Manuel Disk Bölümlendirmesi/Yapılandırması

Bu konuyu okuyanlar

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
lol.jpg

Arkadaşlar selamlar, biliyorsunuz ki popüler Linux dağıtımlarına ait kurulum adımlarını içeren rehberlerimizi, kılavuzlarımızı yakın zamanda paylaşıma sunduk ve sunmaya da devam ediyoruz. Evvelinde bu işi Debian adına gerçekleştirirken dikkati çeken bir nokta vardı, kurulum adımlarında "Otomatik disk bölümlemesi" söz konusuydu yani "Manuel bir bölümlendirme" değildi yapılan işlemler. Bizler Linux'a merak sarmış yeni kullanıcılarımız için rehberlere yine otomatik bölüm anlatımları ile devam sağlayacağız. Bu oluşturacağımız konu da bir köşesinde yerini alsın, ihtiyaç dahilinde anlatımdan faydalanılsın istedik... Ben yine lafı uzatmadan uygulanacak işlemleri inceleyelim istiyorum.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
#> Installation için gelen ekranında "Kurulum Tipini" , Something else (Başka bir şey) olarak belirliyoruz. Sonrasında Contunie "Devam" diyoruz.
#> Gelecek ekranda diskleriniz ham ise bölümlendirmesi yok olarak görünecektir. Bir Partition (Bölüm) ayarlamamız gerecektir. Bunun için...
#> New Partition Table "Yeni Bölüm Tablosu" diyerek diske bir partition atıyoruz, bir uyarı gelirse Contunie "Devam" sağlıyoruz.
#> Şimdi partition'u oluşmuş diski boyutu ile görüntüleyebilmeniz gerekmektedir. (Free Space, Serbest Alan'ın üzerinde olmalısınız.)
#> Diskimiz seçili iken sol tarafta yer alan "+"ya tıklıyoruz.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Partition Scheme #1
~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Size (Boyut): 512 MB
Type for the new partition (Bölümlendirme tipi): Primary olsun. >Birincil
Location for the new partition (Bölüm lokasyonu): Beginning of the space olsun. >Başlangıç Noktası
Use as (Hangi dosya sistemini kullansın): Ext4 Journaling >Ext4 Günlükleme
Mount point (Bağlama noktası): /boot >Boot seçkisi
OK

~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Partition Scheme #2
~~~~~~~~~~~~~~~~~~

#> Oluşturduğumuz partition altındaki free, serbest alana tekrar dönüp "+" tıklayalım.
*Her partition işleminde bu şekilde olmalı.

Size (Boyut):2512 MB (Takas alanı için ayarlıyoruz, belleğiniz düşükse daha yüksek vermeniz gerekebilir.)
Type for the new partition (Bölümlendirme tipi): Logical >Mantıksal
Location for the new partition (Bölüm lokasyonu): Beginning of the space. >Başlangıç Noktası
Use as (Hangi dosya sistemini kullansın): Swap Area >Takas Alanı
OK

~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Partition Scheme #3
~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Size (Boyut): 50654 MB (*farazi... /'a bağlayacağımız için, örnek bir değer girdim bu 30000mb'de olabilirdi, 50000 mb'nin üstünde de olabilirdi.)
Location for the new partition (Bölüm lokasyonu): Beginning of the space. >Başlangıç Noktası
Use as (Hangi dosya sistemini kullansın): Ext4 Journaling >Ext4 Günlükleme
Mount point (Bağlama noktası): /
OK

~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Partition Scheme #4
~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Size (Boyut): 80234 MB (*/home'u ayarlayacağız kendim için bir değer giriyorum.)
Use as (Hangi dosya sistemini kullansın): Ext4 Journaling >Ex4 Günlükleme
Mount point (Bağlama noktası): /home
OK

Tebrikler! her şey tamam. Install Now "Şimdi kur" diyerek gelen değişiklik uyarısında devam sağlarsanız diske yaptığınız ayarlar yazılacaktır. Akabinde kuruluma aşamaları dahilinde devam edebilir normal bir şekilde sonlandırabilirsiniz...

SDN/Forum adına hazırlanmıştır, alıntı değildir.

Son düzenleme: