Lenovo Ideapad 320 SSD yükseltme

Jake Sully

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar. Ben Lenovo Ideapad 320 17ikb i5-8250U/12GB/2TB/GeForce MX150 4GB/81BJ001HTX model cihaz kullanıyorum. Lakin cihazda varsayılan olarak gelen 2 TB Seagate HDD bozulduğu için mevcut HDD'nin yerine bir adet 2 TB'lık SSD takmak istiyorum. Fakat hangi tür bir SSD takmam gerektiğini (sata3, M.2 vs.) ve/ya bilgisayarın 2 TB bir SSD'yi destekleyip desteklemediğini tam olarak bilemediğimden sizlerin yardımına başvurmak istedim. Bu konuda bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Unutmadan ekleyeyim; cihazda yer alan CD/ROM'u iptal etmek istemiyorum. Ya uyumlu bir SSD ya da mevcut HDD'nin muadilini takabilirim. Tavsiyelerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Erci77

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
29
2TB normal disk olduğuna göre Sata III tip bir ssd alarak direkt takabilirsin. Kasanın içini açarak m2 slot varsa ona görede hareket edebilirsin. Bu modellerde normal HDD ile gelenlerde m2 slotlusu çok az denk geldi bana ama dediğim gibi kasayı açıp bakmadan doğrulamak zor.

Mali654987

Doçent
Reaksiyon puanı
379
Aynı pc bende mevcut hddyi çıkarıp ssd takabilirsiniz 2tb ssd pahalı olacaktır 250gb ssd alıp hdd nin yerine onu takın sonra 2tb yi cd room yerine takabilirsiniz ben bu şekilde kullanıyorum yinede siz bilirsiniz

Jake Sully

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
@Erci77
Yani bozulan harddiskin yerine 2 tb'lık bir ssd takabilirim değil mi? Açıkçası sata veya m2 olması nasıl bir fark yaratır? Yani demek istediğim sata hdd'nin yerine sata ssd takmam bana herhangi bir kayıp yahut kazanç getirir mi?

@Mali654987
Eğer destekliyorsa 2 tblık ssd almak isterim. Cd romu iptal etmeden direkt olarak mevcut hdd alanına montajını yapmak istiyorum. Yalnızca uyumlu olan diski bulmak istiyorum. Dolayısıyla oluşan bazı tereddütlerimi giderebilmek adına size danışmak istedim. Yine 2 tb ssd tavsiyelerinize açığım.

Erci77

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
29
Elbette takabilirsin
@Erci77
Yani bozulan harddiskin yerine 2 tb'lık bir ssd takabilirim değil mi? Açıkçası sata veya m2 olması nasıl bir fark yaratır? Yani demek istediğim sata hdd'nin yerine sata ssd takmam bana herhangi bir kayıp yahut kazanç getirir mi?

@Mali654987
Eğer destekliyorsa 2 tblık ssd almak isterim. Cd romu iptal etmeden direkt olarak mevcut hdd alanına montajını yapmak istiyorum. Yalnızca uyumlu olan diski bulmak istiyorum. Dolayısıyla oluşan bazı tereddütlerimi giderebilmek adına size danışmak istedim. Yine 2 tb ssd tavsiyelerinize açığım.
Elbette aynı yuvaya sata ssd takarak en az 5 katı bir hıza kavuşursun ama m2 slotun var ise oradan takıcağın SSD dahada hızlı olacaktır.

Jake Sully

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
@Erci77
Anladım hocam. Şimdi bilgisayarı açıyorum. İçinin fotoğrafını çekip buraya yüklesem yardımcı olabilir misiniz hangi tür slot bulunduğuna dair?
Mesaj otomatik birleştirildi:

@Erci77
Anladım hocam. Şimdi bilgisayarı açıyorum. İçinin fotoğrafını çekip buraya yüklesem yardımcı olabilir misiniz hangi tür slot bulunduğuna dair?
İçeriği bu şekilde...

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2021-01-09 at 20.36.06.jpeg
    WhatsApp Image 2021-01-09 at 20.36.06.jpeg
    63.9 KB · Görüntüleme: 176
  • WhatsApp Image 2021-01-09 at 20.36.07 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2021-01-09 at 20.36.07 (1).jpeg
    104.6 KB · Görüntüleme: 234
Son düzenleme: