Matematik' ten bıktım usandım ne yapmalıyım?

Bu konuyu okuyanlar

Furkanbg26

Doçent
Reaksiyon puanı
307
Öncelikle Merhaba Aşırı Stres İçerisindeyim Kafayı Yemek Üzereyim

Sınava 2 Ay kaldı ve bu lanet matematiği hala yapamıyorum çıldırıcam
Tüm Derslerim İyi Ama Bu Pislik Şey yüzünden 10 puanla B planı olan liseyi bile kaybedebilirim :(

Türkçem 17 Net
Matematiğim 4 :(
İngilizcem 7
Din 10
İnkılap 7
Fen 15
Puanım 350

Matematikten 10 Net Yapsam Benim İçin Kafi Ancak olmuyor olmuyor olmuyor
Sadece Matematiğe Yoğunlaşayım Diyorum Diğer Derslerimin Netleri Düşüyor
Eşit Çalışamıyorum Hayatım Şaşacakmış Gibi Hissediyorum Çünkü Geleceğimdeki Herşey Bu Sınava bağlı

Kolaydan Ağır Örneklere Doğru Gideyim :

Telefonum yok telefon alacaklar
Dershaneye Bir Kere Gittim Eğer Kazanamazsam Lisede Gitmeme İmkanım Yüksek
İş Bulamam :( (Kastım Kadrolu İş)
İleride Evlenemem
İstediğim Şehire Yerleşemem
Ve Kendi İşimi Kurmak İstesem Bile Ailem İzin vermez yüksek İhtimalle tarlada çiftçi olurum Bu da geleceğimdeki planları olumsuz etkiler
Araba Alamam Kredi Çekemem Ot Gibi Yaşıyan Bir İnsan olurum

Telefonu Geç Hadi Diğerleri Önemli Hemde Çok Önemli

Hayatımın 1. Dönüm Noktası 2 ay sonra gerçekleşecek
Yaşayacaklarımın Çoğunluğunu Bu Sınav Belirleyecek

Ümidi Kesmiş Gibi Yaşıyorum Ama Çalışmakta istiyorum
Başına Oturunca Tüm Hevesim Kaçıyor Çünkü O Kadar Uğraşmama Rağmen Hala Eksiklerim Çıkıyor Yeni Nesil Soruları Çözemiyorum

Sadece 10 Soru Yapsam Bile Benim İçin Yeterli Dediğim Gibi
Lütfen Tavsiye Verin 2 ayda 6 7 net nasıl yükseltirim

Son düzenleyen moderatör:

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
Niye bu bakar takıyorsun ki? Herkes matematik yapacak diye bir kaide yok. Bazı insanlar sözelcidir ve ne yaparsa yapsın kavramayaz. Sen de sözel derslere asıl ve açığı o şekilde kapatmaya çalış. Kendim de bir örnek vermem gerekirse ilk okul, orta okul ve lisede mat benim belalımdı. Son sene kendisiyle çok iyi anlaştık ve edebiyattan bile yüksek net çıkardım mesela. O yüzden çok tasalanma.

Ve daha bu yaşta evham yapmana gerek yok. Evlilik, kredi iş mi daha bir dur yahu. Kızların soyu da tükenmedi..

Furkanbg26

Doçent
Reaksiyon puanı
307
Niye bu bakar takıyorsun ki? Herkes matematik yapacak diye bir kaide yok. Bazı insanlar sözelcidir ve ne yaparsa yapsın kavramayaz. Sen de sözel derslere asıl ve açığı o şekilde kapatmaya çalış.

Ve daha bu yaşta evham yapmana gerek yok. Evlilik, kredi iş mi daha bir dur yahu. Kızların soyu tükenmedi :D
Evliliği Falan Geçsen Bile İş Garanti Bulmam Gerekiyo

Furkanbg26

Doçent
Reaksiyon puanı
307

Ekli dosyalar

• resim_2021-04-16_002013.png
    resim_2021-04-16_002013.png
    69.6 KB · Görüntüleme: 235

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
14
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bide Asıl Sorun Şu Ki ben asosyal bi insanım benim 2 tane arkadaşım var birisi kankam birisi kız arkadaşım başkada yok bu liselere gidersem ben oralarda barınamam o liselerin bazılarında cinayet bile işlendi ortamı çok leş
Ben 20 yaşında olduğum halde iş konusunu dert etmiyorum ve okuluma bakıyorum ki senin önünde en az 10 yıl var. O yüzden bunları daha şimdiden düşünme. Strest iyi bir şey değildir, rahat olmaya bak.

