Linux ve Oyun Keyfi.

Exploit Coder

Profesör
Reaksiyon puanı
26
Wine ve Cedega emülatörleri sayesinde Linux üzerinde .exe uzantılı dosyaları çalıştırabiliyoruz.Tabi bunların içinde çoğu kişinin vazgeçilmezi olan yada benim gibi sadece stres atmak için oynanan oyunlar da var.Cedega Wine’ye göre oyun açısından daha gelişmiş bir emülatör.Cedega’nın desteklediği oyunların listesinde Call of Duty Modern Warfare’dan F.e.a.r. 2′ye, Counter-Strike Source’den Medal of Honnor’a kadar dünya çapında büyük kullanıcı kitlesine sahip oyunlar var.Cedega’yı sisteminize kurabilmeniz için destek niteliğinde 3 aylık 5$ gibi cüzi bir miktar ödemeniz gerekiyor.Cedega hakkında daha fazla bilgiye buradan,Wine emülatörünün desteklediği oyunların geniş listesine buradan ulaşabilirsiniz.
gamer-penguin.jpg

Ayrıca Virtual Box yoluyla Linux sisteminin altına Windows kurup oyunları onun üzerindende oynayabilirsiniz.

Kendi Blogumdan alıntıdır.

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Linux'u da oyun manyağı yapmaya çalışıyorlar.

Hiç hoş bir şey değil bence. Linux zaten bu özelliğiyle öne çıkmalı.

Oyun manyağı değilim. Bazı oyunlarda sadece takıntım vardır sadece. Ama Linux, Linux olarak kalmalı. :)

Ha bu yapılanları takdir etmiyor değilim. Linux her yönden Windows'a meydan okuyabileceğini gösteriyor. Ama bunun sistemin genel anlayışına etki etmesi? Orada durun bakalım. :)

Exploit Coder

Profesör
Reaksiyon puanı
26
Oyun oynamak için yine Windows'a ihtiyacın olduğunu söylüyorsun. Linux da bunu söylerse asıl o zaman ezilir. Oyun için Windowsa mecburusnuz. Hiç iyi bir şey değil.
Bir platformda insanların her istediklerini yapması dediğiniz zaman oyunu bunun dışında tutamazsınız. Adam oyun manyağı olabilir bunun yanı sıra Linux kullanıcısda olabilir ama Linux bunun için sizi Windowsa mecbur birakırsa nasıl bir sistem olur, ben düşünemem.

Doğru şeyler yapılıyor. Siz oynamasanız ve ya biz oynamasak bile oynayan kitleyi Linuxa kazandırmamızın yolu.

evowinds

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Hiç hoş bir şey değil bence. Linux zaten bu özelliğiyle öne çıkmalı.
o zaman da fazla kitleye hitap etmiyor ve yaygınlaşmıyor ve gelişmiyor ve aşağılanıyor ve bilmem ne...

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Oyun oynamak için yine Windows'a ihtiyacın olduğunu söylüyorsun. Linux da bunu söylerse asıl o zaman ezilir. Oyun için Windowsa mecburusnuz. Hiç iyi bir şey değil.
Bir platformda insanların her istediklerini yapması dediğiniz zaman oyunu bunun dışında tutamazsınız. Adam oyun manyağı olabilir bunun yanı sıra Linux kullanıcısda olabilir ama Linux bunun için sizi Windowsa mecbur birakırsa nasıl bir sistem olur, ben düşünemem.

Doğru şeyler yapılıyor. Siz oynamasanız ve ya biz oynamasak bile oynayan kitleyi Linuxa kazandırmamızın yolu.

Ben de onu diyorum zaten. Linux'un her dağıtımının bu tür açılımlarda özgün yapısını ve mantığını koruması lazım. Windows gibi olursa, ne anlamı kaldı?

o zaman da fazla kitleye hitap etmiyor ve yaygınlaşmıyor ve gelişmiyor ve aşağılanıyor ve bilmem ne...

Evet haklısın. Zaten bu yüzden yapılıyor bu çalışmalar. Ve bence de gayet başarılılar.

Exploit Coder

Profesör
Reaksiyon puanı
26
Ben de onu diyorum zaten. Linux'un her dağıtımının bu tür açılımlarda özgün yapısını ve mantığını koruması lazım. Windows gibi olursa, ne anlamı kaldı?

