Linux, Yeni Windows!

Akhun Aktosun

Profesör
Reaksiyon puanı
40
Linux Kernel'in geliştiricisi Linus Torvalds, Linux işletim sistemi çekirdeği ve Windows işletim sistemi karşılaştırması için hazır.

Linux işletim sistemi çekirdeği Linux Kernel'in kodlayıcısı olan Linus Torvalds, Amerika Birleşik Devletleri'nde düzenlenen LinuxCon'da bir konuşma yaptı. Konuşmasında, açık kaynak kodlu yazılım geliştiricilerine "Linux dağıtımlarının dünya çapında artan başarı grafiği, Linux'un artık Windows ile karşılaştırılabileceği anlamına geliyor" dedi. Linux'ın, son kullanıcılar tarafından Windows ya da Mac OS X kadar övülmesini, Linux'un başarısındaki en önemli gösterge olarak  açıklayan Torvalds, "Kesinlikle etkili bir kernel'e sahip olmanın avantajlarını yaşıyoruz" dedi.
mask-linus_torvalds1253707336.jpg
Linus Torvalds konuşmasında ayrıca; Windows veya Mac OS X gibi para karşılığı satılan işletim sistemlerinin bu kadar şişirilmesinin iyi bir şey olmadığını, Linux gibi ücretsiz dağıtımlarının ise şişirilmesinin olumlu bir gelişme olduğunu iddia etti. Bilişim dünyasına farklı bir bakış açısı kazandırdığı için bile Linux'a hayran olan birçok kullanıcı bulmak mümkün.
:: Linux - Windows karşılaştırmasını ne kadar mantıklı buluyorsunuz?
Yazan: Akhun Aktosun
SDN - http://shiftdelete.net

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
"Linux dağıtımlarının dünya çapında artan başarı grafiği, Linux'un artık Windows ile karşılaştırılabileceği anlamına geliyor"

Linux çekirdeğinin baş mimarı bile artık diyor... yıllardır desteksiz sallayan linux fanatikleri bu yazıyı iyi okusun yıl 2010 Linux çekirdeği henüz windowsla yarışabilecek kapasiteye yeni ulaştı :)

bu günde bu topicde geçer heralde çay suyu koyup geleyim ben :D

evowinds

Dekan
Reaksiyon puanı
174
Ücretli vs.Ücretsiz;
Açık vs. Kapalı;
Özgür vs. Mahkum karşılaştırması nasıl mantıklı ise Linux ve Windows karşılaştırması da
o derece mantıklıdır. Rakip yoksa daha iyisi de yoktur. Bunu unutmayın...
"Linux dağıtımlarının dünya çapında artan başarı grafiği, Linux'un artık Windows ile karşılaştırılabileceği anlamına geliyor"

Linux çekirdeğinin baş mimarı bile artık diyor... yıllardır desteksiz sallayan linux fanatikleri bu yazıyı iyi okusun yıl 2010 Linux çekirdeği henüz windowsla yarışabilecek kapasiteye yeni ulaştı :) bu günde bu topicde geçer heralde çay suyu koyup geleyim ben
Hem kullandığın Ubuntu sistemi resimlerini SDN e yüklüyorsun hem de kullandığın sisteme çamur atıyorsun?
Mantıklı biri olarak işin içinden çıkamadım. Hayır bir bildiğin varsa bizi de aydınlat.
Yahudilerin sözü vardır :" Su içtiğin tasa tükürme" diye. Son sözüm bu.

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
Kullanıyor olmam onu ilahi işletim sistemi yapmaz ayrıca kullanmasam nerden bilebilecem ki kötü taraflarını nasıl kıyas edebilecem windows la ben objektif bakıyorum meseleye tarafgir değilim

Cloakengaged

Dekan
Reaksiyon puanı
145
Adam çay suyu koyuyo bekle :D -Edit: Koymuş bile bende çay koyum canım çekdi xD

Linux fazla bilmem ama linux kurdu olanlar çok övüyor.
Eğer kullanımı windows kadar kolay olsaydı geçerdim.
Yok driver yüklücem dosya yüklücem ney öyle terminal merminal.

evowinds

Dekan
Reaksiyon puanı
174

HapS arkadaşımız multi OS kullanıcısı. Sana kendisi söyleyebilir. Korkulup korkulmaması gereken yanlarını, artılarını ve eksilerini tamamen "tarafsız" olarak :D
Edit :Linuxcuları çaya davet etmeye gidiyorum:devil2::D

KOLORTA_RANGER

Asistan
Reaksiyon puanı
1

ilk kurduğumda hakkaten çok kafam bozuldu program yükleme işini windowsda bu kadar kolayken ne biçim iş bu dedim sonra onunda kolayını gördüm fakat halen daha ekran kartı driverım linuxla uyumlu olmadığı için linux geride kalıyo adam gibi bi driver üretemediler hepsiyle uyumlu olsun diye illa yeni kart mı alalım

