McAfee'den Ücretsiz Tarayıcı

Antivirüs devi McAfee, yeni kök kullanıcı takımı (rootkit) tarayıcısını ücretsiz olarak kullanıma sundu. Yazılım bilgisayarınızdaki sırları ortaya dökmeyi hedefliyor.
Belki başınıza gelmiştir, bilgisayarınızdan temizlemesi en zor olan zararlı yazılım türlerinden biri kök kullanıcı takımıdır. Bu tür yazılımların özelliği kendini saklamasıdır. Çoğu antivirüs yazılımı bu tür programları yakalayamaz. Sırf bu iş için ayrı yazılımlar geliştirilmekte. McAfee de Rootkit Detective adlı kök kullanıcı takımı tarayan yazılımının 1.0 sürümünü kullanıma sundu.

McAfee'nin araştırmalarına göre kök kullanıcı takımı sayısı 2006'da 3284 iken, 2007'de yüzde 100'den fazla artış göstererek 7325'e ulaştı. Son çıkardıkları araç sayesinde bilgisayarınızda kendini gizleyen dosyaları, kayıt defteri anahtarlarını, sistem kancalarını ve çalışan tüm programları görüntüleyebiliyorsunuz.

Ancak hangi yazılımın zararlı hangisinin zararsız olduğunu tespit edebilmek için biraz bilgili bir kullanıcı olmak gerekli. Çünkü yazılımın bir zararlı yazılım veritabanı yok. Gizli çalışan yazılımları McAfee'ye incelenmek üzere gönderebiliyorsunuz.


En iyi tarafı ücretsiz olması

Yazılım SP2 yüklü Windows XP, SP4 yüklü Windows 2000, Windows 2000 Server ve Windows 2003 Server işletim sistemlerinde çalışabiliyor. Görüldüğü gibi Windows Vista desteği yok. Kurulum gerektirmeyen aracı aşağıdan indirip deneyebilirsiniz.

Küçük bir uyarı; gördüğünüz her gizli dosya ve kayıt anahtarını zararlı zannedip silmeyin, çünkü yazılım sıklıkla yanlış alarm verebiliyor. Özellikle antivirüs yazılımlarının tarama hizmetleri gizli yazılımlar listesinde karşınıza çıkabiliyor.

:: McAfee Rootkit Detective 1.0

Bilgi İçin:
McAfee Rootkit Detective
Yazan: Saner Apaydın
SDN - http://shiftdelete.net
 

snra

Profesör
Bende de buldu birkaç tane, ama zararı olmayan sistem dosyaları. Şüphelendiğin dosya adlarını Google'da arayıp emin olabilirsin güvenilir olduklarından.
 
Üst