MSI PL62 7RC vs Lenovo 520 ideapad

Bu konuyu okuyanlar

sratherls

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba,

4 senelik kullandıgım emektar bilgisayarımı iş dolayısıyla yükseltmem gerekti.Bir süredir araştırma içerisindeyim ancak 2 model arasında kararsız kaldım.

MSI PL62 7RC-276XTR - ( 4.026,15 TL )
MSI PL62 7RC-276XTR Intel Core i5 7300HQ 4GB 1TB MX150 Fiyatı

Lenovo 520 ideapad - (3.743,99 TL )
Lenovo 81bf00bttx İ5-8250u 8gb 1tb 4gb Vga Fdos 15.6" - n11.com

Şimdi işim gereği bilgisayar tüm gün açık diyebilirim, hatta 12 saatten fazla kullanılıyor.Arada adobe premiere kullanıyorum hem iş hem de kendi projelerim açısından.Oyunla hiç alakam yok lisede half life oynamak icin kaçardık orada kaldım işte ötesi yok :)
- Aklımdan msi geçiyor ancak ram 4gb , lenovo ise 8gb.

-Ayrıca ekran kartı her ikisinde de mx150 olmasının yanında ekran kartı hafızası msida 2 lenovoda ise 4gb.Bu arada mx150 serisi için nvidianın 2 farklı tip kullandığı ortaya cıkmıs ve 1d10 kodu iceren ekran kartı 1d12 ye göre cok daha performanslı. msi 1d10 kullanıyor ancak lenovo hakkında net bir bilgi bulamadım ancak 320 serileri icin 1d12 kullanıldıgını yabancı kaynaklarda okudum.)

-Bir de lenovonun çekirdek sayısı 4 - 8 (sanal) iken msi 4 - 4 (sanal) veriyor.İşlemciler arasında lenovo i5 8250U ve i5 7300HQ farkına baktığımız zaman kullanım esnasında bu sanal çekirdeklerin büyük farkları olacak mıdır ?

-Lenovolar bu 520 serisinde hdd sıkıntısı kronik bir sorun olarak coğu kullanıcı tarafından dile getirilmiş.Halihazırda kullanmıs oldugum ssd mi takıcam yeni aldıgım bilgisayara, msi ın m2 ssd desteklemesi de lenovonun önünde gibi göründü bana.

-Malzeme kalitesi ve kullanıcı yorumlarına baktıgımda msi daha mantıklı gibi geliyor bana ne dersiniz ?

sratherls

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Teşekkürler Görkem hocam , açıkçası şu an asus kullanıyorum ve bilgisayarımdan da memnunum.Asusun bu modeline denk gelmemiştim hiç, 400-500 lira gibi bir fark var aralarında ancak o kadar da problem değil, uzun süre beni götürmesi ve yolda bırakmaması tek derdim.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
Teşekkürler Görkem hocam , açıkçası şu an asus kullanıyorum ve bilgisayarımdan da memnunum.Asusun bu modeline denk gelmemiştim hiç, 400-500 lira gibi bir fark var aralarında ancak o kadar da problem değil, uzun süre beni götürmesi ve yolda bırakmaması tek derdim.
Hocam içindeki işlemci yukarıda verilen iki işlemciye göre çok daha iyi. Ayrıca ekran kartı da GTX 1050. Uzun yıllar programlarda sıkıntı çıkarmaz. İleride birde SSD alırsınız tam olur.

sratherls

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hocam ssd konusuna değinmeyi unutmuşum.Şu an kullandığım asus bilgisayarımda 860 evo 256 gb bulunmakta, önerdiğiniz modelde firecuda sshd mevcut imiş. İleriye yönelik düşünmediğim için m2 uyumlu ssd almamıştım birkaç ay önce, keşke alsaymışım. Eski laptopumdaki samsung 860 evo ile asus içindeki sshd değiştirsem mi sizce yoksa bir süre kullanıp sonrasında m2 destekli ssd mi alsam ne dersiniz ?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
Eğer SSD boyutunun yeteceğini düşünüyorsanız SSD takın tabi ki hocam fakat yetmez biraz idare edeyim derseniz ürünün içindeki HDD'yi kullanabilirsiniz zira Firecuda 2.5" HDD disklerde en iyisidir.

sratherls

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Tamamdır çok teşekkürler bilgilendirmeler için hocam, benim gibi bu fiyat bantlarında bilgisayar bakan arkadaşlar için yararlı oldu önerileriniz.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
Tamamdır çok teşekkürler bilgilendirmeler için hocam, benim gibi bu fiyat bantlarında bilgisayar bakan arkadaşlar için yararlı oldu önerileriniz.
Rica ederim hocam şimdiden hayırlı olsun alacağınız ürün :)

Son mesajlar