Mac OS X Leopard'a Son Güncelleme

Bu konuyu okuyanlar

Berkin Bozdoğan

Müdavim
Reaksiyon puanı
38
Apple'ın yerini karlı sürümüne bırakacağı Mac OS X Leopard için en son yama yayınlandı. 10.5.8 güncellemesinde neler var, yama boyutu ne kadar?

Apple'ın kendi üretimi olan ekseriyetle beyaz renkli bilgisayarlar haricinde göremeyeceğiniz Mac OS X'in en güncel sürümü olan Leopard, bir sonraki sürüm olan Snow Leopard'dan önceki tek büyük güncellemesine kavuşuyor. Şu sıralarda Apple'ın kendi güncelleme aracıyla elde edilebilecek olan güncellemeyle birlikte irili ufaklı, boyutu 165 MB ila 759 MB arasında değişen güncellemeleri bilgisayarınıza indirip kurabilirsiniz.
macosxleopardkutukutupense1249583153.jpg

Her işletim sistemi gibi, Mac OS X Leopard da
kutusunda durduğu gibi durmuyor.
Neler Var?
Yeni güncellemede sistemdeki bazı açıkları gideren Apple aynı zamanda Safari için 4.0.2 güncellemesini bu pakete (ayrı olarak indirmediyseniz) dahil etmiş durumda. Ayrıca ekran çözünürlükleri seçenekleri arasında görünmeyen bazı çözünürlüklerin görüntülenmesi de bu yamayla sağlanıyor. Bunun haricinde, Apple genellikle bir süre daha (yeterince ucuz da olsa) Eylül'de çıkacak olan Snow Leopard'a güncelleme yapmayacak kullanıcıların hayatını daha kolay hale getirmek için gerekli sorunları gidermiş görünüyor.

Bilgi için: Apple
SDN - http://shiftdelete.net

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Berkin abi gelmiş hoşgelmiş..:D

Rom.

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
177
Allah'ım bize de Mac kullanmayı nasip et.... Amin :)

muca_kaleyn

Asistan
Reaksiyon puanı
8
daha önce bir dergide tasarımcı olarak çalışıyrdum haliyle macos vardı. kullana kullana aşık oldum sisteme. okula gitme sebebiyle işten ayrılmak zorunda kaldım ancak artık windowsa bakamıyordum böyle acayiip görünüyordu bende biraz araştırdıktan sonra evdeki masaüstü pc me macos kurdum bütün sürücüler tam randumanlı olarak çalışıyor 2008 yılının eylül ayından beri macos kullanıyorum herhangi bir yavaşlama ve çökme söz konusu değil bilgisayadan keyif almaya başladım isteye arkadaşlara bu işle ilglili çeşitli siteleri önerebilrim

joopfree

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Mac demek bilgisayar demektir. Dünyanın en güvenilir işletim sistemi. Virüs, trojan, çökme yok. Al ölene kadar kullan. Aynı performans.
Zaten Windows Mac'den çalıntı. Bunu Bill Gates de kabul etti.
Dünyada Dos varken yani mouse kullanamıyorken insanlar Mac de mouse ile grafik arayüzlü MacOS işletim sisteminde çalışırdık 1985 yılında. İnsanlara mouse dediğim zaman benim kafayı yediğimi düşünürlerdi. Çünkü kimsede mac yoktu.
Bill Gates ajan olarak Apple Macintosh CEO su Steve Jobs un yanında işe girdi. O zamanlar IBM de çalışıyordu Bill Gates.
Dosu makyajlayıp makyajlayıp piyasaya sürüyordu IBM adına.
Bu sırada Mac dünyayı kasıp kavurduğu için Appleda işe girdi ve bir Mac Prototipini ele geçirdi. Bu prototipin adı Apple Machintosh idi.
Daha sonra gizlice IBM in karargahında aynı sistemi çaldı ve dosu grafik arayüzüne kavuşturup bir de mouse ekledi ve son derece ucuza dünyadaki tüm PC firmalarına sattı.
Hırsız Bill Gates asla başaramayacak. Zaten son yıllardaki Apple ın performansından belli.
Hikayenin tamamını seyretmek isteyenler için bir film öneriyorum: Pirates of the Slicon Valley.
Burada Bill Gatesin çocukluğu ve Apple dan nasıl hırsızlık yaptığını anlatan bir çok sahneyi izlerken ben bugüne değin ne büyük hata yapmışım diyeceksiniz kendi kendinize.

Rom.