Evet haklısın. Zaten bu yüzden yapılıyor bu çalışmalar. Ve bence de gayet başarılılar.

Tamam işte yapısını koruyor, ayrıca oyuncu kitlesine hitab etmeye çalışıyor neyi tartışıyoruz ki :D

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Tamam işte yapısını koruyor, ayrıca oyuncu kitlesine hitab etmeye çalışıyor neyi tartışıyoruz ki :D

Aslında anlatamadım ben. :D

Windows tek bir kişi tarafından geliştiriliyor (mantık olarak). Ama Linux'un bir sürü dağıtımı var. Bunlardan hepsinin bu konuda kendini koruması ve sabit fikirli olması gerekir. Mesela diğer konunda yazmıştım. Ben OpenSuSE ile Ubuntu arasındayım uzun süredir. Hangisi daha çok Linux kalabilecekse ben de onunla kalmayı düşünüyorum. :)

Exploit Coder

Profesör
Reaksiyon puanı
26

Windows tek bir kişi tarafından geliştiriliyor (mantık olarak). Ama Linux'un bir sürü dağıtımı var. Bunlardan hepsinin bu konuda kendini koruması ve sabit fikirli olması gerekir. Mesela diğer konunda yazmıştım. Ben OpenSuSE ile Ubuntu arasındayım uzun süredir. Hangisi daha çok Linux kalabilecekse ben de onunla kalmayı düşünüyorum. :)

Linux kalmak anlayışın Windows oyunlarını ve programlarını çalıştırmamakmı yani kendine özgü olmasınımı istiyorsun.

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Linux kalmak anlayışın Windows oyunlarını ve programlarını çalıştırmamakmı yani kendine özgü olmasınımı istiyorsun.

Çalıştırmamak değil. O mantığın yerleşmemesi. Yani yakında Linux geliştiricileri ve oyun şirketleri sadece Linux'ta çalışan oyunlar yapıp bunu da "Linux'un Windows'tan üstün olduğunu kanıtlama isteği"ne bağlarlarsa...

Bundan bahsediyorum tam olarak.

Linux her zaman şimdiki gibi olmalı.

Kendine Özgün... :)

MaviAteş

Doçent
Reaksiyon puanı
24
Kendine özgü kalabilmek için Urban Terror gibi, Quake gibi açık kaynak kodlu oyunların Linux için geliştirilmesi gerekecektir.

Exploit Coder

Profesör
Reaksiyon puanı
26
Şimdi anladım dostum. Sende haklısın ama biliyorsun şuan Windowsun oyunları kat kat daha üstün. Ve ben şuan onlardan birine bağlıyım Call of Duty 4.

evowinds

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Jeaquares az olsun, öz olsun ama bizim olsun diyenlerden.. yani küreselleşme ve
çoğulculuk gibi çoğunluğa hitap etme gibi yeni, nesil kavramlarla arası pek iyi değil
anlaşılan... ben rekabet ten yanayım ve özgürlükten yana. Linux her alanda gelişirse
MS de gereğini yapmak ve fiyatları aşağı çekip daha kaliteli ürün ve hizmet zorunda
kalacaktır. sadece yazılım değil, donanımlarda ucuzlayacaktır. OEM anlaşmaları
biterse...
Olaya bir bütün olark bakmak lazım, sadece oyun gibi dar bir alana kıstlamamak gerekir
diye düşünüyorum. Linux artık MS i ciddi ciddi düşündürmeye ve hareket ettirmeye
başladı. Bunu Linux'a attığı çamurlardan da anlayabilirsiniz.

Exploit Coder

Profesör
Reaksiyon puanı
26
çoğulculuk gibi çoğunluğa hitap etme gibi yeni, nesil kavramlarla arası pek iyi değil
anlaşılan... ben rekabet ten yanayım ve özgürlükten yana. Linux her alanda gelişirse
MS de gereğini yapmak ve fiyatları aşağı çekip daha kaliteli ürün ve hizmet zorunda
biterse...
Olaya bir bütün olark bakmak lazım, sadece oyun gibi dar bir alana kıstlamamak gerekir
diye düşünüyorum. Linux artık MS i ciddi ciddi düşündürmeye ve hareket ettirmeye

bu doğru.

onaryo

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Zaten PC'de oynadığım tek bir oyun var.. O da Crysis.. PS her zaman için en eğlenceli plartform olarak gelir bana..

