Linux kullanmak istiyorum ama...

Krazky

Profesör
Reaksiyon puanı
45
Sevgili arkadaşlar, diz üstü bilgisayarımın ekran kartı Mobile Intel® 4 Series Express Chipset Family.
Bu ekran kartı ile hangi Linux dağıtımını kullanmalıyım. Hangi Linux dağıtımı tanır bu ekran kartını?

Mutlaka Linux dağıtımlarından birini kullanmam gerek ama ekran kartımı tanıyan bir dağıtım olması gerek...

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Hemen hepsi otomatik tanır. Ubuntu öneriyorum. Hemen hiç bir cihaz için sürücü kurmana gerek yok. Cep telefonlarını, bluetooth cihazlarını, usb 3g modemleri v.s. bir çok cihazı otomatik tanır. Aradığından fazlası var yani.

RaMZeN

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Ubuntu kullanabilirsiniz, sorunsuz bir şekilde ekran kartınızı tanıyacağına eminim.

Al Arabi

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Ubuntu kullanıcıyı çok kısıtlamakta onun için kullanmayın.Linux'dan soğursunuz. Size Mint Linux kullanmanızı tavsiye ederim.

1ruby1

Profesör
Reaksiyon puanı
37
Ubuntu kullanın..

Krazky

Profesör
Reaksiyon puanı
45
Tamam deneyelim bakalım... Eğer ekran kartımı tanımasın sorarım size ben...

harun.arslan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Tamam deneyelim bakalım... Eğer ekran kartımı tanımasın sorarım size ben...

Yazdığını markayı nerdeyse hepsi tanır...
Nadir olan sürüm değil.

Ubuntu ve ubuntu tabanlı sürümleri dene (linux mint, PCT OS VS)
Pardus ta da problem çıkmaması lazım... Çok büyük ihtimalle tıkır tıkır çalışır.

istbne

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Linuxun en sevdigim ozelligi hemen her donanimi tanimasi. Masaustunu gordugun anda kullanima hazir, driver vs derdi ile ugrasmiyorsun. Ubuntunun son versiyonunu tavsiye ederim. Cok guzel arabirimi var.

rb2344

Asistan
Reaksiyon puanı
0
usb'ye kurulumu mümkün mü?

relief2507

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Usbden elbette kurulur.Linuxu seviyorum,ama Windows 7 kullanmak daha doğru.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Çek bir Fedora KDE, rahatına bak. Eğer sistemi çok yoracağını düşünüyorsan Mageia Xfce gibi şeyler olabilir. Yok "Uğraşırım ama en iyisini isterim" diyorsan Arch veya Slackware olabilir.

Ayrıca Ubuntu artık en iyisi değil. Eskiden öyle idi ama değil, çok kararsız olmaya başladı. Ayrıca Türkiye forumu çok kötü, destekte zorlanırsın.

raxetul

Profesör
Reaksiyon puanı
31
Arkadaşlar biraz ezbere cevap olmuş. Mobile Express 4 ekran kartını tanıtmak zorluyor hatta tam verim elde edilecek şekilde kurulamıyor. Baya başımı ağrıtmıştı.

Krazky

Profesör
Reaksiyon puanı
45
Evet yorucu ve berbat bir kaç saat sonrasında tekrar Windows ile devam... Ubuntu'yu kurdum ama ilk 3 dk içinde ekran kilitlendi defalarca... Ekran kartımı tanımadı, hazır gelen ekran sürücüsüde sistemi kaldırmadı... Bilgisayar öyle bir kilitleniyor ki sistemi açıp kapatmak zorunda kalıyorum... Windows ile gittiği yere kadar...

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Evet yorucu ve berbat bir kaç saat sonrasında tekrar Windows ile devam... Ubuntu'yu kurdum ama ilk 3 dk içinde ekran kilitlendi defalarca... Ekran kartımı tanımadı, hazır gelen ekran sürücüsüde sistemi kaldırmadı... Bilgisayar öyle bir kilitleniyor ki sistemi açıp kapatmak zorunda kalıyorum... Windows ile gittiği yere kadar...
Windows'tan şaşma. Vista bile kullan ama şaşma. :wink:

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
Birde linux ta kde masaüstleri çok sistem kaynağı tüketiyor... Çok sömürüyor... Gnome daha iyidir performans açısından...

POWER

Rektör
Reaksiyon puanı
161
Çok uzun bir süre kullanmasam da Gnome , KDE den iyi bence <:)

Nordkapp

Doçent
Reaksiyon puanı
16
Ayrıca Ubuntu artık en iyisi değil. Eskiden öyle idi ama değil, çok kararsız olmaya başladı. Ayrıca Türkiye forumu çok kötü, destekte zorlanırsın.

