Müzik dinlemek haram mıdır?

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

023

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,608
İnternetten Buldum, Dünyanın En Saçma Zihniyeti.
1591038440975.png

Çalgı Ve Kadın Sesi İçermemek.. Kesinlikle Günah Değil Kafana Takma, Bu Zihniyete Sahip Olan İnsanlar Günah İşliyor..

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Müziğin haram olduğunu söyleyenlerin olduğunu biliyoruz, şahsi fikrim sen müziği nasıl görüyorsun? Aklına haram olması mantıklı geliyor mu? Din mantık dini. Bazı konuları el alemin ne söylediğinden ziyade kendi mantığına göre kabullenmelisin. Günah işlediğimi düşünmüyorum.

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Kendimi bildim bileli dinliyorum, şu an bile bu yorumu yazarken dinliyorum. Eğer günahsa en büyük günahkarlardan biri ben olmalıyım. İsyan etmediğime göre günah olduğunu düşünmüyorum.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,849
İnsan resimi çizmek filanda harammış duydum ben hele, işyerinde konuşanlardan..
Diyorlar ki o çizdiğin insana veya canlıya Can verip yaşatamıyorsan Çizmen haram

Sadece bir yaratıcı var O herşeyi yarata bilir diyorlar. Öteki dünyada buna göre cezalandırıyorlar diye duydum.

Öteki dünyadan gelen müsülman insanların sözlerine göre müzikte Haram diye biliyorum.

Hemde konuşma tarzlarından Allahın ne yapacağını çok iyi biliyorlarmış gibi tarzları var.

Son düzenleme:

Mehmedxr

Asistan
Reaksiyon puanı
238
Küfür, isyan ,provokasyon, algı gibi amaçlarla yazılmış veyahut frekansları uyuşturucu etkisi yapan veyahut alkol içki sigaraya özendiren cocuk veya kadinlara taciz yapılmasını amaclayan veya güden sarkılar "bazı alimlere ve bana göre"kesinlikle haram bi takım şarkılar varki yukarda yazdıklarımı içermeyen amma velakin hos bir melodinin verdiği huzur veya eğlenceden başka yararı olmayan müzikler ise mübah yani ne günah ne sevap insanlar arasında iyiliği yaymak ahlaklarına ahlak katmak isteyen müzikler ise dinlemek kannatimce aşırıya kaçmamak yani namaz oruc gibi ibadetleri aksatmamak sartıyla sevap olduğunu düsünüyorun 'kesinlikle bana göre bunlar Kuranda vr Hadislerde net olarak geçmedigi için ve Gercek Alimler bir ortak karara varamadıkları icin halen tartışılmaktadır'

furqan.

Asistan
Reaksiyon puanı
82
İnsan resimi çizmek filanda harammış duydum ben hele, işyerinde konuşanlardan..
Diyorlar ki o çizdiğin insana veya canlıya Can verip yaşatamıyorsan Çizmen haram

Sadece bir yaratıcı var O herşeyi yarata bilir diyorlar. Öteki dünyada buna göre cezalandırıyorlar diye duydum.

Öteki dünyadan gelen müsülman insanların sözlerine göre müzikte Haram diye biliyorum.

Hemde konuşma tarzlarından Allahın ne yapacağını çok iyi biliyorlarmış gibi tarzları var.
Küçükken 5. sınıftaydım galiba o zamanalar, çok güzel insan karikatürü çizerdim resim hocası bayılırdı :D. Annemin haram demesinden bırakmıştım zorunlu. Şimdide öyle bir yeteneğim kalmadı çünkü çizemedim annem izin vermemişti. Keşke çizmeye devam etseydim ama küçüklük işte. Belki ilerde daha yetenekli olurdum :(

KaTaRaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,517
Din bilgim bu konuda fetva vermeye yetmiyor. Fakat düşününce Allah'ı zikretmek yerine çok fazla müzik dinlemek ve müzik ile ibadetleri erteleyip dünya dertlerine fazla kapılmak caiz olmadığını düşünüyorum

