Linux Kurmak İstiyorum

Hangi Linux Dağıtımı ?

• Kullanılan toplam oy
    78

Bu konuyu okuyanlar

Rauros

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Sistemimde ilk sayfada yazıyor.Mesela FIFA 12'yi Wine ile oynayabilir miyim ?
Windows'da en yüksek ayarlarda oynayabiliyorum
Oynayabilirsin sanırım bazı oyunlar iyi performans verirken(sonuçta Wine:Wine is not emulator :D ) bazıları o kadar iyi veremiyor bunun için hani iyi performans veriyormu oğrenmek için bazı yabancı siteler var adamlar oraya yazmış bu oyunu wine den rahatlıkla kasmadan oynadım veya çalışmıyor gibisinden ama o sitelerin ismi şu an aklımda yok Ubuntu nun türkiye forumlarında Wine bölümlerine bakarsanız araştırırsanız biraz ,o siteleri görebilirsiniz olmadı bu konuda daha ustalara sorabilirsiniz (dediğim gibi ubuntu türkiye forumu veya mint türkiye veya pardus forumlarına )

chita_man

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
evet canlar ben 2007 de pc aldım hem xp hem pardusu ama pardus o kadar hantaldıyki nefret etmemek elde değil
5 yıl geçti şimdi yine linuxa karar verdim ama bu sefer zevk için değil. söyleyimmi canlar
sebebi çok değerli benim için.
bin ve iso dosyaarını bilirsiniz. bu dosyalar hem windowsun hemde lunuxunda var ve biri her iki istemde çalışmaz yada düzenenemez. sizce bin dosyası bir windows oyun dosyasını linuxta düzeneme şansınız varmı. yok

bende linux tabanlı uydu alıcımın bin uzantılı dosyasını windowsta bir türlü içini açamadım. hep araştırdım meğerse linux tabanlıymış jeton düştü. bu yüzden diyorum ki her windowsta linux şart. açamadığı kapı yok gibi.

şimdi c/ ye yada d/ yani kurulu windowsun üzerine hangi dağıtımı yani linux yazılımını öneriyorsunuz
konuyu taki ettiğime göre herkes mintten yana. ben cd ye kurmadan direk indirdiğim gibi kurmak istiyorum.
syagılar sevgiler penguen kardeşliği.
hep pencereerden bakardım penguen görecekmiyim diye ama boşuna hayal kurmuşum. araştırmadan pencereden penguen görünmez bulunmaz.
anladınızmı ?

chita_man

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yani burdaki listedeki hangisi yeni ve bana göre

[h=2][/h]
Lütfen size uygun olan indirmek istediğiniz sürümü seçinizLinux Mint 14 “Nadia”
Linux Mint 13 “Maya”
Linux Mint 12 “Lisa”
Linux Mint 11 “Katya”
Linux Mint Debian Edition (LMDE)
Linux Mint 11 Türkçe Özel Sürüm

Hangi Sürümü Seçmeli?;
* Linux Mint 14 Nadia güncel, kararlı ve Ubuntu tabanlı son kullanıcı sürümüdür.
* Linux Mint 13 Maya LTS (uzun süreli destek) sürümüdür.
* LMDE güncel, kararlı ve Debian tabanlı son kullanıcı sürümüdür.
* Turkish Version Katya tabanlıdır ve Tam Türkçe olarak kurulmaktadır.
* Linux Mint 12 Lisa bir önceki kararlı son kullanıcı sürümüdür.

chita_man

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
şimdi arada kadım hocam
14 yeni ise 14 iyi olmalı 13 nesi farkı yaptıkları aynı ise 14 daha yeni tam olarak 13 mü tavsiye ediyorsunuz.
sistem laptop win7 64 bit
32 bit daha mı mantıkı 64 sorun verebilir destekleme sorunu verebilir.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ilk defa linux kuracaklar 32 bit kurarak deneme yaparsa daha iyi olacaktır. (32bit max 4gb ram destekleyecek)
32bit sürümler daha hatasız oluyor. Ubuntu veya mint kurulabilir, her ikisi de ubuntu tabanlı sonuçta.
Çift ekran kartı olan arkadaşlar. (Örn: hd3000 ve gt550m gibi) bumblebee veya ironhead gibi eklentilerle güçlü ekran kartını da kullanabilirler. (bios'tan seçme şansı yoksa)
Özellikle ubuntu ve türevleri (örn:Mint) için android benzeri bir program yükleme merkezi olan, sıradan bir kullanıcının oyun dışında windowsta yaptığı birçok şeyi yapabildiği, hızla gelişmekte olan işletim sistemleri olduklarını söyleyebilirim. Mutlaka kurun, inceleyin. Server vs. gibi projelerde, yada yeni icat olan birçok projede linux windowstan çok daha iyi bir ortamdır.