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
177
Mac demek bilgisayar demektir. Dünyanın en güvenilir işletim sistemi. Virüs, trojan, çökme yok. Al ölene kadar kullan. Aynı performans.
Zaten Windows Mac'den çalıntı. Bunu Bill Gates de kabul etti.
Dünyada Dos varken yani mouse kullanamıyorken insanlar Mac de mouse ile grafik arayüzlü MacOS işletim sisteminde çalışırdık 1985 yılında. İnsanlara mouse dediğim zaman benim kafayı yediğimi düşünürlerdi. Çünkü kimsede mac yoktu.
Bill Gates ajan olarak Apple Macintosh CEO su Steve Jobs un yanında işe girdi. O zamanlar IBM de çalışıyordu Bill Gates.
Dosu makyajlayıp makyajlayıp piyasaya sürüyordu IBM adına.
Bu sırada Mac dünyayı kasıp kavurduğu için Appleda işe girdi ve bir Mac Prototipini ele geçirdi. Bu prototipin adı Apple Machintosh idi.
Daha sonra gizlice IBM in karargahında aynı sistemi çaldı ve dosu grafik arayüzüne kavuşturup bir de mouse ekledi ve son derece ucuza dünyadaki tüm PC firmalarına sattı.
Hırsız Bill Gates asla başaramayacak. Zaten son yıllardaki Apple ın performansından belli.
Hikayenin tamamını seyretmek isteyenler için bir film öneriyorum: Pirates of the Slicon Valley.
Burada Bill Gatesin çocukluğu ve Apple dan nasıl hırsızlık yaptığını anlatan bir çok sahneyi izlerken ben bugüne değin ne büyük hata yapmışım diyeceksiniz kendi kendinize.

Evet kardeşim söylediklerin tümüyle gerçek, Bill Gates Büyük bir hırsızdır ama bunu çoğu kimse bilmiyor, IBM yaptığı işletim sistemini piyasaya sürmek için biraz geç kalınca Bizim hırsız Bill IBM'de çalışırken bu işletim sisteminin ne kadar harkulade olduğunu anlamış ve büyük bir cinlikle IBM'den istifa edip çaldığı prototipi çok büyük bi geliştirmeye tabi tutmadan piyasaya sürmüştür ve sonuçta işletim sistemi devi olarak kendini pofpoflamıştır, Ama izlediği strateji crackli sistemleri desteklediği için Apple'ın işletim sistemi piyasasından aldığı paranın çok büyük bir miktarını kazanmıştır, tamamen pazarlama stratejisi dahilinde IBM'in çok çok önüne geçmiştir, işletim sistemlerinin asıl padişahı Mac'dir bunun üstüne daha fazla laf söylenmez.

Berkin Bozdoğan

Müdavim
Reaksiyon puanı
38
Değerli Dostlar,

Bence Mac OS'u aşırı büyütüyorsunuz. Apple'ın tüm ürünleri satıcı kilidi dediğimiz şeyle gelir (vendor lock) asla işletim sistemi veya ürünlerin tamamına sahip olamazsınız (falanca kilit yongası filanca engeli). Hiç özgür değilsinizdir ve kullandığınız işletim sistemi sadece boyalı bir Unix'tir.

Değerli Dostlar,

Çok performanslı dediğiniz işletim sistemi için sınırlı miktarda donanım desteği olduğunu da biliyorsunuzdur belki. En son Yücel Elektronik kendisine özel bir Mac çalıştıran sistem yaptığında en fazla 9800GT kullanabildik, demişlerdi. :)

Size kolay gelsin, Kubuntu'ya da bekleriz. Daha cicili değil ciddi işletim sistemi görün. :) En azından bazı lisans sözleşmelerini ihlal etmeden düzgün bir şeyler kullanırsınız.

Güzel günler dilerim.

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
Değerli Dostlar,

Bence Mac OS'u aşırı büyütüyorsunuz. Apple'ın tüm ürünleri satıcı kilidi dediğimiz şeyle gelir (vendor lock) asla işletim sistemi veya ürünlerin tamamına sahip olamazsınız (falanca kilit yongası filanca engeli). Hiç özgür değilsinizdir ve kullandığınız işletim sistemi sadece boyalı bir Unix'tir.

Değerli Dostlar,

Çok performanslı dediğiniz işletim sistemi için sınırlı miktarda donanım desteği olduğunu da biliyorsunuzdur belki. En son Yücel Elektronik kendisine özel bir Mac çalıştıran sistem yaptığında en fazla 9800GT kullanabildik, demişlerdi. :)

Size kolay gelsin, Kubuntu'ya da bekleriz. Daha cicili değil ciddi işletim sistemi görün. :) En azından bazı lisans sözleşmelerini ihlal etmeden düzgün bir şeyler kullanırsınız.

Güzel günler dilerim.
Aklımı mı okudun be mübarek...

Son mesajlar