Mantık sorusu

Bu konuyu okuyanlar

Andromedavor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,339
Bir tenis topunu olası en uzak noktaya fırlatıyoruz.Top,hiç kimse yakalamamasına ve hiçbir yere çarpmamasına rağmen bize geri dönüyor.Topa başka herhangi bir madde de iliştirilmediğine göre de bu nasıl olur? ??

Cevabı akşam vereceğim.

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
6,381
İlginç bir örnekleme olmuş ama bende aynı fikirdeyim :) Olsa olsa gökyüzüne fırlatılıyordur.
Ama hava bir maddedir ve soruda hiç bir maddeye iliştirilmediğine göre deniyor. En mantıklısı yer çekimi yüzünden hava olmadan, yani sürtünme falan da olmadan, top Dünyanın etrafında bir tur atıyor ve geri size gliyor.

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Madde eklemesi yok. Eğer bir havalı tabancaya koysaydık evet vardı. Kuvvetten yararlanarak atıldığını düşün. Kas gücüyle, hava değil.

Dünya hem kendi hemde Güneşin etrafında döndüğüne göre aynı noktaya o topun geri gelme ihtimali yok diye düşünüyorum. Bence.

Reaksiyon puanı
6,381
Bir tenis topunu olası en uzak noktaya fırlatıyoruz.Top,hiç kimse yakalamamasına ve hiçbir yere çarpmamasına rağmen bize geri dönüyor.Topa başka herhangi bir madde de iliştirilmediğine göre de bu nasıl olur? ??

Cevabı akşam vereceğim.
Yaşadığım yerde saat 18:53 oldu akşam sayılır mı?

lordare

SDN Forum Fosili
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,649
Dünya hem kendi etrafında hem de güneşin etrafında çok hızlı dönerken kendi eksenine çeken bir yerçekimi kuvveti oluşturur. Aslında biz dünyanın hızlı dönmesinin sonucu olarak yere çakılı kalıyoruz

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
Benim de anlamadığım konu şu: Dünya kendi etrafında dönerken saatte 1670 km. hızla dönerken güneş etrafındaki dönüşü saatte 108 bin kilometredir. Yahu milyarlarca yıldızın, meteorun, muhtelif gök cisimlerinin kum gibi kaynadığı bir boşlukta bu korkunç süratle giderken nasıl oluyorda hiç trafik kazası olmuyor? Biz otoyolda 4 şeritli bir yolda 150 km. süratle yaşadığımız riskleri düşününce serseri mayın gibi ortalıkta dolaşan onca gök cismine bu süratle giderken nasıl çarpmayız?

Sahi ya bu yasaları koyan, bütün o cisimlerin hepsine hakim olup rotalarını çizen akıl, irade ve güç sahibi biri mi var? Bu sualin cevabını herkes verebilir elbet ama ben özellikle @_Zaur_ 'un cevabını merak ediyorum. :) _

Karam4ns

Öğrenci
Reaksiyon puanı
24
Benim de anlamadığım konu şu: Dünya kendi etrafında dönerken saatte 1670 km. hızla dönerken güneş etrafındaki dönüşü saatte 108 bin kilometredir. Yahu milyarlarca yıldızın, meteorun, muhtelif gök cisimlerinin kum gibi kaynadığı bir boşlukta bu korkunç süratle giderken nasıl oluyorda hiç trafik kazası olmuyor? Biz otoyolda 4 şeritli bir yolda 150 km. süratle yaşadığımız riskleri düşününce serseri mayın gibi ortalıkta dolaşan onca gök cismine bu süratle giderken nasıl çarpmayız?

Sahi ya bu yasaları koyan, bütün o cisimlerin hepsine hakim olup rotalarını çizen akıl, irade ve güç sahibi biri mi var? Bu sualin cevabını herkes verebilir elbet ama ben özellikle @_Zaur_ 'un cevabını merak ediyorum. :) _
Odin der cevaba ???

Herşeyin bir yaratışlış kanunu var bende sana insanı özetleyim ? bütün organların kalbin böbrek ve ciğerlerin damarlarından geçen kan bunların hepsi bi döngüde ve beynin bunları sana sormadan yönetiyo ve sen bundan bi habersin peki sen bu kadar kapasiteli bi beyinle 1 dk önce dediğini tekrar edemezken yjne o beynin nasıl oluyorda tüm vücudundaki organları yönetiyo ? bende şuan zaurun cevabını merak ettim ?

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
Odin der cevaba ???

