Mozilla Firefox 9.0 Final

erenberk

Rektör
Reaksiyon puanı
101
Peacekeeper'da IE birinci çıksa onu mu kullanacaksın :D Şu özelliğini beğendim de, tipine hastayım de ne bileyim :D Peacekeeper'da 1. çıktı diye tarayıcı mı kullanıyorsun?

Chrome kullanıyoruz çünkü... başlığını ben açtım ve bana kalkmış bunun için mi kullanıyorsun diye soruyorsun. :) Sorunun cevabı hayır tabi ki ama FF9'a bir şans vermek istedim eğer testte o üstün çıksaydı bundan sonra bir süre firefox'u deneyecektim fakat o ezilince testte şimdi ben ne yapayım. Tabi ki Chrome kullanmaya devam edecem. Burdaki olay Chrome'un birinci çıkması değildi, firefox'un daha üstün olmamasıydı. İkisi farklı bakış açısı. Chrome isterse 10. sıradaki tarayıcı olsun ama ff 11. ise ben ne diye ff'e şans tanıyayım ki? Mesele bundan ibaret yani şans tanıyıp tanımama meselesiydi bu :)

Blackout

Dekan
Reaksiyon puanı
383
Birkaç gün önce Firefox 9.0 kararlı sürümü ilk siz indirin diye bir makalede editör arkadaşa atmadığınız laf kalmadı. Özür dilemeyi düşünmüyor musunuz?

Ne için özür dilemem gerekiyor? Doğru bilgi verdiğim için mi? Sürümleri kontrol ettiyseniz; o gün yayınlanan sürümle bugün Mozilla resmi ftp sunucusuna yüklenen sürümün hash değerleri farklı. Bu demek oluyor ki sürüm önce test edilmiş, sonra tekrar imzalanmış. Aynı dosya da olabilirdi olay yine değişmez, yapılan yanlış çünkü. Sürüm adayı yayınlandıktan, kararlı sürümün yayınına kadar geçen süreçte dosyanın değiştirilme olasılığının düşük olduğunu bu işi takip eden birçok kişi öngörebilir. Özellikle de resmi bir tarih verilmişse. Ancak bir teknoloji sitesi yazılım resmi olarak kullanıma sunulmadan sunulmuş gibi göstermemelidir, risk almamalıdır. Benim de, inanıyorum ki diğer arkadaşların da tek amacı insanların yanlış bilgilenmesini, SDN isminin bu tarz riskli işlerle zedelenmesini önlemek.

bak uzun uzun açıkladım. hala özür dilememiz gerektiğini mi düşünüyorsun? bu kadar yazdırdığın için belki sen dilersin muhabbetin sonunda. kim bilir.

Reaksiyon puanı
2,146
Chrome kullanıyoruz çünkü... başlığını ben açtım ve bana kalkmış bunun için mi kullanıyorsun diye soruyorsun. :) Sorunun cevabı hayır tabi ki ama FF9'a bir şans vermek istedim eğer testte o üstün çıksaydı bundan sonra bir süre firefox'u deneyecektim fakat o ezilince testte şimdi ben ne yapayım. Tabi ki Chrome kullanmaya devam edecem. Burdaki olay Chrome'un birinci çıkması değildi, firefox'un daha üstün olmamasıydı. İkisi farklı bakış açısı. Chrome isterse 10. sıradaki tarayıcı olsun ama ff 11. ise ben ne diye ff'e şans tanıyayım ki? Mesele bundan ibaret yani şans tanıyıp tanımama meselesiydi bu :)

Firefox chrome'dan üstün çıksaydı da sırf bu yüzden firefox kullanman saçma olurdu. Çünkü sen chrome'da rahat ediyorsun firefox niye kullanasın ki?
y_ates de onu demiş peacekeeper'da birinci çıktı diye tarayıcı kullanılmaz :)

erenberk

Rektör
Reaksiyon puanı
101
Firefox chrome'dan üstün çıksaydı da sırf bu yüzden firefox kullanman saçma olurdu. Çünkü sen chrome'da rahat ediyorsun firefox niye kullanasın ki?
y_ates de onu demiş peacekeeper'da birinci çıktı diye tarayıcı kullanılmaz :)

Hocam sen yapma bari. Şans verecektim, deneyecektim sadece. Baktım denemelerimin sonunda "aaaa bak bu daha iyiymiş" de dedirtseydi belki ff kullanmaya başlardım da ama daha o şans verme olayını dahi yapmadım. Çünkü başta verdiğim şartı sağlayamadı ki verdiğim şartın nedeni ise daha baştan "aaaa bak bu daha iyiymiş" dememi imkansız kılıyor olmasından başka bir şey değil. Söylediğime söyleyeceğime pişman oldum resmen.

fyodor

Asistan
Reaksiyon puanı
2
1. Benim ekranım 1080p 15.6 inch. Dolayısıyla varsayılan zoomda herşey küçük görünüyor. Firefoxta bildiğim kadarıyla varsayılan zoom ayarı yok. Chrome da var.
2. Chrome da yeni sekme açıldığında sekiz tane en çok girilen siteyi gösteren kutu var. Firefox ta yok
3. Chrome da adres girme çubuğuna herhangi birşey girmeye başlar başlamaz bunu google da aramaya başlıyor. Eğer bu girilen herhangi birşey ise google da daha önce girilmiş bir adresse hemen o adresin tamamını gösteriyor.