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
Linux La Windows Arasında Atla Deve Kadar Fark Var

sarsıntı

Doçent
Reaksiyon puanı
3
HapS, uzun zamandır yoktun ortalarda nerelerdeydin :D

megaman

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Linux ve Windows hala farklı kulvara sahipler bence, bu yüzden karşılaştırısa bile adil olmayacaktır. Şayet Linux çekirdekli işletim sistemlerinin Microsoft'un Windows yazılımını finanse etmesi gibi finanse edileceğini öngörsek ve ne kadar geliştirilebileceğini varsayarsak, ondan sonra bir kıyaslama söz konusu olabilecektir.

Bunun yanında sırf tekeli desteklememek adına yapabileceğim bir girişimdi; Motorola E6 kullanıcısıyım, bu cep telefonu az sayıdaki linux çekirdekli işletim sistemine sahip cep telefonlarından biridir. Bunun getirdiği fiyat avantajı ve alışılmış kullanım kolaylıları da cabası.

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
AMD - ATI pek önem vermiyor linux driverina nvidia iyi bu işte ATI ekran kartı olan adam linux kurdumu daha en baştan nefret ediyor linuxdan 3-4 saat uğraşıp ekran kartının driverini kullanılabilir hale getirmesi pes ettiriyor adamı diyelim kurdu çalıştırdı ilk iş takıyor oyun cdsini maxpayne oynayacak bi bakıyor ki oyun çalışmıyor :D neden ? windows uygulamaları linuxda çalışmaz çalışmasıda gerekmez o ayrı konu ama linux u öyle bir anlatıyorki fanatikler herşeyin olabileceğini düşünüyor kullanıcılar sonra wine emulatörünü yüklüyor kötü bir performansla oyunlarının bir kısmını çalıştırabiliyor kısaca linux kullanıcısı yıllardır kan kusup kızılcık şerbeti içtim diyor :D

evowinds

Dekan
Reaksiyon puanı
174
MS ci arkadaşlar bana kurulum boyutunu açıklarlarsa sevinirim. Linuxlar tek CD de kurulabilirken ve gerekli tüm yazılımlar paket halinde CD içeriğinde mevcutken, Windows 7 neden DVD gerektiriyor? 2.5GB kurulum dosyası, kurduğunda 7.5GB. Ofis yükledim 10 GB.
Nerede optimizasyon?

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
MS ci arkadaşlar bana kurulum boyutunu açıklarlarsa sevinirim. Linuxlar tek CD de kurulabilirken ve gerekli tüm yazılımlar paket halinde CD içeriğinde mevcutken, Windows 7 neden DVD gerektiriyor? 2.5GB kurulum dosyası, kurduğunda 7.5GB. Ofis yükledim 10 GB.
Nerede optimizasyon?

Bundan eminmisin :D
2 gb'lik kutuphaneleri yuklu linux'larda var...
Hatta Windows 98 1 Cd hatta disketlik iken Redhat tam opsiyonlusu 4 CD idi.
Duzeltme : 3,5 GB linux'ta varmis :D

:w00t:/|sDn|
/▌
/ \

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
Nerede optimizasyon?

micro xp kur 150 mb felan :D

evowinds

Dekan
Reaksiyon puanı
174
Dalganızı geçin, ama cevabınız yok...Sizden mantıklı bir cevap bekliyorum.
Windows sürümleri neden gün geçtikçe şişiyor?

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Upgrade to Fedora 11 from an older version

Resources

media.png
Already have Fedora and want to upgrade to Fedora 11? Check out the Upgrading Fedora instructions, and download the DVD ISO you'll need to start the upgrade process below.
3.5GB, ISO format, 1 DVD disc image for Intel-compatible PCs (32-bit) | How do I use this file?
Download Now!

Daha cevap istiyormusun?

/▌
/ \

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Nerede optimizasyon?

Mandriva' nın 4 küsur GB boyutu var.
Karşılaştırma CD/DVD boyutu ile mi yapılacak şimdi ?
Ne Linux' u acımasızca eleştiririz, ne de Windows' u överken göklere çıkartırız.
Biz Windows kullanıcısıyız.

yuzibu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yahu bi türlü deneme fırsatım olmadı,Çok denemek istiyorum,farklı sistemler her zaman cezbetmiştir beni ama inşallah yakın zamanda denicem.