Herşeyin bir yaratışlış kanunu var bende sana insanı özetleyim ? bütün organların kalbin böbrek ve ciğerlerin damarlarından geçen kan bunların hepsi bi döngüde ve beynin bunları sana sormadan yönetiyo ve sen bundan bi habersin peki sen bu kadar kapasiteli bi beyinle 1 dk önce dediğini tekrar edemezken yjne o beynin nasıl oluyorda tüm vücudundaki organları yönetiyo ? bende şuan zaurun cevabını merak ettim ?
Aslında bütün o yasaları koyan ile arası pek olmayan sevgili @_Zaur_ 'un soruları epey birikti, desenize... :D

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,988
Seyyah abi ilk olarak insan ömrü çok kısa. Düşün ki Bir saatin içinde İnsan sadece 60 millisaniye gibi yaşıyor gibi
Evrende oluşan kazalar evrende olan toz parçacıkları kadar çoktur. Galaksi çarpışmaları Ve gezegen çarpışmalarından habersiz değilsin bence.
Sırf bizim gezegen ve galaksi bir yere çarpmadan gidiyorsa o demek değildir tüm evrende kaza olmuyor.

Diğer soruya gelince insan organlarının Normal iş döngüsünü Bir mucize olarak görüyorsanız Aklınıza şüphe ederim. Bir insan genetiği yaratılan insanın tüm özelliklerini belirler neyin nasıl ve hangi yerde yaranması doğal olarak gelişir. Ve bu durum tüm canlı varlıklar için geçerli hatta bitki genetiği için geçerli. Sonuçta portakal tohumu ektiğinde Elma ağacı yetişmiyor.

Benden Uzak Allaha yakın olun bu düşüncelerle.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,988
Abi Diğer arkadaşa cevaben yazdım. Üstüne alınma

Yani çoçuk beklerken o çocukta Kafasının yerinde kolu olacağını düşünmüyorsun öyle değil mi?
Doğal olarak normal çocuk bekliyorsun çünkü senin Kromozomların bir insan Tohumudur.
Gelişme aşamasında her hangi aksaklık pek çıkmaz akraba evliliği dışında

Son düzenleme:

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
Yani çoçuk beklerken o çocukta Kafasının yerinde kolu olacağını düşünmüyorsun öyle değil mi?
Doğal olarak normal çocuk bekliyorsun çünkü senin Kromozomların bir insan Tohumudur.
Gelişme aşamasında her hangi aksaklık pek çıkmaz akraba evliliği dışında
Yukarıda yaratılan insan derken, azıcık umutlanmıştım. Lakin belli ki Allah dememek için kırk dereden su getirirsin Zaur. Da, ben merak ederim. Mesela ayağına giydiğin çok çok basit bir terlik bile o hale gelinceye kadar hammaddesinin elde edilmesine, işlenip o hale gelmesine kadar nice nice aşamalardan geçer, nice nice insanların el emekleri, göz nurları var olur... Kendiliğinden olmaz da, içinde trilyonlarca hücrenin barındığı, sırlarının hala %85'i bile çözülememiş olan bir beyin gibi kompleks, muazzam ve muhteşem ötesi bir sanat eseri olan beynin nasıl olur da kendiliğinden oluştuğunu, rastlantısal olarak var olduğunu düşünebilirsin, vallahi akıl erdiremiyorum. Hadi diyelim ki rastlantısal oldu, İyi de bu durumda her insanın aynı fabrika ürünü gibi standart olması gerekmiyor mu? Halbu ki dünyada yaratılmış her bir insanın her şeyi farklı. Parmak izi bile... Sen hiç parmak izi birbirini tutan iki insan gördün mü? Sonra her insanın duyguları farklı, düşünceleri farklı... Eğer bunların hepsi bir tesadüf diyorsan aklından şüphe etmekten başka bize bir şık bırakmıyorsun demektir.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Bir tenis topunu olası en uzak noktaya fırlatıyoruz.

Buradaki "olası en uzak noktaya" ifadesi cevabınızı yanlış kılar. Olası en uzak mesafe göreceli olmakla beraber hiç bir sınırlama ifadesi yoksa sonsuza dek manasına gelebilir. Hem zaten gökyüzüne atılan bir top yeteri kadar yükseğe çıktığında sıcaklıktan dolayı yanabilir, patlayabilir basınçtan dolayı veya diğer doğa olayları sonucu aynı noktaya değil de farklı bir noktaya farklı bir vaziyette iniş gerçekleştirebilir, hatta hatta çok yükseğe çıkarsa hiç aşağı dahi inmez... Her halukarda soru kesinlikle hatalı veya eksik bir soru olarak kabul edilir, cevabı da uygun bulunmaz, kanısındayım.

hiçbir yere çarpmamasına

Bu ifadede sürtünmenin olmadığı bir ortamdan ancak söz edildiğinde gerçekçi olabilir, sorunuzu anlamsız kılan başka bir neden de bu...