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
:mrgreen: linux ezilsin diyorsun :D

Yok be... Anlatamadım yine. :D

Microfost oyun alanında iyi kaldığı sürece Linux da onu mors etmeye devam edecektir. Microfost'un tekelcilik anlayışı Linux'un gelişmesine katkı sağlıyor. Eğer Microfost olmasaydı Linux asla olmazdı. :)

Ama Linux kendi oyunlarını geliştirmeye başladığında ve bu konuda tekelciliğe adım attığında, hem özgünlüğünü hem de şu anki durumunu kaybeder. Şöyle ki, Linux pazarlamada Microfost'u geçemez ve Microfost'tan iyi bir şey yapmadığı sürece de yaşayamaz. Ama Microfost oyunlarını çalıştırabilen bir özelliği geliştirmeye devam ettiği sürece her zaman insanların gözünde daha iyi olarak kalacaktır. Çünkü Linux'u Linux yapan da bu. :)

Seviyorum onu. Yorumlarımdan Microfost'çu olduğum sanılmasın.

biterse...

Hayır, öyle demiyorum. Sen beni yanlış anlamışsın. Ben öz olsun, herkese hitap etsin diyorum. Linux Microfost'a benzerse özgünlüğü ve küreselliği yok olur. Microfost'un sadece elit sınıfa hitap ettiğini unutmayalım.

Exploit Coder

Profesör
Reaksiyon puanı
26
Jeaquares ben valla anlamıyorum seni ya :D şimdi sen bu wine cedega fln iyi projelermi diysun yoksa gerek yok saçma mı diyosunya :D

zootechnist

Doçent
Reaksiyon puanı
22

OpenSuse ile Ubuntu arasında isen saf linux kalabilme konusunda yanlış tercih yapmışsın bence :)

Nedenine gelince bilindiği üzre opensuse Novell tarafından destekleniyor ve ubuntu ticari bir kuruluş olan Canonical tarafından.

Ve Novell'in Microsoftla olan sıkı-fıkılığı açık şekilde ortada ve başta GNU'nun babası Richard Stallman tarafından olmak üzre eski tüfek özgürlükçüler tarafından ciddi şekilde eleştiriliyorlar.Özellikle de .NET projesi olan Mono ve Silverlightin ikiz kardeşi moonlight yüzünden.

daha fazla bilgi için buraya bakabilirsiniz:

Main Page - Boycott Novell

Ubuntu ise bariz şekilde MacOS'u hem görsel hem de teknik olarak geride bırakma peşinde.Ki Canonical'ın sahibi Mark Richard Suttleworth birçok konuşmasında bunu açık açık söyledi.

Ki ubuntu'yu ilk çıktığı günden beri tüm sürümlerini kullanmış biri olarak son 3 dağıtımdan bu yana, kullanıcının sisteme müdahelesini kısıtlar bir yapıya doğru ilerlediğini bariz şekilde farkediyorum.

Aklıma gelen en basit bir kaç örnek:

DontZap'in iptali (ctrl+alt+bcspc ile oturum kapatma)
Xorg.conf dosyasının otomatik konfigure edilmesi.

Aynı şekilde 4 serisiyle görsellik olarak zirveye çıkan KDE'de durum farklı değil.3 serisini uzun süre kullanan kullanan kullanıcılar KDE 4 te hayal kırıklığına uğradı.Çünkü ileri derecede özelleştirilebilirlikten eser kalmamıştı.Ve aynen windowsta olduğu gibi bir çok kısıtlamaya gidilmişti.Ki Linus Torvalds ta KDE4'ün çıkmasıyla Gnome tarafına geçmiştir.Az biraz benzeşiyoz mu ne :p :)

Ayrıca KDE'nin de arkasında Novell, Nokia gibi kuruluşların olması akıllarda soru işareti bırakmaktadır.