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131

Gün Geçtikçe Şişiyor Çünkü Yazılım Teknolojileri Her Gün Yenileniyor

4.3 GB HDD ler Yeterken Şimdi Yazılımlar 5 GB Paketlerle Ölçülüyor Buda Son Derece Doğal

Buna Bir Anlam Yükleyip , Bir Sonuca Varmak nedir Cevabını Sen Ver

evowinds

Dekan
Reaksiyon puanı
174
Ne Linux' u acımasızca eleştiririz, ne de Windows' u överken göklere çıkartırız.
Tabiki de hayır...Sadece MS Windows kapalı kaynak kodlu olduğu için kurulum dosyası
ve diğer uygulamalar da daha fazla boyutlu. Kapalı kaynak olduğu için kaynak ve kod optimizasyonu düşünülmüyor, test etme imkanı bulunmuyor çünkü. Yapılmıyor, zaten herkes mecbur, herkes memnun, herkes razı... Herkes para ödemiyor, para ödeyenlerin üzerinden geçiniliyor. Windows'a para verseydik veya diğer uygulamalara ödeme yapsaydık aynı şeyleri burada bu kadar rahat söyleyebilirmiydik acaba?

Açık kaynak kodlar topluma açık olduğu için eleştirilebiliyor ve düzeltmeler önerilebiliyor. Bu sayede optimizasyon sağlanabiliyor. Çünkü açık kaynak geliştiriciler iyi şeyler yapıp kendilerini ispatlamak zorundalar. Daha iyi yerlere, kadrolu ve bilinen işletmelere girebilmek için....Eğer açık kaynak forumlara bakarsanız dediğimi daha rahat farkedersiniz.

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
İnşallah bir gün windows ve windows'a kurduğunuz bütün uygulamalar, korsan kullanılamaz hale gelir ve hepsine para ödemek zorunda kalırsınız da, görürsünüz sonra o çok övdüğünüz windows'unuzu :)

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
İnşallah bir gün windows ve windows'a kurduğunuz bütün uygulamalar, korsan kullanılamaz hale gelir ve hepsine para ödemek zorunda kalırsınız da, görürsünüz sonra o çok övdüğünüz windows'unuzu :)

Bu da yeni beddua şekli mi ?
Biz de deriz ki; kullandığımız programlar tamamen yasal, windows dahil..
İnşaallah o senin dediğin zamana kadar kendi işletim sistemimizi yazarız ve dünyaya satarız.

NaNoWw

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Linux kullanmaktan hiç zevk alamayan biri olarak(Compiz'e rağmen) bu yoruma katılmamak elde değil:D şahsen penguin'in dediği olursa ölsem microsofta para kazandırmam ama ne korsan kullanımının tamamen önüne geçilmesi mümkün ne de microsoft tam anlamıyla bunu ister bence.:devil2:

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
paralı veya bedava bir ölçüt olamaz programların boyutuda bir ölçü olamaz bunlar boş tartışmalar iyi veya kötüyü ayırt etmek için bir referans olamayacak şeyler

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Tabiki de hayır...Sadece MS Windows kapalı kaynak kodlu olduğu için kurulum dosyası
ve diğer uygulamalar da daha fazla boyutlu. Kapalı kaynak olduğu için kaynak ve kod optimizasyonu düşünülmüyor, test etme imkanı bulunmuyor çünkü. Yapılmıyor, zaten herkes mecbur, herkes memnun, herkes razı... Herkes para ödemiyor, para ödeyenlerin üzerinden geçiniliyor. Windows'a para verseydik veya diğer uygulamalara ödeme yapsaydık aynı şeyleri burada bu kadar rahat söyleyebilirmiydik acaba?

Açık kaynak kodlar topluma açık olduğu için eleştirilebiliyor ve düzeltmeler önerilebiliyor. Bu sayede optimizasyon sağlanabiliyor. Çünkü açık kaynak geliştiriciler iyi şeyler yapıp kendilerini ispatlamak zorundalar. Daha iyi yerlere, kadrolu ve bilinen işletmelere girebilmek için....Eğer açık kaynak forumlara bakarsanız dediğimi daha rahat farkedersiniz.

Boyut konusunda kalmistik ewowinds :D

/▌
/ \

tuxmeteor

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bu da yeni beddua şekli mi ?
Biz de deriz ki; kullandığımız programlar tamamen yasal, windows dahil..
İnşaallah o senin dediğin zamana kadar kendi işletim sistemimizi yazarız ve dünyaya satarız.

kendi işletim sistemimiz var; ve o da linux (Pardus).
Birileri geç kalmış olmasın?

tuxmeteor

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
kendinizden birşeyler katmadığınız şey sizin değildir; sizin kontrolünüzde de değildir!

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35

Güzel cevap. Biz de Linuxseveriz...

Bence birbirimizin ayıplarını çıkarmayalım. Bu boyut işi de çok saçma geldi bana.