Öneri Dizüstü Bilgisayar Tavsiyesi Ve Karşılaştırma

Bu konuyu okuyanlar

Grafikerya

Öğrenci
Katılım
23 Haziran 2021
Mesajlar
17
Reaksiyon puanı
4
Puanları
3
Yaş
24
Merhabalar, birkaç gün önce bilgisayar tavsiyesi için bir konu açmıştım. Bu konu üzerinden ve kendi araştırmalarım sonucu birkaç model belirledim. Sizden istediğim, ihtiyaçlarıma yönelik olarak bu modellerden hangisini önerirsiniz. Fazladan birkaç tavsiyeye de hayır demem. O yüzden sizin önereceğiniz farklı modeller varsa görmek isterim.

Modellerden önce, bir önceki konuda bahsettiklerimden kısaca bahsedeyim. Grafik tasarım ile uğraşıyorum. Adobe, Corel, animasyon ve bazı 3D modelleme programlarını rahat bir şekilde kullandıracak bir bilgisayar arayışı içerisindeyim. Performansıyla birlikte yapacağım iş neticesiyle güzel bir renk skalasına sahip ekrana da ihtiyacım var.

Bütçem 10.000-15.000TL olduğu için bu fiyatlarda iki özelliği birden bulmam çok zor. Aynı zamanda öğrenci olduğum için sınav stresinden uzaklaşmak ya da canım sıkılırsa rahatlamak amacıyla oyun oynamayı da düşünüyorum. Oyun için pek fazla vaktim olmuyor. O yüzden yüksek grafik özellikleri içeren hikayeli oyunları oynamayı pek düşünmüyorum. En fazla Valorant, CS:GO, LOL oynarım muhtemelen. Sürekli oyun oynayan biri değilim. Çoğu zaman onları da oynayacağımı düşünmüyorum çünkü işime odaklanmak istiyorum. Bana önerilen modellerin çoğu yüksek performansa sahip, ama %45-%50 NTSC ekrana sahip bilgisayarlar. Kendim farklı bir model buldum %72NTSC ye sahip ve diğerlerinden daha ucuz. Fiyatı diğerlerinden düşük olduğu için haliyle performansı da biraz düşük kalıyor diğerlerine göre. Yukarıda belirttiğim programlarda sıkıntı çıkartacağını düşünmüyorum. Ayrıca ekranın da çok küçük olmasını istemiyorum. Çoğu 15.6" ekranlı bilgisayar. Macbook düşünmüştüm ama ekranı bir hayli küçük. İşimi rahatça göreceğini düşünsem de ekranı yetersiz kalıyor. Fazla uzatmadan bilgisayar modellerine geçeyim. Sizin fikrinizi ve tavsiyelerinizi bekliyorum. Önceki konuda yardımcı olan ve bu konuda yardımcı olacak herkese çok teşekkür ediyorum.

MSI Modern 15 A11SBL-444XTR i5-1135G7 8GB 512GB SSD 2GB GeForce MX450 15.6" Full HD FreeDOS Notebook - incehesap.com 7.300TL (Ekran olarak ihtiyacımı karşılayan.)
Lenovo Ideapad Gaming 3 Core i5 10300H Notebook fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da 9.000TL
Dell G315 Core i5 10300H Notebook fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da 9.900TL
Msi GF75 Core i7 10750H Notebook fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da 12.050TL (Almayı düşündüğüm.)
Asus Strix G15 Amd Ryzen 7 5800H Notebook fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da 13.340TL (Almayı Düşündüğüm.)

Fiyat olarak karşılaştırmayın lütfen. Sonra bu paraya daha iyisi var diye diye olay giderek uzuyor. Kalitesine güvendiğim markaları seçtim(Özellikle Asus ve MSI). Çok fazla Monster öneren oldu. Fakat onlar hakkında çok fazla şikayet okudum. Bilgisayar bir nevi çalıştığım yer olacağı için sürekli servise gönderip işsiz kalma riskini almak istemiyorum. Vatan yerine başka bir yerden alabilirim. Nerede ucuz ve güvenilir bulursam. İlk modelin ekranı %72NTSC ve harici 2GB ekran kartı var. Söylediğim oyunları oynatacağını düşünüyorum. Fakat diğer bileşenleri hakkında bir bilgim yok. Değerlendirirseniz çok sevinirim.

İlgilenen herkese çok teşekkür ediyorum. Farklı tavsiyelerinizi de bekliyorum.
 
Üst