Linux'un artıları

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
İşletim sistemine kim 700$ veriyor ki.Bir de Linux şu anda pazar payı yüzde 30 geçmiş olsa Linuz için ne virüsler açığa çıkardı.
forever Windows forever Microsoft

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
Bu Tartışma Bitmez Bitmiyorda Zaten

Eşşek Benim İstediğim Şekil Binerim :) Manası -> Bknz :Alttaki Cümle
(Bilgisayar Benim İstediğim İşletim Sistemini Yüklerim İster Paramla İster Bedava)

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
ben de korsanı severim
korsan forever:D
ancak yine de açık kaynağa geçildiğinde bu gereksiz uğraş da zaten sona erecek
zamanımızı daha verimli değerlendirebileceğiz(yok zaten sen bilgisayara facebook, msn için giriyorsan windows'a devam):D

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
ben de vermiyorum
ama niye
birkaç kötü hacker dünyanın en büyük şirketi olan microsoft'un windows'unu hackedi diye değil
microsoft'un pazar payını arttırmak için kişisel kullanımda korsana belli orana kadar göz yummasından dolayı
beyler sizin özgürlük dediğiniz korsan bile onlar istediği için böyle de siz farkında değilsiniz
ama birgün şirket tarzı birşey kurarsan paşa paşa vereceksin
zaten crack tarzı şeyler açık kaynağa geçilince sona ereceklerdir insanlar da bazen saatler süren gereksiz crack arama meşguliyetinden kurtulacaklar
zamanını daha iyi değerlendirecekler, dediğim gibi sen zamanının çoğunu facebook'da değerlendiriyorsan zaten gelme linux'e
ben de istemem, linux'un kullanıcıları kalitelidir, pazar payı düşük de olsa böyle kalmalıdır

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
ben de vermiyorum
ama niye
birkaç kötü hacker dünyanın en büyük şirketi olan microsoft'un windows'unu hackedi diye değil
microsoft'un pazar payını arttırmak için kişisel kullanımda korsana belli orana kadar göz yummasından dolayı
beyler sizin özgürlük dediğiniz korsan bile onlar istediği için böyle de siz farkında değilsiniz
ama birgün şirket tarzı birşey kurarsan paşa paşa vereceksin
zaten crack tarzı şeyler açık kaynağa geçilince sona ereceklerdir insanlar da bazen saatler süren gereksiz crack arama meşguliyetinden kurtulacaklar
zamanını daha iyi değerlendirecekler, dediğim gibi sen zamanının çoğunu facebook'da değerlendiriyorsan zaten gelme linux'e
ben de istemem, linux'un kullanıcıları kalitelidir, pazar payı düşük de olsa böyle kalmalıdır

Mükemmel. :)

Ben aslında para verdim Windows'a. Bilgisayarımı alırken, mecburen yani. :) Şimdi de bedava Windows 7 kullanıyorum. Yanlış anlaşılmasın, crack filan değil. :) Ubuntu'yu kullanamayayım diye GRUB'umu silmek için bana zorla Windows yüklettiler aaabii. :D

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
Bir kere şuan Windows dahil hiç bir işletim sisteminin fiyatı 700 dolar değil

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
ubuntu olayı ayrı:D
ubuntu tercih meselesi
ancak windows'tan yeni geçen biri(mesela ben) ubuntuyu tercih etmez
niye özellikle yeni başlayanlara ubuntu önerirler bilmem
sanki bilerek linux'den soğutmak için yapıyorlar

windows 7 ultimate'in fiyatına bak bakalım almi

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Bir kere şuan Windows dahil hiç bir işletim sisteminin fiyatı 700 dolar değil

Fark eder mi? Önce Vista al, sonra Windows 7 çıkınca onu. Bak bakalım, kaç TL ödeyeceksin?

Ha istersen geçme. Windows Vista CD'ni bodruma indir, Windows 7'yi indir, crack'le, sonra bir de bir bardak soğuk su iç. :) Bu havada iyi gelir iyi. :)

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
Fark eder mi? Önce Vista al, sonra Windows 7 çıkınca onu. Bak bakalım, kaç TL ödeyeceksin?

Ha istersen geçme. Windows Vista CD'ni bodruma indir, Windows 7'yi indir, crack'le, sonra bir de bir bardak soğuk su iç. :) Bu havada iyi gelir iyi. :)
İşletim sistemi en erken 3 senede bir çıkıyor o nedenle param helal olsun Microsoft'a.

