Monster Abra A7 v.12.2.1 (+8GB RAM) İnceleme

Bu konuyu okuyanlar

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Merhaba, bu yazıda 20 Haziran tarihinde satın aldığım Monster bilgisayarımın incelemesini yaptım. Umarım bilgi arayanlara yardımcı olmuştur.

Özellikler;
Model: Monster Abra A7 v12.2.1
İşlemci: Intel i5 10300H
Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 1650Ti Mobile
RAM: 2x8GB 21CL 2933mHz RAM
SSD: 512GB Samsung SSD (3500/2900)
Ekran: 1920x1080, 120Hz, 17.3 inch

Artılar;
Oynadığım hiçbir oyunda Ultra ayarlarda 60'dan aşağı FPS almadım. (Forza Horizon 4, Sea of Thieves, Rainbow 6, Satisfactory...)
SSD performansını aşırı aşırı düşük bir kayıpla veriyor, çok hızlı.
Çift fanlı, ısı 80C°'yi geçmiyor. (CPU, GPU fanı farklı çalışıyor. Hangisi ısınırsa ona göre hızlanıp/yavaşlıyor.)
Fan sesi var ama çift fanlı olmasına rağmen beklediğimden az. Düzgün bir kulaklıkla duymuyorsunuz.
Fanın nasıl çalışacağını kendiniz ayarlayabilme, istediğinizde fanda aşırtma yapabilme. (Sistem aktif olarak %35 hız çalıştırıyorsa %50 daha hızlı çalıştır diyebilme vs.)
Aydınlatmalı klavye.
Mini Displayport girişi.
Type-C girişi.
120Hz
Kamerayı tuşla kapatabilme. (FN+F10 tuşuna bastığınızda direkt aygıt yöneticisinden kaldırıyor sistemin herhangi bir erişimi kalmıyor.)
Mikrofonlu kulaklık girişine ek ayrı mikrofon girişi. (Kulaklığınızın mikrofonunu tek port ile kullanabilmenize rağmen aynı anda başka bir mikrofon kullanabilme/eğer kulaklığınız eski çift çıkışlılardan ise onu kullanabilme.)
SD Kart okuyucu.
6 ayda bir temizlik ve termal macun değişim hizmeti.
Kutu içinde bir USB içinde sürücülerin gelmesi.
17.3 inch ekran.
Eş özellikli bilgisayarlarda bazı markalara göre 1600TL net kâr.

Eksiler;
Klavye aydınlatmasında belirli renklerin seçilebilmesi ve efekt olmaması. (Gökkuşağı, renk geçişi vs.)
Kötü hoparlör kalitesi. Kaliteli bir hoparlöre sahip değil ama idare eder.
Güç girişinin arkada olması. (Sağ ve ya sol köşede bulunması daha avantajlı olabilirmiş.) (Görüntü ve ethernet girişi de arkada ama onlar sorun değil.)
BIOS dosyası sürücüler sayfasında bulunmuyor, Monster ile iletişime geçmeniz gerekiyor.
FlexiKey yerleşik makro uygulaması düzgün çalışmıyor ve ya ben beceremedim.
Menteşenin sıkı olması, bilgisayarın kapağını açarken bilgisayarı tutmanız gerekebiliyor.

Aklıma şimdilik başka bir şey gelmedi, gelirse ekleme yaparım. Sorularınız varsa sorabilirsiniz. Seve seve cevaplarım. İyi forumlar!

EFI Shell

shellx64.efi
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,903
BIOS'u mouse lu Insyde H20'mi yoksa AMI APTIO V mi?

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,982
Merhaba, bu yazıda 20 Haziran tarihinde satın aldığım Monster bilgisayarımın incelemesini yaptım. Umarım bilgi arayanlara yardımcı olmuştur.

