Soru Makine Mühendisliği İçin Tavsiye İstiyorum

Bu konuyu okuyanlar

K8GERSKY

Asistan
Reaksiyon puanı
66
Merhaba, makine mühendisliği bölümüne bu ay içinde başlayacağım. Üniversite hayatında ilk senelerde ne gibi tavsiyeleriniz olur, eve çıkmak veya özel yurtta kalmak, makine mühendisliği konularından tavsiyeleri bekliyorum.

MG4446

Profesör
Reaksiyon puanı
1,238
Merhaba, makine mühendisliği bölümüne bu ay içinde başlayacağım. Üniversite hayatında ilk senelerde ne gibi tavsiyeleriniz olur, eve çıkmak veya özel yurtta kalmak, makine mühendisliği konularından tavsiyeleri bekliyorum.
bu yıl eve çıkma bence çünkü birden vakalar artarsa kapanma falan olabilir belli olmuyor.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Hayırlısı olsun Yine ikinci bi mak.müh. adayımıza ,ikinci uyarımı yapayım.:)

Mesleğimizin adı ,makina mühendisliğidir. Makine değildir.Odamızın ismi bile makina mühendisleri odasıdır.

ilk bi-iki sene diğer mühendisliklerle ortak dersler okursunuz.Çok oldu ,unuttum gitti,ama branş meslek dersleri 2. sene ,2 yarı yılda eklenmeye başlamıştı galiba.

Dinamik,statik gibi dersler ortaktır ama temel derslerdendir.Boşa alma.

Makina elemanları dersi , iyi bi mühendise her zaman lazım olur.

Hidrolik,su makinaları, ısı transferi,.malzeme bilgisi,iyi bileceğin dersler olsun. Çizim programları vs.zaten artık herşey bilgisayarlarla.

En son önerim,ne yap yap,ingilizceni çok ilerlet,4 yıl boyunca. Yoksa başarılı olma şansın yok denecek kadar azalabilir.

DonX

Asistan
Reaksiyon puanı
132
Kardeşim mühemdislik falan okumak karın doyurmuyor bu devirde. Elini atsan zaten mühendise öğretmene avukata denk geliyor. Türkiyede arz fazlası var maalesef. Köyden bozma yerlerde bile üniversite açılmış. Yurtdışı güçlü bağlantıların varsa oku derim evet bir arkadaşta yukarda bahsetmiş gerçi ama yabancı dilini ileri seviyede geliştirmeye bak. Tabi bu yurtdışı için çok önemli. Aksi durumda boşuboşuna en verimli olabileceğin 4-5 yılını boşuboşuna harcama. Sana hitap edebilecek verimli çalışabileceğin bir işe gir ve ordan kendine bir istikamet çiz. Türkiyede babadan dededen bişi yoksa sınıf atlayıp refaha erişebilmen imkansız. Bundan 20 30 yıl önce okuyup sınıf atlayabiliyordun ama şu an üniversite mezunları zincir marketlerde çalışıyor. Temelde esas sorun Türkiyede üretime dayalı bir ekonominin gelişmemiş olması. 30 40 yaşına gelip üni bitirince iş bulamayıp hala ana baba eline bakanlar var.

Son düzenleme:

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
Kardeşim mühemdislik falan okumak karın doyurmuyor bu devirde. Elini atsan zaten mühendise öğretmene avukata denk geliyor. Türkiyede arz fazlası var maalesef. Köyden bozma yerlerde bile üniversite açılmış. Yurtdışı güçlü bağlantıların varsa oku derim evet bir arkadaşta yukarda bahsetmiş gerçi ama yabancı dilini ileri seviyede geliştirmeye bak. Tabi bu yurtdışı için çok önemli. Aksi durumda boşuboşuna en verimli olabileceğin 4-5 yılını boşuboşuna harcama. Sana hitap edebilecek verimli çalışabileceğin bir işe gir ve ordan kendine bir istikamet çiz. Türkiyede babadan dededen bişi yoksa sınıf atlayıp refaha erişebilmen imkansız. Bundan 20 30 yıl önce okuyup sınıf atlayabiliyordun ama şu an üniversite mezunları zincir marketlerde çalışıyor. Temelde esas sorun Türkiyede üretime dayalı bir ekonominin gelişmemiş olması. 30 40 yaşına gelip üni bitirince iş bulamayıp hala ana baba eline bakanlar var.
Yazdıkların tam bir safsata, başka bi şey değil... Kendini geliştirebilen her mühendis elle aranır, daha yeni tusaş müdürü diyor biz mühendis bulamıyoruz, en az 3000 mühendis eksikle çalışıyoruz, sen kalkmış ne diyorsun! Türkiye'de kalifiye mühendis açığı var, kendini geliştirebileni hemen kapıyolar.