Ben orada yaşamadığım için nasıl bir ortamı olduğunu bilemem ama kendi memleketimde de teknik liseler pek iyi anılmazdı. Ama yine de ön yargı ile yaklaşma çünkü okul ne kadar kötü olursa olsun iş biraz sende bitiyor. Sen derslerine bakarsın çekilirken kenarıya. Ki daha önünde 2 ay varmış o süre zarfında netlerini arttırıp daha iyi bir okula gidebilirsin. İyi düşün iyi olsun.

''Wolfred1ght''

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,290
Bak şimdi.Matematiğin netlerini fen ve debiyat ile kapatabilirsn. Muhteşem üçlü(mat,fen,edebiyat)Bunlardan birinde sorun çıkarsa ikisinin iyi olmasına dikkat et.Matematikte kaybettiğin netleri fen ve edebiyatta kazanabilirsin.Matematikte yeni nesil soruların mantığını bak diyorum.MANTIĞINI kavra.Diyorlar hani''Bu soruları düşünerek bile öğrenci bulabilir.''Bunu geç baştan.Sınava 2 ay kaldıysa artık ALLAH ne verdiysen çalışacaksın .Matematik sorularının yeni nesillerin mantığını 2 ayda kavrarsın.Diğer iyi olduğun dersleri ama getirisi düşük olan derslerden zaman al.Matematiğe ayır.Hepsine aynı süreyi verme.Yanarsın.İlk sözele gireceğiniz için sana kısa bir taktik vereyim.Eğer sözel kolaysa zaten matematikte herkes elenir.Herkes ilk matematik çözer.Sen fen ile uğraş.Çünkü matematikte zaman çok hızlı akar.Feni hızlıca çözebilirsin.
Geldik matematiğe .Matematikte zaman kullanımı çok önemli .Sınava başlamadan önce size kitapçıkları dağıtacaklar.Kontrol etmenizi isteyecekler.Yanlış veya hatalı eksik basım var mı diye.Sen o arada yavaş yavaş(Yavaş dediğim her soruyu okumaya kalma!!)Kısa(Kolay) olan sorulara göz ucu ile bak.Kaç tane olduğunu hesapla.Bunun için tüm kitapçığı baştan sonra kontrol için size 20 ila 30 sn verecekler.Bu ara bittiğinde kapatıcaksınız kitapçıkları.Sınav vakti geldiğinde.Önce fen çöz hızlıca(Oradaki kolay soruları hızlıca çöz).Sonra matematikte(Kolay soruları çöz)Sonra zor Sorulara bak.Daha fazla zaman kazanacaksın.
Ben sınav esnası yapacaklarını anlattım.Sınav öncesi zaten matematiğin mantığını anla.Çünkü zaten hepsi yeni nesil sorular.Bunlar çoğu orta-zor seviye kolayları herkes çözer.Asıl önemli olan bu orta-zor segmentteki sorular.Unutma 2 aya bütün dersleri de tekrar edersin.2 aya da matematikte yeni nesil soruların mantığınıda kavrarsın.Hiç bir şey için geç değil.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu arada cidden gelecek adına kaygılanma.Emin ol.Anı yaşa.Ben şahsen çocukluğumu pek yaşayamadım.Pişman mıyım? evet pişmanım.Çünkü herkesin geçmişte çocukluk anıları varken benim elimde sadece üzüntü ve öfke vardı.Bu yüzden Gençliğimi yaşamaya . anı biriktirmeye karar verdim.Çünkü herkes gittiğinde sadece sen ile anıların kalacak.Çalış çabala.Ama unutma bir lise ile hayat değişse idi.Bir iş ile mutlu olunsa idi.Bir Aile ile huzur bulunsa idi.İyi liseye giden çoğu insan büyük şirketlerde patronların altında ezilmez,Bir işe sahip olan herkes işe koşa koşa gider,Aile olabilen her insan Huzur dolu olurdu.