Ubuntu Turkiye forumu neden cok kotu? Bence gayet basarili. Destekte guzel. Gerci bazilarinin olumsuz tecrubeleri olmus olabilir. Eger son zamanlarda degismediler ise ben bir Ubuntu Turkiye forumunun destegine bir de Linux Mint Turkiye forumunun destegine hayran kaldim. Hem hizli cevap veriyorlar hemde cozume ulastiracak oneriler sunuyorlar. Dagitimlarda sorunlar olabilir orasi ayri konu ama ben forumlarini gayet basarili buldum.

Ahmethz

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
398
2 gündür ubuntu ile uğraşıyorum bendeki windows7 bile bu kadar kasmıyordu pes ettim doğrusu.

Bilgili99

Profesör
Reaksiyon puanı
252
Neden?...

En azından bir denesin....
denesin de foruma girip bi yardım istediğinde eğer unity hoşuma gitmedi yada ubuntu beğenmedim dediğinde azarı yiyip banlansında Linuxtan soğusun değil mi :D Artık Ubuntu tr forumda yöneticilerin aksine yada beğenmediği bi şey demek ve de ubuntu beğenmemek yasak önce azar sonra ban:hammer:
Ben Arkadaşımız Linux'u ilk denemesinde hemen soumasın diye dedim PinguyOS yada LinuxMint önerimdir

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
Daaatttt ubuntu kurarak yanlış deneme yapmışsın :) Bence Linux Mint LXDE kurmalıydın. KDE'den sonra memnun kaldiğım bir masaüstü ortamı. Eğer görsellik istiyorsan Pardus kullanmanı tavsiye ederim. Yalnız Pardus KDE kullanır ve sitemi çok sömürür ona göre :)

harun.arslan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
denesin de foruma girip bi yardım istediğinde eğer unity hoşuma gitmedi yada ubuntu beğenmedim dediğinde azarı yiyip banlansında Linuxtan soğusun değil mi :D Artık Ubuntu tr forumda yöneticilerin aksine yada beğenmediği bi şey demek ve de ubuntu beğenmemek yasak önce azar sonra ban:hammer:
Ben Arkadaşımız Linux'u ilk denemesinde hemen soumasın diye dedim PinguyOS yada LinuxMint önerimdir

Linux içinde driver problemi en az olan ubuntu ve türevleri..
Unity gerçekten kasıyor.
Doğru.
Unity nin ilk hali ubuntu (10.04) netbook sürümünde kullanıldı. Ondaki hali daha hızlıydı.
Ubuntu nun Unity inadı iyi olmayacak.
PCT OS a Ultimate edition info sitesinde rastladım. Klasik gnome üstüne Modifikasyon yapmışlar. Çok beğendim.

---------- Post added at 21:53 ---------- Previous post was at 21:44 ----------

Windows 7 çıkmadan önce, linux un baya üstünlüğünden bahsedebiliyordum.
RAM harcama, hız, masa üstü efektleri vs.

Fakat bu son 2 yıldır, linux bana göre geride kaldı.
Çok sık kernel güncelleme, sonra programları ona uyum sağlaması için uğraşıldı.
Dahas estetik olsun derken ( Unity, Gnome 3 KDE 4 ) RAM harcama, kararlılık problemi başladı.

Geçen hafta sıkça linuxtan bahsettiğim bir arkadaş hadi linux kuralım dedi.
Ben ubuntu-linux mint'in plymouth problemi Pardusun sık driver problemi yüzünden kem küm ettim.
Linux Mint denedik. Malum açılışta plymouth saçmalaması yüzünden mahçup oldum.

Artık Linux u anlatma gücüm kalmadı.

Üzülerek diyorum ki ; Gnome 3 tam olarak adam olana kadar ve plymouth probleminini
düzeltmeyene kadar Linux sadece kendim ara sıra deneyebileceğim bir hobi olarak kalacak...

hsngrms

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Eleştiri yapanlar GNU/Linux dediğimiz koca bir dünyaya sadece kendi denedikleri dağıtımların tarafından ufak bir pencereden bakmışlar. Oysa gerçekten koca bir dünya var orada ve keşfedemediğiniz nice cevherle dolu :)

Rica ediyorum genelleme yapmadan konuşun. Ubuntu kararsız ise Ubuntu deyin Linux demeyin.

Ayrıca sen, finix, saçmalamayı bırak :) İleri gitmen gerekirken geri gidiyorsun... :D

hsngrms

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Lönüksün gelişmesini isteriz. Fakat gereksiz yere fanlığını kimse istemez.
Windows'un fanlığını yapınca sıkıntı yok nedense... Toplum tarafından daha çok kabul edilmiş olması onun fanlığını yapmayı ötekine göre daha masum mu kılar?

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Windows'un fanlığını yapınca sıkıntı yok nedense... Toplum tarafından daha çok kabul edilmiş olması onun fanlığını yapmayı ötekine göre daha masum mu kılar?
İki tarafında fanlığı güzel olmaz. Zaten çevrene bakarsan millet Windows'u fanlıktan değil işine yaradığı için kullanıyor.