Makina mühnedisliği ve hatta fizik mühendisliği bile şuan gayet güzel dallar ve ileride çok daha fazla aranır olacaklar. Özellikle Fizik Mühendisliği önümüzdeki 5-10 senede yok satacak, bunu ileri düzey şirketlerin başındaki insanlar söylüyor ben değil.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,996
Yazdıkların tam bir safsata, başka bi şey değil... Kendini geliştirebilen her mühendis elle aranır, daha yeni tusaş müdürü diyor biz mühendis bulamıyoruz, en az 3000 mühendis eksikle çalışıyoruz, sen kalkmış ne diyorsun! Türkiye'de kalifiye mühendis açığı var, kendini geliştirebileni hemen kapıyolar.

Makina mühnedisliği ve hatta fizik mühendisliği bile şuan gayet güzel dallar ve ileride çok daha fazla aranır olacaklar. Özellikle Fizik Mühendisliği önümüzdeki 5-10 senede yok satacak, bunu ileri düzey şirketlerin başındaki insanlar söylüyor ben değil.
Türkiye'deki ileri düzey şirketlerin başındaki insalar üç kuruşa nasıl mühendis sömürürüm onun hesabını yaptığı için 3000 mühendis eksikle çalışıyor. Seni 10-12 saat çalıştırır birde üstüne 3-4K arası maaş verir. ABD'deki şirketlere bakın yeni mezun mühendis yıllık kaç bin dolar maaş alıyor, burda ne kadar alıyor. Çok da iyi bir üniversiteden mezun olmadığın sürece bizim ülkede direkt olarak bir yere gelemiyorsun. Önce bir 5-6 yıl burnunun sürtülmesi lazım tabiri caizse. Arkadaş da biraz abartmış ancak okuyarak madden iyi bir duruma gelmen 35-40 yaşını buluyor bu ülkede. O zamana kadar burn out yaşamazsan tabi.

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
Türkiye'deki ileri düzey şirketlerin başındaki insalar üç kuruşa nasıl mühendis sömürürüm onun hesabını yaptığı için 3000 mühendis eksikle çalışıyor. Seni 10-12 saat çalıştırır birde üstüne 3-4K arası maaş verir. ABD'deki şirketlere bakın yeni mezun mühendis yıllık kaç bin dolar maaş alıyor, burda ne kadar alıyor. Çok da iyi bir üniversiteden mezun olmadığın sürece bizim ülkede direkt olarak bir yere gelemiyorsun. Önce bir 5-6 yıl burnunun sürtülmesi lazım tabiri caizse. Arkadaş da biraz abartmış ancak okuyarak madden iyi bir duruma gelmen 35-40 yaşını buluyor bu ülkede. O zamana kadar burn out yaşamazsan tabi.
Teknisyen arkadaşım vardı, o bile en az 6500 TL alıyordu...

Mühendis arkadaşlarım en az 10000 TL maaşla çalışıyolar. Ki TUSAŞ gibi şirkette çalışmak için kalifiye olmak yeterli, para hiç sorun olmuyor. Eğer TUSAŞ gibi büyük şirketlerde çalışan bir mühendis ile konuşabilir iseniz size ne kadar ayrıcalıklı ve geliri üst düzey bir yaşam sürdüklerini söylerler.

Endüstri Mühendisi çok sevdiğim bir arkadaşım da şuan yabancı bir şirketin Türkiye Temsilciliğinde Müdür olarak görev yapmakta. Maaşını siz düşünün artık :D

Türkiye'yi ve Türkiye'deki olanakları bu kadar az görmeyin, insan iyi çalıştı mı ve hak etti mi başaramayacağı hiç bir engel yok, zaten inanılmaz fırsatlar insanın önüne çıkıyor hatta ben bazen keşke geçmişte de şimdiki zamanın fırsatları olsaydı da kariyerimiz çok güzel olsaydı diye iç geçiririm. :)

Eğer çok iyi bir mühendis olduğunuzu düşünüyorsanız mesela bu aşağıya adresini bıraktığım şirketimize başvurabilirsiniz, ben gittim bir vesile ile ve Teknoparkların ne kadar güzel olduğuna, ne kadar çok gencimize iş ve kariyer olanağı sağladıklarını sevinerek gördüm. Teknoparklara mutlaka başvurun, illa ki bir yerde iş çıkar :)