chita_man

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
wubi kurmuştum
onu kaldırıp mint 14 kurmam gerekiyor o zaman teşekkürler.

metinali

Doçent
Reaksiyon puanı
49
wubi kurmuştum
onu kaldırıp mint 14 kurmam gerekiyor o zaman teşekkürler.
Öncelikle şunu belirtmek isterim, Linuxmint ve diğer Linux dağıtımları tıpkı Windows gibi işletim sistemidir.Mint kurmak için mint4win kullanabilirsin.Kurulumu D diskine yapabilirsin, Windows'la birlikte kullanabilirsin.
Liinuxmint 13 ve 14 ün farklarına gelince 14 Nadia normal her 6 ayda bir çıkan sürüm, Nisan 2014 tarihine kadar desteklenecek(güncelleme alacak) 13 Maya LTS yani uzun süreli destek sürümü Nisan 2017 tarihine kadar desteklenecek.Uzun lafın kısası Linuxmint 13 ü uzun zaman sadece güncellemeleri yaparak kullanabilirsin.Güncellemeleri yaptığın sürece sistemin günceldir.Bunun dışında 13 ve 14 arasında görsel olarak çok büyük farklar yok.13 ü bu sebebten tavsiye ettim.

chita_man

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
tamam hocam bunu demek istiyordum. yani bazıları geçici bazıarı uzun süreli.
teşekkür ederim şimdi indiriyorum.
peki bit sürümleri olan LKd VE ALKABİm ne demek ben hangisini seçeyim.

örneğin
türkiye 32bit lkd

- - - Mesaj Güncellendi - - -

hocam tamam mit13 te sadece lkd var iniyor ortaama yarım saatın üstünde 900mblik boyut 3g avea jet 7mbit tabi 400mhz ile iniyor 1nbite bile inseydi 15dk da inerdi çakallık işte telekomda 1mbit teki neti 50kb indirme veriyor ne anlamı kaldı

chita_man

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hocam mint 13 indi. dvd ye yazmadan kurarsam yani bootsuz verim alırmıyım. cd den kurmak daha sağlam biliyorum.
yada usb ye yazssam

metinali

Doçent
Reaksiyon puanı
49
peki bit sürümleri olan LKd VE ALKABİm ne demek ben hangisini seçeyim.

örneğin
türkiye 32bit lkd
Onlar indirmemiz için mevcut bağlantılar.Hepsi aynı bir sorun yok.
hocam mint 13 indi. dvd ye yazmadan kurarsam yani bootsuz verim alırmıyım. cd den kurmak daha sağlam biliyorum.
Kurulumu usb bellekle de yapabilirsin.Google dan küçük bir arama yeterli.Usb belleği hazırlamak için Unetbootin kullanabilirsin. http://forum.linuxmint.org.tr adresindeki kurulum rehberini okumanda fayda var.

chita_man

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
dostlar kurdum çok guzel . disk ext2 yaptım rasgele kendisi yatı. dvd ye yazdım öye kurdum.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Peki arkadaşlar , bu linux mint i nasıl temiz bir şekilde kaldırabilirim ?

chita_man

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
canlar malesef kuruum bitince ve bilgisayarı açıp kapatınca mint görünmüyor sadece windows açılıyor iki defa yükledim yine aynı. nerde hata yaptık. ve mint masa üstü çıkınca kurulum bitmişmidir yoksa masa üstündeki kurulum dosyasını da mı kuruyoruz.

