MetroNET - Elektrik Üzerinden İnternet

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
Metronetten hiç memnun değilim. O kadar para veriyoruz (30 lira) 2mb diye üye oluyorum adamlar ısrarla 10 mbit gönderiyolar yahu bide ttnetten cayma bedelimi ödediler. Bu kadar da olmaz :D

la git adamla kafa mı?? buluyon :)

TEGİN

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Ben Metro Net kullanıyorum ama hızdan pek memnun değilim açıkçası...

ahmtozdmr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
biraz önce yaptığım hız testi :)
1280655450.png

bLaCkSouL

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Hız olarak bence sorunsuz. Ayrıca normal adsl hatlarında yaşanan kayıp da yok.

1280671923.png

vedatyildirim87

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
diyarbakıra da geldi fiber kablo döşediler heryere yalnız bişey sormak istiyorum kullanan arkadaşlara hangi bağlantıyı kullanıyorsunuz 10mbite kadar olanı almak istiyorum da sizin de acaba o mu memnun musunuz bilgi verirseniz sevinirim

Bullhammer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
O nasıl bir internet yahu uplaod downloaddan yüksek :)

ahmtozdmr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
upload hızı yüksek ama verimli değil. çok dalgalı hız. mesela 50 kb iken 450 oluyor birkaç dakika sonra 2 kb oluyor falan.

TEGİN

Profesör
Reaksiyon puanı
92
normal zamanlarda download hızı 50 kb/s nin üstüne çıkmıyor ama sabaha karşı 250 yi görüyorum :D

intibah

Asistan
Reaksiyon puanı
6
upload hızı yüksek ama verimli değil. çok dalgalı hız. mesela 50 kb iken 450 oluyor birkaç dakika sonra 2 kb oluyor falan.

bende 10 mbit kullanıyorum ama bulunduğum bölgede bu kadar büyük fark olmuyor uploadda hemde çok memnunum webmaster arkadaşlar metroneti gözü kapalı alabilirler uploadda şu an en iyisi. Ayrıca 10 mbit sınırsızı 50 tl ttnetten geçersen ilk 6 ay 10 tl ödüyorsun benim gibi :)

ahmtozdmr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
bende 10 mbit kullanıyorum ama bulunduğum bölgede bu kadar büyük fark olmuyor uploadda hemde çok memnunum webmaster arkadaşlar metroneti gözü kapalı alabilirler uploadda şu an en iyisi. Ayrıca 10 mbit sınırsızı 50 tl ttnetten geçersen ilk 6 ay 10 tl ödüyorsun benim gibi :)
Gece geç saatlerde ancak 750 kb civarı upload hızı görebiliyorum. Gündüzleri 150 kbs ı geçmiyor upload. Download güzel ama şu saatlerde 1.2 mbs indiriyorum daha ne isteyeyim :D

Bullhammer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
MetroNet iyiymiş ya, bir araştırayım bunu. Taahüt istiyorlar mı illa ki?

|BeyabaN|

Profesör
Reaksiyon puanı
9
şu anda metronet bizim apartmana kablo çekiyor, bodruma bir tane kutu koydular, asansöt boşluğundan bütün dairelerin elektrik kustusuna kablo çekiyorlar.

edit: Konya'da oturuyorum.

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441
şu anda metronet bizim apartmana kablo çekiyor, bodruma bir tane kutu koydular, asansöt boşluğundan bütün dairelerin elektrik kustusuna kablo çekiyorlar.

edit: Konya'da oturuyorum.

Ben de Konya'dayım.Nerede oturuyorsun? Site tek blok mu yoksa 4-5 bloktan mı oluşuyor? Bir de başvuruyu siz mi yaptınız?

|BeyabaN|

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Ben de Konya'dayım.Nerede oturuyorsun? Site tek blok mu yoksa 4-5 bloktan mı oluşuyor? Bir de başvuruyu siz mi yaptınız?

