Microsoft Windows XP kaynak kodu çevrimiçi olarak sızdırıldı.

Bu konuyu okuyanlar

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Microsoft'un uzun ömürlü işletim sistemi Windows XP, iddia edildiğine göre, Windows Server 2003 ile birlikte kaynak kodu çevrimiçi olarak sızdırıldı.

Sızıntı yapan kişi, birçok Microsoft işletim sistemi kaynak kodu dosyalarının hacker'lar arasında yıllardır gizli olarak elden ele gezdiğini ve bilginin ücretsiz ve herkese açık olması gerektiğini söyledi.

Yazılım hatalarını bulmak için Windows'a ters mühendislik uygulamak her zaman mümkündü ancak kaynak koduna sahip olmak, Windows işletim sisteminin iç işleyişine ayrıntılı bir bakış atmayı çok daha kolay hale getiriyor.

Windows XP kaynak kodunda istismar edilebilir hatalar bulunursa ve kod hala Windows 10'da kullanılıyorsa, kötü niyetli aktörler işletim sisteminin modern sürümündeki hatayı kullanabilirler.

ShiftDelete.Net sayfasında bu haber yer alıyor ama nedense forum üzerinde bu haberin herhangi bir tartışması olmamış.

Söz konusu sızıntının çok eski bir sızıntı olduğunu düşünüyorum, kamuya açıklanmamış olan kim bilir daha neler vardır.

Kırrık67

Profesör
Reaksiyon puanı
948
tamam yasal olmayan birşey ama anlamadığım bir konu var kaynak kodu internette olunca ne oluyor bizi neden ilgilendirir?:confused::confused:

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
tamam yasal olmayan bir şey ama anlamadığım bir konu var kaynak kodu internette olunca ne oluyor bizi neden ilgilendirir?:confused::confused:
Saldırganlar kodu inceleyebilir, içindeki hataları veya bilgisayar üzerinde uzaktan denetimini sağlamak için arka kapıları bulabilir ve bu da bilgisayarda istediği herhangi bir şeyi yapmasını sağlar. Bu bilgileri kötü amaçlı yazılım (örneğin fidye yazılımı) oluşturmak için veya kurban bilgisayarını bir botnet veya zombi ağı oluşturmak için de kullanabilir.

Kırrık67

Profesör
Reaksiyon puanı
948
Saldırganlar kodu inceleyebilir, içindeki hataları veya bilgisayar üzerinde uzaktan denetimini sağlamak için arka kapıları bulabilir ve bu da bilgisayarda istediği herhangi bir şeyi yapmasını sağlar. Bu bilgileri kötü amaçlı yazılım (örneğin fidye yazılımı) oluşturmak için veya kurban bilgisayarını bir botnet veya zombi ağı oluşturmak için de kullanabilir.
kısaca yani adam seni ele geçirmiş oluyo virüsten de beter

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
kısaca yani adam seni ele geçirmiş oluyo virüsten de beter
İşletim sistemleri için yayımlanan güvenlik eklerinden görüyoruz benzer bir açığı tekrar tekrar kapatan yeni yamaları Microsoft yayımlıyor. Çıkan bir açık kapatılıyor, ardından açığı istismar için yazılmış kodlarda yapılan değişiklikler ile işletim sistemi aynı açıktan defalarca etkilenebiliyor. Bu durum aslında saldırganların bir bakıma işini kolaylaştırmış gibi oluyor.

bud

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
Windows Xp kullanımını bitirmek için yapılmış olabilir mi acaba?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Beraberinde windows 7 vs. kullanımında bitirip Windows 10'a zorlamak için belkide

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Windows Xp kullanımını bitirmek için yapılmış olabilir mi acaba?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Beraberinde windows 7 vs. kullanımında bitirip Windows 10'a zorlamak için belkide
Öyle olduğunu veya olmadığını herhangi biri söyleyebilir, idda edebilir ancak bu, kolay kolay ispatlanamaz. Ancak geçmişe bakınca bu düşünce bana pek olası gelmiyor.

Önceki Microsoft sızıntıları arasında Haziran 2017'de henüz yayınlanmamış Windows 10 yapıları, hatta yakın bir tarihte geçtiğimiz Mayıs ayında çeşitli Xbox kaynak kodu sızıntıları ve Windows NT 3.5 kaynak kodu dökümü de yer alıyor.

Hepsi bir arada mega-dökümü olarak ortaya çıkan en iddialı ilk Microsoft sıkıntısı olarak Windows XP kaynak kodu ise en son sızdırılan. ?

• Beğen
Reactions: bud