Son düzenleme:

Furkanbg26

Doçent
Reaksiyon puanı
307
Bak şimdi.Matematiğin netlerini fen ve debiyat ile kapatabilirsn. Muhteşem üçlü(mat,fen,edebiyat)Bunlardan birinde sorun çıkarsa ikisinin iyi olmasına dikkat et.Matematikte kaybettiğin netleri fen ve edebiyatta kazanabilirsin.Matematikte yeni nesil soruların mantığını bak diyorum.MANTIĞINI kavra.Diyorlar hani''Bu soruları düşünerek bile öğrenci bulabilir.''Bunu geç baştan.Sınava 2 ay kaldıysa artık ALLAH ne verdiysen çalışacaksın .Matematik sorularının yeni nesillerin mantığını 2 ayda kavrarsın.Diğer iyi olduğun dersleri ama getirisi düşük olan derslerden zaman al.Matematiğe ayır.Hepsine aynı süreyi verme.Yanarsın.İlk sözele gireceğiniz için sana kısa bir taktik vereyim.Eğer sözel kolaysa zaten matematikte herkes elenir.Herkes ilk matematik çözer.Sen fen ile uğraş.Çünkü matematikte zaman çok hızlı akar.Feni hızlıca çözebilirsin.
Geldik matematiğe .Matematikte zaman kullanımı çok önemli .Sınava başlamadan önce size kitapçıkları dağıtacaklar.Kontrol etmenizi isteyecekler.Yanlış veya hatalı eksik basım var mı diye.Sen o arada yavaş yavaş(Yavaş dediğim her soruyu okumaya kalma!!)Kısa(Kolay) olan sorulara göz ucu ile bak.Kaç tane olduğunu hesapla.Bunun için tüm kitapçığı baştan sonra kontrol için size 20 ila 30 sn verecekler.Bu ara bittiğinde kapatıcaksınız kitapçıkları.Sınav vakti geldiğinde.Önce fen çöz hızlıca(Oradaki kolay soruları hızlıca çöz).Sonra matematikte(Kolay soruları çöz)Sonra zor Sorulara bak.Daha fazla zaman kazanacaksın.
Ben sınav esnası yapacaklarını anlattım.Sınav öncesi zaten matematiğin mantığını anla.Çünkü zaten hepsi yeni nesil sorular.Bunlar çoğu orta-zor seviye kolayları herkes çözer.Asıl önemli olan bu orta-zor segmentteki sorular.Unutma 2 aya bütün dersleri de tekrar edersin.2 aya da matematikte yeni nesil soruların mantığınıda kavrarsın.Hiç bir şey için geç değil.
Dediğin Gibi Yapsam Bile Tahminimce Şöyle Olacak Bu saferde istediğim lise beni almaz :(
Yüzdelik Dilimim Yetiyor Ama Puan Tutmuyor

Ekli dosyalar

• sabiha.PNG
    sabiha.PNG
    9.2 KB · Görüntüleme: 235
  • sad.PNG
    sad.PNG
    97.7 KB · Görüntüleme: 258

?????.

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,205
Eşit Çalışamıyorum Hayatım Şaşacakmış Gibi Hissediyorum Çünkü Geleceğimdeki Herşey Bu Sınava bağlı

Kolaydan Ağır Örneklere Doğru Gideyim :

Telefonum yok telefon alacaklar
Dershaneye Bir Kere Gittim Eğer Kazanamazsam Lisede Gitmeme İmkanım Yüksek
İş Bulamam :( (Kastım Kadrolu İş)
İleride Evlenemem
İstediğim Şehire Yerleşemem
Ve Kendi İşimi Kurmak İstesem Bile Ailem İzin vermez yüksek İhtimalle tarlada çiftçi olurum Bu da geleceğimdeki planları olumsuz etkiler
Araba Alamam Kredi Çekemem Ot Gibi Yaşıyan Bir İnsan olurum

Telefonu Geç Hadi Diğerleri Önemli Hemde Çok Önemli

Hayatımın 1. Dönüm Noktası 2 ay sonra gerçekleşecek
Yaşayacaklarımın Çoğunluğunu Bu Sınav Belirleyecek

Ümidi Kesmiş Gibi Yaşıyorum Ama Çalışmakta istiyorum
Başına Oturunca Tüm Hevesim Kaçıyor Çünkü O Kadar Uğraşmama Rağmen Hala Eksiklerim Çıkıyor Yeni Nesil Soruları Çözemiyorum