Özellikler;
Model: Monster Abra A7 v12.2.1
İşlemci: Intel i5 10300H
Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 1650Ti Mobile
RAM: 2x8GB 21CL 2933mHz RAM
SSD: 512GB Samsung SSD (3500/2900)
Ekran: 1920x1080, 120Hz, 17.3 inch

Artılar;
Oynadığım hiçbir oyunda Ultra ayarlarda 60'dan aşağı FPS almadım. (Forza Horizon 4, Sea of Thieves, Rainbow 6, Satisfactory...)
SSD performansını aşırı aşırı düşük bir kayıpla veriyor, çok hızlı.
Çift fanlı, ısı 80C°'yi geçmiyor. (CPU, GPU fanı farklı çalışıyor. Hangisi ısınırsa ona göre hızlanıp/yavaşlıyor.)
Fan sesi var ama çift fanlı olmasına rağmen beklediğimden az. Düzgün bir kulaklıkla duymuyorsunuz.
Fanın nasıl çalışacağını kendiniz ayarlayabilme, istediğinizde fanda aşırtma yapabilme. (Sistem aktif olarak %35 hız çalıştırıyorsa %50 daha hızlı çalıştır diyebilme vs.)
Aydınlatmalı klavye.
Mini Displayport girişi.
Type-C girişi.
120Hz
Kamerayı tuşla kapatabilme. (FN+F10 tuşuna bastığınızda direkt aygıt yöneticisinden kaldırıyor sistemin herhangi bir erişimi kalmıyor.)
Mikrofonlu kulaklık girişine ek ayrı mikrofon girişi. (Kulaklığınızın mikrofonunu tek port ile kullanabilmenize rağmen aynı anda başka bir mikrofon kullanabilme/eğer kulaklığınız eski çift çıkışlılardan ise onu kullanabilme.)
SD Kart okuyucu.
6 ayda bir temizlik ve termal macun değişim hizmeti.
Kutu içinde bir USB içinde sürücülerin gelmesi.
17.3 inch ekran.
Eş özellikli bilgisayarlarda bazı markalara göre 1600TL net kâr.

Eksiler;
Klavye aydınlatmasında belirli renklerin seçilebilmesi ve efekt olmaması. (Gökkuşağı, renk geçişi vs.)
Kötü hoparlör kalitesi. Kaliteli bir hoparlöre sahip değil ama idare eder.
Güç girişinin arkada olması. (Sağ ve ya sol köşede bulunması daha avantajlı olabilirmiş.) (Görüntü ve ethernet girişi de arkada ama onlar sorun değil.)
BIOS dosyası sürücüler sayfasında bulunmuyor, Monster ile iletişime geçmeniz gerekiyor.
FlexiKey yerleşik makro uygulaması düzgün çalışmıyor ve ya ben beceremedim.
Menteşenin sıkı olması, bilgisayarın kapağını açarken bilgisayarı tutmanız gerekebiliyor.

Aklıma şimdilik başka bir şey gelmedi, gelirse ekleme yaparım. Sorularınız varsa sorabilirsiniz. Seve seve cevaplarım. İyi forumlar!
Aynı kasayı yakın bir zaman önce kullandım, V16.1.1’i. Rezaletti, umarım siz yaşamazsınız.

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Bu dediğiniz "H20" vs. nedir bilmiyorum kusura bakmayın ama BIOS'dan mouse kullanma imkanı yok. Bence gerek de yok ama ek bilgi olarak kalsın. BIOS sadece klavye destekli.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Aynı kasayı yakın bir zaman önce kullandım, V16.1.1’i. Rezaletti, umarım siz yaşamazsınız.
Rezalet dediğiniz kasa hissi ve ısı geçirmesi mi yoksa kırılganlık falan mı?

Kasa malzemesi çelik mi çelik benzeri bir şey mi ondan emin değilim ama çok sağlam gözüküyor/hissettiriyor.
Isı geçirmesi ise klavyeden hissedilmiyor. (Klavye tuşlarından yani)

Kutto

Asistan
Reaksiyon puanı
121
Aklımda ki sorulara cevap alabildim,teşekkürler.İyi forumlar.

