Neden evlenemiyorum?

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
551
Merhaba dostlar.

Ben birkaç senedir dengi bir kız ile izdivaç etmek istiyorum ama bir türlü nasip olmuyor.

Ben açıkçası sorun nerede anlayamıyorum, düşünüyorum düşünüyorum ama işin içinden çıkamıyorum; sorun Türkiye'deki kızlarda mı yoksa bende mi bir deyiverin dostlar. Sorun kimde veya neyde?

Ben 28 yaşındayım. Türkiye'de yaşayan genç bir kızın bir koca adayından bekleyeceği şartlara sahip olduğumu düşünüyorum. Aslında buraya detaylarıyla yazacaktım ama sonra düşündüm de görgüsüzlük gibi olur diye yazmadım; yalnız şunu söyleyeyim gerçekten maddi açıdan iyi durumdayım çok şükür.

Havacılık sektöründeyim, hayli oldu burada çalışalı, işimi severek yapıyorum. Birikimim de var çok şükür. Ev, araba konularında detay vermek istemiyorum, dediğim gibi görgüsüzlük gibi olur diye ama o açıdan da iyi durumdayım çok şükür.

Boy pos yerinde, üniversite mezunuyum, askerlik de bitti. Yani evlenmek için şartlar olgunlaştı açıkçası. Biraz daha olgunlaşırsa çürümeye yüz tutacak, bir meyve gibi. Ki o meyveyi olgunlaştığında dalından koparıp yemez isen çürür, bu kez ne tadı kalır ne şekli şemaili. İnsan da öyledir işte. Evlilik çağı erişip de şartlar da olgunlaşırsa o dem evlenmek gerekir; nitekim bunu ne kadar geciktirirsen o evlilikten alacağın haz ve mutluluk da azalır diye düşünüyorum. Her şey vaktinde güzeldir denmemiştir boşuna.

Türlü yollar denedim. Anneme söyledim, bulamıyor. Yani benim annem gerçekten bu işte hiç ama hiç atılgan ve becerikli değil. Yani ondan kestim ümidimi. Bunu baştan söyleyeyim. Annem önüme engel olmasın yeter. Zaten kendisine kalsa ben evlenemem, ona göre dört dörtlük bir gelin olmalı, olmalı ki el-alem desin ne güzel bir gelin aldı kendine... O beni düşünmez, kendini düşünür. Üniversite mezunuyum ya, ille de üniversite mezunu olacak kız. Yoksa el-alem ne der, der lise mezunu bir kızla evlenmiş... Neyse bu konuda çok doluyum, yazımın çoğunu annemin bana evlenmek istemem konusunda yardımcı ol(a)maması ile alakalı sitemlerimle doldurmak istemiyorum.

İş ortamında genç kızlar var ama olmadı. Birkaçına teklif götürdüm ama istemediler. ? Sanırım aynı iş ortamındaki biri ile görüşmek istemiyorlar. Olabilir.

Ee ne kaldı geriye? Anne bulamıyor, iş ortamındakilerden de bir netice çıkmadı... Evlilik siteleri ve uygulamaları... Hesaplar açtım, yazdım beğendiğim kızlara, buluştuklarım da oldu ama edindiğim tecrübeye göre şöyle söyleyeyim, internetten kız mız bulunmaz. Nitekim riskli. Şöyle ki, kızla şurada buluşalım diyorsun, kız kabul ediyor, sonra gidiyorsun buluşma yerine, bakıyorsun ki ee bu kız fotoğraftaki kız değil. Bir de diyor ki o ben değilim, arkadaşımın fotoğrafıydı. Ee o zaman niye beni kandırdın? Bir de söylüyor bunu yüzüme. Arkadaşın gelseymiş o zaman. ? Gerçi kesin arkadaşı da değildir, güzel bir hatunun fotoğrafını almış koymuş kendi fotoğrafı diye kandırıyor işte...

Bir de internette evlilik sitelerindeki kızların fotoğrafları çok yanıltıcı. Buna çok dikkat ediniz. Fotoğrafta Angelina Jolie, gerçekte ... (neyse siz anladınız). ? Şunu unutmayın, kızlar internete en makyajlı ve binbir çeşit efektli ve düzenlenmiş fotoğraflarını koyarlar. Yani öyle doğal hallerini koymazlar. Yani siz siz olun internetteki kızların fotoğraflarına güvenmeyin. Sonra hayal kırıklığına uğrarsınız. Hayır anlamıyorum ki yani sen internete doğal halinin ya da azıcık makyajlı fotoğrafını koysan ne olacak... Neyse sözün kısası odur ki internetteki o evlilik sitelerinden de olumlu sonuçlar alamadım...