Bütün bu yazdıklarımdan sonra beni ubuntu ya da suse düşmanı sanmayın dediğim gibi ubuntunun tüm sürümlerini kullandım ve şu an bu mesajı da ubuntu'dan yazıyorum.

Ancak özeleştiri yapmayı da bilmek lazım.

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
OpenSuse ile Ubuntu arasında isen saf linux kalabilme konusunda yanlış tercih yapmışsın bence :)

Nedenine gelince bilindiği üzre opensuse Novell tarafından destekleniyor ve ubuntu ticari bir kuruluş olan Canonical tarafından.

Ve Novell'in Microsoftla olan sıkı-fıkılığı açık şekilde ortada ve başta GNU'nun babası Richard Stallman tarafından olmak üzre eski tüfek özgürlükçüler tarafından ciddi şekilde eleştiriliyorlar.Özellikle de .NET projesi olan Mono ve Silverlightin ikiz kardeşi moonlight yüzünden.

daha fazla bilgi için buraya bakabilirsiniz:

Main Page - Boycott Novell

Ubuntu ise bariz şekilde MacOS'u hem görsel hem de teknik olarak geride bırakma peşinde.Ki Canonical'ın sahibi Mark Richard Suttleworth birçok konuşmasında bunu açık açık söyledi.

Ki ubuntu'yu ilk çıktığı günden beri tüm sürümlerini kullanmış biri olarak son 3 dağıtımdan bu yana, kullanıcının sisteme müdahelesini kısıtlar bir yapıya doğru ilerlediğini bariz şekilde farkediyorum.

Aklıma gelen en basit bir kaç örnek:

DontZap'in iptali (ctrl+alt+bcspc ile oturum kapatma)
Xorg.conf dosyasının otomatik konfigure edilmesi.

Aynı şekilde 4 serisiyle görsellik olarak zirveye çıkan KDE'de durum farklı değil.3 serisini uzun süre kullanan kullanan kullanıcılar KDE 4 te hayal kırıklığına uğradı.Çünkü ileri derecede özelleştirilebilirlikten eser kalmamıştı.Ve aynen windowsta olduğu gibi bir çok kısıtlamaya gidilmişti.Ki Linus Torvalds ta KDE4'ün çıkmasıyla Gnome tarafına geçmiştir.Az biraz benzeşiyoz mu ne :p :)

Ayrıca KDE'nin de arkasında Novell, Nokia gibi kuruluşların olması akıllarda soru işareti bırakmaktadır.

Bütün bu yazdıklarımdan sonra beni ubuntu ya da suse düşmanı sanmayın dediğim gibi ubuntunun tüm sürümlerini kullandım ve şu an bu mesajı da ubuntu'dan yazıyorum.

Ancak özeleştiri yapmayı da bilmek lazım.

Ben arkada dönen olayları eleştirecek kadar sıkı kullanıcısı değilim 2 sistemin de. İşe görsel olarak bakıyorum. Ana makineme bile bugün kurdum. Normalde sanal makine üzerinde çalıştırıyordum. Bu bahsettiğin olaylar beni çok sıkan ve aşan olaylar. :) Ve zaten hiçbir şeyin sabit kalamayacağının farkındayım. Nasıl ki Windows taktik değiştirmeye başlıyorsa (Windows 7'de IE'nin öntanımlı tarayıcı olarak gelmemesi gibi) Linux'un da patlak vereceği yerler elbet olacaktır. Yukarıda bir yerlerde de dediğim gibi, Linux birçok dağıtıma sahip ve elbet bunlardan biri yolunu şaşıracaktır.

Bakma aslında sen Ubuntu ve OpenSuSE arasında kaldığıma. :D En çok Knoppix'i seviyorum ben.

m1903

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Oyun oynamak için Virtualbox kullanılabilir demişsiniz ama ne yazıkki kullanılamaz :) VB tam olarak dx9 ve opengl desteği vermediği için çoğu oyun çalışmaz,çalışsa da performans iyi olmaz. Ancak 2D oyunları oynarsınız onlarında linux alternatifleri var zaten :D

VB yerine VMWare Workstation'ın linux versiyonu denenebilir. DX9 ve opengl2.0 destekleyen yeni sürümü yolda belki o işe yarar birşeyler yapabilir.