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
aklın yolu birdir
adamlar o kadar para almasına rağmen ancak 3 yılda bir çıkarabiliyorlar
inan bana linux her çıkardığı sürüm birbirinden apayrı
şu an vista ile win7 arasında kullanıcının farkedebileceği değişiklikler 20'yi geçmez
kaynak kodu kapalı olduğu için de farkedemeyeceğimiz ne değişiklikler yapmış bilmiyoruz
hatta içinde virüs olup olmadığını bile bilmiyoruz
hangi ülkenin istihbarat birimleri windows kullanır ki
linux ise ücretsiz olmasına rağmen 6 ayda bir mükemmel sayısız değişikliklerle yeniliyorlar kendilerini
Allah razı olsun hepsinden

MaviAteş

Doçent
Reaksiyon puanı
24

Microsoft'ta salaktı zaten, o yüzden Vista Home Basic sürümünü, Windows Yedi(7) Ultimate'ye yükseltiyordu.

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
aklın yolu birdir
adamlar o kadar para almasına rağmen ancak 3 yılda bir çıkarabiliyorlar
inan bana linux her çıkardığı sürüm birbirinden apayrı
şu an vista ile win7 arasında kullanıcının farkedebileceği değişiklikler 20'yi geçmez
kaynak kodu kapalı olduğu için de farkedemeyeceğimiz ne değişiklikler yapmış bilmiyoruz
hatta içinde virüs olup olmadığını bile bilmiyoruz
hangi ülkenin istihbarat birimleri windows kullanır ki
linux ise ücretsiz olmasına rağmen 6 ayda bir mükemmel sayısız değişikliklerle yeniliyorlar kendilerini
Allah razı olsun hepsinden
Evet geçmez o konuda haklısın hatta Windows 7 sadece bir servis paketi.Ama o optimize işleminden sonra parayı ben veririm arkadaş.Aynı şey XP içinde geçerli

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
Linux İle Microsoft Aynı Safın Kulvarı Değiller Zaten

Atla Eşşek Arasında Farkı Herkes Bilir

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
Linux İle Microsoft Aynı Safın Kulvarı Değiller Zaten

Atla Eşşek Arasında Farkı Herkes Bilir
Bu durumda Linux eşşek Windows at oluyor.Yenilik bakımından Windows harika(Aslında her konuda öyle de şimdi tartışma çıkar)

UgurABA

Dekan
Reaksiyon puanı
15

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
.Ama o optimize işleminden sonra parayı ben veririm arkadaş
eğer performans senin için önemliyse
linux windows'dan kat kat daha performanslıdır
fedora 20 saniyede açılır örneğin
çok da hızlı kapanır
programlar daha hızlı yanıt verir
oyunlar daha hızlı oynanır
optimizasyon programlarına gerek yoktur(tuneup utilies, advanced systemcare gibi) çünkü zaten en iyi performans için optimize edilmiştir

Yenilik bakımından Windows harika
sizin yenilik zannettiğiniz birçok şey linux'de yıllardır var, linux de şu an öyle şeyler var ki 5-10 yıl sonra windows'ta da olacak ve siz onu yenilik zannedeceksiniz(en basit örnek: disk birleştirmeye gerek duymama linux'te yıllardır var sanırım 5 yıl sonra yeni dosya sistemiyle windows'a da gelir tabi eşşek değilse)
linux en az 5 yıl sonranın windows teknolojisine sahiptir

Aslında her konuda öyle de şimdi tartışma çıkar
klasik bir windowsçu cevabı, windows ezer geçer abi:D

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
Benim Windows 7 de 25 saniyede açılıyor şimdi 5 saniye için sistem mi değiştireceğim

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
hayır
aslında windows 1 dakikadan daha fazla sürede açılır
açılmış gibi gözükür ancak 40 saniye kadar pek birşey yaptırmaz klasöre bile tıkladığında 20 saniyede açılır
açılır açılmaz hemen firefox'a tıklayıp açabiliyor musun
windows'un açıldığı ilk saniyelerde hemen oyuna girebiliyor musun
bu sadece bir aldatmaca
ancak linux'de bunları yapabilirsin
windows 7'nin gerçek açılış süresi 80 saniye civarıymış

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
hayır
bu sadece bir aldatmaca
Tabikide niye tıklamayamayım.Virüs koruma MSE oldun mu hemen tıklıyorum ama öbürlerini yükleyince 30 saniye en fazla oluyor

