Mobildeki en zor GTA serisi (Kendinize meydan okumak istiyorsanız bunu indirmenizi öneririm)

Bu konuyu okuyanlar

TheTruthHurts

Profesör
Reaksiyon puanı
3,139
Hem PC’de,hem de mobilde GTA serisinin çoğunluğunu oynamış birisi olarak bu karantina döneminde yeniden mobildeki GTA’ları oynamaya başladım. Şu anlık mobilde 5 tane GTA serisi bulunuyor:

Grand Theft Auto: Chinatown Wars (GTA CTW,mobil sürümü 2010 yılında çıktı)
Grand Theft Auto III (GTA 3,mobil sürümü 10. yıldönümü olarak 2011 yılında çıktı)
Grand Theft Auto: Vice City (GTA VC,mobil sürümü 10. yıldönümü olarak 2012 yılında çıktı)
Grand Theft Auto: San Andreas (GTA SA,mobil sürümü 10. yıldönümü olarak 2014 yılında çıktı)
Grand Theft Auto: Liberty City Stories [GTA LCS,mobil sürümü (söylenmese de) 10. yıldönümü olarak 2015 yılında çıktı)

Ben,mobilde GTA: LCS hariç tüm GTA serisini oynadım,bitirdim. Hepsinin de kendine has güzel ve kötü yanları var ama bu konuda deneyimlerime göre bu GTA’ların arasında en zor olanından bahsetmek istiyorum: GTA 3.

İlk deneyimim

2011 sonlarında bu oyunu babamın iphone’undaki app store’da görünce şok olmuştum. İlk başta sahte sanmıştım ama yinede riski göze alıp babamdan habersiz oyunu satın almıştım. Oyun,yanlış hatırlamıyorsam 5 dolardı. Elbette o zamanlarda Dolar/TL oranı çok fazla değildi. Ciddi ciddi minicik bir telefonda GTA 3’ün tamamı vardı. Çok şok ediciydi (hatta birkaç arkadaşıma da hava atmıştım :) ) O minicik telefondaki 3 boyutlu GTA deneyimimi tam olarak anlatamazdım,hala da anlatamıyorum (ama çok iyi hatırlıyorum).
279830EF-25E2-40AB-B088-CF7A2920F826.jpeg

Elbette o zamanlar oyunu ciddiye almıyordum: Görev falan yapacağıma geziniyordum. Zaman geçtikçe oyunu bitirme hissi doğdu ve görevlerin ne kadar da zor olduğunu anladım. Daha önce aldığım GTA CTW,zorluk açısından buna göre çocuk oyuncağı gibi kalıyordu. Daha sonra diğer serileri de bitirmeme rağmen GTA 3,zorlukta bir numaraydı,hala da öyle.

Oyunda 51 tane hikaye ile alakalı görev var ve şahsen bu görevlerin 15 tanesi zor. Yani şahsen hikaye ile alakalı görevlerin yaklaşık %30’u zordu. Bence bu zorluğun nedenleri şunlar:

1) Görevin zamanlı olması. Bazı görevler zamanlı olsa bile kolay oluyor ama zor görevler zamanlı olunca iyice işler karışabiliyor. Hem etkili,hem de hızlı olmak gerekiyor.

2)Mobil kontrolleri. Şahsen ben,mobil kontrollere alışmış birisiyimdir ama bu oyuna yemi başlayan birisinin mobil kontrollerine alışması uzun sürebilir. Hatta uzun süre geçse bile alışamayabilir.

3)Düşmanların ekipmanı. Bu oyunda pompalı silah ve m16 aşırı ölümcül. Pompalı silahla vurulunca yere düşüyorsun ve 3 saniye boyunca savunmasız kalıyorsun. M16 ise bu oyunun en güçlü silahı(diğer GTA serilerin minigun’ına benziyor). 1 saniye olmadan bile 60 kurşunu eritebilir ve birkaç kurşunla araba patlatabilecek bir güce sahip. Çoğu insanı tek atışta öldürüyor. Ekipman konusu sadece bununla da kalmıyor. Aynı zamansa arabalar için de geçerli. Bazı görevlerdeki düşman/polis arabaları çok güçlü,çok hızlı veya çok agresif (ya da hepsinin birleşimi)

4)Yerleşmesi. Bazı görevler sizi zor kere koyuyor. Mesela okyanus gibi. GTA 3’te yüzemiyorsunuz. Denize girerseniz ölürsünüz.

5)Mobil nişanı. Mobil sürümünde nişan almak çok ama çok zor. Silahların çoğunu ateşlerseniz karakteriniz Claude,otomatikman en yakındakine nişan alıyor. Bazen size saldıran kötü adama vuracakken normal bir yayaya vurmuş oluyor,bu sırada da can kaybetmiş oluyorsunuz. Bazı silahlarda manuel nişan alma seçeneği var ama mobil kontrolün zorluğundan dolayı istediğiniz sonucu almayabiliyorsunuz. M16 ile manuel nişan almak çok zor. Silah aşırı bir şekilde sektiği için ateş tuşuna tamamiyle basılı tutmak yerine ara sıra basmanızı öneririm.
195ED343-805F-403B-AF81-60D27AB05791.jpeg

Uzun lafın kısası,eğer kendinize meydan okumak istiyorsanız hile yapmadan ve YouTube’a falan bakmadan mobilde olan GTA 3’teki tüm görevleri bitirmeye çalışmanızı öneririm.

Son düzenleme:
M

Murat Burç

SDN Okuru
Mobilde GTA serisi rakipsizdir. O eski oyunlara rağmen.

60 üzeri fps desteği var mı? Gta 5 gelsin artık. Amiraller ps3 sürümünü çoook rahat çalıştırır. En kötü hafif downgrade yer.