Hasşehir evlerinde oturuyorum, buhara sitesi çevresinde.

bizim site 3 bloktan oluşuyor ama yönetim olarak herkes bağımsız.(yani her yönetimle ayrı ayrı sözleşme imzalanması gerekiyor)

başvuru olarak ocak ayında gelmişlerdi, o zaman yönetici bizdik ve harhangi bir şey imzalamadık. şimdiki yönetimin habersiz imzalayacağını pek sanmıyorum, yani herhangi bir yere başvurmadık.(kesin bilgi için yöneticiyle konuşamam lazım)

diabloII

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar herkese merhaba

ben metroneti 1 yıldan fazla kullanıyorum(!!!) size tecrübelerimi aktarmak istedim. bu arada tecrübelerim sabittir. Başıma bir kere gelme değil süreklilik arz etmektedir. Umarım bu yazımda size fayda sağlarken metronet yetkililerine de ulaşır.

1) İnterneti 10 mbit diye bizlere tanıtırken, daha sonra bu paketin 10 mbite kadar olduğunu öğrendik.
Bu sebepten dolayı müşteri hizmetlerindeki teknik çalışanlar 10 mbit değilde siz 4-5 mbit görseniz bizim için yeterli gibi saçma bir düşünceleri var.

2) Sabit ücreti ve adil kullanım kotası olmaması cazip olmasını sağlıyor. Ancak aldığım günden beri lanet olsun başka adsl olsaydı da sabit ücret verseydim dedirtti. (yeni bir site olduğu için o dönemlerde başka bir firma yoktu buna tt dahil. zaten metronet orada kurt gibi bekliyordu ellerini sıvazlayarak)

3) Metronet türk telekomun alt yapısını kullanıyor. Ben bir kaç tespitte bulundum bu tespiti teknik çalışanlara söyledim, onlarda ağızlarını açmadılar. bende bu suskunluğu "kabullenilmişlik" olarak değerlendirdim. nedir bu tespitlerim; belli bir noktalara tt alt yapısıyla fiber internet getiriliyor. bu sizin site olmayabilir. oradan apartmanlara hat çekilip kutular yerleştiriliyor. sonra her dairenin elektrik saatine bağlanıyor. bizim apartman 52 dairelik. yaklaşık 40 dairede metronet var. tabi sayı çok olunca ne oluyor akşam herkes evine gelip interneti açınca bizim sözde 10 mbit olan normalde 4 mbit sabit olmayan hız oluyor sana 0.2-0.6 mbit, arada olursa çok şükür 1 mbit (ama kendisini pek görmedik). haftasonları zaten felç. sistem belli. 50 daire için getirmişler 2 tane 100 mbit fiber hattını ama 30 daire 10 mbit hız isteyince evdeki hesap çarşıya uymadı e bu danaya 30 ortak girince olan oluyor herkesin hissesine ortalama 0.4 mbit hız düşüyor. peki bu kanıya nasıl vardım. sistem asimetrik çalıyor. 10 mbit download 10 mbit upload. herkes o saatlerde download yaparken belki üç beş daire upload yapıyor böylelikle bizler hız testi yaptığımızda 0.4 download görürken 8-12 mbit upload ölçülüyor. hatta sorun olsa upload hızı da düşük olur. ben de sorun var desek komşularla konuşuyoruz herkeste aynı sorun var. SONUÇ elli kere m.h. aramama rağmen yok 72 saate halledecez, yok ekip gönderecez, yok sorun sizde, yok kıl yün tüy, yok yan yattı çamura battı adamlar bu vakte kadar oyaladılar. hayır bir yetkiliye ulaşsam alacam ifadelerini de onlarada ulaşamıyoruz. Metronet te buraya yeni hat çekmek istemiyor sonuçta büyük masraf eee müşteriyide oyalıyorlar sistem güzel çalışıyor yani !!!!

4) İnternetin kopmaları var birde. ama öyle böyle kopma değil. 3 gün 1 hafta 10 gün gibi süreler bunlar. türk telekomun yapmadığını bunlar yapıyor. adamlara arıza var diyorsun cevap olarak 72 saatte düzelecek diyorlar. hangi çağdayız mars'tamı yaşıyoruz 3 gün sürecek bunun tamiri. ulan patagonya da bile 24 saatte çözüyorlar sorunu burası İSTANBUL... tabi 72 saat diyorlarda bu süre 1 haftadan aşağı olmuyor. gayri siz düşünün gerisini.

