Soru M2 SSD2'ye Windows Kuramıyorum

Bahoa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
RAM 3600mhz Kingston
SSD veya HDD modeli Samsung 970 Evo Pro
Ekran kartı Asus Rog Strix 1080
Anakart Gigabyte B760m Ds3h Ddr4
İşlemci İntel 12400F

Merhaba, sıfır olarak aldığım samsung evo 970 pro marka m2 ssd'ye format atamıyorum. UEFİ olarak oluşturduğum kurulum usb aracılığıyla aynı sistemde bulunan ssd'ye windows kurabiliyorum ve çalışıyor. Ancak yeni aldığım diske kurulum yapmak istediğim zaman, kurulumun 2. aşaması olan yeniden başlatma sonrasında kurulum usbsini çıkardığım zaman, sanki hiç windows kurulmamış gibi 'reboot and select proper boot device' hatası alıyorum.

-Anakartım Gigabyte B760m Ds3h Ddr4. Bios'um güncel. Uefi ayarları yapıldı. Csm mecburen açık, kapattığımda sistemdeki hiçbir hard diski görmüyor. Gigabyte'ın beceriksizliğinden dolayı csm açıkken secure boot kısmını göremiyor ve değiştiremiyorsunuz.

-Samsung 970 Evo'yu, çalışan sisteme taktığımda sorunsuz kullanabiliyorum. Mavi ekran, kasma, donma v.b. yapmıyor. Yalnızca windows kurulumunda 2. aşama olan yeniden başlatma sonrası seçeneklere gelmiyor, yeniden başlattıntan sonra 'reboot and select proper device' hatası veriyor.

-Sistemdeki ikinci ssd'yi sökerek de denedim, o takılıyken de. Boot ayarlarından özellikle m2'yi seçerek de başlattım. Usb kurulumu için orjinal windows ve farklı sürümler denedim. Uefi'yi bırakıp bios ayarlarını da değiştirerek legacy ile dahi denedim. Ancak ne yaptıysam olmadı. Bilgisi olan varsa yardımlarınızı bekliyorum.

Ekleme: M2 ssd'yi gigabyte b450m anakart ve ryzen 7 3700x takılı olan başka bir makinede de denedim, sonuç yine aynı.