Modem Veri Akışı Kontrol Etme

Bu konuyu okuyanlar

Bilan Haşdemir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Herkese Selamlar öncelikle.
Şöyle bir problemim var, 16 MBps hızlı internetim var. TP-Link-WD9970 VDSL modemim var. Haliyle bu interneti ev halkı olarak 4-5 cihazdan kullanıyoruz. Bildiğim kadarıyla bu internet hızı 1 MBps yani 128 kb gönderme hızı veriyor. Oyun oynarken interneti kapatıp ev halkını internetten atıyorum ve bu problem oluyor. O yüzden veri akışını kontrol edebileceğim bir program ya da modemimin böyle bir özelliği var mı diye sormak istedim. Mesela benim bilgisayarıma 64-70 kb arası bir gönderme hızını sabit olarak gönderse kalanları diğer cihazlarla paylaşsa? Herkese şimdiden teşekkürler..

Mehmetakiftural

Asistan
Reaksiyon puanı
53
Bilgisayarı ethernet ile bağlayıp arayüzde kablosuz ağının bütün verilerini minimuma çekmek işe yarar mı bilmiyorum.
Dediğin şey imkansız değil ama birazda zor

Bilan Haşdemir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bilgisayarı ethernet ile bağlayıp arayüzde kablosuz ağının bütün verilerini minimuma çekmek işe yarar mı bilmiyorum.
Dediğin şey imkansız değil ama birazda zor
QoS ayarlarından bahsediyorlar modemim için de uygunmuş. Denedim ama olumlu yerine olumsuz sonuç aldım hiçbir şekilde fayda sağlamadı hatta ping 80-90lardayken 120-150lerdeymiş gibi davrandı. Başkası için link atıyorum belki faydalı olur.
TP-LINK MODEM QoS AYARI + İnternet Hız Sınırlama Detaylı - YouTube

iMaKaNDi

Doçent
Reaksiyon puanı
251
Çoklu mimo desteği diye bir terim var. İnternet hız kaybı olmadan kullanıcılara dağıtım yapan modemlerden bahsediyorum. Bunlar pahalı. Senin internet hızından verim alabilmen, modeme bağlı. Modemin işlemci hızından tut anten sinyal gücüne kadar. Ethernet kablosundan interneti alıp oyun oynaman senin için en iyisi olacaktır ki benim eski modemim ve 8 mbps ye kadar intenet hızım var. Ben bu şekilde yapıyorum ve wifiye bağlı cihaz sayısı 4. Oyunu güzel güzel oynuyorum. Ama sen bunun işe yaramadığını belirtmişsin. Donanımsal ve yazılımsal olarak bağlantıları kontrol etmende fayda olacaktır.