Mehmedxr

Asistan
Reaksiyon puanı
238
Kardeş kusura baknada mantık dini demişşin tamamda ben kötü bi insan olsamve cocuklara taciz etmeyi mantıklı sevap olarak görsem taciz etsem suclu olmıcammı ben günaha sevap diyince sevap mı olcak güldürmeyin Allah aşkına 'Günah günahdır mantık ve düsünme biçimine göre , niyet ve amaca bakılmaksızın günahdır ,sevaplar ise niyete göredir Allah rızası için yapılan salih amelle övünmek için yapılan iyilik aynı kefeye mi konulcak Allah aşkına " DIKKAT fazla ilim bilen bi insan değilim yanlış yazdıysam ve sücü ihsan ettiysem affola "

Reaksiyon puanı
769
Vallahi ben provokasyon amacıyla yazılmış şarkıyıda dinlerim bence insanın gözünü açar. Küfür içeren şarkı da dinlerim içinden gelmiştir yazmıştır bana samimi gelir. Gelelim uyuşturucu içeren müziklere burada günümüz sanatçılarından Lil Peep, Lil Pump gibi uyuşturucuyu güzel bir şeymiş gibi lanse eden ve özendiren kişiler değilde, 2Pac gibi neden uyuşturucuya başladığını, neden uyuşturucuyu sattığını ve neden uyuşturucudan NEFRET ettiğini anlatan sanatçıları dinlemekte hiç bir sakınca olmadığını düşünüyorum... Hatta düşünmüyorum direk herhangi bir sakınca yok.

Windows Server 7

6801.winmain_win7m3
Reaksiyon puanı
565
Bu konuyu görmem cidden müzik dinleme zevkimi kaçırdı. O zaman dinlediğim müziklerden bazıları haram mı oluyor?
Örnek: Defqwop (ft. Strix) - Deleted NCS Release.
O zaman geleceği ben şöyle tahmin ediyorum:
Bugün: Müzik dinlemek haram mıdır?
Yarın: Yaşamak haram mıdır?
Tamam, ezan okunurken müzik dinlemenin haram olduğunu biliyorum da. Ama ezan okunmuyorken müzik dinlemenin haram olduğunu ilk defa duyuyorum.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,849
Vallahi ben provokasyon amacıyla yazılmış şarkıyıda dinlerim bence insanın gözünü açar. Küfür içeren şarkı da dinlerim içinden gelmiştir yazmıştır bana samimi gelir. Gelelim uyuşturucu içeren müziklere burada günümüz sanatçılarından Lil Peep, Lil Pump gibi uyuşturucuyu güzel bir şeymiş gibi lanse eden ve özendiren kişiler değilde, 2Pac gibi neden uyuşturucuya başladığını, neden uyuşturucuyu sattığını ve neden uyuşturucudan NEFRET ettiğini anlatan sanatçıları dinlemekte hiç bir sakınca olmadığını düşünüyorum... Hatta düşünmüyorum direk herhangi bir sakınca yok.
Ben direk Snoop Dog dalıyorum ama ? Adam efsane Uzun kara kardeşimiz.

Küçükken 5. sınıftaydım galiba o zamanalar, çok güzel insan karikatürü çizerdim resim hocası bayılırdı :D. Annemin haram demesinden bırakmıştım zorunlu. Şimdide öyle bir yeteneğim kalmadı çünkü çizemedim annem izin vermemişti. Keşke çizmeye devam etseydim ama küçüklük işte. Belki ilerde daha yetenekli olurdum :(
Senin adına üzüldüm.

Söylediğini kendimle karşılaştırmak isterim.
Resim çizmeme engel olabilecek ailem yok.
Hatta çocuklukta onlar beni heveslendirdi ne güzel el becerin var çiz kendini geliştir diye.

Açtığım Konuyu gördün mü bilmiyorum görmedinse bak.
Sende Resim çizimlerine başlayabilirsin. Yaş sınırı yokki El ve göz alıştı mı bakarak çizmek baya kolaylaşır.

Görkeem

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,392
ne diyeceğimi bilemedim konuya bak :D :D yazık

woreN

Asistan
Reaksiyon puanı
15
bence de sıkıntı müzik dinlemekte ama yine de soruyum dedim

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,982
Mantıklı düşünün, islam akıl ve mantık dinidir, böyle bir şey sizce mantıklı mı?