Peki ne olacak şimdi? Yaş ilerliyor, yakında 30'a merdiven dayayacağım Rabbim ömür verirse. Sorun nerede sizce? Neden Türkiye'de kızlar bu kadar prensesimsi tavırlar içerisindeler ve sanki erkeklere ihtiyaçları yokmuş gibi evde kalmaya meyilliler? Feminizm mi yükselişte yoksa? Yoksa sorun her gün sosyal medyada karşılarına çıkan mutluluk tiyatrosunda mı? Bilmezler mi ki o perdenin önündeki aslında bir tiyatrodan ibaret?

Çok ilginç dostlar. Türkiye'de evlenmek çok zor olmuş. Bu kadar zor olmamalı. Nedir yani? Neticede dünyadan kaç milyar insan gelmiş geçmiş, onlar evlenmişler, çocuk yapmışlar ki şu anda bizler varız. Biz bu yaşımızda akıllı, efendi bir hatun bulamadık gitti...

Hayırlısı...

Sizler de görüşlerinizi yazarsanız memnun olurum. ?

Reaksiyon puanı
551
Kadın şiddeti ve adaletin olmadığı ülkede gayet normal. Çocuk yapmak başarı olarak mı görülüyor? Evlensen ne olur, evlenmesen ne olur? Ben kadınlara hak veriyorum, eski sevgili şiddeti yaşamamak için uzak duruyorlar, iyi de yapıyorlar. 30 yaşına gelmişsin, geç kalmışsın.
İyi de herkes aynı değil ki. Hem Türkiye'de kızlar kendi istekleri ile gidiyorlar o tip erkeklere.

O tip başıbozuk erkekler mıknatıs misali aklı bir karış havada kızları çekiyor. Kız diyor ki benim hayatım benim kararım. E insanlar ne yapsın?

Bu yazdığına katılmıyorum bu arada söyleyeyim. Ayrıca evlenip çocuk yapmayı bir hayat gayesi ve başarı olarak atfedenler erkekler değil kadınlardır. O tip kadınlarla da benim işim olmaz.

Laufeyson

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,075
Hiç geç kalmamış
Kadın şiddeti ve adaletin olmadığı ülkede gayet normal. Çocuk yapmak başarı olarak mı görülüyor? Evlensen ne olur, evlenmesen ne olur? Ben kadınlara hak veriyorum, eski sevgili şiddeti yaşamamak için uzak duruyorlar, iyi de yapıyorlar. 30 yaşına gelmişsin, geç kalmışsın.

Laufeyson

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,075
Aynen öyle. 37 yaşında evlenen gördü bu gözler. 28-29 yaş geç değildir asla.
Evet. Bence hiç geç kalmamışsın abi. Ama öyle her gördüğüne eş adayı gözüyle bakarsan da olmaz çabuk soğurlar senden. Elbet karşına çıkar senin gibi biri. İş ortamından görüşmek istememeleri gayet doğal.

Reaksiyon puanı
551
Evet. Bence hiç geç kalmamışsın abi. Ama öyle her gördüğüne eş adayı gözüyle bakarsan da olmaz çabuk soğurlar senden. Elbet karşına çıkar senin gibi biri. İş ortamından görüşmek istememeleri gayet doğal.
Yok zaten her gördüğüme eş adayı gözüyle bakmıyorum. Bu yaşıma geldim artık bir şeyler hakkında tecrübe edindim. Özellikle de kızlar hakkında. Şimdi yüzüne bakarak dahi eş olunacak bir kız mı değil mi diye anlayabiliyorum. Hal ve hareketlerinden, konuşmalarından kendilerini belli ediyorlar.

S

SDN Anonim 645270

SDN Okuru
İyi de herkes aynı değil ki. Hem Türkiye'de kızlar kendi istekleri ile gidiyorlar o tip erkeklere.

O tip başıbozuk erkekler mıknatıs misali aklı bir karış havada kızları çekiyor. Kız diyor ki benim hayatım benim kararım. E insanlar ne yapsın?