djvahset

Profesör
Reaksiyon puanı
5
oylama sonucu gördüğüm kadarıyla ubuntu ama sen mint le uğraşmıssın bende sanal belleğe kurdum ubuntu sorunsuz çalışıyor..ubuntu kur

chita_man

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yok hocam mint daha hızlı ve sağlam örbneğin vın taktım ubuntu wubi tanımadı ama mint canawar gibi hemen tanıdı.
bir cevap bekliyorum dostlar nerde hata yaptık

metinali

Doçent
Reaksiyon puanı
49
forum.linuxmint.org.tr/index.php?topic=5175.0 adresindeki 14. resimde önyükleyicinin kurulacağı yer yazan kısma dikkat ettiniz mi?
Hatta burayı tamamen okuyun.Sistemi canlı cd yada sanal makine ile deneyip bir süre tecrübe sahibi olmakta yarar var.

chita_man

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hepinize teşekkür ederim. kurulum yapınca interneti kestim bu sefer ve önceki oluşan diski temizledim oldu.
resetten sonra 5 seçenek geldi ve yazılar küçük o yuzden kafam karışmıştı. 2 satır mint çalıştırma 2 satır win7 ve 2 satır bot üzenleme ve 86x vs yazıyor.

chita_man

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yine ben canlar
tar dosyaları kurmak kaldı ve windows dosyalarını çalıştırmak.
ve ikinci isteğim reset atmadan kullanıcı değiştir dediğimizde windows ve mint giriş penceresi gelmesi için pir yol varmı yani illede reset mi gerekiyor. direk öbür sisteme geçişin bir yolu olması gerek.

modify_inline.gif

metinali

Doçent
Reaksiyon puanı
49
yine ben canlar
tar dosyaları kurmak kaldı

Eğer program kurmak istiyorsan Synaptic paket yöneticisini kullanabilirsin.Kaynak koddan kurulum için daha fazla araştırma ve deneme yapmalısın.
ve windows dosyalarını çalıştırmak.
Windows programlarını kullanabilmek için synaptic ten "wine" adlı uygulamayı kurabilirsin.Ancak tüm programları çalıştırmıyor.

ve ikinci isteğim reset atmadan kullanıcı değiştir dediğimizde windows ve mint giriş penceresi gelmesi için pir yol varmı yani illede reset mi gerekiyor. direk öbür sisteme geçişin bir yolu olması gerek.
Hayır yapamazsın, her ikisi de ayrı ayrı işletim sistemi olduğu için bilgisayarı tekrar başlatmalısın.

chita_man

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Eğer program kurmak istiyorsan Synaptic paket yöneticisini kullanabilirsin.Kaynak koddan kurulum için daha fazla araştırma ve deneme yapmalısın.

Windows programlarını kullanabilmek için synaptic ten "wine" adlı uygulamayı kurabilirsin.Ancak tüm programları çalıştırmıyor.

Hayır yapamazsın, her ikisi de ayrı ayrı işletim sistemi olduğu için bilgisayarı tekrar başlatmalısın.

anladım hocam yani yeni doğmuş gibi oldum. windowsu nasıl ilk başta öğrendiysem yine herşey başa gelecek.

gerçekten çok güzel derya gibi özgür bir sistem lakin paket ve dağıtım o kadar vazla ki. yıllar yetmez uğraşmaya.

ben minti seçtim kafayı buna yormam gerekecek. deb uzantılar yukleniyor diğer dağıtımlar nasıl yuklenir ve iç içe aktarılır baya uğraş gerekir

yönetim sude su parolasını kaldıramadım. o yuzden komut veremiyorum.

aydınlatma sorunu var. ekran kartını minte tanıtma sorunu var olabilir.

exe dosyaların içeriği görünüyor ama bin ve iso doasyası açamadım yani sağlam bir program gerekir.

şimdilik bunlar hocam

akrepzeus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Beyler diğer notebook umu linux mintle formatlamak istiyorum.Flasha linux mint_14_kde_dvd_32.iso yu unetbootin ile yazdırdım.Live kullanırken kaydettiğim wireless şifresini tekrar girmekten sıkıldım bunun için de harddiske kurmak istiyorum.Bios dan cruzer olarak ayarladım herşey güzel.Masaüstüne install mint_14 geliyor tıklıyorum Türkçeyi seçiyorum sonra crashed happen başlıklı kutucuk geliyor (altta "ubuntu_ubunteq"komutunu yaz ve sistem bilgilerini ve sorunu merkeze bildir diye ingilizce yazı var) ve kurulum siyah ekranla kalıveriyor.Neden linux derseniz gelişime açığım desem yeterlidir sanırım.