5) bu firma küçük bir firma daha bebek. elbette büyüyecek ama bizden haksız yere aldıkları paralarla büyümeleri, bizleri kobay gibi kullanarak sistem geliştirmeleri ve bunu bile bile bu sisteme dahil olmak işte bu koyuyor adama. kardeşim bana vaadettiğin hizmeti veremiyorsun. seninle bir sözleşme yaptık dedik ki sen bana 10 mbit sorunsuz internet için hizmet vereceksin bende bu hizmetin karşlılığında 24 ay boyunca ahanda sana söz 50 küsür tl para vercem. ama sen bana hizmet vermiyorsun benden de para istiyorsun ben istemiyorum böyle kazıklanmak deyince de veremediğin hizmet için benden cayma bedeli 100 küsür lira yok indirdik 150 lirada onun için ver ettimi sana 250 ama 1 yıldır bindiriyorsun onu neden düşmüyorsun hesaptan diyince de yok olmaz. olmaz tabi biz yurdum insanı koyunuz ya kabulleniriz herşeyi. o eskiden di . yeni nesil adamı çiğ çiğ yer valla.

şimdi ne olacak ben bu hafta mahkemeye başvurcam bilir kişi istemiyle. gerekli araştırmalar yapılsın. gerçek ortaya çıksın ki ben de hem maddi hemde manaevi olarak hakkımı alayım. saolsun avukat yiğenim tüm kanunların bizimle olduğunu söylerek işimizin çok kolay olduğunu belirtti. kısa zamanda kurtulcaz bu dertten.

buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim belki bu belaya bulaşmadan birilerini kurtarmaya yarar bu yazım. fiyatı diğerlerinden uygun olabilir. herkes bu sorunları yaşamayabilir. sizin apartman dairesi ya da abone sayısı azdır bu istisnadır sorun yaşamazsınız. ama bilinki bir sorunla karşı karşıya gelirseniz muhattap olacağınız bir yetkili yok. çıkmak isterseniz dünyanın parasını istiyorlar. toplamda diğerlerinden daha ucuz olmuyor kısacası.

bunlar benim ve diğer komşularımızın yaşadıkları sıkıntılar. teknik olarak yazdıklarımda yanlışım varsa bilen arkadaşlarım lütfen düzeltsin.

|BeyabaN|

Profesör
Reaksiyon puanı
9
daha önce yazmıştım ağustos ayında bizim apartmana kablo çektiler ama daha aktifleşmedi. (zaten aktifleşse bile kullanamam) bir ara görüşmelerimiz olmuştu, edindiğim bilgiye göre metronet altyapısındaki kablolar kendisine ait server olarak Türktelekom'un serverlarını kullanıyor, ama bir kaç yıl içinde kendi serverlarını kuracakmış ve TürkTelekom'dan bağımsız olacaklar.
Zaten pek çok şehirde aynı anda kablo döşeme işine girdiler, bazı şehirlerde aktifleşti bazılarında hala bekliyorlar. Çok büyük yatırım yapıyorlar, elbet bu kadar yatırımın karşılığını almak için ilerleyen dönemlerde m.h. kalitesini arttırırlar ve stabil interneti sağlarlar.

malatya

Profesör
Reaksiyon puanı
6
bizim apartmanada geldi acaba kullanan varmı nasıl internetmiş.türktelekomuda biz sizin yerinize kapatırız diyolar.kamulularada indirimleri varmış.

bLaCkSouL

Profesör
Reaksiyon puanı
8
bizim apartmanada geldi acaba kullanan varmı nasıl internetmiş.türktelekomuda biz sizin yerinize kapatırız diyolar.kamulularada indirimleri varmış.