Bu yazdığına katılmıyorum bu arada söyleyeyim. Ayrıca evlenip çocuk yapmayı bir hayat gayesi ve başarı olarak atfedenler erkekler değil kadınlardır. O tip kadınlarla da benim işim olmaz.
Sen bu şekilde zor bulursun kadın :) Erkeklerin hiç suçu yok zaten (!)

Laufeyson

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,075
14 yaşında ki birini ne kadar ciddiye alabilirsiniz bilmiyorum ama tavsiyem var. Belki muhhabetiniz sarmadığı için ya da aceleci davrandığınız için konuştuğunuz kişiler korkuyor olabilir.
Evet ben de böyle düşünüyorum ve belirttim.
Sarmamak değil de acelecilik var bence.
Acelecilik..

Reaksiyon puanı
551
Arkadaşlar aceleci değilim. Yani aceleci olmaktan kastınız nedir onu dahi tam olarak anlayamadım. Eğer ki bazı insanların dediği gibi önce sosyal medyadan fotoğraflarını beğen, sonra arkadaş olarak konuşmaya başla, sonra... Öf ki ne öf... Bunlar nedir ya? Ben böyle şeylerle uğraşamam.

Aslında ben görücü usulüne uygun biriyim ama işte görücü usulü bulan yok. Şöyle aracı olacak biri... Annem de olmuyor yardımcı...

Reaksiyon puanı
551
Anladığım kadarıyla sevdiğin birisi yok yani sorun evlenememen değil sevdiğin kadının olamaması bence.
Dostum sorun evlenemiyor olmam. Efendi ve evlenmeye uygun bir kız bulamıyorum. Eş dost çevresinden beğendiğim bir kız var ama annem yardımcı olmuyor, ben de kıza ulaşamıyorum. Bir akrabamızın düğününde (bu arada düğünler için kısmet pazarıdır derler) görmüştüm, o da üniversite mezunu, yeni mezun olmuş, adı ve soyadını öğrendim ama sosyal medya hesabı yok, e anneme söyledim, annem de kızın annesiyle konuşmuyor...

E ben bu kızla nasıl iletişime geçeyim, bilmiyorum...

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Arkadaşlar aceleci değilim. Yani aceleci olmaktan kastınız nedir onu dahi tam olarak anlayamadım. Eğer ki bazı insanların dediği gibi önce sosyal medyadan fotoğraflarını beğen, sonra arkadaş olarak konuşmaya başla, sonra... Öf ki ne öf... Bunlar nedir ya? Ben böyle şeylerle uğraşamam.

Aslında ben görücü usulüne uygun biriyim ama işte görücü usulü bulan yok. Şöyle aracı olacak biri... Annem de olmuyor yardımcı...
Hocam bu işleri sevmediğiniz için aceleye getiriyosunuz ve konuştuğunuz kişi bunu anlıyor bence.

Mesela baştan başlayalım, teklif götürdüğünüz kişilere nasıl teklif ettiniz?

Reaksiyon puanı
551
Hocam bu işleri sevmediğiniz için aceleye getiriyosunuz ve konuştuğunuz kişi bunu anlıyor bence.

Mesela baştan başlayalım, teklif götürdüğünüz kişilere nasıl teklif ettiniz?
Önce biraz konuşuyoruz, hoşbeş ediyoruz, birkaç gün sonra da telefondan konuşalım diyorum kabul ediyor, telefonda konuşuyoruz, sonra diyorum senin için de uygunsa bir yerde görüşelim, karşılıklı bir kahve içeriz, sohbet muhabbet ederiz, kız da eğer beğenmişse ve elektrik almışsa (bu tabire de oldum olası uyuz olmuşumdur, sanki trafo) kabul ediyor ve buluşuyoruz. Eğer buluşma da güzel geçmişse ikinci kez buluşalım diyoruz...

Yani tüm bunları 1 aymış 1 seneymiş gibi süreçlere dağıtmıyorum. En baştan niyetimi belli ediyorum, kızın da niyeti benimkiyle aynıysa ilerliyor zaten aradaki muhabbet.

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Kendi çevreme, akrabalarıma, konu komşuya göre yorumlayacağım.

Kızlar erkeklere göre devre daha çok ayak uyduruyor. Görücü usulüyle evlenecek kız sayısı yok denecek kadar az. Görücüyle evlenmek isteyenlerinde bir çoğu kese kağıtlık tipler. Veya biraz daha eskiye göre yaşamak isteyenler.