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
linux kurmak isteyenlere tavsiyem fedorayı denemeleridir. ubuntu unity ve compiz ile sorun çıkarttı bana. fakat fedora gnome 3'ile akıcı ve sorunsuz bir kullanım sunuyor. bir tek paket yöneticisi güzel bence ubuntuda

Ahbârî

Dekan
Reaksiyon puanı
345
şöyle birileri bir rehber hazırlasa da biz de girsek bu işlere :)

C-4

Asistan
Reaksiyon puanı
4
linux kullanacaksanız ilk ve en önemli öğrenmeniz gereken soru sormayı bırakıp cevap aramaya başlamak olmalı linuxta işler windowstaki gibi yürümediği için yani armut piş ağzıma düş durumu olmadığı için çoğu kullanıcı başlarda zor geldiği için bırakır ki burada asıl zor gelen araştırmanın zor gelmesidir ben şahsen olmayan ingilizcem ile 2004 yılında yabancı sitelerde araştıra araştıra compiz li 3d küp arayüzlü bir fedora kurabilmiştim ki araştırmadan sora sora yapmaya kalksam iyi ihtimalle 2005 te kullanabilirdim linux öğrenmek emek ister ama sonucu da mükemmeldir. başta da dediğim gibi takıldığınız en küçük şeyi bile araştırıp yaparsanız bu size bir şeyler öğretmiş olur bir yerlerde sizin sorunuz en az 1 kere mutlaka sorulmuştur ;)

birinin sizin için yapmasını beklemeyi artık bırakın ve kendiniz yapın ancak bu şekilde linux kullanabilirsiniz yoksa hiç başlamayın (tamamen şahsi görüşümdür)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Pardus 2013 yeni çıktığında kısa bir süreliğine de olsa usb bellekten deneme imkanım oldu. Kararlıydım kullanacaktım ama stabil gelmedi sürekli sorunlarla uğraştım her seferinde sistemi yeniden başlatmak zorunda kaldım ve kurulumsuz çalıştığından mıdır nedendir bilemedim ayarlarım hep sıfırlanıyordu. Sabredemedim artık kullanmıyorum.

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
Pardus 2013 yeni çıktığında kısa bir süreliğine de olsa usb bellekten deneme imkanım oldu. Kararlıydım kullanacaktım ama stabil gelmedi sürekli sorunlarla uğraştım her seferinde sistemi yeniden başlatmak zorunda kaldım ve kurulumsuz çalıştığından mıdır nedendir bilemedim ayarlarım hep sıfırlanıyordu. Sabredemedim artık kullanmıyorum.
Kurulumsuz çalıştığından usb ve ya dvd yi çıkarınca ayarlar sıfırlanır.. Live yani canlı şekilde usb ve ya dvd den direk çalışır fakat bu durum kullanmak için değil denemek içindir.. Normal çalışması için ya diske kuracaksınız ya da wubi tarzı kurulumlar var o şekilde kuracaksınız ya da harici disk ve ya da usb gibi harici donanımlara kuracaksınız ancak bu şekilde stabil ve verimli kullanabilirsiniz...

mrtAkdeniz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Pardus projesini kendinize örnek alıp Linux'a bu şekilde giriş yapmayın. Nasıl ki bundan 6-8 sene önce Linux'a başlayacağım, hangisinden başlayayım diyen adama kalkıp da "Ubuntu" demiyorduk, yine aynı sebeplerden ötürü günümüzde Pardus demem. Pardus hala gelişme aşamasında olan bir sistem, stabilite ve gerçek linux deneyimi istiyorsanız tek önerim Ubuntu'dur. Bazı yorumlarda Mint Ubuntu'dan daha iyi gibi şeyler çarptı gözüme, bu arkadaşlar Mint'in Ubuntu türevi olduğunu bilmeden konuşuyorlar sanırım. Üzerine sonradan bir kaç parça sürücü eklenmesi, Mint'i daha iyi yapmaz. Ubuntu'da bilinen neredeyse tüm bug'lar Mint üzerinde de mevcuttur. Mint karşıtı değilim, ancak türevini övüp de orjinalini gömmek olmaz. Daha da saf olsun, ben Linux öğrenmek istiyorum diyen varsa da tek önerim Debian'dır.