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Hocam az önce başka bir arkadaşa bilgisayar hakkında yardımcı oluyordum ve bana mouse'lu BIOS hakkında soru sordu. Dedi mouse olması lazım diye. Ben girdim bir daha kontrol ettim mouse bulunduran BIOS'danmış. Sizin daha önce sorduğunuz aklıma geldi söyleyeyim dedim. Şimdi bu iyi mi oldu kötü mü onu söyleseniz sevinirim. :)

H20 yani.

EFI Shell

shellx64.efi
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,903
Hocam az önce başka bir arkadaşa bilgisayar hakkında yardımcı oluyordum ve bana mouse'lu BIOS hakkında soru sordu. Dedi mouse olması lazım diye. Ben girdim bir daha kontrol ettim mouse bulunduran BIOS'danmış. Sizin daha önce sorduğunuz aklıma geldi söyleyeyim dedim. Şimdi bu iyi mi oldu kötü mü onu söyleseniz sevinirim. :)

H20 yani.
Hangi notebook ya da anakart kullanıyor arkadaşınız? Ona göre cevap vereceğim. :)

EFI Shell

shellx64.efi
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,903
Forumdan biri ile konuşuyorum. O yeni alacak, soru sorunca yardımcı oluyorum. Aynı bilgisayarı alacak.
Sizin Monster Notebook'unuzun BIOS'u bu değil mi:
IMG_20191014_184ssss452.jpg

EFI Shell

shellx64.efi
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,903
Yok hocam çok çok çok değişik, Grafik Araüyüzlü bir şey. Modern gibi ama çok hoş durmuyor. (Bu arada 1.000'inci mesajımı sizle konuşurken atacağım. :) )
O zaman şu InsydeH20 UEFI BIOS:
WhatsApp Image 2020-07-01 at 21.16.20.jpeg

EFI Shell

shellx64.efi
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,903
Aynen öyle. Bunun aynısı. Fotoğraf atacaktım ama dosya boyutu çok büyükmüş.

(Ve 1000. mesaj. :) )
Maalesef Çin malı Insyde BIOS. :( Monster, Clevo anakartlar kullandığından ve Clevo artık Insyde kullandığı için kalite düştü. İlk resimdeki BIOS (AMI APTIO V) çok daha iyi bir BIOS'tur. Mouse'lu bir görünüm getirselerdi iyi olurdu Insyde'a geçmek yerine. Temeli daha iyi yani.

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Maalesef Çin malı Insyde BIOS. :( Monster, Clevo anakartlar kullandığından ve Clevo artık Insyde kullandığı için kalite düştü. İlk resimdeki BIOS (AMI APTIO V) çok daha iyi bir BIOS'tur. Mouse'lu bir görünüm getirselerdi iyi olurdu Insyde'a geçmek yerine. Temeli daha iyi yani.
Üzdü. :/ Benim bugüne kadar kullandığım bütün BIOS'lar o ilk attığınız gibiydi zaten. Bunu görünce iyi oldu sanmıştım. :/

Söğüt Ağacı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Merhaba, bende de aynı bios ekranı var. USB ile Windows kurma işlemini nasıl yapabilirim? Bu bios sürümü için bir kurulum videosu göremedim de. Yani USB hazırladım da kuramadım.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2020-07-01 at 21.16.20.jpeg
    WhatsApp Image 2020-07-01 at 21.16.20.jpeg
    58.5 KB · Görüntüleme: 253

EFI Shell

shellx64.efi
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,903
Merhaba, bende de aynı bios ekranı var. USB ile Windows kurma işlemini nasıl yapabilirim? Bu bios sürümü için bir kurulum videosu göremedim de. Yani USB hazırladım da kuramadım.
UEFI olarak Windows 10 USB'si hazırlayın. Daha sonra PC'yi açmanız yeterli kurulum ekranına gelmek için. :)

Söğüt Ağacı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
teşekkürler deniyim olursa yazarım
Mesaj otomatik birleştirildi:

dediğiniz gibi hazırladığım usb'yi takarak başlattım kurulum menüsü açıldı. tekrardan teşekkür ederim

Son düzenleme: