Microsoft Linux'a Saldırıyor!

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
1 - Öncelikle bizim bildiğimiz Win çökmesi; sistemin kullanılamayacak hale gelmesi ve yeniden sistem kurulumu gerektirmesi ise ben zaten bunu 98'den beri yaşamadım; ama günümüzde bunu XP, Vista ya da Windows 7 ile yaşayanlar da vardır, olacaktır. Aynı kişiler benzer sorunları farklı Linux dağıtımları da yaşayacaklardır. Windows daha entegre bir yapıya sahip olduğundan dolayı, kullanılan yazılımların sistemi dengesiz hale getirmesi ya da basit deyişle çökertmesi daha kolaydır. Linux da ise yazılımlar daha çok seçmeli bileşenler ya da eklentiler olarak geldiğinden, yani yazılımın çekirdeğinden daha bağımsız olduklarında; söz konusu yazılımlarda meydana gelecek hataların işletim sisteminin çekirdeğini bozması daha düşük bir olasılıktır. Bu oldukça başarılı bir tasarımdır ve performans açısından çok iyi sonuçlar vermektedir. Bundan bir kaç yıl önce Windows 7 hakkında da sistemin çekirdeğinin sadece birkaç yüz MB olacağına, kullanıcının istediği bileşenleri yükleyerek, istemediklerini yüklemeyerek stabil, hızlı ve arındırılmış bir sistem çekirdeği oluşturabileceklerine dair haberler çıkmış ancak muhtemelen ticari nedenlerden dolayı bu fikirden vazgeçilmiştir (Zira her son kullanıcı sistem üzerinde onu şekillendirecek yetkinliğe, yazılım ya da bilgisayar teknolojisi bilgisine sahip değildir, zaten sahip olmak zorunda da değildir.) başa dönecek olursak; sistem olarak Linux da çöker. Çökmemesi için insanlar tarafından değil, ilahi bir güç tarafından kodlanmış olması lazımdır.

2 - Tekrar söyleyelim; söz konusu şirketler risk ve kullanıcı analizleri yapar. Örneğin Boeing'in uçakların uçuş sırasında kanatlarına düşen basıncı hesaplayan bir yazılımı olsun. Bu yazılım her model ve farklı hava koşulları için karmaşık matematik denklemleri kullanarak söz konusu işi yapacağını varsayalım. Bu iş için 50 bilgisayar ve 5 elemana ihtiyaç varsa; Boing tabi ki maliyeti daha az olan Linux'u tercih edecektir; gidip lisans ücreti ödemenin ne alemi var, değil mi? Bu demek değildir ki söz konusu işi Windows yapamaz. Ya da Windows ücretsizdi de Boing onu tercih etmek yerine gidip Linux'u mu tercih etti? Ha bu arada söz konusu şirketlerin birçoğu Windows da kullanmaktadırlar. Tamamen Windows'u terk etmiş de değildirler.

3 - Patent olayının iki boyutu vardır. Kimse uğruna mesai harcadığı, kafa yorduğu, onca para döktüğü bir şeyin başka biri tarafından alınmasına göz yummaz. Özellikle de ticari beklentileri varsa. Yani son ürünün patentlenmesi bence makuldur. Ancak bahsettiğiniz gibi yöntemlerin patentlenmesi ise özgür düşüncenin önündeki en büyük engeldir. Yakın gelecekte programcının "O yordamı kullanmayayım patentli, bu sistemi entegre etmeyeyim patentli" diye düşünmekten program yazamaması tabi ki rezalettir. Ancak yazılım patentleri uygulamasını hemen hemen bütün büyük şirketler desteklemektedirler. Bunu sadece Microsoft ile ilişkilendirmek hatadır.

4 - Yine söylüyorum Bill Gates'i kişisel olarak tanımamakla birlikte, yaptığı yardımları da vergiden kaçınmak için mi yoksa hakikatten iyilik yapmak için mi yaptığı konusunda hiçbir fikrim yoktur. Söz konusu yazıda da "Bill Gates acayip yardımsever bir adamdır dolayısıyla süper bir insandır" denmemiştir. Zaten Bill Gates'in yaptığı yardımların hesabını tutmak ve varsa bir hata hesabını sormak Amerikan devletinin sorumluluğudur, durumun bu yazının özüyle hiçbir alakası yoktur. Ancak her ne sebepten yapılırsa yapılsın yardım; yardım yapılan kişinin hayatında önemli bir yer tutmaktadır.

5 - Ortada fiziksel olarak da kararlı, kullanışlı ve güzel bir ürün olduğu gerçektir. Bir şirket nasıl korkar bilmem ama Microsoft bir rakip olarak Linux'u dikkate almaktadır. Zaten kapitalist dünyada piyasanın ihtiyaç duyduğu en önemli unsurlardan biri rekabet olgusudur. Microsoft'u Vista fiyaskosundan sonra daha iyi ve stabil bir işletim sistemi piyasaya sürmeye iten muhtemelen Linux'un varlığıdır, aynı şekilde Explorer'ın son versiyonundaki yenilikler de Firefox'un başarısıyla alakalıdır.

6 - 10 Milyar doların üzerindeki kişisel servetiyle en az Bill Gates kadar Steve Ballmer'ın emeklilik günleri de Microsoft olsa da olmasa da rahat geçecektir.

O kadar da farklı düşünmediğimizi görüyorum. Yanıt için teşekkür ederim.

Exploit Coder

Profesör
Reaksiyon puanı
26
Adamlar sadece Bill Gates ile Steve Ballmer ın parasına odaklanmış. Biz ne yapalım adamın yedi sülalesine yetecek parası varsa. Para herşey değildir. Örneğin o parayla Linux u satın alabilir mi?

Öncelikle powerwandata ya teşekür ederim çok yerine ve isabetli bir analiz yapmış. Benim Söyleceklerimde 3 aşşağı 5 yukarı aynı olmakla beraber bende birşeyler eklemek isterim. Öncelikle herşeyden önce Microsoft "Kar" odaklı bir firmadır, tüm stratejisini buna göre yapar. Aldığı para karşılığı öle veya böyle bir hizmet sunar. Linux ise bunun tamamen tersine bir mantıkla "açık kaynak kod" ve "Lisansız yazılım" gibi bir kavramla ortaya çıkmıştır. Durum böyle olunca herşeyden öte yapılan en büyük hata Elmayla Armutu aynı kefede tartmak gibi bir yaklaşımdır,böyle birşey imkansızdır. Ancak ortak paydalarda değerlendirmek gerekir her iki işletim sisteminide.

Ha öngörü derseniz; Linux un önünün Microsoft kadar açık olduğunu sanmıyorum.

Açık kaynak kod demek ; Lisanssız yazılım demek değildir. Lisanssız yazılım yoktur. Linux ise Lisanssız yazılım diye bir tezatla ortaya çıkmamıştır. Linux ve linux ortamı için geliştirilen her program GPL ( Genel Kamu Lisansı) Lisansına sahiptir. Bu lisanssızlık değil lisansının tüm kullanıcılarına ait olduğunu belirtir. Ayruca açık kaynak kodlu yazılım yapan bir geliştirici de bu program üzerinden para kazanabilir. Lisans olarak sadece GPL yoktur. Daha farklı imkanlar sunan başka kamu lisanslarıda vardır.

Ve arkadaşımızın dediği "Mikisoft ise en azından işletim sistemi pazarında son yıllarını yaşıyor." sözüne harfi harfine katılıyorum.

powerwandata

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Adamlar sadece Bill Gates ile Steve Ballmer ın parasına odaklanmış. Biz ne yapalım adamın yedi sülalesine yetecek parası varsa. Para herşey değildir. Örneğin o parayla Linux u satın alabilir mi?