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
hayır o birşey değil de
ben sırf linux kullanmıyorum
win7 de yüklü bilgisayarımda
hatta şu an win7'den cevap veriyorum
win7'yi beta 7000 serisinden beri kullanıyorum
hani bilmesem tamam diyecem de yapma şimdi almi:D

MaviAteş

Doçent
Reaksiyon puanı
24
hayır
açılmış gibi gözükür ancak 40 saniye kadar pek birşey yaptırmaz klasöre bile tıkladığında 20 saniyede açılır
bu sadece bir aldatmaca

tony, ALMİ'nin donanımının çok yüksek olduğunu hesaplara katarak söyle. Diğer konuda işletim sistemi hangi donanımı istiyorsa bende onu alırım diyecek kadar bonkör bir arkadaş olduğundan, karşılaştırmaları farklı donanımla yaptığınızı düşünüyorum.

Birde Windows'a antivirüsler, antispylar, antimalwareler, güvenlik duvarları ve olmazsa olmaz diğer programlar yüklendikten sonraki açılış süresini hesaplamak gerektiğini de unutmamak lazım.

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
bak o konuyu unuttum maviateş:D
hatırlattığın için sağolasın

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
bak o konuyu unuttum maviateş:D
hatırlattığın için sağolasın
Harcadığım paralar en azında değiyor.

İntel core i7 720
6 Gb ocz DDR3
ve gtx 295 le bunlar oluyor.Bu arada fiyatını söyleyim herşey dahil 10.000 tl yi buldu bence sizde alın :D AA SSD leri söylemeyi unuttum.
Şaka bir yana benim eski pentium d 2.66 2 gb kingston hd 4670 ile 25 saniyede herşey hazırdı ama şunu belitmeliyim genelde fazla program yüklemem özellikle microsoft un programlarını tercih ederim yoksa da program kullanmam yeni sistemle 15 saniye de sistem önümde(BeOS bölümüü saymassak 10 :D)
konunun da reytingleri tavan yaptı acaba her hafta linux la ilgili konu mu açsam mesajlarım 420 den bi anda 476 çıktı:D

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
şimdi bilgisayarımı kapatıp açıp daha sonra açılır açılmaz firefox'a tıklayacağım
aynısını linux'de de yapacağım
biraz bekleyin beni:D

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
windows 7 ultimate 7600
52.13 saniye

mandriva 2010 RC2
38.86 saniye

saatimdeki kronometreyle ölçtüm, birkaç saniye yanlış ölçsem bile fark ortada
maalesef senin dediğin gibi 25 saniyede hazır olmuyor
bu arada fedora kullansaydım daha düşük olurdu sonuçlar eminim ama fedora'yı da sevmiyorum:D
ubuntu alemi de daha kısa olurdu çünkü onlar da gnome kullanıyor ama yine gnome'u da sevmiyorum
puppy olsaydı uçururdu ama puppy zaten düşük sistemler için yapılmış görünüşü xp gibi:D

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Sistemimde hem Ubuntu 9.10 hem de Windows 7 yüklü. Şu an Windows 7'den yazıyorum. İki sistem arasındaki farkları sayayım (açılış süresi ile ilgili olanları).

-Windows'u açtıktan sonra Görev Çubuğu'ndan Firefox'a tıklıyorum. En az 5 saniye bekliyorum.

-Ubuntu açıldığı an Firefox'a tıklıyorum. Anında açılıyor.

-Windows'ta aynı anda hem MSN'i hem de Firefox'u açıyorum -sistem açıldıktan hemen sonra. Yaklaşık 11 saniye alıyor ikisinin de açılması.

-Ubuntu'da aynı anda hem aMSN'i hem de Firefox'u açıyorum. İkisi birlikte açılıyor ve yine 5-6 saniye civarı.

Ölçüm konusunda bir tutarlılığım yok. Yani 5 saniye dersem 3 saniye olabilir. Ama saniyelere takılmayın, aradaki orana takılın.

Sistemim:

HP Compaq 6730s
-Intel Pentium Dual-Core Inside T4200 2 GHz
-2 GB RAM
-ATI Mobility Radeon HD 3430
-250 GB HDD

Reaksiyon puanı
2,146
Şu videoya bakarmısınız neler var yahu, bende ubuntu var ama böyle değil :D

[SDNTV2]http://video.ak.facebook.com/cfs-ak-snc1/10829/72/66/144247673631_59196.mp4[/SDNTV2]