Önceki konulardan yanlış hatırlamıyorsam dindar yanın biraz fazla. Ve kriterlerinden ödün vermiyorsun. Bu devirde gezme tozma alışveriş yapma devri. Maddiyatın iyi olsada dünya görüşün ve yaşam stilin sebebiyle bununla istediğim gibi yaşam süremem diyip uzaklaşırlar.
Tip ve maddiyat bir yere kadar, önemli olan orta yolu bulmak. Erkek adam evin direğidir felsefesiyle yaşamak isteyen kız daha neredeyse göremedim.

Maddiyat çok önemli değil diyorum çünkü kaç tanıdığım varsa düğün en minimal, gösterişsiz (az altınlı) şekilde evlendiler. Ev eşyalarını bile kız erkek ortaklaşa alıyor. Hani erkeklerin maddiyatıda kötü değil biri aylık 13 diğeri 20 küsür kazanıyor.
Çeyiz desen bir kaç parça eşyayı geçmez.

Anne babalarımızın devrinden çok uzak bir evlilik yapısı mevcut. Nasıl onlarda kendi anne baba devrine göre farklı evlendilerse bizlerde farklıyız. Teknolojinin gelişmesiyle fark dahada açıldı.

Yani bence tek sorun senin aradığın kriterler ve yaklaşma tarzın. 28 yılın patlamasını tek başıma absorbe edemem diyerek kaçıyor olabilirler ?

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Önce biraz konuşuyoruz, hoşbeş ediyoruz, birkaç gün sonra da telefondan konuşalım diyorum kabul ediyor, telefonda konuşuyoruz, sonra diyorum senin için de uygunsa bir yerde görüşelim, karşılıklı bir kahve içeriz, sohbet muhabbet ederiz, kız da eğer beğenmişse ve elektrik almışsa (bu tabire de oldum olası uyuz olmuşumdur, sanki trafo) kabul ediyor ve buluşuyoruz. Eğer buluşma da güzel geçmişse ikinci kez buluşalım diyoruz...

Yani tüm bunları 1 aymış 1 seneymiş gibi süreçlere dağıtmıyorum. En baştan niyetimi belli ediyorum, kızın da niyeti benimkiyle aynıysa ilerliyor zaten aradaki muhabbet.
Hocam yazdıklarınıza göre tek hatanız uzatmıyorsunuz ilişkiyi. Niyeti belli olsa bile korkar yani, sizi tanımak ister. Bu süreçte sizde onu tanırsınız. Mutsuz bir evlilik yerine evlenmeden önce tanışmak gerekir bence.

Reaksiyon puanı
551
Kendi çevreme, akrabalarıma, konu komşuya göre yorumlayacağım.

Kızlar erkeklere göre devre daha çok ayak uyduruyor. Görücü usulüyle evlenecek kız sayısı yok denecek kadar az. Görücüyle evlenmek isteyenlerinde bir çoğu kese kağıtlık tipler. Veya biraz daha eskiye göre yaşamak isteyenler.

Önceki konulardan yanlış hatırlamıyorsam dindar yanın biraz fazla. Ve kriterlerinden ödün vermiyorsun. Bu devirde gezme tozma alışveriş yapma devri. Maddiyatın iyi olsada dünya görüşün ve yaşam stilin sebebiyle bununla istediğim gibi yaşam süremem diyip uzaklaşırlar.
Tip ve maddiyat bir yere kadar, önemli olan orta yolu bulmak. Erkek adam evin direğidir felsefesiyle yaşamak isteyen kız daha neredeyse göremedim.

Maddiyat çok önemli değil diyorum çünkü kaç tanıdığım varsa düğün en minimal, gösterişsiz (az altınlı) şekilde evlendiler. Ev eşyalarını bile kız erkek ortaklaşa alıyor. Hani erkeklerin maddiyatıda kötü değil biri aylık 13 diğeri 20 küsür kazanıyor.
Çeyiz desen bir kaç parça eşyayı geçmez.

Anne babalarımızın devrinden çok uzak bir düğün yapısı mevcut. Nasıl onlarda kendi anne baba devrine göre farklı evlendilerse bizlerde farklıyız. Teknolojinin gelişmesiyle fark dahada açıldı.

Yani bence tek sorun senin aradığın kriterler ve yaklaşma tarzın. 28 yılın patlamasını tek başıma absorbe edemem diyerek kaçıyor olabilirler ?
Güzel yazmışsınız.

