Yardım Bilgisayarın Kendini Kapatma Ve Yeniden Başlatma Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

AerondightSV

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar sistem özelliklerim şu şekilde;

Ryzen 5 5600x (2.5 Ay önce montajı yapıldı. Thermaltake TG-50 Macun sürüldü. Ryzen 5 3600 işlemcisinin yerine kurdum.)
Xigmatek Aurora 360 3X120mm Rainbow Sıvı soğutma
3070 Gigabyte Gaming OC 8GB (Mart ayından beri kullanıyorum)
Asus Tuf Gaming B550-Plus Wifi
Corsair 2x8GB Vengeance LPX Uyumlu DDR4 3600Mhz CL18 Dual Kit Ram
Corsair RM750W 80+ GOLD Modüler Güç Kaynağı (2.5 ay önce alındı. En son kurduğum parçadır. Xigmatek Hera Gold 750W Güç kaynağının yerine kurmuştum.)
Cooler Master Masterbox MB520 Kırmızı Led Fanlı Kasa

Kullandığım SSD ler ; Samsung 970 Evo Plus M2 SSD - Samsung 860 Evo - Samsung 870 Evo

Arkadaşlar parçaların çoğu parça parça kurulmuştur sisteme. En fazla 5 ayı geçmiştir. Çoğu parça yeni alındı. Son iki haftadır bilgisayarımla ilgili sıkıntı yaşıyorum. 3 kez kendini kapattı sistem. İlkinde anlık elektrik kesintisi olmuştur diye düşündüm. 1 hafta geçtikten sonra aynı gün iki kez kendini kapattı sistem. Teknik servise verdim. Vatan bilgisayarın. Testleri yapıldı. 2 gün serviste kaldı ancak bir probleme rastlanılmamış. Sistem kapatmadı kendini. Bios sürümüde güncellenmişti. Servisten geldiği gün akşam vakti yine aynı sorunu yaşadım. Ancak kapatma olmadı bu sefer. Yeniden başlattı sistem kendini. Masaüstü ekranı kilitlenmişti. Fareyi felan hareket ettiremedim. Hwmonitör uygulaması sürekli açık. Sıcaklık değerlerine bakıyorum yani ara ara. İşlemci sıcaklığı maximum 67-71 derece görüyor ki İzmir de oturuyorum. Normal değerler olduğunu düşünüyorum. Boşta veya yükteki durumuna göre 45-67 derece arası gidip geliyor sıcaklık. Buna sebep olan sorunu hala çözebilmiş değilim. Bios sürümü betaydı. Normal sürüme güncelledim. Windows güncelleştirmeleri yapıldı. Format atıldı. Güç kaynağının kablosunu eski güç kaynağımın kablosuyla değiştirdim. Sıcaklık değerlerini kontrol ediyorum. Şuan 39 derece maximum 62 dereceyi görmüş işlemci sıcaklığı. Ekran kartı sıcaklığı 46 derece. Bu kapanma ve yeniden başlatma sorunuyla ilgili fikir alışverişlerine açığım. Halihazırda eski güç kaynağım (Xigmatek Hera Gold 750W) ve eski işlemcim (Ryzen 5 3600) duruyor. Montajlarını yapmayı düşünebilirim. Bu iki parçadan şüpheleniyorum. Son olarak montaj yapmadan önce core performance boost u kapatmayı deneyebilirim bios ekranından.

AerondightSV

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yardımcı olabilecek arkadaş var mı?

AerondightSV

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Eyvallah teşekkür ederim arkadaşlar yardımcı olduğunuz için. Teknik destek kısmı ölü anlaşılan.