Bunları firefoxta nasıl yapacağımı söyleyin firefoxa geçeceğim.

Not: Eski bilgisayarımda firefoz kullanıyordum.

y_ates

Dekan
Reaksiyon puanı
65
Tamam kızma hemen, kadıköy anlamış beni gerçi. Benim felsefem de odur, yemişim testleri ben hangisini beğeniyorsam onu kullanırım. Senin için Peacekeeper önemli olabilir. Ben de Google'a güvenmiyorum. O da benim için önemlidir. Herkes istediğini kullansın işte :D

--- Mesaj Güncellendi ---

[MENTION=72032]fyodor[/MENTION]

1- Default FullZoom Level eklentisi: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/default-fullzoom-level/
2- Fast Dial, Speed Dial gibi çok sayıda eklenti var. Eklentilere bir bak, beğendiğini seç.
3- Peers eklentisi: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/peers-instant-search/

evowinds

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
174
@fyodor; ctrl+numpad 0 tuş combinasyonu zoom ayarını resetler. + ve - ile de artırıp azaltabilirsin.

yaşli çocuk

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Beyler en iyisi Bence Firefox Cunku eklentı ve edıtor bakımından bence güzel ama sadeceleştirilmeli ve geliştirilmeli.

veyselcelik

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yarısı ingilizce yarısı türkçe olmuş :S

gezinti araç çubugunda "Go to a website" yazıyor

ayarlarda da bikaç yer ingilizce kalmış..

fire2i.jpg

firevd.jpg

okanic

Doçent
Reaksiyon puanı
7
4.01 sürümünden beri 5 seri geçti ama ben hiç bir fark göremedim devir chrome devri :)

Pupilla

Dekan
Reaksiyon puanı
138
Release Notes: Firefox 9.0.1

The latest version of Firefox has the following changes:

bold_death

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Pazar payını çok ciddi şekilde kaybeden firefox ve İE gün geçtikçe kan kaybı devam ediyor. Bugün okuduğum bir haberde firefox için moral başlığı altında 3 yıl google anlaşmış arama motoru varsayılan olarak :dil:

TEGİN

Profesör
Reaksiyon puanı
92
9.0.1 'i çıkmış diyorlar bunun. :)

ßLaCkЯiDeЯ

Asistan
Reaksiyon puanı
1
8.0.1 kullanırken dil türkçeydi şimdi ngilizce bu dili nasıl değiştiririm

edit türkçe sürümünü indirdim oldu

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Firefox Google Chrome'dan daha gelişmiş bir tarayıcıdır.
Gerek özellikleri gerek altyapısıyla gerekse eklentileriyle.
Açılış kapanış hızı daha yavaş olmasına rağmen web site gösterim hızı daha iyidir.
9gag'da devasa uzunlukta resimleri inceleyenler bilir, firefox ile yağ gibi akarken chrome'da fare gecikmeye uğrar.
Ayrıca pipeline olayını daha dengeli kullandığı için bağlantı kopma sorunları daha azdır.
Google Chrome'da bir siteye girerken bağlantının kopup tıkanması sayfayı yenilemek zorunda kalmak hemen herkesin başına gelmiştir.
Ancak ben bile çoğu zaman Chrome kullanıyorum artık el alışkanlığı oldu şak diye açılıp hemen işimi görüyorum facebook, forum siteleri vb gibi.
Fakat proxy ayarlarına ihtiyaç duyduğum zaman, web siteleri sağ tıklama menüsünü engellediğinde javascripti kapatıp sağ tıklamayı açmam gerektiğinde, resmi hükümet sitelerinde tarayıcımı internet explorer göstermem gerektiğinde(gerçi opera'da da bu özellikler var sanırım) vb daha profesyonel ayarlarda firefox vazgeçilmezdir.

ahmeta

Profesör
Reaksiyon puanı
36
Bellek kullanımı bir miktar azalmış, önceden çoklu tablarda 300'ün üzerinde seyrederken şimdi 250-280 arasında

yedionbir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
her sürümde olduğu gibi yükledim.. 3-4 sn içinde ram e baktım 124mb yazıyor kapattım... sonra 9-10 sn içinde uninstall edip chrome u açtım :D

sefircan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
firefox çıkarta dursun bilmem 99633 sürümünüde çıkarsa bidecik chorome etmez beaa

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
Her ay yeni sürüm çıkıyor, ben bir şey anlamadım bu işten

y_ates

Dekan
Reaksiyon puanı
65
Memory Fox kurun fazla bellek tüketmesini istemiyorsanız. 5 sekme açık, 100 mb kullanıyor şu anda. Chrome, aynı sekmelerle 250.

Reaksiyon puanı
2,146
Abi diyorum ya ne kıymetli raminiz var :D

Herkeste var en aşağı 2 gb ram, ram boşta duracağına çalışsın, çalışsa da birşey olmaz rame çalışmasa da. Ağır grafik işleriyle falan uğraşıyorsanız birşey demem tabi.

256mb raminiz varsa gidin kullanın tabi chrome :D

y_ates

Dekan
Reaksiyon puanı
65
Ben de denemek için kurdum zaten. 4 gb ram var, ne yapam fazlası bir işe mi yarıyor yani :D Boş boş konuşuyorlar işte :D Fazla ram kullanmasın diyenler için de çözüm var onu belirtmek istedim.