteyeye(10.258 windows virüsü) gireceksiniz ve zorunlusunuz.Sadece windows

karcx

Profesör
Reaksiyon puanı
39
Finix openSUSE iyi bir dağıtım değil..
Open SUSE kullanacağıma gider debian kullanırım daha iyi...
yusufsan21
"Mandriva 2009.1 Powerpack "kur ve herhangi bir
sorunun olursa
http://forum.mandrivaturkiye.com/
sana yardımcı olurlar..

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
En iyisi diye kaç kere diyeceğim :D