Sanallaştırma yazılımları adam olana kadar en iyi çözüm cedega birkaç yıl önce öylesine denediğimde Diablo2'yi çalıştırabilmiştim. O zamandan beri bayağı yol almışlardır herhalde :)

KOLORTA_RANGER

Asistan
Reaksiyon puanı
1
ya herşeyden önce ekran kartının desteklenmesi lasım o olmazsa istediğiniz kadar oyun oynanabilir olsun driver desteği olmadan olmuyor maalesef :(

zootechnist

Doçent
Reaksiyon puanı
22
Ben arkada dönen olayları eleştirecek kadar sıkı kullanıcısı değilim 2 sistemin de. İşe görsel olarak bakıyorum. Ana makineme bile bugün kurdum. Normalde sanal makine üzerinde çalıştırıyordum. Bu bahsettiğin olaylar beni çok sıkan ve aşan olaylar. :) Ve zaten hiçbir şeyin sabit kalamayacağının farkındayım. Nasıl ki Windows taktik değiştirmeye başlıyorsa (Windows 7'de IE'nin öntanımlı tarayıcı olarak gelmemesi gibi) Linux'un da patlak vereceği yerler elbet olacaktır. Yukarıda bir yerlerde de dediğim gibi, Linux birçok dağıtıma sahip ve elbet bunlardan biri yolunu şaşıracaktır.

Bakma aslında sen Ubuntu ve OpenSuSE arasında kaldığıma. :D En çok Knoppix'i seviyorum ben.

Benim eleştirim de temelde aslında görselliğe ve kullanım şekline.

Örneğin ubuntunun ilk sürümü olan 4.10'da text kurulum vardı ve çoklu sistemi desteklemiyordu. :) bilgisayarı açıp-kapatma dışında birşey bilmezken ilk bilgisayarımı aldığım hafta 6 saat uğraşıp kurmuştum :)

şimdi ise ortalama bir bilgisayar kullanıcısının kolaylıkla yükleyebileceği şekilde.

Tamam.Sadece bilgisayar kurtlarına yönelik olsun demiyorum.Gelişmeler ve kullanım kolaylığı güzel birşey.

Ancak bunları yaparken eski takipçilerini de unutmasın diyorum.

Yani iki seçenek te bulunsun.İsteyen next,next desin :) isteyen terminalde boğuşsun.Gerçi şu an zaten öyle ama giderek son kullanıcıyı ön plana çıkarmaya başlayan bir yapıya bürünüyor dağıtımlar.

Knoppix güzeldir ama live cd sonuçta :) kurulunca da stabil çalışmıyor.

Şu da bir gerçek gelecekte atılım yapabilecek tek dağıtım ubuntu.Çünkü kadrolu geliştiricileri var.Ve arkasında Canonical gibi ticari bir kuruluş var.Ayrıca işletmeler için teknik destek sağlıyor.Ve neredeyse tüm açık kaynak yazılımların ubuntu ile uyumlu deb paketleri mevcut.Kullanıcı sayısıyla paralel olarak problemler dah hızlı çözülüyor.

aperon

Doçent
Reaksiyon puanı
10
tekrar canlanması gereken önemli bir konu...
bir kaç gün önce steam indirdim,dosyanın içinde konsol açıp
wine start steaminstall.msi komutu ile kurudum...kendi kendine başladı kurdu güncelledi birşeyler sonra hesaba girmemi istedi girdim...gayette güzel çalışıyor,bi tanede ufak bedava oyun denedim...gayette güzel çalıştı ama bağlantı iyi olacak büyük oyun denemek gerek...umarım geliştirilmekte olan linux için steam projesi çabuk tamamlanır.

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
önemli not:virtual box ile windows kursanız dahi oyun oynayamazsınız..(kart oyunları tavla falan hariç)

çünkü oyunları oynayabilmeniz için mesela -most wanted- en az directx 9 yüklemeniz gerekir

bu da çok zor olduğu için bence sanal windows ile bu hayalden vazgeçin

lütfen gerçekçi olalım ve eğer çok oyun oynamak istiyorsak bunu linux altında yapmaya çalışalım

bu şekilde hem linux gelişir hemde window$ işletim sistemi piyasasında tek başına olmadığını iyice anlamış olur