Sadece 10 Soru Yapsam Bile Benim İçin Yeterli Dediğim Gibi
Lütfen Tavsiye Verin 2 ayda 6 7 net nasıl yükseltirim
Sana şöyle diyeyim geçen sene düzgün test vs. çözmedim son zamanlarda full deneme çözdüm ama kazanamadım.Hiçte üzülmüyorum çünkü tam kendi seviyemde bir okula girdim.Fen lisesine gitseydim 91 değilde 50 filan olurdu karne ortalamam.91 diyorum geçen sene %17 yaptım bak.
Ayrıca YKS'de lisenin hiçbir önemi yok "herşey sende bitiyor".
Mesela şuanlar da nedense 3-4 haftadır derslerde mikrofonu bağlamıyorum bozuk diyorum ders vs. dinlemiyorum nedense üstümde ölü toprak var.İleride neden bu kadar takmışım diyeceksin ve senin hayatını bir sınav hele de lgs belirleyemez.
Hiçkimse seni "Lgs'de kötü not aldın Ahmet full yaptı onunla evleneceğim" demeyecek herşey gönülde bitiyor ister süper zeka ister salak olsanda.
Bırak olmuyorsa olmasın zorlama çok stres yapma anadolu lisesi de güzel ben çok memnunum mesela okula hergün çay kenarından arkadaşımla bisikletle gittik.İstersek okul sonu Emre'nin evinden top alıp parkta basket maçı yapadabiliriz hemen yanında tenis kortu var.
Kimse ileride oku,okulu bitir,kredi çek,evlen,memur ol,daha ilk kredi belki bitmeden yine çek araba al,çocuklarınla ilgileneme,2+1 evde yaşa istemez.
Herşeyi Allah yazdı sen ne kadar inkar etsende etmesende bırak biraz hayatın akışına kendini.
Bırak lgs'den 0 al ama hayatını 2 sınava bağlama ileride ne kadar salakmışım dersin.
Ayrıca istediğim şeyleri yapamam vs. diyorsun belki ileride tam sana göre bir meslek olucak ve sen orda uzman bir kişi olucaksın nerden biliyorsun ya da millet 100-200 TL ile evden çıkıp ne mesleklerle,hayatla dönüyor belki bunlardan biri sende bulabilirsin ama sana tavsiyem bir sınav için bu kadar strese girme ben de stres yaptım mesela sınavda kimliğimi unuttum ama evim yakındı gittim aldım yani fazla stres zarar belki senin o zaman düzeltemiyeceğin bir şey olur başını duvarlara vurarsın.
Kısaca hayatını bir sınava bağlaman çok saçma.İnşallah dediklerimden birşeyler çıkarırsın o kadar yazdım çünkü. :)

Çay Perisi

Müdavim
Reaksiyon puanı
938
Aynen kardeşim 8. sınıfta girdiğin dandirik bir sınav yüzünden seni işe almazlar, evlenirken sana LGS puanını sorarlar, toprak yersin her gün.

O matematik olmaz bu arada diğer derslere yoğunlaş.

''Wolfred1ght''

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,290
Dediğin Gibi Yapsam Bile Tahminimce Şöyle Olacak Bu saferde istediğim lise beni almaz :(
Yüzdelik Dilimim Yetiyor Ama Puan Tutmuyor
Puan önemli değil zaten.Yüzdelik dilim önemli.Sana söylediğim taktiği bir kere denemede dene.Ama sanki gerçekten sınava giriyormuşcasına.

Furkanbg26

Doçent
Reaksiyon puanı
307
Puan önemli değil zaten.Yüzdelik dilim önemli.Sana söylediğim taktiği bir kere denemede dene.Ama sanki gerçekten sınava giriyormuşcasına.
Dershanede her hafta oluyor zaten haftaya açılacak dershane

?????.

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,205
Ulan o kadar yazdım gece gece ama neyse artık kim faydalanırsa.

Dayex

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Benim şahsi görüşüm lise kazanma sınavının geleceğini çok az etkileyecek olmasıdır. O küçük etki ise lise ortamından kaynaklı olur. Körle yatan şaşı kalkar. Kötü insanlarla arkadaşlık kurarsan hayatın ister istemez kötü etkilenir. Çok kişi var kötü lisede okuyupta üniversite sınavında derece yapan. Ben zamanında 470 puan yaptım ama şuan üniversite sınavında başarısız olup mezuna kaldım. Eğer ilerde yapacağın iş üniversite okumaya bağlıysa hangi lisede olursan ol derslerini salma. Lisedeki en büyük pişmanlığım temeli sağlam tutmamamdır.

Son mesajlar