Microsoft Paçayı Kurtaramadı

Bu konuyu okuyanlar

Ordo ab chaO

Profesör
Reaksiyon puanı
42
Avrupa Komisyonu'nda açılan davada ceza almaktan kurtulmak için Windows 7'den Internet Explorer'ı çıkaran Microsoft hayal kırıklığına uğradı.

Microsoft geçtiğimiz günlerde 22 Ekim'de piyasaya çıkacak olan Windows 7'nin Avrupa'da satılacak olan sürümlerinde Internet Explorer 8'in bulunmayacağını açıklamıştı. Microsoft'un böyle bir karar almasının ardında yatan sebep ise, Avrupa Komisyonu'nda görülen tekel oluşturma davasıydı. Microsoft'un insanlara Internet Explorer'ı dayatarak tekel oluşturmaya çalıştığı iddiasıyla açılan dava henüz sonuçlanmadı. Eğer dava Microsoft'un aleyhine sonuçlanırsa, şirket çok büyük bir para cezasıyla karşılaşabilir.

EU_111111111111244979063.jpg

Bu davadan kurtulmak için Internet Explorer 8'i Windows 7'nin içnden çıkaran Microsoft'un hayalleri Avrupa Komisyonu'ndan gelen açıklamayla suya düştü. Yapılan açıklamada Microsoft'un bu yeni hamlesinin takdirle karşılandığı fakat şirketin 1996 yılından beri işletim sistemlerine Internet Explorer'ı koyarak rekabet kurallarını ihlal ettiği, bu yüzden davanın geri çekilmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığı belirtildi.

yynss

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bence çok mantıklı bir karar alınmış.Yaklaşık 3 aydan beri chrome kullanıyorum dahada bırakmam...

talha_252

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Çok saçma karar sistem microsoft un istediğini koyar.Bence yanlış karar..

KAZUYA

Doçent
Reaksiyon puanı
20
nefret ediyorum microsoft urunlerini kullanip microsofta dusmanlik yapan zihniyete. google i yatak odaniza kadar soktunuz .yakinda ondanda nefret edeceksiniz nasil kurtulacaksiniz merak ediyorum

ennteresan

Asistan
Reaksiyon puanı
1
nedir bu ya böyle iş mi olur. Adam işletim sistemine istediği eklentiyi koyar. beğenmeyen almaz. En saçma davalar listesine eklenmeli bu da.

myefsane

Dekan
Reaksiyon puanı
49
Ben zaten hepsini kuruyorum gelirse de güzel olur :=)

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
Saçma bir uygulama. Adam kendi işletim sistemine kendi tarayıcısını koymayacak da ne yapacak?

Tsunmys

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Apple'a ses çıkartmıyorlar gerçekten.

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
Microsoft kendi işletim sistemine istediği yazılımı koyar bundan kime ne diyenler, serbest piyasa ekonomi modeli, tröst ve anti-rekabet konularını ders kitaplarından okurlarsa, microsoft'un niye işletim sistemine istediği herşeyi entegre edemeyeceğini biraz olsun anlar. Elinizde ki gücü ve parayı piyasada ki rakiplerinize karşı -deyim yerindeyse bel altından vurarak- kullanmak ve onları rekabet edemez hale getirmek yasal olmadığı gibi aynı zamanda alçakça ve namussuzca bir harekettir.

Bu hal ve davranışı bilinçli yada bilinçsizce savunmak, bilim ve teknolojinin gelişmesinin ve firmaların birbiriyle rekabet ederek daha iyi ürünler üretmesinin önünü kesecektir.

steinmetz

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Abi MS'i sevmem ben ama, böyle saçma dava olmaz. O zaman hesap makinasının da paint'in de birsürü alternatifi var onları da çıkarsınlar sistemden

hta1905

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Oldu olacak Windows'u yasaklasınlar.Piyasanın büyük çoğunluğu Windows kullanıyor ve Microsoft parayı götürüyor.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
yaw aletrnatifi var diye yola çıkarsak o işletim sistemine hiç bir şey koyamayız... media player dan tut painte oyunlardan tut hesap makinasına kadar aklınıza gelen tüm yazılımları çıkarmak gerekir...

Oldu olacak windows internet explorer ı desteklemesin de rahat etsinler...

talha_252

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Painte gelince isteyen PS yi indirebiliyor WMP ye gelince isteyen BS yi indiriyor isteyen GOm playeri ama İE ye gelince nedense dava açıyorlar??

ceyhunkeklikk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bence tüm dünya Microsoft'u yıkmak için elinden gelen savaşı yapıyor. Tabi ki bir frma kendi ürettiği işletim sistemine kendi ürettiği browser'ı koyacak. Bence büyük bir yanlış var Microsoft'a yapılan....

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Hakim her yerde hakim...
Bizde youtube u kapatan hakim ile bu hakim arasına ne kadar fark var?
Bence hiç yok...

PRoMeTuS

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Microsoft kendi işletim sistemine istediği yazılımı koyar bundan kime ne diyenler, serbest piyasa ekonomi modeli, tröst ve anti-rekabet konularını ders kitaplarından okurlarsa, microsoft'un niye işletim sistemine istediği herşeyi entegre edemeyeceğini biraz olsun anlar. Elinizde ki gücü ve parayı piyasada ki rakiplerinize karşı -deyim yerindeyse bel altından vurarak- kullanmak ve onları rekabet edemez hale getirmek yasal olmadığı gibi aynı zamanda alçakça ve namussuzca bir harekettir.

Bu hal ve davranışı bilinçli yada bilinçsizce savunmak, bilim ve teknolojinin gelişmesinin ve firmaların birbiriyle rekabet ederek daha iyi ürünler üretmesinin önünü kesecektir.
kitaptakini doğru bulmuyorum o zaman:D adamlar işini iyi yapmış microsoftu tutturmuş. bugün herkes başka programa gerek kalmasın diye kullanıyor.. aynı davanın apple açılmaması düşündürücü.. ama desen ki isteyen çıplak windows alabilsin o belki mantılı olabilir..
böyle bir dava çıkarsa emin ol cebinden daha fazla para çıkar.. her türlü programa para vermek zorunda kalırsın.. bu davadan sonra herkes yazılımını ücretsiz dağıtacağını sanıyorsanız yanılıyorsunuz..

steinmetz

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Bundan sonra windows kernel şeklinde satılsın, isteyen istediği programı eklesin.

tonce

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
14
Microsoft açısından bakıldığında haksızlık yapılıyor. İsteyen kullanmayabilir. Yaptığı işletim istemine tarayıcısınıda koyması çok mühim bir durum değil. Hiç kulllanmam İE ama olmasında da bir sakınca görmüyorum. FF açısından baktığımda kendisi çok güzel Linuxlerde kurulu geliyor. Ben Opera kullanan biri olarak istemiyorum ve kaldırıyorum. İE için alınması gereken tek önlem kaldırma seçeneğinin geliştirilmesi ve kaldırılma sonrasında yerini alacak programda hiç sorun çıkarmamasını sağlamak olur. FF Linux'e yapışmışken, Safari Apple'a yapışmışken kimse Microsoft'a (Bu kadar pazar payı kaybetmesine rağmen) İE'yi kaldırtmak gibi bir dayatmada bulunması çok anlamsız.

VisuaL.NET

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
1- windows'ta ie'de adamın, kendi malı istediğini koyar.
2- linux,apple v.s. işletim sistemleride istediğini koyuyor onlara bu dava sıçraması gerekiyor.

bu adamlarda Türk aklı yokki, böyle davalar açıyorlar...

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
Microsoft'a tekelcilik hususunda hakkında dava açılıncaya kadar IE bir alternatif değildi, sistemde bulunması zorunlu bir araçtı ve kaldırmanız olanaksızdı. Eminim benim gibi bir çok kişi geçmişte (ve belki günümüzde) bu sorunla yüz yüze kalmıştır. IE sadece bir alternatif ise, sistemin içerisinden çıkarılamayacak bir araç olarak yerleştirilmesi size de mantıksız gelmiyor mu?
Bugün milyonlarca kişinin severek kullandığı Mozilla/Firefox'un, aslında bir zamanlar microsoft'un piyasadan silip yok etmek için çaba sarfettiği ve bunu başardığı Netscape'in tarayıcısına ait kaynak kodlarından üretildiğini, bu yüzden kendi küllerinden yeniden doğan bir tarayıcı olarak bilindiğini bilir misiniz? :)

aranburu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Avrupa rekabette zorlanınca bazen böyle çirkefleşebiliyo..Oldu olacak MS in eline bir de yapılacaklar listesi verseymiş..:)

VisuaL.NET

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
MS ie yi kullanımda zorlamıyor ki. sen yine istediğin tarayıcıyı kur, yasak mı var. adam kendi yaptığını kendi sisteminde veriyor. apple, linux v.s. gibi.

bu mantıkla düşünürsek windows media player, paint, notpad v.s. gibi programları da kaldıralım. bu programlarda serbest rekabete girsin. windows'u bölelim o zaman :)

SAÇMALIK

zootechnist

Doçent
Reaksiyon puanı
22
linux ve apple la kıyaslayan arkadaşların gözden kaçırdığı noktalar var.

-linux dağıtımlarının %99'u ücretsizdir.
-linuxta her dağıtımda firefox yüklü gelmez.
-apple donanımla beraber satılır.(gerçi artık macos'un normal sürümleri de var onda durum nedir ,safari yüklü mü değil mi bilmiyorum)
-ben de MEB'e dava açacağım,İLSİS'e İE dışında tarayıcıyla girilmiyor :)

Ama şu noktaya katılıyorum.Hem heryerde kullanıp hem de dava konusu olması saçma.

sdelta

Profesör
Reaksiyon puanı
140
Saçma bir karar... Windows gibi bir yazılım yapıyorsun, ekstra içerik kullanmadan internet sitelerine giremiyor ? Linux' ta da Mozilla Firefox geliyor ? Onada dava açsınlar o zaman.

Mediaplayerı da kaldırsınlar, msn messengerıda, hatta wordpad ide kaldırsınlar hepsinin alternatif programları var. Notepad++ var ondan sonra notepad in rakibi, program kalmasın Windows' ta :D

Linuxta her dağıtımda gelmez doğru ama en azından ona alternatif başka birşey gelir. İnternete girme yeteneği vardır sonuç olarak. Ubuntu' da geliyor diye ubuntuya dava mı açmak lazım ? Çok saçma gerçekten.

herdoğan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yanlış bir karar. Eğer ben bir ürün imal ediyorsam; bileşenlerinide ben belirlerim.

suyunsesi

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bence MS nin şimdiye kadar yaptığı günahlar şuan yaptığı sevapları götürmez. Şuan Ms ye haksızlık var. Başka bişi demiyorum. Bence Avrupa haksız. (Herşeyi kendilerinin bildiğini sanmaya başladılar).

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
asil olayi bende tam kavramadim tamam ie kosunlar ama ama su ie bagimlili ortadan kaldirilmali millet bnu yüzden windows yüklemek kaliyor

global_deejay

Doçent
Reaksiyon puanı
35
böyle saçma dava görmedim şirket kendi işletim sistemine kendi tarayıcıyı koyamıyacak firefox safariyimi koyacak o zaman apple de safari koymasın :S