Size bir tek şu noktada katılmıyorum, şimdi kızların çoğu maddiyatçı bence. Hem de önceki dönemlere göre daha da maddiyatçılar. Çünkü anne ve babalarının evliliklerini görmüşlerdir, parasız hiçbir şeyin olmayacağının da farkına varmışlardır, hem de sosyal medyadan şaşaalı düğün fotoğraflarını paylaşarak takipçilerine hava atma niyetleri de vardır.

Ama görücü usulünün artık eskisi gibi revaçta olmadığı konusunda hemfikiriz. Şimdi anne ve babalarımız dahi sen bul kendine, biz gidip kızı ailesinden isteyelim diyorlar. Hiç demiyorlar, ya biz sana şöyle eli yüzü düzgün hanım bir kız bulalım da evlendirelim seni... ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam yazdıklarınıza göre tek hatanız uzatmıyorsunuz ilişkiyi. Niyeti belli olsa bile korkar yani, sizi tanımak ister. Bu süreçte sizde onu tanırsınız. Mutsuz bir evlilik yerine evlenmeden önce tanışmak gerekir bence.
Aslında ben de tanımak isterim ama bir şeyi sakız gibi çok da uzatmanın manası yok bence. Vakit önemli ve birinin vaktini çalmak da kul hakkına girer.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Esra Erol varken neredeydiniz?
Evdeydim ama izlemiyordum onu. ?

Suzan AŞAN

sxasizt sank
Reaksiyon puanı
6,829
Uchiha sasukeyle izdivaça davetlisiniz :D Gündüz gece kondu akşam izdivaç olarak işlere devam ?
Program adı:Can’la İzdivaca Doğru
Kesinlikle çalmadım.
1607807303720.jpeg

Reaksiyon puanı
551
Ben hepsi kötü demedim. Evlenecek kız bulamadığı için genelleme yapmış :) Azıcık haber izleyenler ne demek istediğimi anladı, 2020 senesinde kadına şiddet tavan yaptı. Ek olarak, aile içi şiddette kadınların ölüm oranına bak :)
Dostum kadına şiddet her zaman vardı. Senden benden önce de vardı. Sen kadına şiddetin arttığını düşünüyorsun çünkü basın ve medya organları senin böyle düşünmeni istiyor.

Kadına şiddete elbette karşıyız ama Kadir Şeker vakası başlı başına bir ders niteliğinde zaten...

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Uchiha sasukeyle izdivaça davetlisiniz :D Gündüz gece kondu akşam izdivaç olarak işlere devam ?
Program adı:Can’la İzdivaca Doğru
Seda sayanla olanıda vardı sanki bunun :D Bana izdivaç olsun yeter adı mühim değil ? ?
Güzel yazmışsınız.

Size bir tek şu noktada katılmıyorum, şimdi kızların çoğu maddiyatçı bence. Hem de önceki dönemlere göre daha da maddiyatçılar. Çünkü anne ve babalarının evliliklerini görmüşlerdir, parasız hiçbir şeyin olmayacağının da farkına varmışlardır, hem de sosyal medyadan şaşaalı düğün fotoğraflarını paylaşarak takipçilerine hava atma niyetleri de vardır.

Ama görücü usulünün artık eskisi gibi revaçta olmadığı konusunda hemfikiriz. Şimdi anne ve babalarımız dahi sen bul kendine, biz gidip kızı ailesinden isteyelim diyorlar. Hiç demiyorlar, ya biz sana şöyle eli yüzü düzgün hanım bir kız bulalım da evlendirelim seni... ?
Valla dediğim gibi çevremde maddiyatçı kalmadı :D Maddiyata deli gibi önem veren, değişik tipler 18 e bastığı gibi evlendiler bir şekilde :D (O bir şekil çok farklı şekil :D )

Reaksiyon puanı
551
Seda sayanla olanıda vardı sanki bunun :D Bana izdivaç olsun yeter adı mühim değil ? ?

Valla dediğim gibi çevremde maddiyatçı kalmadı :D Maddiyata deli gibi önem veren, değişik tipler 18 e bastığı gibi evlendiler bir şekilde :D (O bir şekil çok farklı şekil :D )
Keşke ben bulabilsem öyle maddiyatçı olmayan bir kız bu devirde. ? Ama nerde...