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,988
Yukarıda yaratılan insan derken, azıcık umutlanmıştım. Lakin belli ki Allah dememek için kırk dereden su getirirsin Zaur. Da, ben merak ederim. Mesela ayağına giydiğin çok çok basit bir terlik bile o hale gelinceye kadar hammaddesinin elde edilmesine, işlenip o hale gelmesine kadar nice nice aşamalardan geçer, nice nice insanların el emekleri, göz nurları var olur... Kendiliğinden olmaz da, içinde trilyonlarca hücrenin barındığı, sırlarının hala %85'i bile çözülememiş olan bir beyin gibi kompleks, muazzam ve muhteşem ötesi bir sanat eseri olan beynin nasıl olur da kendiliğinden oluştuğunu, rastlantısal olarak var olduğunu düşünebilirsin, vallahi akıl erdiremiyorum. Hadi diyelim ki rastlantısal oldu, İyi de bu durumda her insanın aynı fabrika ürünü gibi standart olması gerekmiyor mu? Halbu ki dünyada yaratılmış her bir insanın her şeyi farklı. Parmak izi bile... Sen hiç parmak izi birbirini tutan iki insan gördün mü? Sonra her insanın duyguları farklı, düşünceleri farklı... Eğer bunların hepsi bir tesadüf diyorsan aklından şüphe etmekten başka bize bir şık bırakmıyorsun demektir.
O zaman seni Allah yarattı.
Benide Annem Babam yarattı

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,988
Yok Zaur, daha da soracak bir şeyim kalmadı. Çünkü gerek kalmadı. Çünkü iflas ettin. Her şeye rağmen sen iyi bir insansın, sen ne kadar istemesen de Rabbimden sana hidayet diliyorum.
Abi doğal olarak yaranan organik canlıların hepsinin birbirine benzemesini düşünüyordunsa yanlış düşünüyordun. Sadece insan yapımları bir birinin kopyası olur.

Evet senin gözünde iflas ettim. Daha ne söyleyebilirdim ki.
Direk mevzuyu Dine çekiyorsun. Eğlenmemize izin vermiyorsun.

Moderatorden rica ederim Konuyu Din bölümüne taşısın. @Creative

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
Direk mevzuyu Dine çekiyorsun. Eğlenmemize izin vermiyorsun.

Zaur, durup dururken dinle ilgisi olmayan bir konuyu dine çekmem, kimsenin eğlenmesine karışmam. Hem benim buna bir hakkım ya da yetkim mi vardır ki olsun. Üstelik bir de jurnalliyorsun, doğrusu yakıştıramadım sana. Karışma işine gelince, sebepsiz yere asla kimsenin mevzuuna dalıp farklı bir limana çekmeye çalışmam. Ama eğer hakikate ters, birilerini yanıltıcı bir bilgi, yorum vs. görürsem mutlaka karışırım. Bu benim sorumluluk hissettiğim bir namus borcudur.

Ayrıca bu farklı bir konu içinde dahi olsa biri benim inancımı, dinimi aşağılayıcı bir tahkir ve tezyifte bulunduğunda keza yine müdahil olurum. Eğleneceğin mevzuun İslam ve inançlar dışında olmasına özen gösterirsen bir daha beni karşında asla bulmazsın.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,988
Abi sen Zeus`a takılmışsın bence :D hehehe

Senin Din`inide aşağılamadım ama aşağılamaya kendiniz zorluyorsunuz gibi Dindar Ekip olarak benim ağzımdan Kötü bir söz çekmeye çalışıyorsunuz gibime geldi.

Din tarafa çekmek istemediğimden Çok şey yazmak istemiyorum açığı. Hayırlı geceler.

Son düzenleme:

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
Abi sen Zeus`a takılmışsın bence :D hehehe

Senin Din`inide aşağılamadım ama aşağılamaya kendiniz zorluyorsunuz gibi Dindar Ekip olarak benim ağzımdan Kötü bir söz çekmeye çalışıyorsunuz gibime geldi.

Din tarafa çekmek istemediğimden Çok şey yazmak istemiyorum açığı. Hayırlı geceler.
Yahu Allah'a inanmazsın ama Zeus olmağa özenirsin. Bu biraz paradoks oldu. :D
Ben aşağılama işini ille de senin için ya da senin özelinde söylemedim. Genel bir ifadeydi bu.
Seni dini konularda zorlamak gibi bir hükme nasıl vardığını da doğrusu çok merak ettim! :)

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,988
Yahu Allah'a inanmazsın ama Zeus olmağa özenirsin. Bu biraz paradoks oldu. :D
Ben aşağılama işini ille de senin için ya da senin özelinde söylemedim. Genel bir ifadeydi bu.
Seni dini konularda zorlamak gibi bir hükme nasıl vardığını da doğrusu çok merak ettim! :)
Vay be Zeus`a inanan olarak adımız çıktı. Zeus`ada sövecem onun şimşek sopasınada sövecem şimdi