Açık kaynak kod demek ; Lisanssız yazılım demek değildir. Lisanssız yazılım yoktur. Linux ise Lisanssız yazılım diye bir tezatla ortaya çıkmamıştır. Linux ve linux ortamı için geliştirilen her program GPL ( Genel Kamu Lisansı) Lisansına sahiptir. Bu lisanssızlık değil lisansının tüm kullanıcılarına ait olduğunu belirtir. Ayruca açık kaynak kodlu yazılım yapan bir geliştirici de bu program üzerinden para kazanabilir. Lisans olarak sadece GPL yoktur. Daha farklı imkanlar sunan başka kamu lisanslarıda vardır.

Ve arkadaşımızın dediği "Mikisoft ise en azından işletim sistemi pazarında son yıllarını yaşıyor." sözüne harfi harfine katılıyorum.

Bahsettiğiniz "Adamlar" ın yazılarını okuduysanız sadece Bill Gates ve Steve Ballmer'ın paralarından bahsetmediklerini görmüş olmanız lazım. Microsoft'un ya da nam-ı diğer Mikisoft'un işletim sistemi pazarında son yıllarını yaşayıp yaşamadığını ise zaman gösterecektir. Ancak kişisel görüşüm Microsoft'un işletim sistemi pazarında her zaman var olacağı üzerinedir. Bir kere piyasaya bu kadar penetre olmuş bir ürünün bir anda yerini başka bir ürüne bırakması mümkün değildir. Öte yandan Microsoft BestBuy örneğinde de olduğu gibi gayet stratejik hareket etmekte; benzeri çalışmalar ve reklam kampanyalarıyla pazar payını korumaya çalışmaktadır. Linux'u ise bu anlamda destekleyecek bir kurum yoktur. Zaten mantıklı düşündüğünüzde işletim sistemi yazma fikri bir şirket açısında hiç de kârlı bir fikir değildir. Milyonlarca satır kod yazılır, bir o kadar para harcanır, yıllarca çalışılır ama sonra ortaya 150 dolara satacağınız bir yazılım ortaya çıkar. Oysa WinZip ya da benzeri gibi görece çok daha basit, küçük ve tek bir işe odaklanmış programların satış fiyatı bile 25 dolardan başlamaktadır. Üstelik bu duruma karşınızda rakip olarak bir de Microsoft olduğunu katın. Bu şartlar altında söz konusu piyasaya kimse girmeyecektir. Linux ve türevlerinin pazar payı ise Microsoft'un tekelleştirdiği piyasadan tabi ki pay kapacaklardır ama Microsoft'u gerçekten sarsmak ve işletim sistemi piyasasında onu alaşağı etmek için karşısına en az onun kadar güçlü bir rakip çıkması gerekmektedir. Böyle bir kurum ise günümüz şartlarında Google olarak gözükmektedir. Konuyla alakalı Google Chrome OS'u inceleyebilirsiniz.

zootechnist

Doçent
Reaksiyon puanı
22
Hocam open office hesap tablosunda (calc) 70000 satırlık bir belge nasıl açılır? Hakikaten ihtiyacım var. Ve öğrenmek istiyorum.

70000 satırlık hesap tablosu hiç kullanmadım.

Kayıt amaçlı olarak kullandığım tabloları mysql kullnarak saklıyorum.

Ama iddiamda ısrarlıyım.windowsa özgü haller dışında, windows'ta yapılan tüm işler linux'ta yapabilir.Ben burada bir programı kastetmiyorum.Eğer amacın linux altında 70000 satırlık bir excel dosyası açmaksa bunu yapabilir diyorum.

Ve elime öyle bir dosya geçtiği zaman bunu ispatlayabilirim.

Edit:Zaten yapan varmış. :)

photo_f3

ayro

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
merhaba arkadaşlar buyrun şular için bir iki yazım var ;