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,784
Solid kursuna yazılmanı ve adın gibi bilmeni tavsiye ederim. Özel sektörde (gerekirse maaşsız) bir iş bulman ve okurken aynı zamanda makine mühendisliği (özellikle doğalgaz dönüşümü vb işler) üzerine çalışmanı tavsiye ederim. Özel ve yarı özel yurtlar para tuzağıdır. Eğer devlet yurdu çıkmazsa her sene çıkana kadar uğraşmanı, çıkmadığı takdirde 3 kişi eve çıkmanızı tavsiye ederim

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,996
Teknisyen arkadaşım vardı, o bile en az 6500 TL alıyordu...

Mühendis arkadaşlarım en az 10000 TL maaşla çalışıyolar. Ki TUSAŞ gibi şirkette çalışmak için kalifiye olmak yeterli, para hiç sorun olmuyor. Eğer TUSAŞ gibi büyük şirketlerde çalışan bir mühendis ile konuşabilir iseniz size ne kadar ayrıcalıklı ve geliri üst düzey bir yaşam sürdüklerini söylerler.

Endüstri Mühendisi çok sevdiğim bir arkadaşım da şuan yabancı bir şirketin Türkiye Temsilciliğinde Müdür olarak görev yapmakta. Maaşını siz düşünün artık :D

Türkiye'yi ve Türkiye'deki olanakları bu kadar az görmeyin, insan iyi çalıştı mı ve hak etti mi başaramayacağı hiç bir engel yok, zaten inanılmaz fırsatlar insanın önüne çıkıyor hatta ben bazen keşke geçmişte de şimdiki zamanın fırsatları olsaydı da kariyerimiz çok güzel olsaydı diye iç geçiririm. :)

Eğer çok iyi bir mühendis olduğunuzu düşünüyorsanız mesela bu aşağıya adresini bıraktığım şirketimize başvurabilirsiniz, ben gittim bir vesile ile ve Teknoparkların ne kadar güzel olduğuna, ne kadar çok gencimize iş ve kariyer olanağı sağladıklarını sevinerek gördüm. Teknoparklara mutlaka başvurun, illa ki bir yerde iş çıkar :)

TUSAŞ dediğiniz yer zaten hemen hemen ASELSAN, ROKETSAN ile benzer bir yer. Orada tabiki iyi ücretler alacaklar ancak anlamadığınız nokta şu. Bu gibi yerler genelde İTÜ, ODTÜ gibi yerlerden mühendis alır. Eğer yeni mezunsan ve bu üniversitelerden mezun olmadıysan tanıdığın olsa bile zor girersin bu yerlere. Siz farkında olmadan dönüp dolaşıp benim dediğim yere geliyorsunuz. Türkiye'de okuyarak madden iyi duruma gelinmez demiyorum. Gelinmesi 35-40 yaşınızı bulur. Bu süreçte o kadar yıpranırsınız ki hayat enerjiniz kalmaz artık. Türkiyede çok fazla olanak var ama bunların pek çoğu sömürü düzeni üzerine kurulmuş maalesef. Ayrıca, 30'larına gelmiş bir mühendis için 10K maaş çok değil maalesef. 1000 Euro anca ediyor. O yüzden beyin göçü son yıllarda çok fazla arttı. Bir yolunu bulanlar kaçıyor ve ardına bakmıyor. Burada mühendis olan adam Almanya'da kuryelik yapmaya razı oluyor.

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
Ben takrar yazayım, Türkiye'de hangi üniversitede okursan oku, eğer kendini geliştirmiş isen ve üni sıralamasında kendini üst sıralara getirebilmiş isen mutlaka ama mutlaka Teknoparklara bir gidin, kariyer olanaklarınızı değerlendirin...

Maaşınız 10bin hatta belki 15bin TL den bile başlayabilir, bu sizin şirketinizin çalıştığı alana ve büyüklüğüne göre değişir. Üniversiteden mezun dahi olmanız gerekmez hatta, bu gibi şirketler zaten üniversitelerde mezun olabilecek veya sivrilip zirvelerde uçan öğrencileri özellikle radarlarına alırlar. Para sıkıntı bile olmaz. :)

Gaziantep Üniversitesinde eskiden Fizik Mühendisliği vardı şimdi yeniden bölüm açılmış... Burdan bile mezun olsanız inanın ileride derslerde ağladığınızın yüz katı işte ve parada güleceksiniz :D

1631019500821.png