Livia sas Junius

Zuckerschnute
Reaksiyon puanı
1,557
diyanete sorsanız daha iyi. buralarda dalga geçilebilir. ben bile zor duruyorum.

TEGİN

Müdavim
Reaksiyon puanı
92
İnternetten müzik dinlemek derken internetten yasal olmayan şekillerde indirip dinlemeyi kastediyorsan tartışmasız hırsızlıktır, günahtır. Onun dışında neden haram olsun ki? En fazla dinlediğin şarkıların sözlerine dikkat edersin kişisel hassasiyetin açısından. (Belli mi olur belki inandığın ve sevdiğin değerlere hakaretler içeriyordur.) Ve tüm bunların dışında kendi araştırmanı yapmalısın. Önce bir kaç farklı Kur' an- ı Kerim meali al ve oku. Bak bakalım bu dediğin durumu emreden veya ima eden bir ayet var mı? Ona göre kararını ver. Misal ona, buna, şuna vesairelere zırt pırt haram helal uyduranlar için Allah' ın bir ayetini biliyorum: ''Dilleriniz yalana alışageldiğinden dolayı, Allah'a karşı yalan uydurmak için, "Şu helâldir", "Şu haramdır" demeyin. Şüphesiz, Allah'a karşı yalan uyduranlar, kurtuluşa eremezler.''[Nahl - 116] Araştır, oku ve kararını ver. :)

Fettah ylcn

Asistan
Reaksiyon puanı
47
Çok aldırma biz milli piyangoya bile haram diyen bir milletiz normaldir.
Milşi piyango haramdır hocam. Haram olmadığını kanıtlayacak 1 delil bulamazsın. Haram olduğunu kanıtlayacak da gökdeki yışdızlar kadar kanot bıulursun.
Şarkı dinlemek de sözündeki manaların kötülüğü ve şarkı dinlerken seni nasıl etkilediği önemli. Eğer kötü etkilwniyorsan dinlemek haramdır.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu konuyu görmem cidden müzik dinleme zevkimi kaçırdı. O zaman dinlediğim müziklerden bazıları haram mı oluyor?
Örnek: Defqwop (ft. Strix) - Deleted NCS Release.
O zaman geleceği ben şöyle tahmin ediyorum:
Bugün: Müzik dinlemek haram mıdır?
Yarın: Yaşamak haram mıdır?
Tamam, ezan okunurken müzik dinlemenin haram olduğunu biliyorum da. Ama ezan okunmuyorken müzik dinlemenin haram olduğunu ilk defa duyuyorum.
Haram olması belirli şartlara bağlıdır hocam. Yukarıda belirttim ama sen hinede diyanete bak. Geçmiş ve geleceğin dini olan müslümanlığı en iyi ve doğru yollardan öğrenmelisin.
Çoğu kişi yanlış veya eksik öğrendi dininden oldu.

Mali654987

Doçent
Reaksiyon puanı
379
Müziğin haram olduğunu söyleyenlerin olduğunu biliyoruz, şahsi fikrim sen müziği nasıl görüyorsun? Aklına haram olması mantıklı geliyor mu? Din mantık dini. Bazı konuları el alemin ne söylediğinden ziyade kendi mantığına göre kabullenmelisin. Günah işlediğimi düşünmüyorum.
islam mantık dini değildir

reisemre57

Doçent
Reaksiyon puanı
307
ben bu kadar saçma bir düşünce yapısı görmedin. Sen kimsin de din mantık dini diyerek kafana göre fetva veriyorsun.Elbette el alemin sözlerine kulak asmamak lazım ama aklına haram olması mantıklı geliyor mu diyerek böyle fetva mı verilir. Bunu söyleyerek bu konudaki fetva veren bütün fakihlerin ve alimlerin görüşlerini bir çırpıda silmiş olursun. Lütfen bilgimizin olmadığı ve hakim olmadığımız konulara(özelliklede bu tip konulara) cevap vermeyelim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...