abi aptallığa bakar mısınız ?
->"windows live messenger windowsta çalışır.Linuxta desteği yoktur"
bu nedir şimdi ? bu ne abi ?? Tamamen bok atılmış..Pidgin kullanıyorum.Pidginde eklentiler var..windows msnlerinin hangi sürümünde eklenti şu bu vardı ? Kaçı pidgin kadar donanımlıydı ???
Saçmalık !!!
->"Widnows için çoğu şey bedavaymış"
:) haklısın firefox falan bedava mesela :D aptal herifler..Cidden aptal herifler..
-> Linux güncellemeri çok zor yapılıyormuş.
----
Ne zoru bea windows gibi önce bilgisayara sormadan indirip sonra zorla direterek güncelleştirmeleri yaptırmıyor.Diktatör değil !!!
Tek tuşla bütün güncellemeleri bulup , yine tek tuşla kurabiliyorsun.Yada iki komuta bakar
sudo apt-get update
sudo apt-getupgrade
------------
Daha düne kadar linux'u takmam diyen microsoft bu gün görüyoruz ki aslında windows 7 yi linux korkusuyla geliştirmiş.Vistada kalsak işimiz var diyerek bir korku oluşmuş.Windows 7 bir panikle geliştirilmiş.Windowsun 'bok atma' felsefesi direkt taşınmış.
Teşekkür ediyorum widnowsa reklamın iyisi kötüsü olmaz.Birileri linuxu biraz araştırsa windowsun ne kadar yalancı, düzenbaz ve APTAL olduğunu görecektir.
Zamanında 95,95, xp içinde linuxtan iyi söylentileri yok muydu ? Bu sefer olmuş diye..Hadi görelim bakalım..2-3 sene sonra hangi linux dağıtımı windowsun özelliklerini yine bastıracak..

biraz sert olmuş olabilir tabi...

windows_linux_bb_31252499385.png

Özellikle şunu madde madde cevap vereceğim ;

-> camera,ipod, mp3 cihazlarının alayını makinamda çalıştırdım.Ekstradan birşey yüklememe gerek kalmadı.Telefon şu bunu bağladım

-> yazıcı vs.. sorunu olmadı.Direkt paketleri paket yöneticisinden kurdum ve tanıdı .. ( bir çoğunu kendi tanıyor zatan )

-> gelelim program uyumuna..Windowsta winamp ile müzik dinlersiniz, linuxta amarokla dinlersiniz.Şart mı winamp olamsı ?? Bir çok üretici linux için üretmiyor.

Yani winampın linux sürümünün olmaması yada windows media player ın linux sürümünün olması linux'un değil üreticilerin hatası.Linux coderlarıda kendilerine uygun şeyler yapmış ve başarılı olmuştur

-> Bakın ne diyor windows live ürünleri windowsta bedavaymış.Tabi o kadar para verip alınca bırakında bedava olsun.Diğer yandan windows linux için çıkartmıyor.Tabi ki linux için desteği olmaz...

Kaldı ki windows live messengera zerre kadar ihtiyacımız yok.amsn, kopete, pidgin ... gibi programlar var.Pidgin dediğimiz msn yazılımında eklentiler mevcut.Explrerda eklenti yoktu.Operada ve firefox ta vardı..Eklenti dolu..Bunu windows live messenger yapamaz.

-> WOW mu ?
http://i10.photobucket.com/albums/a109/Pikestaff/screenshots/WoWOnLinux2.jpg
http://www.g4g.it/g4g/wp-content/uploads/2007/12/wine_wow_530.jpg
http://i10.photobucket.com/albums/a109/Pikestaff/screenshots/WoW_OnKubuntuLinux1.jpg

Bune peki ??? Cahil MİCROsoft elemanları sizi...

-> Yetkili desteğimi dedi biri ? Pardus kanalında geliştiricilerle bire bir konuşabilirsiniz :) kaldı ki yetkiliye gerek yok işi bilen bi ton adam linux forumlarında.
---

Heyt bea..Ne sallamış MİCROsoft kardeşlerimiz.Ne kadar linuxçu olsamda windows a bir çok konudaki katkılarından dolayı saygı duyarım.linux sempatizanlığım gibi birşeyde yok.Amacım sadece yanlışları düzeltmek.

Linuxu yanlış tanımayın , yanlış tanıtmayın.

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
bazı arkadaşlar linux'u kullanmadan çamur atmışlar
sizler onları insan yerine koyarak cevap vermeye çalışmışsınız
savaşı linux kazanacaktır, nasıl olsa herkes bunu görecek :D

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
illa isim mi istiyorsun