Ben de dahil olmak üzere bizim sitede kullanan yüzlerce kişi var. Ben çok memnunum açıkçası. Hız ve fiyat olarak çok iyi. Konu içerisinde sorun yaşayıp buraya yazan arkadaşların yazılarını okuyunca bazen şaşırıyorum diyebilirim. Çünkü ne zaman bir problem olsa müşteri hizmetleri gayet ilgili davrandı. Birkaç kere site içerisinde problem oldu ve internetin kesildiği oldu. Onda da bir iki gün içerisinde gelip sorunu hallettiler. Artık sanırım sitedeki sistem tamamen oturduğu için o tarz sorunlar yaşamıyoruz. Gayet sorunsuz çalışmakta. Eğer yeni abone olacaksanız sanırım bir önceki ISP'nizin son faturasını ödüyorlar. İlk iki ay da ücret almıyorlar diye hatırlıyorum. Sistem olarak gayet iyi. Yalnız verdikleri modemin tek eksisi tek çıkışının olması. Yani birden fazla makineyi bağlayacaksanız kablosuz router alıp evinizdeki cihazları kablosuz kullanmak zorunda olmanız.

Hız olarak bilgi vermesi açısından:
1639880562.png

mhmt1530

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
merhaba arkadaşlar,

ben istanbul kayaşehirde oturuyorum, bu gün bende başvurdum.
bana 2mbps hızında olduğunu söylediler ama şimdi okudum sözleşmeyi 2mbps e kadar mış.
yani yanlış bilgi verilmiş. cayma hakkıda 120 tl dediler umarım oda yalan olmaz.
kayaşehirde kullanan varmı ? tokinin yeni konutları alt yapı yeni olduğu için belki iyidir diye düşünüyorum.. ayrıca aşağıdaki adaptörler kablosuz için işimi görürmü?
[h=1]Tp-Link TL-WN822N N series 300Mbps USB Adapter[/h][h=1]Tp-Link TL-WR740N 150Mbps Kablosuz Router[/h]http://www.hepsiburada.com/liste/productDetails.aspx?productId=bd190066&categoryId=103939
http://www.hepsiburada.com/Liste/tp...etails.aspx?productId=bd132044&categoryId=410

saygılar

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
elektrik hattı üzerinden diyince bilmeyenler kim bilir ne hayaller kuruyordur. elektrik kadar hız, vay anasını diye :)

safsata. internet dünyası dediğin şey taşınan bir elektrik yükü değilki. taşınan şey frekans. ister yüksek gerilim hattından taşı, ister telefon kablosundan, hiç bir farkı yok.

ışıktan yani fiberden hızlı bir teknoloji yok.

bLaCkSouL

Profesör
Reaksiyon puanı
8
elektrik hattı üzerinden diyince bilmeyenler kim bilir ne hayaller kuruyordur. elektrik kadar hız, vay anasını diye :)

safsata. internet dünyası dediğin şey taşınan bir elektrik yükü değilki. taşınan şey frekans. ister yüksek gerilim hattından taşı, ister telefon kablosundan, hiç bir farkı yok.

ışıktan yani fiberden hızlı bir teknoloji yok.

Verdikleri hizmet zaten fiber. Diğer fiber internet sağlayıcılarından farkı ise cat5 kablonun daireye kadar çekilmesi yerine apartmanın elektrik hattına bağlanması. Kablo karmaşası açısından oldukça temiz bir sistem denilebilir. Verdikleri modemin görevi de zaten önce elektrik hattındaki interneti ayrıştırmak ardından normal modem görevi görmek.

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Metronette kota limit yok. Gönderilen ve alınan veri hızları eşit. ADSL ve Fiberde bunların üçü bir arada yok. Çünkü ADSL ve fiberde simetrik bağlantı yok.

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
Verdikleri hizmet zaten fiber. Diğer fiber internet sağlayıcılarından farkı ise cat5 kablonun daireye kadar çekilmesi yerine apartmanın elektrik hattına bağlanması. Kablo karmaşası açısından oldukça temiz bir sistem denilebilir. Verdikleri modemin görevi de zaten önce elektrik hattındaki interneti ayrıştırmak ardından normal modem görevi görmek.

yani bir numarası yok :D

sorgusual

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
TTNet'ten farkı tabii ki TTNet'de kullanmak istemesek bile telefon hattı almak zorunda olmamız, konuşmasak bile vergisini ödememiz. Yalın internet diye çıkardıkları şeyde de telefon yok ama vergisi yine var :). Burnuma çok pis kokular geliyor...